Představujeme
DAF Trucks – Lehký tahač DAF LF
Jiří Krenar 22.09.2016 05:47
Jednou z novinek v nabídce nizozemské automobilky DAF, je lehký tahač návěsů DAF LF.
Měl jsem možnost se setkat s novinkou ve Španělsku na prezentaci modelové řady „2016“. A protože bylo dost času, využil jsem šance ke krátkému redakčnímu testu. V prvé řadě, pro koho vlastně je tahač určen. Připravena byla souprava s lehkým dvounápravovým podvalníkem na přepravu např. stavebních strojů. Ale podle informací výrobce, první zákazníci, kteří si tahač objednali, počítají se skříňovým návěsem a budou přepravovat vesměs lehké plastové díly pro automobilky, nebo počítají s využitím soupravy (opět se skříňovým návěsem) v regionálním zásobování, tedy v provozu mimo dálnice, takříkajíc na běžné silniční síti.
Konkrétní tahač byl vybaven motorem Paccar DAF PX-7 186 s výkonem 253 k /186 kW resp. s největším točivým momentem 950 Nm. A jak už je dnes skoro standardem, namontována byla automatizovaná šestistupňová převodovka AS-Tronic 6AS1000 umožňující i manuální řazení rychlostních stupňů. Na podvozek byla namontována prodloužená dvoumístná budka s jedním sklopným lůžkem. Pokud jde o interiér, zcela odpovídal lehké řadě LF, snad jen některé detaily patří do příplatkové nabídky. Sedadlo řidiče bylo všestranně seřiditelné, s integrovanou mohutnou hlavovou opěrkou a potahem s hrubou látkou (venkovní teplota byla přes 20 °C, takže bylo zapnuto větrání, kolem poledne už i klimatizace a sedadla plně vyhovovala). Nechyběla odlehčovací výfuková brzda s ovládáním buď tlačítkem na volantu (nepraktické, v zatáčkovitém klesání musíte tlačítko hledat), a nebo s možností přepnout na pedál provozní brzdy. Testované vozidlo mělo i tempomat. K příjemným příplatkovým prvkům patřil stínicí „kšilt“ nad čelním sklem. Co jsem asi zcela nezvládnul, bylo větrání. Místo, abych si otevřel střešní větrací otvor, pustil jsem si klimatizaci. Dvounápravový podvalníkový návěs Veldhuzen připojený k tahači, je ideální na přepravu strojů, takže na něm byla velmi dobře připevněna mobilní vysokozdvižná plošina. Celková hmotnost soupravy tak nepřesáhla 15 tun.
Testovací okruhy byly vedeny v kopcovité oblasti nedaleko Barcelony, se startem v jachtařském přístavu, takže bylo nutné nejdříve projet celým městem. Na trase bylo snad deset kruhových objezdů a musel jsem si stále připomínat, že ač sedím za volantem relativně malého distribučního vozidla, řídím soupravu v délce 16 metrů. Musel jsem si tedy přiměřeně nadjíždět a v zrcátku hlídat patníky a dopravní značky. Ale v tomto směru se ukázalo, že manévrovací schopnosti – výborný rejd – modelu DAF LF zasluhují pochvalu. Jen co jsem se vymotal z města, začala silnice stoupat do vnitrozemí. Výhled od volantu chválím, díky rozměrným, elektricky seřiditelným zpětným zrcátkům jsem mohl pohodlně sledovat i provoz za sebou. Z ergonomického hlediska nemám k pracovišti řidiče výhrady. Vycházím z toho, že vozidlo je určeno pro jednodenní přepravu a tak lůžko je opravdu hlavně nouzové. V tom případě vnitřní rozměr kabiny plně odpovídá nárokům řidiče i s případným závozníkem. Ovšem importér už teď eviduje zájem některých českých dopravců, kteří chtějí tento lehký tahač využívat v mezinárodní dopravě. V tom případě ale řidič – i když třeba drobné postavy – bude poněkud nešťastný.
Výrobce pro tento tahač využil motor z řady PX-7. K dispozici je s výkony 164 kW/850 Nm, 186 kW/950 Nm, 208 kW/1020 Nm a 231 kW/1100 Nm. Zvolená verze 186 kW/253 k (označení 250) s největším točivým momentem 950 Nm byla pro konkrétní náklad přiměřená, kdo ale bude vozit častěji těžší náklad, měl by si vybrat výkonnější verzi. Automatizovaná převodovka pracovala spolehlivě a řadila bez cukání, při podřazování ale byla poněkud pomalejší. Při zvolení manuálního režimu (otočný volič jízdních režimů je na středovém tunelu) řadíte rychlostní stupně kolébkovým tlačítkem na středovém tunelu. Asi to bude o zvyku, ale já jsem pořád chtěl řadit pravou páčkou pod volantem. Při šplhání soupravy do kopců jsem měl subjektivní pocit, že by motor mohl být lépe odhlučněn. Návrat zpět do přístavu vedl částečně i po dálnici a vesměs z klesání. Takže ke slovu přišla odlehčovací brzda (opravdu jenom odlehčila provozním brzdám, uvítal bych větší výkon) a protože náklad byl docela vysoko, raději jsem zvolil výrazně defenzivní styl jízdy. V přístavu na parkovišti jsem si vyzkoušel i manévrování se soupravou – jednoznačná pochvala. Vedle standardních trucků pro mezinárodní dopravu řad DAF CF nebo XF je lehký tahač DAF LF jako malý „angličák“. Ale bude jistě i cenově zajímavý, nabízí – s vhodně zvoleným motorem – využití i ve stavebnictví a jeho uplatnění vidím hlavně ve vnitrostátním provozu.
Převzato z časopisu