Představujeme
Mercedes-Benz Unimog - Unimog slavil narozeniny
Jiří Štěpánek 11.08.2011 00:21
Představujeme
Velkolepé oslavy „60 let značky Mercedes-Benz Unimog“, proběhly začátkem června v Gaggenau, kde se Unimog vyrábí.
Musíme upřesnit, že první Unimog byl vyroben již v roce 1948, i když ne pod značkou Mercedes-Benz. Slavilo se i v Ötigheimu, kde je sídlo oddělení Mercedes-Benz Speciální vozidla a Truck Centru ve Wörthu nad Mohanem. Oddělení Mercedes-Benz speciální vozidla (MBS), které zahrnuje produktové řady Unimog, Econic a Zetros, představilo extravagantní designový koncept u příležitosti slavnostního setkání v závodu Daimler ve Wörthu. Designový koncept založený na vozu Unimog U 5000 s jeho výbornými terénními vlastnostmi byl vytvořen jako produkt společné spolupráce mezi vývojovými týmy MBS, užitkových vozidel Daimler a designérů v Sindelfingenu. Designový koncept spojuje minulost a budoucnost Unimogu avantgardním způsobem. Tradiční a známý bod Unimogu, jeho vinuté pružiny, jsou natřené načerveno, zatímco návrhář Bertrand Janssen a jeho tým nechal kapotu s její typickou linií a blatníky v zelené barvě. Při výběru použitých barev byl Janssen inspirován neobvyklým obojživelníkem, jedovaté šípkové žáby, která je mimořádně mobilní ve vodě i na souši.
A navíc v tomto bodě je to opět spojení mezi minulostí a budoucností – zelená barva totiž patřila k úplně prvnímu Unimogu a jeho mnoha následujícím generací. Přední světla jsou jako scénické osvětlení, které se zaměřují na paprsek světla. Janssen zdůraznil: „V žádném případě jsme nepracovali v prostředí, kdy by naše nápady byly odcizená realitě. Vytvořili jsme vozidlo, které je puristicky, ale stále jasně věrné konceptu – s tím, že některé detaily budou řešeny až v příštích produktových řadách v budoucnu. Chtěli jsme dosáhnout, aby se nejdůležitější vlastnosti Unimogu které jsou pro něj charakteristické za posledních 60 let, a které je budou charakterizovat i v budoucnu – například portálové nápravy, vinuté pružiny nebo rám. Rysy „V návrhu 60 let Unimog“ však nejsou prototypem nového sortimentu. Mercedes-Benz Unimog bude mít inovační charakter v budoucnu a bude i nadále mít vysokou všestrannost v designu a typu konstrukce. V každém případě je to unikátní koncept vozu. Vzali jsme prostě DNA Unimogu s unikátní konceptem a tento designový koncept dává dostatečný prostor pro technické inovace“.
Označení Unimog (zkratka německého Universal-Motor-Gerät, znamená česky univerzální motorový stroj). První model byl navržen krátce po druhé světové válce a původně mělo jít o speciální traktor pro použití v zemědělství.
Milníky Unimogu
Autorem myšlenky a návrhu prvního vozu řady Unimog byl bývalý vedoucí konstrukční kanceláře Daimler-Benz pro letecké motory Albert Friedrich. Už během války se zabýval myšlenkou vyrobit zvláštní zemědělské vozidlo – mezi traktorem a kompaktním vozidlem a krátce po skončení války se pustil do vývoje. Ačkoliv hlavním oborem využití nového vozu mělo být zemědělství, Friedrich nakonec navrhl stroj, který se velmi odlišoval od tehdejších traktorů. Partnerem při vývoji byl i Friedrichův bývalý kolega Heinrich Rößler, dříve zaměstnaný v konstrukci osobních vozů a motorů Daimler-Benz. 1. prosince 1945 uzavřel Albert Friedrich smlouvu o výrobě „víceúčelového traktoru“ se strojírenskou firmou Erhard & Söhne z města Schwäbisch Gmünd. Už první prototyp měl zkosenou příď, krytou kabinu, co největší možnou ložnou plochu a náhon na všechna čtyři kola, samosvorné diferenciály na obou nápravách a vysokou světlost, vpředu i vzadu měl vyvedeny hnací hřídele pro pohon nářadí a vzadu i tažné zařízení, tím byl shodný s pozdějšími modely. V té době vznikl i název vozu Unimog, který vymyslel inženýr Hans Zabel. Na jaře chyběl jen vhodný vznětový motor, prototyp byl vybaven benzinovým čtyřválcem o objemu 1,7 litru z osobního vozu řady 170 V. Sériový Unimog byl už osazen nově vyvinutým motorem Daimler-Benz OM 636.
Motor dával tahači výkon pouhých 25 koní. Díky šestistupňové převodovce s „krátkými“ převody mohl vůz jet rychlostí od 0,5 do 52 km/h a výkon motoru byl proto dostatečný. Na jaře 1947 provedli konstruktéři s vozem označeným U 1 v okolí Gmündu první zkušební jízdy a v průběhu celého roku 1947 se další stroje důkladně testovaly. V Gmündu byly vyrobeny i čtyři prototypy. Sériové výrobě už tedy nestálo nic v cestě - kromě výběru správného partnera, protože firma Erhard, která se na vývoji podstatně podílela, nepřicházela v důsledku malých výrobních kapacit v úvahu. Bylo osloveno několik výrobců, ale vybrána byla až strojírenská firma Gebrüder Boehringer z Göppingenu, která vyrobila nejprve prototypy označené „U 5“ a „U 6“. První Unimog byl oficiálně představen veřejnosti na výstavě DLG ve Frankfurtu v roce 1948, kde vzbudil velký zájem. Na podzim roku 1948 začala sériová výroba typu U 25. U 25 (podle výkonu motoru) měl rozvor 1760 mm a rozchod jen 1270 mm, pohotovostní hmotnost 1780 kg, celkovou pak až 3150 kg. Relativně úzká konstrukce odpovídala zejména požadavkům zemědělců, tento rozměr byl typickou roztečí mezi dvěma řádky bramborového pole. V průběhu let 1948 až 1951 bylo u „bratří Boehringerů“ vyrobeno přibližně 600 Unimogů řady označené 70200, z tohoto počtu bylo prvních 100 vozů tzv. „předsérie“. Úspěchem byl prodej téměř 400 kusů této první série orgánům francouzských spojeneckých sil. Vozy vyrobené v Göppingenu nesly na masce jako znak stylizovanou býčí hlavu s rohy formovanými do tvaru písmene „U“.
Mercedes-Benz vlastníkem Unimogu
V roce 1951 převzal Mercedes-Benz od firmy Boehringer výrobu Unimogů a přestěhoval ji do nově vybavené továrny v Gaggenau. Zde začala 3. června výroba řady 2010, zatím ještě s původním znakem továrny v Göppingenu, později už nesly vozy na masce znak Mercedesu – trojcípou hvězdu.
1953. Výroba vozů U 2010, přeznačených na U 401 (U 402 delší verze) pokračovala. Brzy se objevily vozy s uzavřenou kabinou, ty vyráběla firma Westfalia, později především výrobce obytných automobilů, dnes dceřiná společnost firmy Daimler-Chrysler. Vozů řady 401 a 402 bylo vyrobeno celkem 16 250 kusů.
1955. V květnu vyjel z továrních pásů první Unimog S řady 404.1. V protikladu k původním vozům už byl koncipován jako terénní nákladní automobil. Rozvor měl 2900 mm a byl tak určen zejména pro užití v nově vzniklém Bundeswehru. Tak začala kariéra Unimogu S jako vozidla pro armádní použití ve všech částech světa. Unimog S měl typickou oválnou mřížku chladiče se světlomety typickými pro tehdejší užitková vozidla Mercedes-Benz. Rozvor se oproti typům U zvětšil téměř o jeden metr, nejprve na 2670, poté až na 2900 mm. Pod kapotou byl upravený šestiválcový benzínový motor o objemu 2,2 litru z osobních vozů řady 220. Výkon byl snížen na 82 koní, později byly dodávány motory 2,8 litrů s výkonem 110 koní. Vozy byly vyráběny ve třech provedeních; s otevřenou kabinou s plátěnou střechou, s uzavřenou ocelovou kabinou a od roku 1963 jako model 406 v modernějším uzavřeném provedení. První sérii 1100 vozů odebrala francouzská armáda. Bundeswehr během celého období výroby odebral 36 000 Unimogů různých verzí. V průběhu let se k armádám přidali i civilní zákazníci a celkem bylo vozů řady S do roku 1980 vyrobeno úctyhodných 64 242 kusů. Typ S se tak stal nejúspěšnějším Unimogem v historii.
1956. Motor verze U 401/402 o výkonu 25 koní už nestačil možnostem, které poskytovala neustále rozvíjená konstrukce vozů. Nástupce byl označen U 411, měl rozvor 1760 mm. Výkon shodného motoru byl zvýšen na 30 a později 32 koní. O rok později se objevila nadstandardní synchronizovaná převodovka, od roku 1959 montovaná sériově.
1957. Uzavřená varianta s dlouhým rozvorem dostala novou kabinu (Westfalia typ DvF). V květnu 1961 sjel z výrobní linky v Gaggenau 50 000. Unimog. Výkon stoupl z 32 na 34 koní. Tento typ se ve výrobě udržel až do sedmdesátých let.1963. Program Unimog se v roce 1963 rozšířil o řadu 406. První modely měly vznětový šestiválec s výkonem 65 koní, v průběhu let se zvýšil na 110 koní. Rozvor U 406 byl 2380 milimetrů. Výroba tohoto typického modelu Unimog pokračovala až do roku 1988.
Devadesátá léta minulého století jsou již ve znamení řady U300 /U400/U500. Tři řady vozidel byly koncipovány speciálně pro moderní multifunkční použití. Možnost individuálního vybavení, jako u každého sériově vyráběného vozidla, lepší průchodnost v terénu. S nejvyšší rychlostí až 90 km/hod jsou tyto vozy rychlejší než jakýkoliv traktor, značně mnohostrannější než jakýkoliv nákladní automobil, s nejmodernějším komfortem při jízdě a ovládání, s integrovanými a standardizovanými rozhraními pro nářadí a pohony.
Minulé desetiletí přibyla řada Unimog U 3000/U 4000/U 5000. Tyto vozy mají výbornou průchodivost i v extrémním terénu. Tato generace terénních vozidel spojuje tradiční vlastnosti Unimogu jako jsou solidnost, robustnost, dlouhá životnost, spolehlivost a ojedinělý koncept pohonu všech kol s nejmodernějšími technologiemi v oblasti motorů a převodovek, ergonomie a inovace pracovních podmínek a obsluhy.
Unimog U20. Zatím nejnovějším nosičem Mercedes-Benz Unimog je typ U20. Tento typ byl poprvé představen před pěti lety na IAA v Hannoveru. Zadáním při vývoji tohoto vozu bylo nabídnout jej pro široké podmínky využití v oblasti silniční údržby, městských služeb, údržby zeleně a služeb v zemědělství.
Řady U300/U400/U500, U3000/U4000/U5000 a Unimog U 20 tvoří dnešní nabídku továrny v Gaggenau a historie Unimogu tím zdaleka nekončí. V České republice zajišťuje prodej a servis vozů Unimog rakovnická společnost Croy.
Zdroj: Doprava a silnice 07/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)