Představujeme
Automobily – Nové těžké tahače Actros SLT a Arocs SLT
Jiří Štěpánek 14.03.2014 07:58
Divize nákladních vozidel Mercedes-Benz zkompletovala svoji stáj o modely těžkých tahačů SLT.
V centrále výroby nákladních automobilů ve Wörthu byly představeny evropské novinářské obci nové vozy Mercedes-Benz SLT. Jsou konstruovány pro nejvyšší přípustnou hmotnost soupravy 250 tun a dodávají se v různých konfiguracích se třemi nebo čtyřmi nápravami na základech vozidel Actros a Arocs. V případě nového SLT (Schwer-Last-Transporter – nákladní vozidlo pro přepravu těžkých nákladů) vyvinul Mercedes-Benz specialistu pro tento nejnáročnější segment. Odpovědnost za vývoj neslo oddělení CTT (Custom Tailored Trucks) ve francouzském závodě Molsheim, které úzce spolupracovalo s vývojem nákladních vozidel ve Stuttgartu. Mercedes-Benz vyrábí nový SLT v mnoha provedeních. Výjimečný je Actros SLT se vzduchovým odpružením a prostornými kabinami GigaSpace nebo BigSpace s šířkou 2500 mm. Arocs SLT s ocelovými pružinami vychází z mimořádně robustního modelu Arocs Grounder a dodává se rovněž s kabinou BigSpace, která může být nahrazena kabinou StreamSpace, širokou 2300 mm. Actros SLT se vzduchovým odpružením je nabízen v následujících variantách:
Actros SLT 6x4, rozvor 3400 mm nebo 4000 mm
Actros SLT 8x4, rozvor 4000 mm
Arocs SLT se vzduchovými pružinami se dodává v následujících variantách:
Arocs SLT 6x4, rozvor 3300 mm nebo 3900 mm
Arocs SLT 8x4, rozvor 3900 mm
Arocs SLT 8x6, rozvor 4200 mm
Arocs SLT 6x6, rozvor 3900 mm
Arocs SLT 8x8, rozvor 4850 mm
Verze SLT s pohonem všech kol 6x6, 8x8 a 8x6 budou následovat v průběhu jara. Nosnou částí výrobního programu jsou čtyřnápravové verze. V této konfiguraci činí technicky přípustná celková hmotnost vozidla 41 tun, zatížení jednotlivých náprav je přitom vpředu a vzadu devět tun, osm tun a dvakrát 13 tun. Pro exportní trhy může být celková hmotnost tahače až 48 tun u modelu Arocs 8x8. Nejvyšší přípustná hmotnost soupravy dosahuje u všech modelů 250 t. SLT je koncipován jako technicky vyspělý tahač těžkých nákladů pro maximální zatížení. SLT se dodává také jako Semi-SLT bez turbo spojky retardéru a bez přídavné chladicí soustavy pro zákazníky, kteří se bez těchto prvků výbavy mohou obejít, jezdí s celkovou hmotností soupravy do 120 t a převážně v oblastech s nenáročnou topografií. V rámci individuálního schválení je pak možné s jistými omezeními zvýšit nejvyšší přípustnou hmotnost soupravy až na 150 t, v závislosti na výbavě a oblasti provozu.
Design SLT vychází z typů Actros a Arocs, avšak SLT má jako specifický znak odlišnou prostřední část nárazníku s montážní deskou pro tažné zařízení, určené pro těžké náklady a pro jízdu v soupravě. Za tímto účelem se na tomto místě nacházejí přípojky pro hydraulickou a brzdovou soustavu. Pro servisní činnosti jsou zde integrovány rovněž schůdky. Nový prvek je harmonicky začleněn do dynamických linií tohoto nákladního vozidla. SLT přebírá od příslušného základního modelu hrany nárazníku a boční díly, jakož i světlomety a masku chladiče. Kromě lepšího vzhledu to znamená, díky aerodynamickým přednostem, mimo jiné také nízký sklon ke znečišťování bočních stěn, nízkou hladinu aerodynamického hluku a snadnější manévrování na základě jen minimálně omezeného zorného pole. Na přání je možno dodat chromovaný oblouk s pozičními světly po celém obvodu vozidla. Tahače těžkých nákladů jsou povinně vybaveny pozičními světly po celém obvodu vozidla. Pro nový SLT se dodává na přání chromovaný oblouk společně se čtyřmi přídavnými světlomety jako vizuální třešnička na dortu, která je praktická a zároveň designově atraktivní. Rovněž nápadné je boční obložení chladicí věže za kabinou s velkými otvory pro přívod chladicího vzduchu na pravé straně. Tyto klapky z plastu, vyztuženého skelnými vlákny, zdařile navazují na linie kabiny a harmonickým způsobem ji opticky prodlužují. Chladicí věž obsahuje kromě chladicí soustavy pro motor a turbo spojku retardér, také hydraulickou soustavu, zásobník stlačeného vzduchu a palivovou nádrž. Vývojáři z široké nabídky kabin pro modely Actros a Arocs zvolili pro SLT tři prostorné kabiny pro dálkovou dopravu. Mercedes-Benz dodává modely Actros SLT se vzduchovým odpružením s kabinami GigaSpace nebo BigSpace širokými 2500 mm. Především kabina GigaSpace přesvědčí svou velkorysou nabídkou místa. Mezi její aktiva patří výška stropu až 2,13 m, velká volnost pohybu a pozoruhodný objem úložných prostorů. V modelu Actros SLT jsou pracoviště a obytná zóna od sebe jasně odděleny. Mimořádný komfort a posilující odpočinek při delším pobytu zajišťuje koncept SoloStar s pohodlným křeslem na straně spolujezdce. Alternativně lze toto místo používat jako funkční pracovní prostor. Arocs SLT s ocelovými pružinami je rovněž dodáván s prostornou kabinou BigSpace, v níž je výška stropu 1,99 m.
Actros SLT a Arocs SLT profitují, jako všechna nákladní vozidla s hvězdou nové generace, z ergonomicky perfektní přístrojové desky orientované na řidiče, která nabízí dokonale čitelné přístroje, informační barevný displej a multifunkční volant. Ovládací prvky a odkládací prostory jsou umístěny v bezprostředním dosahu řidiče. Komfortní odpružené sedadlo řidiče přesvědčí velkou sedací plochou a opěradlem s nastavitelnou ramenní oblastí. Sedadlo disponuje rozmanitými možnostmi nastavení. Na přání se dodává odpružené klimatizované sedadlo s masážní funkcí. Komfortní lůžka v SLT jsou předpokladem pro posilující spánek během prostojů. Lůžka jsou široká 750 mm a až 2200 mm dlouhá. Na přání se pro SLT dodává plnohodnotné druhé lůžko ve vyšší poloze. Pod lůžkem jsou k dispozici uzavíratelné úložné prostory s objemem až 558 l na pravé a levé straně. Stabilní páteř nového SLT je tvořena vyztuženým rámem. V závislosti na verzi činí šířka rámu 834 mm, přičemž podélníky mají tloušťku stěny 8 mm (Actros SLT se vzduchovým odpružením) nebo 744 mm s tloušťkou stěny podélníků 9 mm (Arocs SLT s parabolickými pružinami). Celek doplňují speciálně pro SLT vyvinuté výztuhy. Podélné nosníky nejsou svařované a jsou vyrobeny z jemnozrnné oceli tvářené za studena, která zaručuje nejvyšší zatížitelnost. Po stranách rámu je prostor pro nádrž na AdBlue o objemu 60 l (Arocs), resp. 75 l (Actros), dále pro akumulátory, které jsou prostorově úsporně uspořádány nad sebou, a výfukovou soustavu. Řidič může přecházet přes rám před návěsovou točnicí pohodlně a bezpečně po můstku za chladicí věží. Nový SLT se dodává s různými návěsovými točnicemi, které mohou být na přání doplněny posouvacím zařízením pro optimalizaci zatížení náprav. Pro jízdu v soupravě, ať jako tažné nebo tlačné vozidlo, může být nový SLT vybaven vpředu a vzadu závěsnými deskami pro tažná zařízení pro těžké náklady. V tomto případě se používá tažné zařízení Rockinger 56 E.
Pro nový tahač těžkých nákladů Mercedes-Benz SLT byl vybrán motor OM 473. Díky své elasticitě a tažné síle může být tento motor převzat pro SLT bez jakýchkoli změn. Individuálního řízení je dosaženo prostřednictvím nabízených jízdních režimů. OM 473 dává najevo svou převahu již základními technickými údaji, jako je zdvihový objem 15,6 litru, maximální výkon 460 kW (625 k) a točivý moment až 3000 Nm, jimiž korunuje novou generaci motorů Mercedes-Benz. Pro tento motor je charakteristická nejvyšší výkonnost a zatížitelnost. Jmenovité otáčky pouhých 1600 min-1 jsou neobvykle nízké. To znamená enormní výkon v nejvíce používané oblasti provozních otáček. Již mírně nad volnoběžnými otáčkami je ve všech provedeních k dispozici točivý moment cca 2500 Nm. Výsledkem je nevšední pružnost a vysoká tažná síla – to jsou důležité přednosti především při přepravě těžkých nákladů. To samé platí pro spontánní a silné reakce motoru na pohyby pedálu plynu.
OM 473 je k dispozici ve třech výkonových stupních:
Výkon |
Točivý moment |
380 kW (517 k) |
2600 Nm při 1100 min-1 |
425 kW (578 k) |
2800 Nm při 1100 min-1 |
460 kW (625 k) |
3000 Nm při 1100 min-1 |
Mezi konstrukční zajímavosti motoru patří turbokompoudní technika, která stojí za mimořádnou výkonovou charakteristikou motoru. U turbokompoudního řešení se za výfukovým turbodmychadlem nalézá druhá turbína, která využívá zbývající energii výfukových plynů po průchodu výfukovým turbodmychadlem k dalšímu zvýšení účinnosti. Získaný točivý moment je přenášen prostřednictvím hřídele a hydrodynamické spojky ozubenými koly do motoru, přímo na klikovou hřídel. Řidič cítí přínosy turbokompoudní techniky bezprostředně v ještě spontánnější reakci motoru již při nízkých otáčkách. Zároveň se při vysokém zatížení, které je typické pro provoz tahačů těžkých nákladů, snižuje spotřeba paliva. Vstřikovací systém X-Pulse, používaný značkou Mercedes-Benz, přizpůsobuje vstřikování průběžně a individuálně pro každý válec zvlášť aktuálním provozním podmínkám motoru. Variabilní jsou okamžiky vstřikování, vstřikované množství paliva, počet vstřiků a vstřikovací tlak. Možné je rovněž modulování vstřikovacího tlaku. Tím je vytvořen předpoklad nejen pro velmi kultivovaný běh, ale i pro nízkou spotřebu paliva. To přináší další výhody majitelům nového SLT, i když spotřeba paliva dosahuje v tomto segmentu dimenzí, které jsou s běžnými vozidly neporovnatelné. Intervaly údržby a výměny oleje závisí u tahačů pro těžké náklady na individuálním zatížení. Blížící se potřeba servisu je oznámena na displeji na přístrojové desce.
Při přepravě těžkých nákladů je mimořádně důležitá velmi výkonná přeplňovaná dekompresní motorová brzda „High Performance Engine Brake“ motoru OM 473. Řidič ji aktivuje ve dvou stupních páčkou na pravé straně sloupku volantu. Motorová brzda reaguje velmi rychle. Pozoruhodný výkon motorové brzdy dosahuje hodnoty až 475 kW (646 k). Díky tomu může řidič tahače SLT držet těžké náklady na uzdě bezpečně a bez opotřebení i v klesáních. Díky téměř dokonalému spalování a recirkulaci ochlazovaných výfukových plynů má motor velmi nízké emise. Výfukové plyny navíc procházejí systémem důkladného a maximálně účinného dodatečného čištění, který je založen na technologii Mercedes-Benz BlueTec s katalyzátorem SCR a vstřikováním AdBlue do výfukových plynů. V katalyzátoru SCR jsou škodlivé oxidy dusíku přeměňovány na dusík a vodu, neškodné součásti vzduchu. K systému patří také filtr pevných částic. Přenos hnací síly zajišťuje převodovka Mercedes G 280-16 s automatizovaným řazením PowerShift – jediná automatizovaná převodovka s 16 převodovými stupni v segmentu tahačů těžkých nákladů. Pro nasazení v SLT vývojáři převodovku ještě vyztužili. Převodovka přenáší maximální točivý moment motoru 3000 N.m. Šestnáct těsně odstupňovaných převodových stupňů je zárukou, že řidič bude mít vždy k dispozici vhodný rychlostní stupeň. Z převodového poměru 11,7 u prvního stupně a 0,69 u nejvyššího stupně plyne velké rozpětí převodů 16,96.
SLT těží z nejnovější generace převodovky Mercedes PowerShift 3 s maximálně snadným ovládáním prostřednictvím páčky na sloupku řízení. Automatizované řazení pracuje neobvykle rychle a precizně – celý proces řazení je až o 20 procent rychlejší než u předchozího modelu. Funkce plazivé jízdy převodovky PowerShift 3 s integrovaným režimem manévrování umožňuje snadný rozjezd a citlivé manévrování s přesností na centimetry. SLT to svému řidiči velmi usnadňuje. Řidič může režim manévrování pohotově opustit sešlápnutím pedálu plynu až k aktivaci spínače „kickdown“. Různé jízdní programy a režimy jsou koncipovány přesně pro provozní podmínky SLT. Zákazníci si mohou vybrat mezi jízdním programem „Power“ nebo „Heavy“. V rámci příslušného jízdního programu jsou k dispozici různé jízdní režimy. Jízdní režim „Standard“ umožňuje mimořádně hospodárný styl jízdy, například při jízdě bez nákladu nebo při malém zatížení. Ale i tento jízdní režim je přizpůsoben vysoké hmotnosti tahače těžkých nákladů. V jízdním režimu „Manuell“ může řidič sám volit převodové stupně. V jízdním režimu „Power“ řadí převodovka ve vyšších otáčkách. Speciálně pro SLT vyvinul Mercedes-Benz jízdní režim „Heavy“. V něm jsou okamžiky řazení posunuty ještě výš, řazení probíhá mimořádně rychle v souladu s aktuální potřebou točivého momentu a převodové stupně nejsou zpravidla přeskakovány. SLT díky tomu suverénně zvládne i ty nejobtížnější jízdní situace, například rozjezd soupravy s celkovou hmotností 250 t v desetiprocentním stoupání. Aby bylo možné udržet rychlost jízdy s těžkým nákladem v bezpečných mezích i při kopcovité a hornaté topografii, může řidič vypnout u převodovky standardní funkci EcoRoll. V režimech „Power“ a „Heavy“ je kompletně deaktivována. Řidič rovněž může ovlivnit řazení převodovky prostřednictvím spínače „kickdown“.
Mezi mimořádné prvky vozidel Mercedes-Benz Actros a Arocs SLT patří turbo spojka retardér, který kombinuje do jednoho konstrukčního celku hydrodynamickou spojku pro rozjezd a retardér. Konstrukce turbo spojky retardéru je v porovnání s jinými systémy pro rozjezd kompaktnější, lehčí a zároveň slouží jako mimořádně výkonný retardér. Turbo spojka retardér umožňuje jak citlivý rozjezd bez opotřebení, tak i manévrování při nejnižších rychlostech – oba aspekty mají pro tahač těžkých nákladů mimořádný význam. V turbo spojce retardéru proti sobě stojí bez kontaktu lopatkové kolo čerpadla a oběžné kolo turbíny. Pohyblivé lopatkové kolo čerpadla je umístěno na straně motoru, oběžné kolo turbíny na straně převodovky. Přenos hnací síly mezi oběma koly zajišťuje bez opotřebení olej pro samočinné převodovky (ATF). Rozjezd s plným zatížením vyžaduje u tahače těžkých nákladů otáčky mezi cca 1100 a 1300 min-1. Při sešlápnutí pedálu plynu je pomocí stlačeného vzduchu načerpán olej do turbo spojky retardéru, čímž se vytvoří silový styk mezi motorem a vstupním hřídelem převodovky. Výhodou tohoto přenosu hnací síly je rychlejší a zároveň měkčí navázání silového styku při menším opotřebení s vysokým prokluzem při maximálním točivém momentu motoru až 3000 Nm. Regulací množství oleje je přizpůsobován přenos točivého momentu individuální jízdní situaci a požadavku řidiče na výkon. Bezprostředně po rozjezdu je turbo spojka retardéru přemostěna a olej je odstředivou silou odčerpán ze skříně – přenos hnací síly mezi motorem a převodovkou probíhá nyní konvenčním způsobem a s nejvyšší účinností prostřednictvím běžné třecí spojky. V závislosti na zatížení, stoupání a zvoleném programu jede naložený tahač těžkých nákladů v této situaci na první nebo druhý převodový stupeň. Protože odpadá rozjezd s prokluzující spojkou, má SLT jednokotoučovou suchou spojku.
V elegantně obložené zadní chladicí věži za kabinou je uložena speciální technika vozidel pro přepravu těžkých nákladů. Chladicí soustava kombinuje chlazení motoru a turbo spojky retardéru do jediného kapalinového okruhu. Toto řešení zvyšuje výkon chlazení, a tím i výkonnost tahače SLT. Obráceně je díky společnému okruhu při brzdění používán chladič motoru. Řízení chladicí soustavy probíhá prostřednictvím systému datových sběrnic CAN. U chlazení se znovu ukazuje výhoda vývoje „z jedné ruky“: chladič a ventilátor jsou komponenty z autobusů Mercedes-Benz, vodní čerpadlo a vyrovnávací nádrž pocházejí z oblasti nákladních vozidel. Tím se snižuje počet nezbytných speciálních dílů a zjednodušuje se i zásobování náhradními díly. Pro optimální provoz chladicí soustavy je nasávání chladicího vzduchu integrováno na pravé straně do bočního obložení. Díky tomu je i při pomalé jízdě zajištěno nasávání vzduchu s okolní teplotou, a nikoli třeba odpadního tepla od vlastních agregátů. V chladicí věži je kromě toho umístěna hydraulická soustava, která je poháněna přídavným výstupem z motoru. Okruhy hydraulického oleje tahače (přídavné vodní čerpadlo, pohon ventilátoru) a návěsu jsou u nového SLT vzájemně oddělené. Toto řešení zabraňuje, aby se do okruhu tahače dostal neznámý nebo dokonce znečištěný olej návěsu. Zároveň je tím zajištěno, aby mohly být oba okruhy plně zatíženy nezávisle na sobě. Stav kapaliny ukazují tři průzory. Ve spodní úrovni chladicí věže je uložena hliníková palivová nádrž o objemu 900 litrů, která zajišťuje dlouhý dojezd. Také nádrž se stlačeným vzduchem, chladič paliva a chladič hydraulické soustavy mají v tomto prostoru své místo. Tři pracovní světlomety v horní části chladicí věže osvětlují záď v noci.
V případě poháněných náprav tahače SLT se jedná o extrémně robustní nápravy s planetovým převodem v kolech vlastní výroby Mercedes-Benz. Jejich technika se milionkrát osvědčila v nejobtížnějších podmínkách. Standardní stálý převod nápravy je i = 5,333. Při použitém rozměru pneumatik 315/80 R 22,5 a rychlosti jízdy 80 km/h dosahuje motor 1490 otáček za minutu. Díky tomu je SLT koncipován pro vysokou tažnou sílu. Další hodnoty stálého převodu náprav v rozpětí od i=4,833 do i=6,0 umožňují precizní přizpůsobení tahače SLT přáním příslušného zákazníka a jeho provozním podmínkám. Poháněné nápravy jsou konstruovány pro technicky přípustné zatížení každé nápravy až 16 tun. Zadní nápravy modelu Actros SLT mají standardně vzduchové odpružení, a to ve verzi se čtyřmi vzduchovými pružinami, známé z Actrosu. Toto odpružení zajišťuje ve spojení s širokým rámem dobré jízdní vlastnosti, usnadňuje nakládání a vykládání, snižuje hlučnost u nezatíženého vozidla a v neposlední řadě zvyšuje jízdní komfort. Arocs SLT je zásadně vybaven parabolickými pružinami na všech nápravách. V závislosti na druhu provozu se dodávají různé sady pružin.
Přední náprava se třemi stupni zatížení a řízením Servotwin.
Přední náprava je u vozidel Actros SLT a Arocs SLT (6x4 a 8x4) identická a bez výjimky vybavena parabolickými pružinami a kotoučovými brzdami (kromě varianty s pohonem všech kol). Tato náprava je dodávána pro Actros a Arocs ve třech různých stupních nosnosti 7,5 t, 8,0 t nebo 9,0 t. Mezi technické zvláštnosti verze SLT 8x8 patří nové elektrohydraulické řízení Servotwin pro čtyřnápravová vozidla, jehož posilovač řízení pracuje v závislosti na rychlosti jízdy a disponuje aktivním zpětným vracením volantu do středové polohy. To znamená dosud nevídaný komfort a nejvyšší preciznost řízení. Kromě toho lze i u stojícího SLT bez omezení otáčet volantem pro perfektní manévrování.
Tlačená náprava: řízená a se vzduchovým odpružením.
Mezi další zvláštnosti nového SLT patří elektrohydraulicky řízená a vzduchem odpružená tlačená náprava pro čtyřnápravové modely z vlastní výroby. Tato náprava, včetně zavěšení, vychází z přední nápravy z výrobního programu nákladních vozidel. Její nejvyšší přípustné zatížení je až 8,0 t.
Převzato z časopisu