Představujeme
Unimog - Nejmenší z Unimogů
Boris Dacko 26.05.2010 00:32
Představujeme
Nelze s určitostí říci, zda existuje ještě nějaký komunální nebo pracovní stroj, který by měl ve světě své fankluby. Vím pouze o jediné značce, a tou je UNIMOG. To už mluví samo za sebe.
Nelze s určitostí říci, zda existuje ještě nějaký komunální nebo pracovní stroj, který by měl ve světě své fankluby. Vím pouze o jediné značce, a tou je Unimog. To už mluví samo za sebe. Unimog je své základní filozofii, která z něj učinila žijící legendu, věrný již více než 60 let.
Univerzální motorový stroj
Myšlenka univerzálního pracovního stroje zůstala stejná dodnes, stejně jako celkové pojetí vozidla. Ovšem využití nejmodernějších technologií posunuly schopnosti Unimogu do zcela jiné dimenze. Unimog neboli Univerzální motorový stroj (Universal Motor Garät) byl původně navrhován jako zemědělské vozidlo. Dnes se však dokáže z maximální profesionalitou zhostit celé řady úkolů, od sekání trávníků až po hašení požárů či službu v armádních složkách. I přes ohromnou univerzálnost koncepce bylo nutné postupem času od klasické verze odvodit více specializované stroje. S důrazem na průjezdnost velmi obtížným terénem tak vznikla větší a těžší řada U 3000 až U5000, pro snazší pohyb a plnění úkolů ve stísněných podmínkách zase menší série U20. Základní principy ale sdílejí všichni sourozenci. Jde zejména o pohon všech kol, vynikající průjezdnost terénem, velkou světlou výšku danou využitím portálových náprav a samozřejmě vysokou univerzálnost. Modelová řada U20 byla poprvé představena na IAA v Hannoveru v roce 2006 a vzápětí byla uvedena také do výroby. Je navržena pro malé a středně velké obecní úřady a pro firmy nabízející těmto institucím své služby. Nasazení by tedy měla vozidla nalézt především při úpravě parků a zeleně, menších komunikací apod. Unimog U20 je však podobně jako jeho sourozenci schopen nést prakticky jakýkoliv typ nástavby a posloužit tak i jako sněžný pluh nebo fréza, v případě speciálních úprav dokonce i jako hasičský speciál do stísněných ulic. Pro řadu aplikací přitom může být připraven již od výroby, takže záleží jen na provozovateli, kdy a jakou nástavbu na vůz nainstaluje.
Řada U20 je Unimogem se vším všudy, využívá pohonu všech kol, uzávěrky diferenciálů, portálové nápravy s jednomontáží vzadu, vinuté pružiny pro maximální zdvih, výstupy pro pomocný pohon či hydraulické čerpadlo. Vysoké manévrovatelnosti je docíleno zkrácením rozvoru náprav o 380 mm (ve srovnání s U300 – U500) na celkových 2700 mm. Také budky jsou užší, a to o 240 mm na 2060 mm. Díky těmto parametrům se modely s celkovou hmotností od 7,5 do 8,5 tuny mohou pochlubit poloměrem otáčení 6,4 m, což je srovnatelné s mnoha osobními automobily. Základem vozu je rovný žebřinový rám, na kterém je upevněna na pohled malá, avšak ve skutečnosti velmi prostorná budka s příkladným výhledem na všechny strany. Celokovová kompletně pozinkovaná budka, jenž plní požadavky předpisu ECE R29 je sklopná a uložená prostřednictvím čtyřbodového uchycení s tlumiči, který je zárukou vysokého komfortu obsluhy. Interiér, který je přístupný při takřka 90stupňovém úhlu otevření dveří, je nabízen standardně se třemi sedadly, nastavitelnou výškou a sklonem volantu, elektrickým ovládáním oken a řadou dalších komfortních doplňků. Střední panel je vybaven joystickem pro ovládání hydrauliky a dalšími prvky ovládání soustav vozidla. Za kabinou je umístěn praktický víceúčelový vodotěsný úložný box s oboustranně zamykatelnými víky, do kterého je možné vložit čtyři samostatné vyjímatelné schrány.
K pohonu slouží vznětový čtyřválec OM904LA, který při objemu 4250 cm3 poskytuje výkon 115 kW/2300 min-1 a točivý moment 610 N.m/1200 - 1500 min-1. Na agregát navazuje osmistupňová polosamočinná převodovka s elektropneumatickým řazením prostřednictvím krátkého voliče vedle sedadla řidiče a aktivací změny převodu sešlápnutím spojkového pedálu. Nechybí ani sestupný pracovní převod (celkem 16 stupňů vpřed a 14 vzad, rychlosti od 1,2 do 89 km/h) či uzávěrky diferenciálů, ale ani plíživý převod pro pracovní pojezd.
Připraven na nejrůznější úkoly
Nářadí může být upnuto hned několika způsoby. Tím prvním je rychloupínací deska na přední části rámu, kde je možné nářadí ovládat přímo vývodovým hřídelem, což je vhodné pro potřeby většího výkonu (čelní sekačky, sněhové frézy, kropičky atd.), nebo pohonem od převodovky pro nástavby pracující stojícího vozidla (hydraulické ruky, manipulační plošiny apod.). Samozřejmě, že vpředu u uprostřed rámu vozidla jsou k dispozici četné výstupy hydrauliky. Další možností pro upevnění nástrojů je zadní část rámu nebo oblast mezi nápravami, kde je pro pohon připraveno množství vývodů hydrauliky. Přední pohon ukončený vývodovou hřídelí N 08 umožňuje pohon nástaveb s příkonem až do plného výkonu motoru, přičemž při zapnutí se automaticky změní charakteristika motoru tak, aby byly zajištěny konstantní otáčky. Pomocný vedlejší výstup převodovky (N 16) umožňuje pohon nástaveb s příkonem až do plného výkonu motoru, jde především o hydraulická čerpadla nástaveb. Pracovní dvouokruhová hydraulika s pohonem od motoru, parametry 48 + 24 l/min při tlaku 20 MPa integrovaná na motoru vozidla, systém nadlehčování čelních nástaveb 0 až 100%, možnost sepnutí plovoucí polohy (ovládání pomocí joysticku). Nádrž hydraulického oleje má objem 40 litrů a celý hydraulický rozvod na vozidle je realizován prostřednictvím rychlospojek. Nástavby či nářadí lze nainstalovat na korbu, kulové čepy mezirámu korby nebo přímo na hlavní rám. Do České republiky dodává vozidla Unimog již od roku 1991 firmy Croy, s.r.o., která je také generálním zástupcem Daimler pro Unimog v ČR.
Zdroj: Trucker 04/10
Autor: Boris Dacko