Představujeme
Elektrická LUV – Nissan eNV200
Jiří Krenar 06.07.2017 06:45
Nissan uzavřel partnerství s obchodním domem Harrods a obohatil vozový park britského obchodu o 100 % elektrický model Nissan eNV200.
Plně elektrická dodávka vyvedená v tradičních firemních barvách Harrods bude denně rozvážet zboží zákazníkům tohoto obchodního domu. Harrods je tak nejnovějším členem skupiny firem, které daly důvěru Nissanu, jakožto lídrovi v technologiích pro elektromobily. Nissan už různým firmám po celé Evropě prodal více než 27 000 elektromobilů. Pro obchodní dům Harrods to zase až tak obrovská novinka není. Je to více než 100 let poté, co tento legendární londýnský obchodní dům rozšířil svůj tehdejší vozový park o první elektromobil. V roce 1919 obchod používal americké elektromobily Walker, které měly místo pneumatik plné gumové obruče. Elektrický vozový park, který rozvážel zboží londýnským zákazníkům obchodu, se později rozrostl na 60 vozů. Rostoucí obliba zážehových motorů pak ale způsobila postupný ústup elektromobilů z provozu.
Nyní se vlastně Harrods k této technologii navrací, a to prostřednictvím plně elektrické dodávky Nissan eNV200. Nissan eNV200 je pro distribuční účely a potřeby domu Harrods speciálně upraven. Nákladový prostor dodávky je kompletně chlazený a obsahuje regály, které zajišťují optimální podmínky pro přepravu čerstvých potravin. Aby byl vůz společnosti Harrods v ulicích města snadno rozpoznatelný, došlo i na úpravu exteriéru, který je vyveden v tradiční firemní zelené a zlaté. Nissan eNV200 má na jedno nabití dojezd 170 km. To znamená, že vůz lehce zvládne týdně rozvézt až 50 zásilek, přičemž v oblasti Londýna najede průměrně 241 km a v Harrods jej tak bude stačit nabíjet pouze jednou týdně. S náklady na provoz, které činí pouhopouhých 0,03 eura na kilometr, je Nissan eNV200 praktickým alternativním řešením dopravy s pozitivním dopadem na kvalitu ovzduší v centru města.
A jaká situace je v České republice?
Prodej elektrických automobilů roste jen velmi pomalu. Je to logické. Přes neustálé proklamativní výroky politiků napříč politickým spektrem o nutnosti zavádění do provozu většího množství elektromobilů, zůstává jen u těch řečí. Ekonomická podpora elektrických vozidel neexistuje. Takže převažují prodeje osobních modelů, jejichž cena je skoro dvojnásobná ve srovnání se zážehovým motorem u stejného modelu. Elektrická osobní auta jsou tak vlastně určena jen pro „horních deset tisíc“. Zdánlivě zajímavější situace by mohla být v segmentu lehkých užitkových vozidel. Tam i přes značnou prvotní investici, by mohla být návratnost vložených financí rychlejší. Ale jsou tu důležité faktory, které většímu prodeji elektrických LUV na českém trhu brání. Tím prvním je opět nulové zvýhodnění těchto vozidel. Ať už se jedná o nižší DPH či nulovou silniční daň apod. Druhým faktorem je neexistující zvýhodnění bezemisních vozidel co do možnosti vjezdu do oblastí, kam jinak automobily nemohou. Až další v pořadí pak jsou technické záležitosti, jako je zatím malé množství dobíjecích stanic (to by ale neměl být problém u vozidel zajišťujících distribuci zboží, pošty apod. „kolem komína“, takže najedou denně malý počet kilometrů) a pak malý výběr elektrických LUV na českém trhu.
Tak jako ve Velké Británii je i u nás již dlouhou dobu v nabídce Nissan eNV200 v osobním i užitkovém provedení. Stejně tak jsou v nabídce skupiny PSA elektrické modely Peugeot Partner/Citroën Berlingo (DaS 4/2017), momentálně v čerstvě inovované podobě, a to jak v osobním provedení, tak i s karoserií furgon. V redakčním testu jsme před lety měli čistě elektrické IVECO Daily, Ford Connect či M. B. Vito. Ale tyto značky momentálně v Česku elektrické LUV nemají k dispozici. Už pět let vyrábí a na vybrané trhy dodává Renault model Kangoo Z. E. Na náš trh ale tato bezemisní verze nebyla nabídnuta. Podle kuloárových informací by se ještě v letošním roce měla situace změnit. Kangoo Z. E. dostalo silnější akumulátory z 22 na 33 kWh, úspornější elektromotor o výkonu 44 kW a dojezd byl prodloužen z původních 170 km na 270 km (měřeno v cyklu NEDC). Zkušenosti s Nissanem eNV200 ukazují, že reálný dojezd bude kolem 200 km na jedno nabití. Vozidlo je vybaveno interní nabíječkou s výkonem 7 kW, takže jedno nabití „do plné“ trvá 6 hodin. V podstatě shodnou technologií je nyní vybaven i Master Z. E., který má ale výkonnější elektromotor 57 kW. I tady výrobce uvádí dojezd až 200 km. U příležitosti představení nové generace VW Crafter v loňském roce na autosalonu v Hannoveru, byla prezentována také studie čistě elektrického Crafteru van. Automobilka počítá s jeho uvedením na trh v roce 2018. Ano, levný nebude.
A teď trochu optimismu. I v České republice začínají někteří dopravci využívat elektromobily. Např. společnost GLS bude pravidelně s elektromobilem rozvážet zboží již v létě letošního roku. Využívat bude vyzkoušené vozidlo Nissan eNV 200 Maxi. Testování elektrických dodávek v provozu již zkouší další logistická společnost Gebrüder Weis a to v pobočce v Syrovicích na Moravě. Faktem zůstává, že na začátku roku 2017 Ministerstvo průmyslu a obchodu nabídlo možnost dotace pro podnikatelské subjekty na nákup elektromobilu, která může dosáhnout výše až 217 tisíc korun.
Převzato z časopisu