Představujeme
Renault Scenic E-Tech – Rodinný a hbitý
Jiří Duchoň 22.02.2024 02:16
Foto: Renault
Nový Scenic je derivátem elektrického Renaultu Megane E-Tech. Jde o první rodinný elektromobil značky. Vyniká prostornou karoserií a velmi lehkou stavbou.
Scenic je druhým typem značky Renault postaveným na platformě CMF-EV koncernu Renault-Nissan. Navazuje na hatchback Megane E-Tech (viz AR 1, 3 a 6/’22), jenž v předloňském ročníku volby evropského Vozu roku (Car of the Year) skončil s těsným odstupem hned za vítězným vozem Kia EV6. Maskované prototypy jsme zkoušeli již v září v Dánsku, předsériové vozy bez maskování pak důkladněji v polovině loňského listopadu v okolí okruhu CERAM v Mortefontaine u Paříže. Přiložené snímky pocházejí právě odtamtud. Ačkoli je příbuznost Scenicu s Meganem E-Tech zjevná, ukázalo se, že v několika ohledech jde o další citelný pokrok. Zkoušeli jsme výhradně verze s větším akumulátorem, a tedy i výkonnějším motorem.
Foto: Renault
Rozvor a rozchod narostl o 100 mm, délka o 270 mm a výška jen o 66 mm. Základní objem zavazadlového prostoru se zvětšil o citelných 156 litrů v základním uspořádání a rovněž prostor pro posádku působí vzdušnějším dojmem. Obestavěný prostor je využit skutečně beze zbytku a interiér je plný důmyslných schránek na drobnosti (celkem nabízí objem 38,7 litru!). Čalounické a obkladové materiály potěší dojmem kvality a útulnosti, řidič však ještě více ocení multimediální systém s integrovaným systémem Google: ovládáte jej skoro jako na mobilním telefonu a díky trvalému připojení k internetu i se všemi on-line funkcemi. Na ty se spoléhá také navigační systém, jenž tak dokáže naplánovat trasu podle skutečné situace v reálném čase. Zároveň podle přání řidiče navrhne vhodné zastávky pro nabíjení a před jeho zahájením samočinně upraví teplotu akumulátoru tak, aby bylo zdržení co nejkratší. Scenic je vyroben z materiálů z 24 % recyklovaných a až z 90 % recyklovatelných.
Hmotnost Scenicu proti Megane E-Tech nabyla přibližně o 100 kg, nicméně i tak patří k nejlehčím elektromobilům této velikosti: s menším akumulátorem váží 1730, s tím větším 1850 kg. Spotřeba elektřiny narostla asi o 0,5 kWh/100 km. Akumulátor NMC má upravenou konstrukci, takže nabízí například o 6 % větší energetickou hustotu než ten v Megane E-Tech. I v případě Scenicu je k dispozici ve dvou kapacitách. 60kWh zdroj je kombinován s elektromotorem o výkonu 125 kW (170 k) a ten s kapacitou 87 kWh poskytuje až 160 kW (218 k). Důležitý je však dojezd na jedno nabití, jenž má podle čerstvě uzavřených hodnot WLTP činit 430, resp. 625 km. Nám v Mortefontaine plně nabité vozy ukazovaly okolo 530 km, což sice je o 100 km méně, ale jde již o skutečně použitelný dojezd, jenž se navíc při běžné jízdě zkracuje plynule, nikoli skokově.
Foto: Renault
Novinka přijíždí bohužel opět výhradně s předním pohonem, což bude Scenicu nejspíš komplikovat pozici na stěžejních trzích na severu Evropy. U Megane E-Tech jsme nejvíce kritizovali slabou trakci vnitřního kola při výjezdu ze zatáčky. Scenic je na tom díky úpravám na podvozku a jinak uloženému akumulátoru citelně lépe než Mégane, nicméně při razantním zrychlování na kluzkém povrchu je znát, že si s tímto problémem elektronika stále úplně neporadí. Je to škoda, protože jinak je jízda s vozem mimořádně příjemná, a dokáže být i dynamická. Podvozek díky nízké hmotnosti může být vláčný, kola neodskakují a závěsy kol pracují a účinně pohlcují veškeré nerovnosti. Scenic je vždy snadno ovladatelný, kvalitně odhlučněný a jaksi klidný a vyrovnaný, na čemž se podílí i dlouhý rozvor. Ocenili jsme znamenitou směrovou stabilitu, kterou nerozhodily ani vyjeté koleje plné vody. Vrozená nedotáčivost se začne projevovat zejména při akceleraci v zatáčce. Řízení je přesné a pohotové, i přes značný rejd předních kol leží mezi krajními polohami volantu méně než 2,4 otáčky.
Nový Renault Scenic je originální a promyšlený elektromobil. Na kompaktním půdorysu nabízí prostorný a praktický interiér, velmi solidní dojezd nejen na papíře a dobré jízdní vlastnosti, dané nízkou hmotností a pečlivým naladěním podvozku. Přesto je i zde stále prostor na zlepšení. Třeba sedák u řidiče nelze ani v nejvyšší výbavě regulovat ve sklonu a na zadních sedadlech se kvůli akumulátoru sedí s koleny poněkud u brady.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Synchronní elektromotor s vinutým rotorem, vyrobený bez použití vzácných kovů:
a) EV60: 125 kW (170 k) a 280 N.m;
b) EV87: 160 kW (220 k) a 300 N.m.
Li-iontový akumulátor NMC (nikl, mangan, kobalt; LG Chem), 192 článků ve 12 modulech, kapacita 60/87 kWh. Maximální nabíjecí výkon AC 7 (na přání 22) kW, DC 130/150 kW. Jednostupňový převod; pohon předních kol.
Foto: Renault
Podvozek
Platforma CMF-EV, celokovová samonosná konstrukce s pomocnými rámy, přední kola zavěšena na spodních trojúhelníkových ramenech a vzpěrách MacPherson, zadní na víceprvkových závěsech, příčné zkrutné stabilizátory, teleskopické tlumiče; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,9 m, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 2,34; pneumatiky zkoušených vozů Michelin e-Primacy, 235/45 R20.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor 2785 mm, d/š/v 4470/1864/1571 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 545–1670 l; hmotnost pohotovostní 1730/1850 kg; hmotnost přívěsu brzděného až 1100 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 150/170 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 8,6/7,9 s; spotřeba elektřiny (WLTP kombinace) 16,3/16,8 kWh/100 km; emise CO2 0 g/km; dojezd (WLTP kombinace) 430/625 km.
Zkoušky Tannistesten 2023
Losí test
Na letišti v Sindalu zanechal Renault Scenic velmi dobrý dojem. Při prvním nájezdu ze 63 km/h se ukázalo řízení jako přesné a pohotové. To se potvrdilo při nájezdové rychlosti 65 km/h, stabilizační systém zasáhl jen jemně a přirozeně a vůz potěšil minimálními náklony karoserie. Při 73 km/h bylo jasné, že se blížíme limitu, jenž nakonec přišel při 77 km/h: Scenic se při vyhýbacím manévru nezvládl vrátit do původního jízdního pruhu a v nedotáčivém smyku opustil trať.
Brzdění při couvání
Pro zkoušku autonomního brzdění při couvání na figurínu caparta na odrážedle nám vůz přistaven nebyl.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)