Představujeme
Silniční tahač DAF XF – Krajinou Andalusie
Milan Olšanský 04.03.2013 03:28
V druhé polovině loňského roku se holandský výrobce těžkých nákladních vozidel nechal slyšet, že vyrobil nejlepší DAF XF všech dob. Důsledná prezentace a statická prohlídka tomu tvrzení odpovídaly. Zbývalo vyzkoušet jej na silnici.
Příležitost se naskytla těsně před koncem roku. Ve vnitrozemí španělské Andalusie čekala skupinka nových silničních souprav s těmi nejlepšími tahači modelové řady XF. Není snad potřeba moc hovořit o jejich konstrukci a pečlivém přístupu všech vývojových pracovníků. Myslím, že to jsme rozebrali již v několika jiných článcích. Obecně je však třeba zdůraznit, že holandský výrobce postavil silniční tahač snoubící v sobě všechny moderní konstrukční a legislativní požadavky. Navíc jej okořenil chytrým přístupem, který se projevuje v některých detailech. A protože právě v nich přebývá Bůh (jak známo ze směru Bauhaus), jde určitě o nejlepší DAF XF všech dob.
Konstrukční finesy
V rámci výše zmíněného se dotknu v rámci „dojmů z první jízdy" právě jen těch, podle mě největších vychytávek. Splnění emisních norem Euro VI je jasnou legislativní nutností a DAF ji dostál s graciézností sobě vlastní. Vznětový motor PACCAR MX-13 je krásně kompaktní- Začlenění dvou vysokotlakých čerpadel systému Common Rail do bloku motoru a „přitažení" všech vedení k motoru včetně zalití kabelových svazků a jednotky EAS do plastické pěny je jednak „meisterstick" a jednak má za následek, kromě efektivity provozu a vysoké životnosti také krásný tichý chod. To všechno bylo možno obdivovat přímo na místě neboť bylo jen dílem okamžiku sklopit u jednoho z vozů kabinu. Tím jsem se také dostal na dohled novému uložení kabiny, které výrazným způsobem ovlivňuje bezpečnost provozu – samozřejmě k lepšímu. Přední závěsy jsou konstruovány tak, aby se v případě patřičně silného nárazu (a takových polibků zezadu do vozu jedoucího před vámi je statisticky docela dost) destruktivně otevřely jako konzervy na sardinky a nechaly vybít podstatnou část kinetické energie nárazu na dráze 400 mm směrem vzad. Mohli bychom probrat ještě rám, řízení a uložení náprav, ale zjistíme cestou. Takže kabina dolů a nasedat. Ale vlastně, ještě jedna vychytávka, která stojí za pozornost. Na zadní stěně kabiny jsou dvě ručně ovládané tyče s tzv. „kafemlejnkem". Stejné jako používali hokynáři při stahování kovové rolety přes výklad svého obchodu. Jednoduché, manuální, účinné – docela geniální. Nastavení střešního spojleru zabere několik desítek sekund. Exaktně je dokázáno, že špatně nastavený střešní spojler znamená 1,0 % až 1,5 % vyšší spotřebu. Navíc si „kafemlýnkem" může řidič protáhnout po ránu tělo a nastavit se tak lépe do provozního režimu. To jsem také udělal. Rozšteloval a sešteloval – pro radost a pro jistotu, že systém funguje.
Rozhled do všech směrů
Interiér nového tahače DAF XF má poněkud blíže k tzv. americkému pojímání, zvláště, když je v něm užita celá paleta součástí imitující dřevěný povrch. Zvláště střední konzola mě vždy bude nutit myslet na to jak se jezdí v Americe. Vypadá to však dobře, velmi dobře. Co je ovšem další věc na jedničku s hvězdičkou – optimalizovaný sloupek „A", s citem vyvedená soustava zpětných zrcátek (samozřejmě splňující všechny legislativní náležitosti) a její umístění na kabině. To se opravdu povedlo. Vypadá to, že z nového tahače DAF XF je opravdu vidět i dozadu, i vedle sebe, dokonce i křížem vlevo před přední hranu. Pozná se to rozhodně na kruhových objezdech, kterých není v dnešní době na silnicích málo. Myslím, že tady dovedli holandští konstruktéři, to co začalo nové Volvo FH k současné dokonalosti. Ostatní konkurence by se mohla v tomto bodě poučit.
Možná ještě douška k motorům PACCAR MX-13 Euro VI, když už vyrážíme na doporučený okruh. K dispozici prozatím jsou dvě výkonové verze v této emisní specifikaci: 340 kW/460 k a 375 kW/510 k. Obě dvě si mohu osedlat. První se mi do rukou dostala silniční souprava s tahačem DAF FT XF460, tedy „slabší" kousek. Nicméně 340 kW/462 k výkonu je bohatě na 40 t soupravu nejen zde v Andalusii. Stoupání i klesání zde jsou, ale nemá moc cenu hovořit o tom zda tahač táhne nebo ne, prostě proto, že kdyby nejel nebo byl nedostatečně výkonově vybaven automobilka by jej nevyráběla. Z hlediska nabízené techniky je třeba opět zmínit vychytávky, které fungují právě teď při jízdě. Tak zaprvé máme zde automatizovanou převodovku AS Tronic 12AS2330. Až do jedenáctého převodové stupně to jde jako vždy po másle. Ovšem mezi jedenáctkou a dvanáctkou zaúřaduje nový softvér a předvede tzv. fast shift – rychlé přeřazení. To aby se minimalizovalo zpomalení při řazení. Tak to lze než kvitovat. To be continued!
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)