Představujeme
Technika – Speciální speciál
Milan Olšanský 31.05.2016 05:03
To, že je Unimog hvězda mezi speciálními vozidly, je dlouhodobě známý fakt, že je nosičem různorodého strojního zařízení, to také. Ale že by se dal ještě nějak podstatně vylepšit? Seznamte se s konverzí od Paul Nutzfahrzeuge!
Lyžařskou oblast Lech am Arlberg v rakouském kraji Vorarlberg zvelebuje od letošního roku vylepšený Unimog U 530 se třemi nápravami a hákovým nakladačem kontejnerů. Vozidlo je vybaveno neseným příslušenstvím, které mu dovoluje pracovat jak v zimě, tak v létě. Samozřejmě by nic nebylo na tom, že si úřad pořídil jeden z Unimogů, jenže tahle konstrukční lahůdka nenese na krátké kapotě trojcípou hvězdu, nýbrž logo úpravce Paul Nutzfahrzeuge z Vilshofenu. Konstrukční specialita spočívá v tom, že vůz je vybaven druhou zadní nehnanou, ale řízenou vlečenou nápravou s pneumatickým odpružením, která podstatně zvyšuje užitečnou hmotnost celého vozu. Navíc jsou všechny tři nápravy řízené, což dovoluje speciálu vysokou míru manévrovatelnosti ve stísněných prostorech. Podstatnou skutečností je také fakt, že automobil je vybaven hákovým nakladačem s kontejnerem, který slouží k uložení smetaného materiálu (v zimě sněhu, v létě například sekané trávy). Díky vysoké užitečné hmotnosti 14 t tak může vylepšený speciál pracovat zcela nezávisle na tzv. podpůrných vozidlech – a o to zákazníkům šlo v první řadě.
Výhodný stroj
Společnost Paul Nutzfahrzeuge působí na trhu konstrukčních modifikací těžkých nákladních vozidel již celou řadu let. Letos poprvé však vyrobila a dodala konstrukčně konvertovaný Unimog s motorem a technologií vyhovující nejvyšším emisním předpisům Euro VI s taženou automaticky řízenou třetí nápravou. Systém řízení druhé a třetí nápravy je odvozen od řízení přední nápravy a pracuje jak s hydraulikou, tak s elektronickou řídící jednotkou. Celková hmotnost off road a on road speciálu se zvýšila na 25 t.
„V podobě třínápravového Unimogu máme vysoce efektivní stroj, který nám dovoluje realizovat komunální práce v jakémkoliv ročním období rychle a nezávisle na dalších strojích a zařzeních,“ říká Gunter Schneider, vedoucí stavebního odboru spádového regionu Lech am Arlberg. „Stroj nám dovolí kultivovat a udržovat naše životní prostředí. Upravovat veřejné prostranství ať již v jarních či letních měsících při službě v městských parcích a při práci se zelení či v zimních měsících při čištění přístupových tras a silnic k domovům našich rezidentů. Rozhodně přispěje k větší atraktivitě celého našeho regionu,“ dodává Ludwig Muxel, starosta Lech am Arlberg.
Třetí náprava
Tříosý Unimog konvertovaný ze sériového provedení U 530 disponuje vznětovým motorem Euro VI s maximálním výkonem 220 kW/299 k a rozvorem náprav 3900 mm. Užitečná hmotnost vozidla je velmi zajímavých 14 t včetně sklápěcí nástavby od Meilleru či lépe hákového nakladače s kontejnerem. První krok v konstrukční konverzi původně poměrně kompaktního speciálu bylo prodloužení celého podvozku. Standardní zadní převis, který činí 1000 mm, byl natažen na 2500 mm tak, aby byl schopen vůz pracovat s natahovací nástavbou, resp. s hákovým nakladačem při celkové délce vozidla 5000 mm. Instalace třetí tažené nápravy s bubnovými brzdami a pneumatickým odpružením v konstrukčním provedení 9 t dostalo vozidlo do vyššího segmentu nejen celkové, ale především užitečné hmotnosti (přední náprava 7,5 t, druhá a třetí každá 9 t). Kola všech náprav mají osazeny pneumatiky rozměru 385/65 R 22,5‘‘.
Jedním z velmi důležitých faktorů pro provoz v lyžařských areálech Vorlarbergu je vysoká schopnost manévrovatelnosti vozidla, proto je nový speciál osazen hydraulicko elektronickým systémem řízení všech tří náprav (Pappas Group). Řídící mód náprav je možno ovlivňovat přes řídící panel v kabině vozu. Řídit všechny nápravy lze do maximální rychlosti vozidla 15 km/h. V závislosti na úhlu natočení kol přední nápravy jsou kola střední a zadní nápravy natáčena v opačném úhlu. To dovoluje vozidlu využít i ten nejmenší prostor pro bezpečný provoz. Existuje samozřejmě také možnost diagonálního řízení vozu, tedy tzv. krabí chod. V takovém případě se kola dvou zadních náprav natáčí ve stejném smyslu jako kola nápravy přední. Takový mód řízení je velmi výhodný při práci na strmých svazích či všude tam, kde je třeba mít se na pozoru před možností případného převrácení vozidla. V krajním případě vozidlo dovoluje téměř paralelní jízdu. Nicméně je zde ještě jedna možnost a to, že kola obou zadních náprav jsou řízena manuálně, nezávisle na kolech nápravy přední – to potom dává řidiči ještě vyšší míru nezávislosti jízdy.
Až do rychlosti 40 km/h je třetí zadní tažená náprava řízená. Po překročení tohoto rychlostního limitu je řízení třetí nápravy z důvodů dodržení rozumné míry bezpečnosti provozu zablokováno.
Převzato z časopisu