Představujeme
Komunální speciály
Milan Olšanský 02.03.2005 00:00
Automobilka DaimlerChrysler ve Stuttgartu vyrábí Econic již delší čas a nutno říci, že s ním dosáhla nejednoho úspěchu. Vozidla jsou k vidění nejen ve službách městských komunálních podniků, ale též u hasičů, na letištích nebo ve speciálních rozvážkových službách. Mnichovský MAN se zřejmě z úspěchů svého odvěkého rivala poučil a v současnosti dal k dobru prototyp podobného speciálu. Sází na osvědčené technologie z modelu TGA a zdá se, že by mohl mít z uvedené trojice nejmodernější řešení. Renault Trucks jde modelem Puncher poněkud jiným směrem. Nenabízí rozhodně tolik sofistikované řešení ve standardu jako jeho němečtí kolegové, ale o to více útočí na peněženky zákazníků. Je fakt, že podobný přístup není v zemi galského kohouta ničím neobvyklým. Francouzi mají historicky větší příklon k lidovosti. Tento přístup, řečeno s jistou dávkou nadsázky, se odráží i v konstrukci vozidel.
Čtvrtá nákladní řada Užitkové vozidlá Mercedes-Benz proslula technickou vyspělostí, vysokými výkonovými parametry a vůbec schopností odvést tu nejlepší práci. Nejinak je tomu i u tzv. čtvrté nákladní řady - komunálních speciálů Econic.
Během posledních let doznaly změn. Ty největší jsou patrny v obrazové diagnostice přístrojového panelu. Hlášení lze zobrazit v některém z jedenácti jazyků, dokonce ve dvou jazycích současně. Zlepšily se rovněž analogové přístroje průběhu rychlosti jízdy, otáček motoru, zařazeného převodového stupně, stavu paliva a tlaku vzduchu ve dvou brzdových okruzích. Pneumaticky ovládaný přestavitelný volant ve dvou rovinách podstatně vylepšil pohodlí řidiče. Econic je na trhu s automatizovanou převodovkou s dvoupedálovým ovládáním nebo se šestnáctistupňovou manuální G 211 s přímým záběrem, která je standardním vybavením modelů Actros. Dalším konstrukčním řešením převzatým z ostatních modelových řad je brzdový systém Telligent, pracující se dvěma nezávislými okruhy s pracovním tlakem 10 barů. Systém, do něhož jsou zabudovány zařízení ABS a ASR, pracuje s velmi krátkými časovými informacemi. Pracovní prostředí a komfort posádky mohou jako příplatková výbava zlepšit motoricky ovládané sluneční clony pro řidiče i spolujezdce. K dispozici je také motoricky ovládaná posuvná střecha. Rozlehlá prosklená plocha, vynikající výhled, nízko posazená kabina a široce rozevíratelné dveře autobusového typu patří k přednostem řady Econic.
Pohání ho motory o výkonu 170 kW/231 k nebo 205 kW/279 k. Není bez zajímavosti, že nedávno sjel z výroby tisící model Econic.
TGA Low Entry Název komunálního prototypu MAN se volně dá přeložit jako „TGA s nízkým vstupem“. Vzrůstající počet zákazníků požadující vozidla schopná plnit speciální úkoly vede mnichovské konstruktéry k vývoji praktických řešení. Ukázkou je i prototyp vozidla pro sběr komunálního odpadu se speciálně upraveným podvozkem. Koncept představený na poslední mezinárodní výstavě IAA v Hannoveru je založen na širokém využití stávajících konstrukčních skupin modelové řady TGA. Takový přístup zajišťuje nejen provozní komfort odpovídající posledním ergonomickým požadavkům a jednoduchý servis, ale také potřebnou rentabilitu případné sériové či malosériové výroby. Nová Low Entry kabina z nerezových plechů je posazena výrazně níž, než je u běžných TGA. Umožňuje tak řidiči a posádce vozu co nejrychleji a nejjednodušeji nastoupit a vystoupit. Pravé dveře se šířkou 750 mm (na straně posádky) se ovládají pneumaticky, zasunují se do interiéru kabiny. Podlaha kabiny je plochá a umožňuje pohodlný pohyb posádky přes celou její šíři; průchod má 400 mm. Nástupní schůdek ve výši 345 mm a podlaha kabiny 700 mm nad zemí přispívají k pracovní pohodě posádky. Množství odkládácích prostorů na zadní stěně kabiny, nad předním oknem a v okolí sedadel dovoluje posádce umístit dostatečné množství pracovní výbavy. Na pravé straně kabiny jsou k dispozici tři sedadla pro spolujezdce; první u dveří je sklopné, což zajišťuje volný průchod v celém průřezu při nástupu. Přehled o dění na silnici umožňuje velké panoramatické přední okno. Třínápravový podvozek je osazen druhou zadní taženou nápravou, hydraulicky řízenou. Odpružení pomocí vzduchových měchů dodává nejen dostatek pohodlí, ale také potřebné jízdní vlastnosti. Do úvahy zatím spadají tři různé varianty rozvorů - 3600, 3900 a 4200 mm, které by měly zajistit dostatečnou variabilitu pro osazení podvozku velkou škálou rozličných, nejpravděpo-e dobněji komunálních nástaveb. Prakticky jediný rozdíl mezi běžným rámem TGA a verzí Low Entry je snížení přední části, která umožňuje montáž nízko posazené sklápěcí kabiny. Pod krytem za kabinou jsou chladič, výfukový a sací systém motoru. Vše tak, aby údržba jednotlivých částí byla co nejjednodušší. Srdcem MAN TGA Low Entry je více než povedený šestiválcový motor s objemem válců 10,5 litra D20 Common Rail, ve dvou výkonových variantách 228 kW/310 k a 257 kW/350 k. V Low Entry je posazen mírně dozadu. Točivý moment 1550 či 1750 Nm mezi 1000 až 1400 otáčkami, je na kola hnané nápravy přenášen automatizovanou dvanáctistupňovou převodovkou TipMatic. Alternativně lze speciál vybavit též automatickou převodovkou ZF 6HP602 s konvertorem.
Prozatím je připraven třínápravový prototyp s celkovou hmotností 28 tun, do budoucna se ale díky modulárnímu systému konstrukce TGA objeví též dvounápravová verze s celkovou hmotností 18 tun.
„Mlátička“ od Renaultu Francouzi pro svůj nový výrobek vybrali zajímavé označení Puncher, znamenající v boxerském slangu jednoznačně ranaře či mlátičku, rohovníka s nejtvrdším úderem. Snad chtějí konkurenci porazit k.o. Renault Puncher oproti soupeřům sice tak trochu vypadá jako chudý příbuzný, ale i takový může překvapit. Snížená stavba kabiny, menší poloměr otáčení a celková šířka 2360 mm (2500 mm) a rozvor 3415 mm přinášejí více bezpečnosti i rentability i díky lepšímu poměru mezi objemem nástavby a užitečným zatížením vozidla. Puncher je nabízen v tříosém 6x2 či dvouosém 4x2 provedení v celkových hmotnostech 26 nebo 18/19 t. Pro nástavbu je k dispozici délka 3415, 3815 nebo 4015 mm, v případě třetí nápravy připočtěte k uvedeným variantám ještě dalších 1387 mm. Pohon obstarává šestiválec dCi 6 s maximálním výkonem 198 kW/270 k a automatická převodovka Allison s lahůdkou v podobě automatického přechodu neutral/jízda. Všechny nápravy včetně hnací pocházejí z „domácí kuchyně“. Zadní nápravy jsou odpruženy vzduchovými měchy. Alternativně mohou být Punchery vybaveny dvěma dalšími systémy pohonu, které jsou poněkud šetrnější k životnímu prostředí. Puncher GNV pohání plynový motor a 150 takto upravených vozidel jezdí ve Francii, převážně po Paříži. Puncher s hybridním pohonem je osazen původním spalovacím motorem cDi 6 doplněným o tichý elektromotor, obstarávající pohyb a pracovní nasazení především v husté zástavbě městských aglomerací. Puncher je konstruován tak, aby mohl nabídnout sice spartánskou, ale dostačující výbavu posádce. Řidičovo sedadlo má standardně montovanou bederní opěrku, aby ulehčila namáhaným zádům při častých rozjezdech a brzděních. Okno na straně řidiče a zpětná zrcátka se ovládají elektricky. Pravé dveře jsou sestaveny ze dvou částí a otvírají se podobně, jako na starších autobusech.
Kabina plně odpovídá zkušenosti výrobce. Je vybavena větrací soustavou, kterou lze doplnit klimatizací, osvětlením nástupních schůdků a sluneční clonou. Nová přístrojová deska odpovídá ergonomickým požadavkům současnosti. Její podlaha je ve výši 640 mm nad zemí a vstup do ní zajišťuje schůdek ve výši 420 mm. Na zadní stěně se nalézají věšáky a odkládácí prostory. Nízké umístění a velké prosklené plochy zmenšují tzv. mrtvé úhly ve výhledu řidiče, který může kontrolovat prostor před vozidlem až do minimální vzdálenosti dvou metrů. Stejnou hloubku dvou metrů má mrtvý úhel na pravé straně kabiny, na levé je to pouhých 50 cm. Renault Puncher je evidentně řešen nejen s ohledem na technické parametry vozidla komunální služby, ale též s pořádnou dávkou optimalizace pořizovacích nákladů.
text: Milan Olšanský zdroj: Trucker 2/2005 |