Představujeme
Mercedes-Benz Unimog 2014 – Generační skok
Ondřej Horský 21.10.2013 07:34
Universal-Motorgerät patří mezi automobilové ikony; Mercedes-Benz nyní uvádí další generaci Unimogu, od základu nově postavenou a členěnou na tři skupiny...
Mercedes-Benz Unimog od poloviny roku 2013 opouští montážní linku v porýnském Wörthu v další generaci. Samozřejmě s původní filozofií koncepce, ale do detailu zcela nové, vrcholně modernizované s využitím nejlepších technických i technologických řešení z vlastního vývoje kon-cernu Daimler. Od podvozkového rámu přes hnací řetězce s motory EU6 až po pohledné budky řidiče i jejich kabiny v designu vkusně vázaném na ostatní produkci značky.
Nové je členění typových skupin podle velikosti a hmotnosti, pohonu čtyřválci či šestiválci, rozvoru náprav, se dvěma typy budky (menší ve dvou verzích výšky ustavení na podvozku) a s novým typovým značením. V duchu tradice ve více než tisícovce kombinací! Kompaktní Unimog U 216 a U 218 o celkové hmotnosti 7,5 – 10,0 t s rozvorem náprav jen 2800 mm, stopovým poloměrem otáčení 6,3 m a unikátním řízením VarioPilot s posuvem volantu a pedálové skupiny v kabině vlevo či vpravo, pohání přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec OM 934 o zdvihovém objemu 5100 cm3 a největším výkonu 115 nebo 130 kW (156 a 177 k). Následující střední typy U 318/423/ 430/527/530 s rozvorem náprav 3000 mm a většími koly mají k dispozici i motor OM 936, přeplňovaný vznětový řadový šestiválec o zdvihovém objemu 7700 cm3 a výkonu 200, respektive 220 kW (272 a 299 k). Významnou inovací je velmi výkonné čerpadlo hydraulických okruhů.
O poznání výše je vzhledem k rozměrům motoru ustavena shodná zaoblená budka řidiče s nově vybavenou a uspořádanou kabinou. Má tradičně pojatou krátkou polokapotovou stavbu s mimořádně širokým panoramatickým oknem. Praktické je umístění malých výkonných světlometů LED v rozměrném nárazníku a použití stíračů ovládaných shora, osvědčené univerzální rychloupínací desky podle norem DIN pro připojení hydrauliky či mechaniky pohonu nesených nářadí, či miniaturních kamer s velkým rozlišením, orientovaných vpřed i vzad. Vynikajícím prvkem obou řad je široké spektrum umístění, výkonu a způsobu pohonu výstupů točivého momentu (PTO) vpřed, do stran i vzad; a hydraulických okruhů Vario Power (dvě soustavy s objemem pracovní kapaliny 125 l a tlakem 280 barů). Hydrostatický pohon neseného nářadí umožňuje v režimu Drive-Work-Mode přejezd nepracovního úseku rychlostí až 50 km/h se samočinně potlačeným výkonem hydrauliky na 20 procent, kterou tedy není nutno odstavovat a znovu aktivovat.
Výtečné ovladatelnosti přispívá i multifunkční široce nastavitelný volant, příkladně ergonomické rozmístění ovladačů a spínačů, včetně sdruženého voliče převodovky a odlehčovací brzdy na sloupku řízení i přehledný přístrojový panel s rozměrným displejem zobrazujícím údaje v širokém spektru volitelných sestav. Pozoruhodné je příplatkové velmi výkonné centrální řízení tlaku v pneumatikách Tirecontrol Plus s nastavenými stupni Silnice/Písek/Nerovný povrch, stejně jako nabídka kol z lehké slitiny, sloužících primárně snížení hmotnosti.
Proslulou skvělou průchodnost terénem poskytuje portálová stavba tuhých náprav, elektricky aktivované závěry všech diferenciálů, anebo vyprošťovací režim EQR (Electronic Quick Reverse), tedy elektronicky řízené střídání jízdy vpřed/vzad bez nutnosti řazení. Nezanedbatelnou hodnotou obou typových řad je možnost provozu s přívěsem o celkové hmotnosti soupravy do 40 tun a rychlostí až 90 km/h. Největší řadu U 4023 (10 300 kg celkové hmotnosti) a U 5023 (14 500 kg) s inovovaným zkrutným rámem pohánějí nové motory OM 934 BlueEfficiency Power BlueTec 6 o největším výkonu 170 kW (230 k) a točivém momentu 900 N.m, uložené rovněž za přední nápravou a vybavené standardně instalovanou palubní diagnostikou. Pro všechny typy je společná nová elektronicky řízená samočinná převodovka s osmi stupni pro jízdu vpřed a šesti vzad, vybavená zmíněným vyprošťovacím režimem EQR (mění jízdu vpřed a vzad v reakci na pouhé přidání/ubrání plynu) a voličem na sloupku řízení, umožňujícím přímé sekvenční řazení.
Rychlost při pracovním pojezdu pak činí 2,5 až 35 km/h, přejezdová i více než 90 km/h. Tuhé nápravy byly zesíleny použitím kvalitnějšího materiálu a úpravou detailů tvaru. Pro instalaci nástaveb je k dispozici jednoduchý lehký pomocný nosný rám. Zranitelné prvky hnacího řetězce jsou chráněny ocelovými kryty, kabelové svazky dostaly tepelnou ochranu. Skelet budky se kromě použitého materiálu (nyní je svařen z výlisků pevnostní oceli) nemusel měnit od roku 1974! Novým opláštěním doznala budka prodloužení o 120 mm a je o poznání zvýšena, takže posádce poskytuje prostornější, příjemnější i bezpečnější prostředí. V nejtěžším terénu se uplatní ojedinělý rozsah třicetistupňové zkřižitelnosti tuhých náprav, odpružených vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči; přední nájezdový úhel je 44°, zadní 51° a přejezdový 34°. Bezpečný stranový náklon činí až 38°, stoupavost 100 % (do 45°) a brodivost bez úprav 1200 mm.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)