Představujeme
DÁLKOVÁ DOPRAVA – ELEKTRICKÁ CASCADIA
Milan Olšanský 03.04.2019 05:19
V roce 2021 by koncern Daimler AG rád rozjel sériovou výrobu prvních plně elektrických silničních tahačů Freightliner eCascadia (Calss 8) a samozřejmě je též poslal na silnice USA do plného provozu.
Těžko se ubránit myšlence, že jeden z největších a tradičních automobilových výrobců na světě zrychleným vývojem plně elektrických vozidel, speciálně dálkových tahačů třídy 8 (dle nomenklatury v USA) bojuje o své místo na trhu s v podstatě crowdfundingovým projektem vizionáře Elona Muska.
Muskova automobilka Tesla je sice dostatečně známa svými elektromobily segmentu osobní automobilů Model S, Model X a Model 3, nicméně teprve oznámení o plánovaném vývoji plně elektrického silničního tahače Tesla-Semi v roce 2016 odstartovalo technologické závody v automobilovém průmyslu.
Kdo by si to pomyslel...
Na vysvětlenou. Svět se právě dnes podstatně mění, prožíváme doslova digitální revoluci. Do života nám vstupují technologie, o kterých si ještě nedávno nechávali snít scénáristi a odvážní režiséři z Hollywoodu. Zároveň s nimi vznikají nové formy podnikání / obchodů / byznysů, nové výrobně-obchodní společnosti, které svým přístupem k zákazníkům a k plnění jejich legitimních požadavků zcela převrací doposud zažitá pravidla.
Například v tzv. tradičním automobilovém průmyslu, který známe prakticky od roku 1883 (Albert de Dion založil první automobilku na světě), měla určitá část odborníků a především tradiční výrobci za nemožné, aby do tohoto průmyslového segmentu úspěšně vkročil někdo, kdo by začal od zeleného stolu. Jednoduše – automobily přece nemůže úspěšně vyrábět někdo, kdo je předtím již nevyráběl. Každý si musí svoji tradici a historii odšlapat, prožít, projít si mnohými úskalími, aby po letech bojů o vlastní pozici zazářil.
No, není to vůbec pravda. Důkazem jsou firmy s historií jen několika let úspěšně vyrábějící automobily a drtící svým způsobem svoji tradiční konkurenci – například Deutsche Post DHL a další, které se právě tím směrem vydaly. Vedle nich vyrostly jako houby po dešti tzv. start-up projekty či crowdfundingové (finanční prostředky získávají přímo od běžných lidí, které přesvědčí o své důležitosti) společnosti, které nikdo nezná, ale všichni jim posílají finanční zálohy na budoucí produkty.
Mezi takové, pro mnohé z nás zcela neuvěřitelné projekty patří například automobilka Nikola Motor Company. Od roku 2014, kdy byla založena, představila částečně virtuálně a částečně jako makety silničních tahačů Nikola One, Nikola Two a letos to bude Nikola Tre. Na vratných zálohách společnost vybrala doposud něco kolem 13 mld. USD. Uvědomíme-li si, že jde prakticky o bezúročné půjčky, potom před sebou máme opravdu geniální způsob financování budoucích projektů.
Obdobnou cestou jde i zmíněný Elon Musk a po pravdě řečeno, dnes již má také leccos za sebou. Jednak elektromobily opravdu vyrábí a prodává, jednak mu funguje společnost SpaceX a jeho rakety lítají. Nicméně na začátku měl pouze myšlenky a velice rychle se mu podařilo proniknout do byznysu.
Nejprve se vysmívali...
Když Elon Musk přišel s prvními představami o elektromobilech, všichni tradiční výrobci si ťukali významně na čelo. Velmi rychle ale nastala fáze číslo dvě. Mnozí si uvědomili, že by to opravdu mohl být konkurent – pokusili se ho tedy zničit. Ale to se nepovedlo, takže ti chytřejší se pokusili vrhnout do svého vlastního vývoje nemalou energii a prostředky, aby nástup Muskových firem alespoň zachytili. Dnes se horečně snaží zuby nehty držet alespoň podobnou rychlost vývoje, jakou uhání tento vizionář a jemu podobní. Ti chytří to opravdu vědí. Zkrátka musí něco udělat, přijít s novými produkty, postupy, metodikami, službami, s novými formami generace profitu – nebo by mohli být v blízké budoucnosti ze svých tolik let budovaných pozic doslova vymazáni.
Ví to i koncern Daimler AG, který nejen že vyrazil do boje s produkty, jako je například Freightliner eCascadia, pro jehož zviditelnění si zvolil globální launching ve městě neřesti číslo jedna Las Vegas. Daimler AG velmi rychle mění celý svůj přístup k produktům a k zákazníkům.
To staré musí z kola ven...
Jedním z nejokatějších opatření je urychlená výměna nejvyššího šéfa Dietera Zetscheho (66), technika, konstruktéra a člověka zapáleného pro vznětové motory. Německý kormidelník nejstarší stále fungující automobilky na světě odchází do důchodu v květnu letošního roku, o celých šest měsíců dříve než bylo plánováno.
Nahradí ho švédský „mladík“ 49 letý Ola Källenius, ekonom a velký advokát plug-inů a čistě elektrických vozidel. On je také podepsán pod iniciativou dovést do sériové výroby koncernu do roku 2022 deset modelů vozidel s čistě elektrickým pohonem. Poprvé ve více než 120 leté historii společnosti Daimler a jejích právnických předchůdců bude v jejím čela stát člověk s jinou národností než německou a jiným vzděláním než technickým! Rozhodně je to jasná zpráva – zákazníky již nezajímá technika jako taková, chtějí si kupovat iPhony na kolečkách. A Daimler AG jim je milerád poskytne, pokud možno dříve, než někdo takový jako je Elon Musk.
Skromné informace
Freightliner eCascadia je plně elektrifikovaná varianta nejpopulárnějšího tahače (Class 8) silničních souprav v USA. Vnějšími tvary těží z propracované aerodynamické strategie vozidla, které se poprvé objevilo v nabídce americké odnože koncernu Daimler AG v roce 2013. Vše, co o ní prozatím je koncern ochoten prozradit, se dá shrnout do několika nerozvitých vět. Vůz je vybaven bateriovým paketem o kapacitě 550 kWh, který je schopen dodat dostatek elektrické energie pro elektromotory o souhrnném maximálním výkonu 730 k/550 kW. Výrobce zmiňuje jízdní dosah na jedno nabití baterií v délce 400 km při celkové hmotnosti soupravy 36 t. Během 90 minut by měl být elektrotahač resp. kapacita jeho baterií dobita na 80 %, což by mělo prý vystačit na jízdu do vzdálenosti 320 km. Čím a kde se bude dobíjet, o tom výrobce zatím taktně mlčí stejně jako o praktických výsledcích, které snad již má k dispozici z provozu u společnosti Penske. V každém případě jde o poměrně významnou záležitost, o jejíž životaschopnosti se budeme moci zřejmě přesvědčit až v budoucnosti, byť blízké.
Převzato z časopisu