Představujeme
Automobily – Etalon v borovém lese
Ondřej Horský 31.07.2015 05:16
Přestože Mercedes-Benz Unimog existuje téměř od prvního poválečného roku, dodnes nastavuje všechna měřítka oboru. A stále nenachází reálnou konkurenci.
Univerzální, výrazně terénní vozidla již na začátku jejich věkovité kariéry pochopitelně zaujala odborníky ozbrojených složek. Nepřekvapí tedy, že již v raných padesátých letech jejich nevelká flotila nastoupila do služeb francouzských okupačních vojsk v Německu. Brzy přišla zakázka armády švýcarské, především pak velká objednávka Bundeswehru (1955) a poté mnoha dalších včetně turecké. Úspěchy v khaki však posloužily jako nejlepší propagační moment pro získání zájmu civilní veřejnosti, kde je nekonečný prostor pro využití specifických vlastností značky Unimog. Vojenské uplatnění se v současnosti odehrává na dvou kolejích. Velmi dobře známá je pancéřovaná technika – lehké kompaktní transportéry Dingo (kompletované zbrojařskou strojírnou Krauss-Maffei Wegmann) sloužící i v české armádě. Logistickým složkám slouží Unimog 4023/5023 s nepatrnými úpravami základních typů.
Nekonečné kruté testy
Mimořádné nároky na technické parametry a následné extrémní namáhání ve vojenské službě působily vlastně jako nekonečný a trvalý test v krajně nekompromisním provozu. To výrobci umožnilo neustále zdokonalovat detaily geniální základní konstrukce, jejíž princip zůstával (a zůstává i nadále) v podstatě neměnný. Tvoří ji rámová konstrukce podvozku s tuhými portálovými nápravami, pohonem všech kol, dlouhými zdvihy pérování, unikátní zkřížitelností náprav, závěry diferenciálů, možnost snadného ustavení nesených nářadí včetně poháněných, velká kola v jednoduché montáži. Nedostižné průchodnosti terénem přispívá unikátní řešení – torzní pružnost rámu. Ta v posledních generacích nabyla ještě vyšší úrovně, včetně životnosti, díky využití speciálních ocelí na klíčové prvky, rámové podélníky, ale také aplikací nových technologických postupů při svařování rámu.
Precizace celku detailem
Koncern Daimler, respektive automobilka Mercedes-Benz, v minulých dnech představil v borových lesích u obce Horstwalde poblíž Berlína novou generaci značky Unimog. Především dvojřadu 4023/5023, která ve velmi širokém výrobním programu tvoří typovou skupinu rozměrově větší, než představují speciály výrazně kompaktního formátu dokonale do detailu specializované pro potřeby nejrůznějších komunálních služeb v čele s komplexní údržbou komunikací. Na první pohled nelze přehlédnout několik retuší chvályhodně konzervativního designu podtrhujícího robustnost stavby vozidla, jemuž dominuje účelnost nad výtvarnými nesmysly. Kubická kapotová budka řidiče má nyní nepatrně zaoblenější hrany, je delší o 120 mm, ale zachovává příkladné rovinné stěny i zasklení. V interiéru zaslouží ocenění další racionalizace vzhledu prostředí, použitých materiálů, ale především uspořádání i rozmístění ovládacích prvků s nepřehlédnutelným důrazem na ergonomické hodnoty. Posun motoru znamenal také to, že se sedadlo řidiče ocitlo v prostoru mimo zónu dosahu vibrací agregátu, takže řidič nyní pracuje v prostředí podstatně příjemnějším. Ovládání zásadně usnadnila instalace jednoduché páčky pod volantem, která v duchu doby sdružuje několik funkcí – volbu způsobu jízdy (vpřed/vzad/neutrál), volbu systému řazení (samočinné/přímé), aktivaci odlehčovací brzdy, sekvenční řazení. Závěry diferenciálů a sestupný převod se uvádějí v činnost i za jízdy otočným spínačem před multifunkčním a široce nastavitelným volantem. Vedlejším efektem úprav je také snazší průchodnost kabiny.
Ještě více průchodnosti
Základní novum modernizované dvojřady tvoří komplex kroků směřujících ke zlepšení jízdních vlastností. Nejen mimo zpevněné komunikace a nejen v extrémním terénu. Inovátoři postupovali prostřednictvím optimalizace rozložení hmotnosti, respektive polohy těžiště vozidla. Tomu posloužil posun v přídi podélně uloženého motoru vzad a umístění převodovky v geometrickém středu podvozku. Koncepce podvozku se opírá o celou paletu výrazně nadstandardních hodnot. Nájezdový úhel P/Z činí 44/51°, přechodový 34 °, bezpečný náklon až 38 °, stoupavost 100 %, brodivost bez úprav 1200 mm, standardním prvkem je také možnost změny tlaku v pneumatikách i za jízdy ovladačem na přístrojovém panelu.
Významnou roli při zdokonalování všech stránek jízdního projevu však hraje i charakteristika převodného ústrojí. Převodovka pro novou generaci byla přestavěna natolik, že se jedná fakticky o nový prvek. Ve všech parametrech – od vnějších rozměrů skříně přes konstrukční řešení, základní funkční princip až po rozsah odstupňování. Nejvýznamnější je mnohem těsnější seřazení osmi převodových stupňů pro jízdu vpřed a šesti vzad, prodloužení životnosti při zásadně snížených nárocích na údržbu a servis. Podstatný přínos tvoří samočinná funkce s mimořádně inteligentním softwarem řídicí jednotky, jednodušší ovládání zmíněnou páčkou pod volantem. Ta v neposlední řadě aktivuje také systém EQR, elektronicky řízené velmi rychlé samočinné střídání jízdy vpřed a vzad při vyprošťování. To vše zcela zásadně snížilo někdejší vysoké nároky na kvalifikaci, profesionalitu a široké zkušenosti řidiče na úroveň zcela běžného standardu. Komplex převodové soustavy umožňuje jízdu (pojezd) rychlostmi od 2,5–35 km/h v terénu, respektive až 90 km/h na zpevněném povrchu. Odlehčovací výfuková dekompresní brzda, nyní dvoustupňová, poskytuje více než dostatečný největší brzdný výkon 180 kW.
Pod unijní diktaturou
Jakkoli je to značně nemístné, také specifická technika Unimog se musela přizpůsobit diktátu EU a pro kontinentální trhy nyní nabízet vozidla poháněná pouze motory, které splňují limity normy Euro 6. Motoráři ve Wörthu upravili předchozí generaci kapalinou chlazených přeplňovaných vznětových řadových čtyřválců o zdvihovém objemu 5132 cm3. V nové verzi OM 934 BlueTec 6 se jim podařilo zachovat jak největší výkon 170 kW/2200 min-1, tak zejména točivý moment 900 Nm/1200–1600 min-1. Právě točivý moment a spektrum využitelných otáček jsou nejcennějšími hodnotami pro pohyb v terénu, zejména extrémním.
Pro očistu výfukových plynů zvolili postup a technologie osvědčené u ostatních agregátů užitkových vozidel Mercedes-Benz. Tedy jak recirkulaci výfukových plynů (EGR), tak selektivní katalytickou redukci (SCR) se vstřikem činidla AdBlue. Celá soustava v podobě kompaktního bloku zahrnujícího i odlučovač pevných částic (DPF) a malé plastové nádržky na činidlo jsou ustaveny na pravém rámovém podélníku za budkou řidiče. Pozoruhodné je, že úprava nejen nezměnila úroveň výkonu a točivého momentu (ten je nyní využitelný v širším pásmu otáček!), ale přinesla dokonce současné snížení spotřeby paliva a redukována je i spotřeba AdBlue (činí jen 3 % spotřeby paliva), servisní interval mohl být prodloužen. Ve srovnání s dosavadním OM 934 byla úroveň emisí a pevných částic redukována o 90 %. Jedinou komplikací, byť nakonec nijak závažnou, se tak stala nutnost zvýšení výkonu a kapacity chladicí soustavy, protože motory přizpůsobené limitům Euro 6 pracují ve významně vyšší úrovni tepelného režimu. Celý profil přídě za novou maskou nyní zabírají výměníky velkého formátu. Zajímavým detailem v tomto směru je pevné ustavení chladičů na přední části rámu, nezávisle na pohybu budky řidiče, která je tradičně sklopná vpřed.
Tuny s rezervou
Modernizace dvojřady nezměnila její hmotnostní kategorizaci. Vozidla, která se formátem a vzhledem prakticky neliší, dělí do dvou skupin hodnota zatížitelnosti náprav, respektive na to přímo navazující celková a užitečná hmotnost. V případě lehčího typu 4023 činí celková 10 300 kg, u těžší varianty 5023 pak 14 500 kg. Cennou hodnotou je také mimořádná odolnost obou řad proti přetěžování, ale také schopnost táhnout přípojná vozidla o velké hmotnosti.
Převzato z časopisu