Představujeme
NISSAN 360 - Globální program
Automobil 15.08.2008 00:00
Společnost Nissan Motor Co., Ltd., předvedla na druhém ročníku globální prezentace Nissan 360, tentokrát v Portugalsku (první byla před čtyřmi lety v San Francisku), většinu základních typů ze svého bohatého výrobního programu, a to včetně luxusní značky Infiniti, která právě vstupuje na evropský trh.
Na autodromu v Estorilu a hipodromu v Cascais se představilo několik desítek nejrůznějších automobilů, které Nissan vyrábí v různých částech světa. Kromě Japonska (Kyushu, Oppama, Tochigi, Kanagawa), kde se samozřejmě dělá největší počet typů, má Nissan velké automobilové továrny také ve Velké Británii, USA, Mexiku, Španělsku a Číně, kromě toho vyrábí nebo montuje své vozy rovněž v dalších zemích (celkem 26 výrobních závodů). Nissan v roce 2007 prodal 3 675 574 automobilů ve 190 zemích, k prvnímu čtvrtletí 2008 zaměstnával 224 tisíc lidí. V březnu 1999 uzavřel slavnou alianci s francouzským Renaultem, která kupodivu funguje poměrně dobře, a obě automobilky z ní mají výhody. Přešly na společné podlahové plošiny, vyměňují si pohonné jednotky i převodná ústrojí. V loňském roce společně prodaly rekordních 6 160 046 automobilů (nárůst o 9,1 %). Finanční bilanci vylepšuje společné oddělení nákupů, které pokrývá 83 % potřeb.Renault-Nissan Alliance přináší také další možnosti. Nissan obohatil svůj výrobní program o automobily na ekonomické platformě Loganu (Dacia), Renault naopak využívá zkušeností Nissanu pro novou generaci SUV s trvalým pohonem všech kol, jejichž výrobu zahájila společnost Renault Samsung Motors v Jižní Koreji.
Ke společným projektům patří také podpora elektrických vozidel s nulovými emisemi, která budou uvedena do provozu v roce 2011, a to v programu Project Better Place, nejprve v Izraeli a poté v Dánsku, nemluvě o produkci hybridních a zcela elektrických typů pro americký a japonský trh. Pro výrobu pokrokových akumulátorů elektrické energie Li‑Ion, jež se objeví v těchto elektromobilech (a také ve vysokozdvižných vozících), založil Nissan spolu s partnerem NEC TOKIN Corporation (součást NEC Corporation) v dubnu 2007 společný podnik Automotive Energy Supply Corporation (AESC), jenž zahájí jejich produkci v závodě Nissan Zama v prefektuře Kanagawa. Počáteční výroba 13 tisíc vzroste na 65 tisíc akumulátorových sad ročně; Nissan drží většinový podíl 51 %. Možnosti akumulátorového elektrického pohonu naznačila studie Mixim s uspořádáním sedadel 3+1, přičemž řidič sedí uprostřed, vystavená v Cascais. Novinkou byla druhá předvedená studie pětimístného vozu EA2, který při shodných vnějších rozměrech nabízí prostornější interiér pro absenci mechanických vazeb. Automobil EA2 využívá techniku X‑by‑Wire (po drátě) pro ovládání brzdové soustavy, řízení a převodného ústrojí, přičemž také značně uspořil na hmotnosti. Technologický koncept EA2 se pro větší názornost představil v Cascais bez dveří, délka interiéru vzrostla o 110 mm na 2600 mm.
Jen na hipodromu v Cascais bylo k dispozici 53 automobilů, z toho 49 pro testovací jízdy, další automobily na nás čekaly na autodromu v Estorilu včetně jedinečného sportovního kupé Nissan GT‑R s trvalým pohonem všech kol systému transaxle, sekvenčním řazením na volantu a přeplňovaným motorem Twin Turbo 3.8/353 kW (480 k). Jak je vidět ze snímků, po oba dny jako obvykle pršelo, nicméně jen dopoledne. Na oschlé trati jsme prohnali GT‑R (o tom někdy příště, viz též AR 3/’08), na běžných silnicích jsme vyzkoušeli některé další vozy z přebohaté nabídky, pokud čas a počasí dovolily. Zatímco nová Maxima 2009 pro americký trh byla předvedena staticky, sedany Altima čtvrté generace z americké produkce ve Smyrně jsme vyzkoušeli jak s motorem 3.5 V6/201 kW (270 k), tak v hybridní verzi (2.5/elektromotor, 147 kW/198 k), která už slouží i v New Yorku jako taxi, i v novém provedení Coupé 3.5 SE V6 s manuální šestistupňovou převodovkou. Na nové platformě D s předním pohonem a plynulou převodovkou CVT jsou postaveny nejen Altimy a Maxima, ale také ještě delší (4,85 m) sedan Teana 350 XV V6, určený pro ruský trh, kde bude zahájena jeho produkce napřesrok v Petrohradě (zatím se dělá v Kyushu). Populární jméno Sunny (pro Rusko ovšem Almera Sedan) se vrátilo na 4,51 m dlouhém voze, jenž ovšem není ničím jiným než typem Samsung SM3 z jihokorejské produkce.
Japonskou výrobu představuje další 4,61 m dlouhý sedan Sylphy, oblíbený na čínském trhu, který navzdory motoru 2.0/97 kW (133 k) sdílí alianční podlahovou plošinu B s malými vozy Micra, Note, Cube, Tiida a Versa. Nelze vyjmenovat všechny typy, globální nabídka je dosti nepřehledná, mnohé se překrývají, ale Nissan v rámci racionalizace snížil počet podlahových plošin z 24 v roce 1999 na nynějších 15, přičemž pět se podílí na 91 % produkce, a do roku 2010 jejich počet klesne na deset. Samozřejmě v tomto počtu je i unikátní PM‑Platform (Premium Mid‑ship) pro supersportovní Nissan GT‑R, ale základní řadu tvoří zmíněná B, střední C (např. Qashqai, Rogue, Sentra, X‑Trail), velká D (Altima, Maxima, Murano, Quest, Teana), terénní F‑Alpha (pikapy a SUV, mj. Pathfinder, Navara, Xterra, Frontier, Titan) a velká s pohonem zadních kol E (mj. Infiniti FX/EX, Skyline, 350Z, Infiniti G Coupé/Sedan, M Sedan). Svou zvláštní platformu 4x4 má legendární Patrol, jeden z nejlepších teréních automobilů.
Specialitou japonského trhu jsou miniautomobily s motory do 660 cm3, a proto Nissan vstoupil do tohoto segmentu s převzatými, ale příslušně upravenými konstrukcemi, které odebírá od Suzuki (typy Pino, Moco) a Mitsubishi (Otti, užitkový Clipper). Tato spolupráce je na japonském trhu poměrně běžná, Nissan dodává vozy konkurenci (Mazda, Isuzu, Suzuki, Nissan Diesel) a naopak od ní jiné typy odebírá do vlastní prodejní sítě (Mazda, Mitsubishi, Isuzu, Suzuki). Výše zmíněné typy jsme vyzkoušeli a dlužno říci, že rozhodně nejsou ani pomalé, ani nepohodlné; jejich krabicovité vnější tvary vytvářejí poměrně prostorný a dobře využitelný interiér.
Tříválce 660 cm3 pracují se samočinnou převodovkou, manuálně se řadí jen u užitkového Clipperu. Po vzoru Tata Motors vznikl společný podnik Bajaj Auto, Nissan a Renault (podíly 50:25:25 %) pro vývoj minivozu ULC (cena od 2500 dolarů). Smlouvu podepsali Rajiv Bajaj a Carlos Ghosn už 12. května 2008, nová továrna vyroste v indickém státě Maharashtra (město Chakan) s kapacitou 400 tisíc ročně pro prodej v Indii (od 2011) a později pro export. Kromě toho v Madrásu (Chennai) staví Renault-Nissan Alliance rovněž automobilku s kapacitou 400 tisíc ročně. Globalizace tedy pokračuje, Nissan buduje továrnu v Petrohradu, vyrábí v Číně (Dongfeng) a Renault získal 25% podíl na firmě AvtoVAZ, výrobci automobilů Lada v Togliatti.
Zdroj: Automobil 07/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)