Představujeme
Unimog na sněhu
-red- 13.11.2013 06:40
Vozidla Mercedes-Benz Unimog velice dobře slouží pro zimní údržbu silnic a dálnic.
Již několik desetiletí je Unimog efektivně nasazován ve městech a obcích. Podle sněhových podmínek je využíván pro odhrnování sněhu z komunikací sněhovým pluhem nebo pro odklízení sněhu sněhovou frézou. Odklízení pluhem je nejčastěji užívaná a nejrychlejší forma odstraňování sněhu. Unimog je připraven pro agregaci s velkým počtem nejrůznějších systémů sněhových pluhů. V případě velmi těžkých sněhových podmínek pomohou rotační stroje pro odstraňování sněhu. Unimog se sněhovou frézou nebo metačem sněhu, které jsou poháněny nástavbovým motorem, dosahuje výkonu až 6000 t sněhu za hodinu, což odpovídá 24 000 tun čerstvého sněhu. K dispozici je i řada fréz a metačů sněhu poháněných přímo nosičem Unimog. Přitom pro odvoz může být sníh až o 50 % zhutněn. Hospodárná a efektivní je také v zimní službě kombinace několika nesených nástaveb a nářadí. Například dvouokruhová hydraulika umožňuje současně pracovat se sněhovým pluhem a zároveň provozovat sypací nástavbu – tím šetří čas i energii. A samozřejmě zvláště v zimě je velkým trumfem Unimogu jeho vysoká průchodnost v terénu. Kompaktní rozměry, výhoda integrovaných pohonů, vynikající rozsah pojezdové rychlosti a v neposlední řadě rychlost montáže zametací nástavby popř. její výměny za jinou pracovní kombinaci (sypací nástavba, vysokotlaké mytí apod.), předurčují nosič nářadí Unimog k roli pilotních mechanismů při kvalitní, efektivní a hospodárné celoroční údržbě komunikací.
Vozidla Unimog mají od letošního roku modernizovaný design a také novou technikou. Řada Unimogů začíná menšími verzemi U 216 a U 218, další jsou mohutnější čtyřválcová provedení U 318 a U 423 a největší variantu U 427, U 430, U 527 a U 530 pohání šestiválcové motory. Oblíbený nejmenší typ U 20 nahrazují dva kompaktní modely U 216 a U 218, které mají bezkapotovou kabinu.
Motory. K pohonu Unimogu jsou využity přeplňované vznětové čtyřválcové motory o výkonu 115 kW (156 k) a 130 kW (177 k). Přeplňované vznětové řadové čtyřválcové a šestiválcové motory mají výkon až 220 kW (299 k).
Interiér. Vnitřní prostor pro posádku konstruktéři změnili, přičemž v něm nechali velmi užitečný systém VarioPilot. Ten umožňuje volant a pedály přesunout z jedné strany palubní desky na druhou. Zmodernizován byl systém ventilace a vytápění, které je ještě výkonnější než u stávajících verzí.
Změněn byl i přístrojový štít s velkým displejem a středová konzola.
Hydraulické ovládání. I výkon pracovní hydrauliky Unimogu byl nyní zvýšen o 30 %, takže přídavná zařízení, která jsou k ní připojená pracují daleko plynuleji a výrobce garantuje, že i jejich ovládání je citlivější. Hydraulický systém je dvouokruhový, přičemž v prvním z nich je tlak 200 bar a průtok oleje 32 l za minutu a společně druhým okruhem se přidává dalších až 240 bar a 55 l oleje za minutu. Zvýšený výkon využitelný pro přídavná zařízení na předním držáku je až 160 kW, což znamená zvýšení výkonu o 10 kW oproti předchozím typům Unimogů. Dvouokruhový výkonový hydraulický systém VarioPower disponuje tlakem až 280 bar a nahrazuje hydraulická čerpadla nářadí, která byla dříve nasazovaná na vývodové hřídele a naftové nástavbové motory. Když není pro hydraulický systém VarioPower využití, může být demontován, což zvýší nosnost vozidla. Řidič může ovládat nový systém tlačítky na volantu a důležitá data o jeho provozu se zobrazují na displeji v přístrojovém štítu. Systém VarioPower je instalován od řady U 318. Nový hydrostatický pohon vozidla lze kombinovat s manuální převodovkou a řidič může plynule přecházet z jednoho režimu do druhého za jízdy, takže již nemusí kvůli změně zastavovat jako u předchozího modelu. Unimog se může s novým hydrostatickým pohonem pohybovat rychlostí až 50 km/h a oproti předchozímu provedení se hydrostatický výkon zvýšil o 20 procent. Nové Unimogy jsou stále a především univerzálními nosiči nářadí. Uživatel má možnost výběru z více než 1000 různých přídavných zařízení, které se připojují k montážním bodům umístěným na přídi, zádi a mezi nápravami. Přídavná zařízení mohou být hydraulická, mechanická i elektrická. Různé nástavby je možné montovat přímo na rám vozidla.
Převzato z časopisu