Představujeme
První svého druhu – Born in the U.S.A.
Milan Olšanský 14.10.2015 06:39
Na začátku května letošního roku byla slavnostně udělena licence prvnímu těžkému nákladnímu vozidlu s možností autonomního provozu na pozemských komunikacích. Stalo se tak v Nevadě a prvním vozem tohoto druhu je Freightliner Inspiration Truck.
Poprvé v lidské historii, poprvé v dějinách automobilového průmyslu bylo uděleno povolení k plnému provozu po běžných komunikacích vozidlu, za jehož jízdu v době, kdy využívá tzv. samostatnosti, nemůže podle platných právních úprav zodpovídat řidič sedící za jeho volantem. Vlastně, přesnější by bylo říci sedící v jeho kabině a v tom čase primárně se věnující zcela ostentativně nečemu jinému než vlastnímu řízení či silničnímu provozu. Guvernér unijního státu Nevada Brian Sandoval přišrouboval na přední nárazník tahače Freightliner Inspirational Truck poznávací značku AU 010 a člen představenstva společnosti Daimler AG Dr. Wolfgang Bernhard, zodpovědný za vývoj, výrobu a prodej nákladních vozidel a autobusů při té příležitosti s jistým pohnutím v hlase deklamoval: „Povolení k provozu na silnicích v USA je opravdu důležitým milníkem kapitoly siniční dopravy s názvem – autonomní truck.“ Není pochyb o tom, že Dr. Bernhard má naprostou pravdu. Co to ale všechno znamená?
Message to others
Za prvé je tu hned několik vzkazů konkurenci a celému automobilovému světu. Ten nejsilnější hovoří o tom, že společnost Daimler AG je natolik lobisticky silná, aby dokázala prosadit i přes současně platné legislativní úpravy téměř nemožné. Samozřejmě, že si proto experti Daimleru vybrali tu nejsnažší cestu. Protože na starém kontinentu platí celá řada legislativních opatření a jsou zde desítky států, které mají ambice svazovat vývoj techniky dalšími příkazy a zákazy, vyrazil Daimler se svojí technologií do USA. Tam lze nepochybně nalézt podstatně měkčí legislativní prostředí, alespoň v některých oblastech, pokud jde o byznys, který, byť v budoucnu, ale o to jistěji, přinese obrovské možnosti včetně zisků. Navíc unijní stát Nevada sluje celou řadou zajímavých geografických, populačních a finančních možností, které jsou podobným experimentům nakoloněny.
Společnost Daimler AG tedy nezaváhala a převedla technologii vyvinutou pod společným názvem Highway Pilot System z vozidel Mercedes-Benz do vozů Freightliner. Původně, vědomi si velmi dobře svých kořenů a marketingových strategií, předvedli specialisté autonomní schopnosti vozidel řízených zmíněným systémem přímo v Německu v okolí Magdeburgu již v roce 2014. V rámci obrovské výhody, které se říká synergie, generované globálním charakterem společnosti Daimler AG, nebylo žádným velkým problémem přizpůsobit relativně složitou a vysoce sofistikovanou řídící elektroniku pro její zakomponování do vozidla další koncernové značky Freightliner. Na základě jednoho z nejefektivnějších současných tahačů na trhu v USA, Freightliner Cascadia Evolution, vznikly prozatím dva exempláře tahačů Freightliner Inspiration Truck s možností autonomního provozu. A tím se dostáváme ke druhému velmi silnému sdělení, které Daimler AG právě vyslal automobilovému průmyslu – excelentní schopnost vývoje a využití nejmodernějších elektronických asistenčních programů a jejich bezprecedentní schopnost vnitřního i vnějšího propojení. Daimler AG je zcela nepochybně jedinou společností vyrábějící automobily, která je schopna něco takového poslat a protlačit do běžného provozu.
V čele vývoje
Dalším rozhodně důležitým sdělením je fakt, že Daimler AG je zcela bez jakýchkoliv pardonů globální společností, která sleduje své globální cíle a dokáže je zhmotňovat i přes problematiku, která leckoho jiného jednoduše v jeho rozletu zastatví. Daimler AG tak jen potvrzuje, že je „trendsetter“ automobilového průmyslu – tedy společnost, která nastavuje nové trendy a mnohdy též standardy, společnost, jejíž vize a skutečnosti jsou řídícími pro drtivou většinu konkurence. Ostatně samotný vývoj kruciální technologie Highway Pilot System v rámci koncernových pracovišť dokazuje výše zmíněné tvrzení o technologické a technické výlučnosti značky Daimler. Celou řadu elektronických asistenčních programů a systémů má koncern odzkoušenou v dlouhodobém praktickém provozu, stačí jen připomenout systémy ABS, ASR, EBA, BAS, ESP, EVB, ACC až třeba po Adaptive Cruise Control+. V mnoha ohledech a mnoha případech byl právě koncern Daimler AG, resp. jeho automobilové značky těmi prvními, které nasadily zmíněné elektronické asistenční systémy do reálného provozu a z mnohých učinily standardní vybavení vyráběných automobilů a vozidel.
Již zakladatel značky Gottlieb Daimler byl znám pro svoje nesmlouvavé rčení: „Buď nejlepší nebo žádné řešení.“ Ostatně on byl také vůbec první výrobce nákladních vozidel se spalovacími motory a také jako první nechal svůj nákladní vůz podrobit dlouhodobým jízdním zkouškám. V rámci jeho odkazu, ale též aktuální nutnosti a nezbytnosti ověření kvality řešení vhodného pro dlouhodobý reálný provoz i Freightliner Inspirational Truck si odrkoutil své jízdní zkoušky v podobě 16 000 uletých kilometrů na firemním okruhu automobilky Mercedes-Benz v Německu.
Krok k budoucnosti
„Náš Freightliner Inspirational Truck není o ničem jiném než o více udržitelné fázi silniční dopravy s výraznými výhodami pro její ekonomiku, efektivitu, společnost a koneckonců též pro spotřebitele a zákazníky. Naším cílem je být v pozici výrobce, který je schopen vybavit svá sériová nákladní vozidla systémem Highway Pilot zhruba od poloviny nadcházející desetiletky. S povolením k běžnému provozu našich vozidel s autonomním řízením v USA jsme dosáhli významného bodu v celém našem projektu,“ vysvětluje Martin Daum, prezident a generální ředitel společnosti Daimler Trucks North America (DTNA), organizační součásti koncernu Daimler AG.
„Daimler Trucks aktivně a urgentně vyzývá k dialogu politiky, autority daných oblastí společenského a ekonomického života, stejně jako všechny ostatní strany zapojené do vývoje společnosti. Naším dalším cílem je otestovat systém Highway Pilot v reálném provozu na německých silnicích a dálnicích. Všechny přípravné činnosti k dosažení tohoto cíle jsou již v běhu,“ ujišťuje celý svět Dr. Bernhard. Prolomením poslední bariéry bránící sériovému nasazení vozidel s možností autonomní jízdy do běžného standardního silničního provozu otevřel Daimler AG skříňku s nemalými a zároveň mnohočetnými problémy ležícími především v oblasti právních vztahů. Kdo a jak bude zodpovědný za provoz vozidla v módu autonomního provozu? Jak se na celou záležitost budou dívat pojišťovny a ostatní finanční instituce? Co se stane s řidiči jako sociální skupinou, když přestanou být pro své zaměstnavatele důležití či dokonce potřební? Jak se tento bezprecedentní krok odrazí ve struktuře nákladů z vlastnictví vozidla (TCO) a jaké to bude mít sociální dopady? A vyvstávají mnohé další otázky, na které legislativci nejsou připraveni. Uvidíme tedy, zda-li ona „skříňka“ nebude Pandořina!
Převzato z časopisu