Představujeme
Porovnání techniky – Letem kolem celého světa
-red- 07.02.2013 03:12
Ne vždy, když je hvězda na kapotě, musí být také uvnitř. Přesto nesou značky BharatBenz a Auman nepochybně geny Mercedesu. Američan zůstává individualistou.
Naše porovnání techniky jsme ne nepřesně nazvali „svět náklaďáků Daimler". Již tradičně prezentuje výrobce ze Stuttgartu na veletrhu IAA ve Frankfurtu své široké portfolio kamionů. Taktéž tradičně sáhl náš časopis Trucker poslední den veletrhu do průřezu pestré nabídky této flotily. Vybraná „čtyřka" reprezentuje nabídku Daimlera na třech kontinentech. Z toho jsou Čína a Indie trhy na velkém vzestupu, ale se zcela odlišnou strategií vstupu na ně. V Číně jsou výrobci, kteří jak známo hledají úspěch pomocí kopírování. Daimler je dostatečně sebevědomý, že kopírování nepopírá ani nepotírá – kdo si konečně odváží těmto asijským tygrům odporovat? Místo konfrontační politiky hledá Daimler kompromis a s Fotonem spolupracuje. Co se týče lehkých užitkových vozidel, jsou Číňané číslem jedna na světě. U těžkých nákladních vozidel se mohou evropské motory nebo převodovky starat o spolehlivost. Tak jako u typu Auman GTL s šestiválcem Daimler.
JINÁ FILOZOFIE NA INDICKÉM TRHU
Indie, zde je nutné být výrazně zdrženlivější. Je zde totiž velký místní výrobce. Tata patří přeci na světě k největším. Přesto je zde umožněno vstoupit na indický trh také cizincům. Daimler tak učinil pomocí nově založené sesterské společnosti BharatBenz. Podle vlastních údajů se stala Indie mezitím lidnatějším státem než Čína, pořád však patří k rozvojovým zemím. Proto je možné technické nároky co nejvíce snížit. Produkty, které vyrábí továrna Daimler v Chennai, jsou převážně vozidla, nebo lépe řečeno jejich komponenty, jež v Evropě dávno překonali svůj zenit. V případě sklápěče 3128 se jedná o mix Atego a Axor, v provedení, které je v Německu již dávno překonané. Podle požadavku místního trhu je nutné dodávat vozidla se stabilním rámem, robustními nápravami a jednoduchým provedením jednotlivých dílů.
Euro IV je také hudba budoucnosti, stejně jako automatická převodovka, asistenční systémy řidiče nebo palubní počítače. V Indii musí náklaďák umět pouze jednu věc: musí být opravitelný každým kovářem. Truck bývá naložen víc, než je zdrávo. Jak za těchto okolností zařadit do této vybrané čtveřice Daimlerů Werstern Star? Ve své domovině patří mezi luxusní trucky a tvoří tak vrchol v nabídce Mercedesů. Již na první pohled je zřetelně vidět, že v zemi neomezených možností jsou zcela jiné požadavky a vkus zákazníků. Tak se potkává jednoduchá technika, jako jsou bubnové brzdy s výborným systémem řízení motoru. Přísné normy zplodin a nesynchronizovaná převodovka si odporují. Malá hmotnost, tříosý truck má sotva víc než šest tun, je v protiváze s typickou dinosauří kapotou.
UMÍ NĚMEC OPRAVDU VŠECHNO LÉPE?
A nakonec se přirozeně podíváme na domácí produkt Mercedesu – New Actros. Tento truck od Daimlerů obhajuje skutečnost, že umí všechno lépe. Má jezdit lépe než Američan, pohodlněji než Číňan a spolehlivěji než Ind. To je ale v současné době otázka. Začněme tím, jak by mělo vypadat srovnání s americkým truckem. Ten je nápadný svým lakem a provedením v kůži. Na veletržním stánku tak hraje roli jako šoumen a pozér. Člověk by si řekl, že stojí před moderním náklaďákem Mitta Romneyho! S tímto krasavcem si však Daimler nasadil kukačku do vlastního hnízda. Western Star má pod kapotou místo moderního šestiválce DD16 z vlastního domu patnáctilitrové hnací ústrojí Cummins. S 500 koňskými silami a výkonem 2508 Nm nereprezentuje motor ještě maximum. Přeci také v USA obtěžují dopravní firmy stoupající ceny pohonných hmot. Tudíž již není bezpodmínečně nutné mít pod kapotou šestset koní.
MEZIPLYN JE JIŽ DÁVNO PŘEKONANÝ SYSTÉM
Pravým anachronismem je nesynchronizovaná převodovka Eaton-Fuller. Ačkoli je tento typ již více jak dvacetpět let na cestách, trvá vždy chvíli, než řidič systém řazení pochopí a porozumí mu. Jezdit na kole se také nenaučíte hned. Malý rozsah řazení, tedy čtyři stupně bez meziplynu, pak dalších osm rychlostních stupňů s meziplynem. Řazení nahoru a dolů je nutné provádět s velkým citem a meziplynem. Ten, kdo to zvládne, ušetří si náklady s automatickou převodovkou. Aby začal Eaton nabízet a montovat automatickou převodovku, museli by ji američtí kovbojové požadovat.
NABLÍSKANÉ DIVADLO MÍSTO DÁLNICE A ROUTE 66
Náš vystavovaný truck se svými úzkými pneumatikami nemá za sebou ještě žádné kilometry na dálnici. Patří k němu také nízká kabina. Je to provedení, které oficiální Western Star katalog nenabízí. Ultra nízká střecha v kombinaci s 82 palcovými ráfky. S uměle protáhlým rozvorem vypadá typ 9600 jako by ho v mučírně natáhli na skřipec. Směsicí mezi trápením a potěšením je také jízda a přestávka v jízdě. Normálně je truck dobře ovladatelný, potřebuje ale při skoro každé zatáčce z důvodu rozvoru dodatečný posunovací manévr. K tomu je tento Američan hlučný. Jeví se ale plný síly a nezdolnosti. Přední skla jsou jako střílny, zrcátka, která by mohla patřit do dámské kabelky, stěžují zásadně výhled a přehled. Vypínače a ukazatele jsou divoce rozházené, špatně popsané a ovladatelné. Aby byly brzdy účinné, potřebuje brzdový pedál rázný kopanec. Svaly na nohou, jako má Arnold Schwarzeneger, by k ovládání spojky také nebyli ke škodě. Oproti tomu působí kabina vozidla jako zjevení. Do každé schránky je možno umístit víc než do regálu v Billyho kiosku. Rozměry lůžka jsou takové, že v každé mládežnické ubytovně by na ně bylo umístěno minimálně šest osob. Pouze plastové díly na přístrojové desce a poličkách ke vzhledu a vybavení jakoby nepatřily. A protože nechceme příliš kritizovat americký vkus, ušetříme si komentář ke zlaté obloze, ke koženému provedení schránek a pochromovanému výfuku, ze kterého by lehce šlo udělat dálkové naftové potrubí. Zde máme silný dojem, že méně by bylo více, v konečném efektu mnohem více.
DECENTNÍ ČÍŇAN S EVROPSKOU PODPOROU
Nápadným protikladem proti výstřednímu US trucku je decentní Číňan. Když člověk před ním stojí, nemůže si být zcela jist, co má vlastně před sebou. Mřížka chladiče je směsí mezi Skanií a DAF XF105, jiné komponenty připomínají brazilský Constellation, reflektory zase staví Actros. Zkrátka kopírování je v Číně tradicí. Velké překvapení zažijete při nástupu: čtyři schody! Jasně, Actros Mega Space. Také sedačky a přístrojová deska připomínají nápadně poslední generaci dálkových kamionů ze Stuttgartu. Ne, oni pouze nepřipomínají, jsou to přesné kopie jedna ku jedné. Kdo si myslí, že je to tak v rámci spolupráce Daimleru a Fotonu normální, ten se hluboce a zásadně mýlí. Dohoda o licenční výrobě mezi čínským a evropským největším výrobcem nákladních automobilů byla podepsána, až když kabina Aumanu byla již dávno hotová. Takže dlouho před podpisem licence muselo čínské představenstvo zaúkolovat designéra: „postav nám Actros!". Koneckonců si dali konstruktéři záležet, aby všechny díly v kabině byli v jednom stylu. Také lůžka nesou asijský rukopis. A není to myšleno ve zlém, že vše je o něco horší, než vzor z Mercedesu. Skoro odporné je ale řešení interiéru lacinými plastovými díly. Z toho se musí řidiči po chvíli udělat slabo.
HVĚZDA NA KAPOTĚ BEZ HVĚZDNÉ KVALITY
Co je na tomto Číňanovi skutečně od Daimlera? Opravdu pouze motor. Starý známý z Axoru: OM
457 řadový šestiválec, který již v německých luzích a hájích pomalu přechází na vedlejší kolej. O převod točivého momentu se stará dvanáctistupňová převodovka od domácího výrobce Shaanxi. Pro evropského řidiče by byla řadicí páka šok. Řadící schéma je postavené na hlavu - první stupeň je vlevo vzadu. Zvyknout si na takové řazení není velký problém. Rychlosti musí řidič zadávat obezřetně a se zvýšeným tlakem. Aby se dalo řadit při studené převodovce, musí mít řidič na rukou pořádné svaly. Zásadně si zaslouží tento Číňan označení „silové auto". Kdo chce ale dosáhnout toho, aby bubnové brzdy skutečně zabrali, musí mít svaly i na lýtkách. A ke škodě není také vypracované zádové svalstvo. U nenaloženého vozidla listové pružiny na zadní nápravě téměř nereagují. Jízda s nákladem je mnohem příjemnější. Potažení sedaček je málo prodyšné. Dá se říci, že kabina a úložné prostory jsou dostačující. Podle dobré tradice zkopírovali Číňané velkoryse odkládací přihrádky na předním skle a po stranách kabiny. Proč ale přestali Číňané s kopírováním u lůžek? Umístily zde dvě malá lůžka s nepohodlnými matracemi.Výrobce Foton Auman GTL se chce řadit mezi globální nositele technologií (ale vedlo by vás takto označit třeba Dacii?) pro dálkové kamiony. Takže zde používají vnější planetové nápravy od místního výrobce Ankai. Je to zřejmě z důvodů, že přípustná celková hmotnost 49 tun je zde pouhá čistá teorie. Tak jak jsme sami při návštěvě Číny zjistily, je celková hmotnost 55 tun tolerována a hmotnost nad 60 tun je normální - to už skoro hypoidní nápravy vyskakují z uložení! Decentní příklad ve spojení s Dacií jsme již přinesli a zdá se oprávněný. GTL stojí v přepočtu 48tisíc euro, tedy okolo poloviny ceny evropského trucku. Při této bojové ceně by se možná mohli němečtí podnikatelé v dopravě pro Číňana nadchnout, zvláště když má brzy obdržet Euro V. I tak může v tomto provedení jezdit v Německu ještě v roce 2014. Sladěnou převodovku Mercedes k tomu, nápravy Actrosu, spojku Jost už má v sobě, a každá dílna Mercedesu může provést servis. Řidiči se nemusí ve vozidle dlouho zabydlovat. Ale přesto nechceme místní podnikatele v dopravě přivést na hloupé myšlenky. Komfort je zřetelně nižší, bezpečnostní systémy žádné. Číňan je hlučný, spotřeba cca 35 litrů. Tedy možná něco lepšího? Inda?
A NAJEDNOU OPĚT JEDEN BENZ
Kdo vyboxoval tento název pro indickou dceru, má naší vděčnost. BharatBenz! Zatímco jméno Daimler je v Německu stále populární, jméno druhého otce zakladatele je skoro zapomenuto. Carl Benz opět žije v Asii. Ze svého lidového Inda by měl bezpochyby radost. Ve srovnání s luxusními evropskými trucky je BharatBenz ovšem zřetelně zredukován.
OKOUZLUJÍCÍ NÁKLAĎÁK PRO ZKVÉTAJÍCÍ TRH
Kabina a motor jsou staří známí a vykonali již u typů Atego a Axor svojí dobrou službu. Interiér byl ovšem přizpůsoben pro domácí silnice. Komponenty kabiny jsou z tvrdého, černého, snadno ošetřovatelného plastu. S jednou vlhkou utěrkou setřete i omyvatelné povlaky sedaček. Tvůrci mysleli především na skromný prostor ke spánku. Před odpočinkem je tedy bohužel nutné sklopit sedačku a tím si řidič uzavře cestu ven. Dodávaný šestiválec jde dobře za plynem, je ale poměrně hlučný, zřejmě díky chybějící izolaci. Hluková kulisa nám dává vzpomenout na kamiony ze šedesátých let minulého století. A co se týká hnací síly, není na tom tak dobře jako současné evropské trucky. Teoreticky může indický Benz nést 31 tun. Fakticky je na něm téměř vždy o pár tun navíc. Při devíti rychlostech a 280 k by němečtí řidiči šeptali šéfovi do ouška, aby koupil něco pořádného. Na druhé straně není typ 3128 přes svou jednoduchost žádný chudák! Přímým řízením, přitažlivým dvojitým H-řazením a silnými listovými pružinami na zadní nápravě je jen o málo komfortnějším a perfektně orientovaným na využití v dálkové dopravě. K jeho přednostem patří přehledné prvky a především ve srovnání s jinými indickými kamiony účelný a přemýšlivý koncept ovládání. S praktickým, na místní poměry bohatým vybavením. Člověk brzy zjistí, že s tímto kamionem se dá užít radost z jízdy. Asi tak, jako když přestoupíte z moderní Business limuzíny do starého dobrého Oldtimeru!
I PŘES NIŽŠÍ VÁHU S NEJVĚTŠÍM VÝKONEM
Opravdovým protikladem je New Actros, Business limuzína místo Oldtimeru. Actros je opravdu čistá dokonalost. Řidiči BharatBenz nebo Auman by závistivě zírali na obrovskou kabinu GigaSpace. Mercedes běží extrémně tiše, je téměř perfektně zpracován. Nabízí velkorysé místo pro řidiče, které by sloužilo ke cti mnohým limuzínám střední třídy. Sám palubní počítač se svým diagnostickým a asistenčním systémem má mnohem více gigabytů než kompletní řízení motorů Inda nebo Číňana. I proto stojí Stuttgarťan více jak dvakrát tolik. V Evropě se jezdí s fakticky nižším zatížením. V Asii, i přes identické zákony jako v Evropě, jsou kamiony často přetíženy. New Actros s 510 k a 2500 Nm, jakož i s 12,8 litru obsahu disponuje nejenom největším a nejvýkonnějším, ale také nejčistším motorem. Je také kromě toho jediný z této čtyřky, jehož převodovka řadí rychlostní stupně automaticky. Při nejmenším mohou řidiči v GTL a 3128 spoléhat na převodovku se synchrony jako na dobrého pomocníka při jízdě. Truckeři ve Western Star musí svoje rychlosti řadit s meziplynem a opětovným šlapáním na spojkový pedál. Další měřítko nabízí originální Mercedes, co se týče jízdního komfortu. Zatímto Western Star – a mělo by se nám opravdu věřit – je opravdová hřmotná bedna. To daleko lépe by se dalo žít s BharatBenzem. Překvapením je také podobnost Číňana s New Actrosem, minimálně co se týče pérování. Western Star, BharatBenz a Foton Auman reprezentují dnešní filozofií místa původu. Drsnost – typicky „haló, teď jsem tady já". Přesně manýry amerických boys. S kopírovanou kabinou ve skoku k novým břehům. Dobrá technika, ale také přívětivá cena, to je Číňan. Inovativní Němec je proti tomu opravdovou hvězdou, která se ale nechá opravdu zaplatit..
Převzato z časopisu