Představujeme
David nebo Goliáš?
16.09.2003 00:00
|
Záleží tedy na účelu, ke kterému budeme vozidlo využívat, jak často a v jakém terénu budeme jezdit. Dva geodeti, kteří častěji zajíždějí do terénu a vezou sebou několik trasírek, teodolit či nivelační přístroj, případně počítač a nějaké mapy, pro svoji práci využijí i malý off-road se zážehovým motorem, jakými jsou třeba Suzuki Jimmy, Grand Vitara, či Mitsubishi Pajero Pinin.
Dvojice montérů telekomunikačních zařízení však s sebou vedle žebříku (ten se musí vejít na střešní nosič), navijáku apod., obvykle vozí řadu montážních dílů, přípravků, mobilní elektrocentrálu, měřicí přístroje apod. Ti potom zvolí opravdový terénní pick-up nebo robustní off-road se vznětovým agregátem, s dostatkem prostoru a patřičnou užitečnou hmotností. Tedy něco jako je Nissan Patrol GR, Mitsubishi Pajero, Toyota Land Cruiser či Land Rover Defender. A právě dva terénní automobily, zástupce obou zmiňovaných kategorií jsme měli možnost vyzkoušet v redakčním testu. Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 MPI Wagon „Baby Pajero“, neboli Mitsubishi Pajero Pinin se u nás poprvé představilo v roce 2000, doprovázené reklamou uvádějící vůz jako tzv. „městský off-road“. Ačkoliv jde o japonskou značku, montáž probíhá v Itálii ve slavné karosárně Pininfarina. Nejdříve začaly z výrobního pásu sjíždět třídveřové verze, posléze i pětidvéřová provedení s označením Wagon. Elegantní Pinin má standardní žebřinový rám a první vozy měly i systém pohonu všech kol Super Select 4WD. Takže vozidlo splňovalo představy o sice malém ale komfortním off-roadu.
Nevím jak jinde v Evropě, ale na našem trhu se díky vysoké ceně příliš neprosadilo. A tak dovozce vedle tohoto plnohodnotného off-roadu se zážehovým motorem 2.0 GDI/85 kW s přímým vstřikováním paliva, začal dovážet i levnější verzi se zážehovým motorem 1.8 MPI/84 kW a s „normálním“ pohonem všech kol. V tom okamžiku se snížila cena pětidvéřové verze v základní výbavě na 611 900 Kč (včetně DPH), a kdo chvilku počkal, mohl si v letošním roce Pinina Wagon s motorem 1.8 MPI objednat v atraktivním akčním provedení „Jubilee“, za necelých 600 000 Kč.
Svým designem Pinin zcela zapadá do rodiny Pajero a nejen větší světlá výška, ale i rezervní kolo upevněné na zadních dveřích signalizují, že jde o vozidlo určené i pro jízdu mimo asfaltové silnice. Konec konců, tomu odpovídá i tuhá zadní náprava, jejíž přednosti oceníte právě mimo kvalitní vozovku. Ovšem vzhledem k tomu, že trvalý pohon všech kol je v jednodušším provedení než jsme u Pajera zvyklí,(ve standardním provedení je mezinápravový diferenciál a zadní diferenciál se zvýšenou svorností), nepočítejte s průchodností náročnějším terénem, či s výjezdy prudkých lesních či polních cest. V té chvíli budete postrádat redukci, a zjistíte, že zážehový motor musíte opravdu hodně „točit“.
Na druhé straně, jak jsem se v průběhu testu přesvědčil, výrazně ovlivňují průchodnost automobilu terénem i vhodné pneumatiky (u testovaného vozu zimní vzorek s rozměrem 215/65 R16). Ve vyjetých kolejích polních cest si ale dejte pozor na nevelkou světlou výšku. Pokud jde o interiér, i v tomto malém Pajeru jsem měl dostatek místa na své dlouhé nohy a bez problému jsem si udělal příjemné posezení za volantem. Pravda, možná bych uvítal nějaký ten centimetr navíc u levého ramene. Všechny ovládací spínače jsou v dosahu i připoutaného řidiče, dostatečně velká zpětná zrcátka jsou ovládána elektricky tak, jako stahování předních oken.
Pětistupňová přímo řazená převodovka byla dostatečně přesná a její odstupňování odpovídá charakteru vozidla. Kotoučové brzdy na předních a bubnové na zadních kolech pracovaly zcela spolehlivě, aniž bych musel využít „služeb“ systému ABS. Osobně jsem zastáncem vznětových motorů u terénních vozidel. A tak jsem k Pajeru Pinin se zážehovým motorem přistupoval značně „opatrně“.
Ale za prvé, tato verze má blíže k vozidlům kategorie SUV než off-road, a za druhé, při slušném zacházení a při dodržování rychlostních limitů není problém udržet průměrnou spotřebu (výrobce deklaruje kombinovanou spotřebu 9,5 l/100 km) pod hranicí 9 l/100 km. Ano, jakmile musíte jezdit jen v terénu, či v dopravně zahlceném centru měst, počítejte se spotřebou kolem 12 až 14 l/100 km. Ale když pojedete po venkovských silnicích a polních cestách, a budete sešlapávat plynový pedál jen do 2/3, měli byste se dostat s průměrnou spotřebou i pod 8,5 l/100 km.
Pajero Pinin 1.8 MPI Wagon nabízí dobrý kompromis mezi vozidlem silničním a klasickým off-roadem. Po sklopení zadních dělených sedadel (50/50) disponuje zavazadlovým prostorem o objemu až 0,74 m3 (nakládací hrana je 800 mm nad vozovkou) s tím, že jeho podlaha po nadzdvihnutí odkryje ještě jedno patro plné přihrádek na povinnou výbavu, resp. nářadí a zvedák. A navíc má (po patřičné úpravě) i homologaci M – montážní, umožňující odpočet DPH. Kvalita dílenského zpracování u značky Mitsubishi je vždy velmi dobrá, a bude tedy záležet jen na řidiči, jak s Pininem bude zacházet. Nissan Patrol GR Wagon 3.0 Di Na zcela opačném konci nabídky terénních automobilů na českém trhu, je Nissan Patrol GR. Zvláště v pětidvéřovém provedení Wagon jde o impozantní vozidlo nabízející ohromný vnitřní prostor, vysoký komfort a přitom průchodnost i velmi těžkým terénem na úrovni vojenských či expedičních automobilů. Tomu ovšem odpovídá i cena přes jeden a půl milionu korun (za to pořídíte dva Pininy i s bohatou příplatkovou výbavou).
Přes pět metrů dlouhý a skoro dva metry široký Patrol má pohotovostní hmotnost skoro 2,5 tuny a nabízí dostatek prostoru pro přepravu pěti osob, resp. další dvě osoby mohou cestovat na sice kvalitních, ale místem neoplývajících sklápěcích sedačkách v zavazadlovém prostoru. Jestliže testované Pajero Pinin může táhnout bržděný přívěs o celkové hmotnosti 1500 kg, pak Patrol GR si poradí s bržděným přívěsem o hmotnosti až 3500 kg. A jestliže jsem hovořil o komfortu, tak ten zahrnuje vedle el. ovládaných a vyhřívaných zpětných zrcátek, stahování oken, kůží obšitého volantu s řadicí pákou také klimatizaci, všestranně nastavitelné sedadlo řidiče, stírače s ostřikovači světlometů, systém ABS, čtyři airbagy (provedení Elegance) a další drobné, leč příjemné maličkosti.
Kdo ale bude používat Patrol GR pracovně, spíše se bude zajímat o techniku. V prvé řadě je zde k dispozici spolehlivý třílitrový turbodiesel s výkonem 116 kW/158 k a s dostatečným točivým momentem 354 Nm. Standardně je montována pětistupňová přímo řazená převodovka (na přání 4.stupňová samočinná), přes kterou jsou trvale poháněna zadní kola. Pohon předních kol je přiřaditelný včetně redukce a vozidlo disponuje automatickými zámky předních nábojů kol s uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy.
Brzdy jsou kotoučové se systémem ABS. To, co ale oceníte až v terénu, jsou – vedle již zmíněného pohonu 4x4 – dostatečně velké nájezdové úhly, brodivost (bez dalších úprav) až 700 mm a světlá výška 215 mm. A navíc je Patrol vybaven vypínatelným systémem zadního stabilizátoru, což v kritických chvílích umožňuje maximální zkřížení náprav a vyšší trakci. A přitom zadní náprava s vinutými pružinami při zapnutém stabilizátoru poskytuje na kvalitních silnicích dostatečný komfort. Zkráceně řečeno, Patrol je doma jak na asfaltu (třeba při cestě do divadla – ale potřebuje dost místa na parkování), tak na venkovských, lesních či polních cestách i mimo ně.
Vzhledem k pneumatikám Dunlop Grandtrek jsem v pohodě projížděl i rozbahněné či zasněžené úseky, a snad jediný problém mi dělala šířka vozidla. Řada polních cest vede totiž úvozem, často dost zarostlým, a tak jsem musel některé úseky objíždět po poli, abych nevrátil importérovi „fešáckého Patrola“ plného škrábanců. Při pracovním využití bych zcela určitě oželel nouzová zadní dvě sedadla a velmi kvalitní čalounění nákladového prostoru. Jeho základní objem 0,67 m3 lze sklopením druhé řady sedadel (dělena 50/50) zvětšit až na 2,29 m3 a to při užitečné hmotnosti 755 kg. Nákladový prostor je dobře přístupný asymetricky dělenými křídlovými dveřmi, na jejichž pravé části je upevněno plnohodnotné rezervní kolo. U třílitrového motoru, který musí rozpohybovat dvěapůl tuny, bude důležitým momentem – vedle výkonu – i spotřeba.
Při jízdě se zadní poháněnou nápravou po venkovských silnicích nebyl problém se dostat pod 9,0 l/100 km. Centru Prahy jsem se raději vyhnul a spíše jsem zamířil do terénu. Při jízdě s pohonem 4x4 a zvláště pak s redukcí, počítejte se spotřebou spíše 14 – 15 litrů. Na druhé straně, jeden den jsem si vyzkoušel jízdu ve službách imaginární telekomunikační společnosti a zkombinoval jsem tak dálniční úsek, silnici II. třídy a zasněženou polní cestu až k vysílači mobilního operátora. Na silnicích jsem samozřejmě jel pouze na zadní pohon, jakmile jsem odbočil, okamžitě jsem jel na pohon 4x4, a místy jsem musel použít i redukci. Takto jsem absolvoval asi tři „opravy“. Ujel jsem kolem 200 km a dosažená průměrná spotřeba se držela pod 12 l/100 km. Pravda, dodržoval jsem rychlostní limity jak na dálnici, tak i v obci a jízdu bych charakterizoval jako svižnou, ale plynulou až pohodovou. Kdo se ale rozhodne nyní pro zakoupení nového Patrolu GR, získá model 2003, který prošel mírným faceliftem karoserie. Technické parametry se nezměnily. Servis Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 MPI Wagon Záruka: 3 roky nebo 100 000 km. Servisní interval: 15 000 km nebo jeden rok. Cena práce ve značkovém servisu v ČR (bez DPH): Průměrná cena – dle regionu – 400 Kč. Ceny vybraných náhradních dílů (bez DPH): přední sklo 10 558 Kč, přední nárazník 13 042 kč, přední/zadní brzdové destičky 4333/3661 Kč, přední světlo 8775 Kč, zadní svítilna (komplet) 5464 Kč. V České republice je 17 prodejců a 24 prodejen včetně značkových servisů. Leasing i pojištění vychází z ceny akčního modelu za 599 000 Kč.
Nissan Patrol GR 3.0 Di model 2003 Záruka: 3 roky nebo 100 000 km, tři roky na lak a šest let na neprorezivění karoserie. Servisní intervaly: 15 000 km nebo jeden rok. Cena práce ve značkovém servisu v ČR (bez DPH): Cena se liší dle regionu od 390 do 490 Kč. Ceny vybraných náhradních dílů modelu 2003 (bez DPH): přední sklo 8220 Kč, přední nárazník 9523 Kč, přední/zadní brzdové destičky 1894/1579 Kč, přední světlomet 8240 Kč, zadní sdružená svítilna 4061 Kč. V České republice je 36 prodejců a 32 značkových (smluvních) servisů. Pojištění: UNIQA Pojišťovna Nissan Patrol GR 3.0 Di model 2003 Havarijní pojištění. Spoluúčast 5 procent, pojistné roční 85 512 Kč, spoluúčast 10 procent pojistné 68 410 Kč. Lze poskytnout slevu 10 procent za zabezpečeni a pískování skel. UNIQA vyžaduje u vozidel s pořizovací hodnotou nad 1,5 milionu Kč ještě další elektronické zabezpečení anebo sledovací službu. Povinné ručení. Dle obsahu motoru v limitu krytí 5 milionů Kč na škody věcné a 18 milionů Kč na škody na zdraví osob (základní verze, předepsaná zákonem) roční pojistné 11 053 Kč. Vyšší limit 50/50 milionů Kč za 11 826 Kč. Předchozí bonus se převádí. Za souběh pojištění kasko a povinného ručení náleží klientovi ještě sleva 5 procent. Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 MPI Wagon Havarijní. Spoluúčast 5 procent, pojistné roční 35 940 Kč, spoluúčast 10 procent, pojistné 28 752 Kč. Lze poskytnout slevu 10 procent za zabezpečení a pískování skel. Povinné ručení. Dle obsahu motoru v limitu krytí 5 milionů Kč na škody věcné a 18 milionů Kč na škody na zdraví osob (základní verze, předepsaná zákonem) roční pojistné 5011 Kč. Vyšší limit 50/50 milionů Kč za 5362 Kč. Předchozí bonus se převádí. Za souběh pojištění kasko a povinného ručení náleží klientovi ještě sleva 5 %. Leasing: ČP Leasing Nissan Patrol GR 3.0 Di model 2003 Finanční leasing na 36 měsíců, rozpětí nulové splátky včetně DPH 5 až 70 procent, až do 40 procent odstupňováno po 5 procentních bodech. Nulová splátka 20 procent - 381 750 Kč, měsíční splátka bez pojištění 37 848 Kč, celkem 43 112 Kč. Nulová splátka 30 procent – 458 100 Kč, měsíční splátka bez pojištění 32 994 Kč, celkem 38 258 Kč. Nulová splátka 40 procent – 610 800 Kč, měsíční splátka bez pojištění 28 151 Kč, celkem 33 415 Kč. Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 MPI Wagon Finanční leasing na 36 měsíců, rozpětí nulové splátky vč. DPH 5 až 70 procent, až do 40 procent odstupňováno po 5 procentních bodech. Nulová splátka 20 procent – 119 800 Kč, měsíční splátka bez pojištění 14 847 Kč, celkem 17 261 Kč. Nulová splátka 30 procent – 179 700 Kč, měsíční splátka bez pojištění 12 942 Kč, celkem 15 357 Kč. Nulová splátka 40 procent – 239 600 Kč, měsíční splátka bez pojištění 11 043 Kč, celkem 13 457 Kč. U obou vozidel činí spoluúčast pojištění (u ČP) 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč, benefit pojištění čelního skla s nulovou spoluúčastí po celou dobu leasingu. Mitsubishi PajeroNissan Patrol Pinin 1.8 MPI WagonWagon 3.0 Di Motor:Zážehový čtyřválec, Vznětový přeplňovaný 16 ventilů, trvalý pohončtyřválec,16 ventilů, všech kol. stálý pohon zadních kol s možností pohonu 4x4. Zdvihový objem (cm3)18342953 Max. výkon (kW/min-1)84/5500116/3600 Max. točivý moment(Nm/min-1)160/4000354/2000 Rozměry vozidla:
Rozvor (mm)24502970 Délka/šířka/výška (mm)4035/1695/17355010/1930/1855 Světlá výška (mm)175215 Nájezdový úhel přední/zadní 33o/38o37o/31o Celková/užiteční hmotnost (kg)1840/4253080/755 Objem nákladového prostoru (m3)0,29-0,740,67-2,3 Objem palivové nádrže (l)5395 Kombinovaná spotřeba (l/10 km)11,410,8 text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 5/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)