Představujeme
Silniční tahač DAF XF – Krajinou Andalusie II.
Milan Olšanský 04.04.2013 09:19
Ve druhé části dojmu z jízd s novým silničním tahačem DAF XF budu především plachtit a brzdit – motorovkou MX Brake a intardérem. A podívám se také na pasivní regeneraci filtru pevných částic.
Plachtění v nabídce
Další novinkou je funkce EcoRoll – plachtění na neutrál. Mnohokrát zmiňované chytré zařízení (jdoucí ovšem řidičům tzv. staré školy poněkud proti srsti, neboť jeden z hlavních postulátů v autoškolách je: jen u náklaďáku nechtějte vyřadit a jet z kopce na neutrál). Ovšem tady je to, díky elektronickým asistenčním systémům, výhoda. Funkce EcoRoll se uplatňuje u každé značky vozidel poněkud jinak. U značky DAF je spojena s aktivací adaptivního tempomatu. Čím dříve si řidič na EcoRoll zvykne a dokáže ji správně využívat, tím lépe a jednodušeji dosáhne vyšší efektivity jízdy. Ostatně protože člověk je tvor hravý a soutěživý, vsadili konstruktéři, a nejen automobilky DAF, na umístění softvérového vybavení, které je schopno on-line sledovat a vyhodnocovat efektivitu jízdy řidiče. Po dvou sjezdech z dálnice a dvou kruhových objezdech řidič při pohledu na centrální displej a vykliknutém systému DPA (Driver Performance Assistant) pochopí, že to, co mu říkali instruktoři při školení hospodárné jízdy, je pravda. DPA hodnotí řidiče v procentuálním počtu ve třech úrovních: předvídání, řazení, brždění. Kdo je natvrdlý, musí se na DPA více soustředit, to je vše. Ignoranti a rebelové či dopravní anarchisti to nejlépe poznají na své peněžence, neboť i toto je vhodný nástroj pro provozovatele, popřípadě majitele vozu, aby správně ohodnotil, s jakou mírou odpovědnosti k jeho provozním nákladům ten který řidič jezdí.
Motorovka a intardér
Přestože motory PACCAR MX-13 mají velmi solidní kompresorovou motorovou brzdu MX Brake (oproti stávajícím provedením má v nízkých otáčkách, 1500 min-1 zvýšený brzdný výkon 240 kW, maximální brzdný výkon 360 kW při 2100 min-1), já osobně dávám přednost její kombinaci s intardérem. Myslím, že není pochyb o tom, že jízdní styl jen s motorovou brzdou či s vozem vybaveným motorovou brzdou a intardérem je poněkud odlišný. „Víceméně je to o zvyku,“ mohl by někdo namítnout. „Mě však více vyhovuje varianta uvedená jako druhá.“ S chutí jsem si tedy jízdu právě s takto vybaveným tahačem užil. Ostatně v tomto ohledu nakonec bylo téměř spokojeno i „dozorčí oko“ systému DPA. Nově uložená přední náprava, nově uložená zadní náprava, otočený zkrutný stabilizátor a poněkud jinak rozmístěné nádrže a další drobnosti na podvozku, to vše v rámci nové optimalizace jízdních vlastností vede k tomu, že nový DAF XF poskytuje patřičné pohodlí při řízení. V Andalusii jsme však asi jezdili prozatím s prototypy, i když velmi blízkými sériové produkci. To, co na nich ještě zcela sériového nebylo, se jmenuje nový systém řízení. Je však evidentní, že jakmile jím budou sériové vozy vybaveny, pohoda a komfort se dostane ještě na vyšší a příjemnější úroveň.
Zpestření života
Andaluské kopce nahoru i dolu, sjezdy z dálnic a poměrně úzké kruhové objezdy či křižovatky typu „T“ nebyly nic proti tomu co si na nás vymysleli u podjezdu dálnice na parkoviště motorestu, kde jsme měli „hlavní stan“. Betonový podjezd o šířce tak tak tří metrů byl opravdovým zpestřením dne. Místní „matadoři“ na něj sice nehleděli a své soupravy jím protahovali za nepříliš snížené rychlosti, našinec však musel mít z místní speciality respekt. Ať s motorem o výkonu 340 kW/462 k nebo 375 kW/510, k všechny nástrahy vytyčeného, téměř osmdesátikilometrového trojúhelníku bylo možno zdolat se šarmem novému XF vlastnímu. K výběru vozidel je třeba ještě poznamenat, že pouze jedno mělo manuálně řazenou převodovku, přestože výrobce považuje tuto konfiguraci za standardní a základní (automatizovanou si musí zákazník připlatit). Z toho plynou minimálně dvě věci: v rámci minimalizace možných rizik výrobce nechá jezdit zástupce tisku s automatickými převodovkami, i když jde o příplatkové vybavení. Za druhé výrobce sám považuje automatizovanou převodovku za přínosné zařízení přispívající k výrazně vyšší míře bezpečnosti silničního provozu. Faktem zůstává, že některá konkurence jde na řešení této problematiky jinak a standardně bude montovat jako základ do svých nových vozidel převodovky automatizované, přičemž ty manuálně řazené budou za příplatek. V tomto řešení je vidět diversita přístupů jednotlivých výrobců, a to je možná dobře, protože jinak by to bylo všechno stejné.
Pasivní regenerace
Podobné rozdíly v přístupu je možné odhalit také například při „práci“ s filtry pevných částic. Existují různé strategie jejich regenerace, čili jejich oživování aneb udržování ve stavu vhodném pro správnou funkci všech ostatních systémů a samotného motoru obzvláště: aktivní a pasivní. Tu druhou cestu DAF výrazně podporuje. Důraz klade na pasivní regeneraci, kterou řidič prakticky ani v průběhu jízdy nepozná. Pokud ovšem strategie jízdy vede k přílišnému zanešení filtru, elektronický systém řidiče upozorní, že by měl přistoupit k tzv. aktivní regeneraci. Každopádně v rámci regenerace filtrů pevných částic dochází ke zvýšení teploty výfukových plynů. A tady je další vychytávka – chladič výfukových plynů na samém konci výfukového potrubí (faktem je, že konkurence jej má také). Jde o opatření zabraňující nechtěnému zničení či poškození silnice či cesty pod stojícím vozidlem s právě probíhající regenerací filtru pevných částic, o možnosti vzplanutí či vypálení porostu na krajnici či odstavných plochách ani nemluvě. Jízdy skončily, řidič byl velmi spokojený. Přesto jsem ale nalezl ještě další dvě vychytávky. Jednak jde o tzv. DAF Night Lock – čili noční zámek. Zevnitř je možno vozidlo celé uzamknout stiskem červeného tlačítka – a je „vymalováno“ – alespoň co se týká nenechavců a pobertů na parkovištích a odpočívných plochách. Druhá věc, s níž jsem si vyhrál, byl nový klíček s dálkovým ovládáním. Ten dovoluje nejen uzavření bočních oken dlouhým stiskem, ale také kontrolu předních mlhových světel, ukazatelů směru, dálkových světel. Tlumených a pozičních světel, zadních mlhových světel a koncových světel. Ano, toho jsem měl využít ještě před jízdou samotnou – ale já spěchal, jen abych již seděl v kabině toho nejlepšího silničního tahače DAF XF všech dob! A to se povedlo.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)