Představujeme
SETRA – Do světa designu se Setrou
Jiří Štěpánek 25.04.2012 16:10
Společnost Evobus uspořádala pro evropské motoristické novináře zajímavou akci v sídle značky Setra v německém Ulmu.
Byla zaměřena na design vyráběných autobusů Setra. Novináři se dostali do utajovaného vývojářského oddělení Daimler Buses, kde si mohli i prakticky vyzkoušet návrh designu Setry. Byli rozděleni do skupin a ke každé skupině byl přidělen designér, který kreslil základní tvary autobusu a na základě připomínek novinářů měnil tvary karoserie, přední mřížky, vnějších zrcátek, reflektorů atd. A hotové obrázky z několika úhlů pohledu byly porovnány s výsledky snažení ostatních skupin. Novináři se také mohli seznámit s mnoha návrhy místních designérů, které nebyly realizovány a vyslechnout podrobný popis práce celého oddělení. Pro pracovníky oddělení designu platí již od první čáry na výkresu přikázání, které jim velí kombinovat u nových autobusů Setra funkčnost s nápaditým vzhledem, a účinně tak zvyšovat celkový dojem této značky z Ulmu.
„Naším cílem je autenticky rozvíjet známý vzhled značky Setra od jedné řady ke druhé, aniž bychom ztratili ze zřetele tradici, a vytvářet tak most mezi osvědčeným a moderním“, vysvětluje Mathias Lenz, vedoucí oddělení designu společnosti Daimler Buses. „Přitom je nejen povoleno, ale přímo nutno vzít vždy v úvahu i to, co je aktuální“, vysvětluje designér, který oddělení designu v Neu Ulmu řídí již od roku 2010. „Autobusy Setra jsou synonymem evoluce. Jen tak se může stát, že šest pracovníků oddělení designu obrátí všeobecně platné pravidlo „form follows function“ – tedy, že tvar se odvozuje od účelu použití – zcela na hlavu a v raném stádiu vývoje přinese do koncepční konstrukční práce nápady na tvarové uspořádání“. Na začátku designerské práce stojí takzvaný „package“ vývojového oddělení. Tento jasně definovaný rámcový sešit obsahuje mimo jiné rozměrový koncept a nové technické cíle, které musí být vždy realizovány při dodržení efektivního stavebnicového systému. Velké množství stejných dílů totiž zaručuje, i při velké četnosti variant, nákladově výhodnou výrobu autobusů.
Do své kreativní práce zahrnují designéři i aktuální požadavky evropského zákonodárství v oblasti bezpečnostních systémů a snižování množství výfukových plynů, a dále také představy a požadavky odbytového oddělení značky Setra. Alfou a omegou jejich práce je proto jednoznačná definice tří zásadních cílových skupin – firem, řidičů a cestujících. Mathias Lenz k tomu dodává – „Zatímco budoucí provozovatel požaduje hodnotově naprosto konzervativní, výkonný a atraktivní produkt, touží řidič v první řadě po spolehlivosti a funkčnosti. Pro cestujícího je na prvním místě pohodlí a útulnost.“ Všechny tři skupiny si pak samozřejmě přejí navíc bezpečné vozidlo, jehož kvalita a vzhled budou vyvolávat pýchu. Aby dokázali již dnes odpovědět na otázky zítřka, cestují designéři světem s otevřenýma očima a ušima, navštěvují veletrhy a vedou odborné rozhovory s podnikateli a svazy z odvětví autobusového průmyslu. I pro Setru platí, že navzdory svébytnému vzhledu je každé vozidlo harmonicky začleněno do kompletní produktové řady. Zajišťují to především nezaměnitelné klíčové a stylové prvky, které celému portfoliu výrobků propůjčují totožnou identitu, u každého autobusu se však vyznačují zcela osobitou řečí tvarů.
Vývojový proces v oblasti designu trvá celý jeden rok, od prvního náčrtku až do ukončení fáze vývoje, projektové fáze, během níž se údaje o novém autobusu po převzetí vedením společnosti Daimler Buses pro další vývojové kroky „zmrazí“ a design se tedy již nemůže měnit. Během několikadenního zasedání oddělení vývoje, které se zpravidla odehrává na neutrální půdě mimo prostory vývojářského centra v Neu Ulmu, se celý tým sejde k zahájení projektu a nákresu prvních nápadů a návrhů. Kromě bloku a tužky jsou přítomny pouze zadání stanovené v technických požadavcích a příklady z aktuálního produktového portfolia. Výsledkem je celá řada návrhů, které projdou v následujícím kroku prvním výběrem. Pak následují první diskuze s odpovědnými vedoucími projektů z oblasti vývoje i s pracovníky odbytu. Na závěr zůstane výběr ze tří návrhů, které se dále rozpracovávají a jsou upraveny v diferencované zobrazení nákresu pomocí počítačové grafiky. Tím je navozen první dojem z materiálu, velikosti a tvaru nového autobusu. Tento virtuální designérský proces umožňuje konstruktérům rychlý a jednoduchý zásah, takže zde mohou příslušní inženýři – vývojáři provádět rychlé ověřování a porovnávání aktuálních údajů. Mathias Lenz k tomuto tématu doplňuje: „Tento synchronizovaný způsob spolupráce v rámci jednotlivých vývojových odvětví je velice důležitý, chceme-li bez větších časových ztrát dosáhnout solidních výsledků pro další proces vzniku nového vozidla.“ Tato neustálá výměna se koná od začátku a při každém procesním kroku. Probíhá i při pokusech v aerodynamickém kanálu ve Stuttgartu-Untertürkheimu, kde provádějí designéři a inženýři z oblasti aerodynamiky na snadno modelovatelném hliněném modelu v měřítku 1:4 jemné detailní úpravy.
Aerodynamické proudění vzduchu zaručuje snížení spotřeby pohonných hmot a představují tak důležitý aspekt v oblasti úspornosti. Designerům přináší možnost poskytnout „obličeji“ vozidla zcela specifické rysy. Po závěrečném fotometrickém osahání modelu se získaná data zapracují do stávajícího datového modelu. Pro 3D prezentace se datové modely upravují jako realisticky působící modely, které lze v reálném čase otáčet a které slouží jako závěrečný podklad při rozhodování o ukončení fáze vývoje. Také po schválení ukončení vývojové fáze vedením koncernu Daimler lze ještě po dohodě se zkušebním oddělením a výrobou lehce pozměnit detaily. Současně model slouží jako základ pro stavbu prototypu, který nyní může předávat údaje pro výrobu nástrojů příslušným subdodavatelům. Designérská práce však ještě není u konce, protože vývojoví specialisté kolem Mathiase Lenze provázejí veškeré následné procesy od vývoje exteriéru a interiéru až po prezentaci značky a začátek sériové výroby. Kromě tvaru získává během celého designového procesu svou roli i barva, materiál a povrchové zpracování. Pomocí aspektů známých pod názvem „Trim and colour“ propůjčuje celosvětově proslulý tým designérů se svým know-how jasnou identitu každému novému zájezdovému autobusu značky Setra.
Převzato z časopisu