Představujeme
DAF Trucks – Nejlepší XF všech dob
Jiří Krenar 11.07.2013 06:29
Sice jde o poněkud „velkohubý“ titulek, ale je pravdivý a ani o pověstný chlup nepřehání.
Po statické premiéře na podzimním IAA v Hannoveru 2012, připravil nizozemský DAF pro evropské odborné novináře jízdní testy ve Španělsku. Začátkem prosince, kdy v Česku už byly teploty jenom opravdu těsně na 0 °C, jsme byli pozvání do Malagy. Po několika hodinách letu s přestupem v Paříži jsme přistáli na prosluněné „Costa del Sol“, teploměr ukazoval velmi příjemných 20 °C, i když pravda, na plážích již bylo prázdno. Prázdninová idylka ale vzala rychle za své. Autobus z letiště zamířil do vnitrozemí, aby nás po necelé hodině jízdy vysadil u vstupu do hotelu Parador de Antequera. Byli jsme zhruba – vzdušnou čarou – 70 km od moře, foukal ostrý vítr a teplota byla více než podobná té v Česku, tedy jenom pár stupňů na 0 °C. Také se docela rychle setmělo. Několik jedinců si bláhově myslelo, že druhý den, až vyjde slunce, bude zase těch příjemných dvacet stupňů. Ale to už jsme se scházeli do zasedací místnosti na večerní technickou prezentaci vozidla.
DAF XF model 2013
Zadání pro konstruktéry i designéry nové generace trucku mířícího především do segmentu vozidel určených pro mezinárodní dálkovou dopravu mělo dost široký záběr. Posuďte sami. Pokud jde o řidiče, pak jednotlivé kapitoly, které „vývojáři“ museli řešit, měly názvy: atraktivní design, komfort a výhled z vozidla, excelentní ovladatelnost, dostupnost dat z FMS, aktivní a pasivní bezpečnost, robustnost, vhodná konfigurace, velké palivové nádrže. Další skupina pak řešila zadání z pohledu provozovatele. I zde bylo docela dost kapitol, často mírně protichůdných, které bylo nutné vyřešit: vysoká spolehlivost, dlouhá životnost, vysoká přidaná hodnota při dalším prodeji, nízké náklady na opravy a údržbu, nízká spotřeba paliva, nízká vlastní hmotnost, vysoké užitečné zatížení, emise, spokojený řidič. Nejdůležitějším kritériem při vývoji nového modelu DAF XF byla maximální efektivita přepravy a z toho plynoucí nízké provozní náklady, nízká pohotovostní hmotnost a maximální spolehlivost. Kompletně nový podvozek, zcela nová poháněcí soustava s novými motory Euro 6 PACCAR MX, nový vzhled exteriéru a mnoho vylepšení interiéru činí z této nové vlajkové lodi společnosti DAF dosud nejlepší model XF, a to jak z hlediska majitele dopravní společnosti, tak i technika a řidiče. Společnost DAF neusilovala o první místo na trhu, co se týká plnění nové emisní normy Euro 6.
Raději se soustředila na vývoj produktu, který by svou praktičností, dokonalou propracovaností a nejvyšším stupněm kvality co nejlépe splňoval kritéria normy Euro 6. Nový model XF musí nabízet také vysoká komfort pro řidiče. Vývoj vycházel z uznávaného konceptu kabiny XF 105, která co do prostornosti a praktičnosti je špičkou ve své kategorii. Při vývoji nové generace motorů Euro 6 navázala společnost DAF na 12,9litrový motor PACCAR MX, který si v Evropě i v Severní Americe získal vynikající pověst pro svou spolehlivost, hospodárnost a vysoký výkon. Motor PACCAR MX-13 charakterizuje kombinace osvědčených moderních technologií a velkého množství technických inovací. Motory používají technologii přímého vysokotlakého vstřikování paliva Common-Rail, turbodmychadlo s proměnlivou geometrií lopatek a systém recirkulace výfukových plynů (EGR). Pokročilý systém dodatečné úpravy výfukových plynů, jehož součástí je katalyzátor DeNOX a aktivní filtr pevných částic (Diesel Particulate Filter), byl navržen pro maximální efektivitu. Použití pasivní regenerace se během provozního cyklu motorů optimalizuje, což dále snižuje spotřebu paliva. Nový motor PACCAR MX-13 Euro 6 se dodává ve verzích o výkonu 300 kW/410 k, 340 kW/460 k nebo 375 kW/510 k, při vysokém točivém momentu od 2000 do 2500 Nm, dostupném v širokém rozsahu otáček motoru (1000–1425 min-1). Prioritou při vývoji nové poháněcí soustavy bylo udržení spotřeby paliva na stejně nízké úrovni jako u motoru Euro 5 ATe, aniž by byla snížena spolehlivost a životnost (minimální předpokládaná životnost motoru je 1,6 milionu kilometrů) a aniž by se zvýšily servisní náklady vozidla (servisní intervaly až 150 000 km).
Nová, lehčí zadní náprava, je určena pro celkovou hmotnost vozidla do 44 tun. Pro snížení hmotnosti je pro odpružení nápravy použita konstrukce Stabilink, která zastává funkci příčného stabilizátoru a zajišťuje vysokou úroveň stability a vynikající ovladatelnost. Ke snížení hmotnosti přispívá také nová montážní deska točny tahače a nové skříně pro uložení akumulátorů. Zcela nové je řízení ústrojí, které je uloženo na multifunkčním odlitku – převodka řízení tak nepotřebuje oddělený držák. S cílem maximální efektivity se společnost DAF zaměřila na provedení co nejlepšího rozvržení zbrusu nového podvozku. Klasická 90litrová nádrž AdBlue (volitelně 140litrová) je umístěna pod kabinou, zatímco akumulátory mohou být umístěny uvnitř rámu v zadním převisu. Sloučení systému DeNOx a filtru pevných částic do společné jednotky umožnilo použít palivové nádrže o objemu až 1500 litrů, zajišťující maximální akční rádius. Mezi další vylepšení patří nové zadní blatníky a nově řešený uzavírací spojovací příčník v zadní části rámu.
Pohodlně a bezpečně
Součástí standardního vybavení je systém řízení stability vozidla (VSC), který pomáhá chránit před smykem a převrácením vozidla. Adaptivní tempomat (ACC) a varování před kolizí (FCW) jsou volitelné prvky, jakož i vylepšený nouzový brzdový systém. V průběhu roku 2013 bude k dispozici i pokročilý pohotovostní brzdový systém (AEBS), který zpomaluje vozidlo nezávisle na řidiči a v případě nouzové situace jej zabrzdí úplně. Na přístrojové desce se nachází zóny tlumící nárazy, které při srážce zabraňují poranění. Také nové zavěšení kabiny, absorbující energii nárazu, je významným bezpečnostním prvkem, stejně jako zesílená kostra kabiny s předprogramovanými předními a zadními deformačními zónami.
Nový, atraktivní vnější vzhled
Nový vrcholný model společnosti DAF má elegantní vzhled díky novému designu aerodynamického tvaru s atraktivní a oku lahodící kabinou. Čelní maska s moderními prvky výrazně přispívá k optimalizaci proudění vzduchu, což zlepšuje aerodynamiku a chlazení motoru. Mezi další prvky exteriéru patří: Nový nárazník z pozinkované oceli, zcela nová světla, nové jednotky předních světel s osvětlením LED, které zaujímají čelní místo v kategorii nákladních vozidel, světla pro denní svícení (LED) a světla s funkcí přisvěcování do zatáček, nové blatníky, boční límce, mezinápravové spoilery a střešní spoiler Nárazník je rovněž navržen tak, aby přispíval ke snadnému obtékání vzduchu kolem kabiny a k motoru pro jeho chlazení. Přirozeně je vyroben z pozinkované oceli, která snižuje jeho náchylnost k poškození.
Advanced Transport Efficiency (Zdokonalená efektivita dopravy)
Nový model XF přináší množství inoviací, které jsou plně v souladu s programem Advanced Transport Efficiency (ATe), jenž je zaměřen na snižování provozních nákladů a omezování vlivu dopravy na životní prostředí. Jde například o vylepšený chladicí systém s méně častým využitím větráku, nové stálé převody zadní nápravy nebo tempomat, který na původně nastavenou rychlost vozidla postupně zrychluje a nezvyšuje tak spotřebu paliva náhlým zrychlením. Dalším výborným příkladem filozofie ATe je inovativní asistent vyhodnocování jízdního stylu řidiče (DPA). Centrální displej přístrojové desky řidiče detailně informuje o množství spotřebovaného paliva, hodnocení jízdy řidiče či využívání brzdného systému. Na informačním displeji se navíc zobrazují automatická oznámení, která napomáhají k ještě hospodárnějšímu stylu jízdy například tím, že řidiči doporučí přeřadit na jiný rychlostní stupeň. Systém DPA zobrazuje tipy, jak lze ušetřit palivo a provozní náklady zajištěním správného tlaku v pneumatikách nebo polohy spoileru.
Za volantem
Na parkovišti u motorestu Paneque bylo připraveno osm souprav, z toho jedna s cisternovým návěsem a jedna se silem na cement. Ostatní tahače měly připojeny třínápravové plně naložené skříňové návěsy a všechny soupravy byly naloženy na shodných 40 tun celkové hmotnosti. Polovina tahačů měla motor PACCAR MX 13 460 k Euro 6, druhá polovina měla výkonnější verzi 510 k Euro 6. Až na jediný truck, který byl vybaven standardně dodávanou přímo řazenou dvanáctistupňovou převodovkou 12S2840 Manual, zbylých sedm tahačů mělo příplatkovou automatizovanou převodovku AS Tronic, buď ve verzi 12AS2540, nebo 12AS2330 (standardně obsahuje i systém EcoRoll pro „plachtění“ na neutrál).
Pokud jde o výbavu, či lépe řečeno elektronické systémy, pak logicky měla předváděcí vozidla toho namontováno hodně, počínaje aktivním tempomatem či hlídačem přejetí bílé čáry a konče palubním počítačem se školicím programem pro řidiče. Tři trucku měly příplatkový intarder, ostatní výkonnou motorovou brzdu. Trasa o délce kolem 60 km tvořila trojúhelník z části dálnic A15 (Cordoba-Malaga), A-92M (propojení z Malagy na dálnici ze Sevilly do Granady) a třetí stranu trojúhelníku tvořila silnice nižší třídy A 92 z dálnice A-92M na dálnici A 15, na kterou se napojovala kousek před Antequerou. Tato spojovací část byla plná zatáček, byl zde i hustý provoz sklápěčů z kamenolomu, vozících matriál na stavbu rychlodráhy, ale přesto povrch vozovky byl ve velmi dobrém stavu. Obě dálniční části testovacího okruhu – a bylo celkem jedno, zda se startovala ve směru chodu hodinových ručiček, či opačně – obsahovaly jak prudká a dlouhá stoupání, tak samozřejmě i stejně dlouhá a stejně prudká klesání. Takže jsme měli možnost si porovnat na stejném úseku výkon motorů 460 k resp. 510 k Euro 6, ale i brzdné účinky intardéru resp. motorové brzdy. A několik jedinců mohlo porovnávat i jízdu s „automatem“, či na stejné trase s „manuálem“. Bohužel, tahač s přímo řazenou převodovkou šel doslova „na dračku“ a protože součástí skupiny byli novináři z Česka, Slovenska a Polska tj. přes 30 žádostivých řidičů, dostalo se jenom na pár z nich. Zato s trucky s automatizovanou převodovkou jsme se mohli svézt bez dlouhého čekání. První zkušenosti ukázaly, že prostoru už v základní kabině Space Cab je dostatek jak za volantem, tj. na práci, tak i na odpočinek. A to ve všech směrech.
Řidič zde najdete i dostatek odkládacích schránek, pod dolním lůžkem je místo i na solidně velkou chladničku, spodní lůžko je dostatečně široké i dlouhé. Osobně jsem měl velmi dobrý pocit z použitých materiálů jak na palubní desce, tak i v interiéru jako celku. Z ergonomického hlediska jsem byl spokojen. Nejčastěji používané spínače a ovladače byly vždy v dobrém dosahu i připoutaného řidiče. Řidič ležící na lůžku má v dobrém dosahu jak čtecí lampičku, tak i spínače přídavného topení či klimatizace resp. větrání, apod. Velmi vysoko hodnotím výhled z vozidla z místa řidiče. To co jsem chválil u nového tahače Volvo FH, tedy štíhlý „A“ sloupek a dostatečný prostor mezi sloupkem a soustavou zpětných zrcadel (jejich rozměr je dán předpisem), dokázali konstruktéři u DAFu také a o to víc mi uniká, že to nezvládli u Nového Mercedesu Actros. A ujišťuji, že dobrý výhled z vozidla si ověříte hned na prvním kruhovém objezdu. A těch bylo na spojovací části mezi dálnicemi docela dost. Pokud jde o větší kabinu – Super Space Cab – pak zcela věřím firemním podkladům, které uvádějí, že její objem je 12,6 m3 a výška interiéru (osobně jsem si vyzkoušel je 2250 mm. Úložné prostory v této kabině mají celkový objem 1000 l (jen pod lůžkem je objem 675 l) jsou opravdu parádní. Ale v rámci testu jsem si pochvaloval i nové sedadlo řidiče. Má dostatečný rozsah nastavení, takže ve spojení s volantem seřiditelným ve dvou rovinách, si ideální polohu k řízení trucku najde každý řidič. Za příplatek pak je dodáváno dvoustupňové odvětrávání sedadla nebo vyhřívání, vše v kombinaci s koženým čalouněním. V průběhu jízdního testu nám vždy instruktor nastavil informační systém tak, abych na barevném displeji TFT uprostřed přístrojové desky mohl sledovat nejen nejdůležitější funkce motoru, ale také hodnocení mého způsobu jízdy a to z pohledu hospodárnosti. Příjemné je, že systém komunikuje ve 32 jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Musím se pochlubit, že první okruh, který jsme absolvoval za volantem soupravy DAF FT XF 105.460 s automatizovanou převodovkou AS Tronic jsem měl průměrnou spotřebu 47,2 l/100 km a školicí systém vyhodnotil moji jízdu z pohledu hospodárnosti dosažením 86 % ze 100 možných. Stejně tak hodnotil moji předvídavost a využívání intarderu a motorové brzdy, tj. šetření provozních brzd. Následnou jízdu jsem absolvoval s motorem 510 k, ale v opačném směru a tady jsem měl stejnou úspěšnost co do hodnocení, ale spotřeba byla vyšší, průměr byl 45 l/100 km. Jenže také jsem byl v průměru o 5 km/h rychlejší než v první kole. A konečně jsem absolvoval celý okruh ještě potřetí, zase se slabším agregátem, tj. 460 k, to už jsem ale trať dobře znal a tak jsem věděl, kde mám „plachtit“ a kde je dobr se hodně rozjet. Výsledná průměrná spotřeba byla 41 l/100 km a hodnocení z pohledu hospodárnosti 93 %! Dmul jsem se pýchou a málem jsem se netrefil do podjezdu pod dálnicí těsně před cílem jízdy. A ještě jedna poznámka závěrem. Na testovacím okruhu bylo značné výškové převýšení, takže je celkem logické, že motor s výkonem 460 k řadil !nahoru“ za vyšších otáček (cca o 200 min-1) na stejném úseku, než silnější agregát 510 k. V obou případech ale měly motory dostatek výkonu, solidní „zátah“ už na začátku zeleného pole otáčkoměru a převodovky řadily vždy svižně a ve správný moment. Pochvaloval jsem si jak výkon intarderu 3, tedy třetí generace, který má brzdný výkon 500 kw při nízkých otáčkách motoru, ale na většině klesání testovacího okruhu jsem si vystačil i s výkonnou integrovanou motorovou brzdou, která nabízí již při otáčkách 1500 min-1 výkon 240 kW. Maximální brzdný výkon má 360 kW při 2100 min-1. Prvních 200 km za volantem nové generace DAFu XF byly příjemné a poučné. V každém případě potvrzují úsilí výrobce zbavit své trucky nálepky jednoduchých a levných vozidel. Nový DAF XF má nakročeno do vyšší třídy tahačů a to jak designem, výkony či prostorem pro řidiče, tak i kvalitou dílenského zpracování a použitými materiály v interiéru. Obávám se, že to vše jde ale ruku v ruce s vyšší cenou.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)