Představujeme
IAA Hannover 2012 – Největší přehlídka užitkových automobilů
Jiří Krenar a Jiří Štěpánek 19.10.2012 08:34
Již 64. ročník veletrhu užitkových vozidel IAA se konal v Německém Hannoveru od 20. do 27. září.
Každoročně nejvýznamnější světová přehlídka techniky a služeb pro nákladní silniční dopravu se nesla ve znamení blížícího se zavedení emisní normy Euro 6, která začíná platit od ledna 2014. Podle informací tiskového střediska, návštěvníci mohli navštívit v průběhu výstavy 1750 expozic vystavovatelů z více než čtyřiceti zemí. To se ale netýkalo novinářů, protože 18. září, tj. oficiálně první novinářský den velká část expozic ještě žila čilým stavebním ruchem, řada i významných výrobců ve svém segmentu ještě své exponáty teprve vybalovala a pořídit fotografii např. v hale 11, kde jsou tradičně významní výrobci autobusů, ale také motoráři (např. Cummins), bylo takřka nemožné. Pořadatelé, vědomi si zřejmě své neschopnosti v této oblasti, snažili se proto držet novináře pokud možno v novinářském centru, kde v jednotlivých sálech probíhala jedna tisková konference za druhou. Možná nejen shodou okolností, takříkajíc v předvečer zahájení veletrhu IAA vydala poradenská společnost McKinsey studii, ve které tvrdí, že výrobci nákladních vozidel se na rozdíl od jiných odvětví nebudou potýkat s klesajícím odbytem a jejich prodeje dokonce porostou a to nejen v rozvíjejících se zemích. Celosvětový trh s těžkými nákladními automobily by měl do roku 2020 vzrůst ze současných 125 miliard eur na více než 190 miliard eur. A poptávka přitom stoupne i na trzích v rozvinutých zemích, tj. včetně Evropy, která si spolu s USA udrží význam pro největší výrobce. I proto se na tento trh stále snaží probojovat výrobci z Číny, Indie a dalších asijských zemí. Pokud jde o lehká užitková vozidla (LUV) studie se o nich nezmiňuje. Nicméně, s mírným optimismem vás tedy můžeme pozvat do expozic těch nejvýznamnějších výrobců. Nabízíme vám stručný přehled novinek ve všech třech kategoriích – N1, N2 a N3 – které byly na letošním IAA v Hannoveru prezentovány. Připomínáme, že o vystavených autobusech budeme podrobně informovat v listopadovém čísle a o přípojných vozidlech v prosincovém vydání Dopravy a silnice.
Kategorie N1
Předběžné informace, které „vypustily" do oběhu výrobci lehkých užitkových vozidel, slibovaly v Hannoveru oficiální výstavní premiéru pouze Mercedesu-Benz Citan, Fordu Transit Custom a elektrické verze lehké dodávky z produkce PSA. Tedy nic moc. Naštěstí ale byly k vidění i některé další novinky také u konkurentů.
Fiat Professional. Stánek italské značky je pravidelně na stejném místě, hned naproti IVECU. Na rozdíl od konkurence zde vedle užitkových vozidel najdete i velmi pěkná děvčata-hostesky či modelky, která dotvářejí image nových vozů. Vyloženou novinku ale Fiat nenabídl. A tak naší pozornost zaujaly jednak modely poháněné zemním plynem (označení Natural Power), potom překrásný lehký „jihoamerický" pick-up Strada v prodloužené verzi Lumberjack s delší kabinou, vybavený motorem 1.3 Multijet/96 Euro 5. Standardně je tato druhá generace lehkého pick-upu vyráběna s předním pohonem ale na přání je i k dispozici i pohon 4WD. Bohužel s dovozem na český trh se neuvažuje. Světovou premiéru měl zde ale měl Doblo Cargo XL (též vystaven na stánku Opel jako Opel Combo), což je prodloužená verze – tj. rozvor Doblo Maxi – se zvýšenou střechou. Jestliže základní Fiat Doblo Cargo má objem nákladového prostoru 4,6 m3, pak Doblo XL nabízí (po složení sedadla spolujezdce) využitelný objem až 5,4 m3 a užitečnou hmotnost 1000 kg. K pohonu jsou určeny vznětové motory 1.6 Multijet 105 k nebo 2.0 Multijet 135 k. Předpokládá se vedle čistě užitkové verze Cargo také výroba osobního provedení Combi. Kdo chce zážehový motor, dostane agregát 1.4 TJet 120 k. K dispozici samozřejmě bude systém Start and Stop a filtr pevných částic. Na stánku ovšem nesměl chybět ani lehoučký truck Doblo Work Up, Ducata s různými motory nebo Scudo Panorama Executive 2.0 165 Multijet.
Ford. Na IAA představil Ford nový užitkový vůz Transit Custom, který získal titul Van of the Year 2013. Jedná se o nový globální užitkový model, neboť se bude prodávat v Evropě, Severní Americe a na ostatních světových trzích. V Evropě a na ostatních světových trzích nahradí těžší Transit s nosností dvě tuny, v Severní Americe vystřídá řadu E. Nová modelová řada staví na bezmála 50leté tradici konstruování užitkových vozů na trhu. Její základy vznikaly v evropském středisku Centre of Excellence společnosti Ford, kde se využívají poznatky týmů produktového plánování z celého světa. Chlubí se proto komplexní nabídkou několika druhů karoserie a jejich úprav, k dispozici jsou různé rozvory náprav, výšky střechy a typy kabiny. V Evropě bude srdcem všech modelů Transit s jakoukoli karoserií nejmodernější vznětový motor 2.2 Duratorq TDCi, a to v kombinaci s pohonem předních, zadních nebo všech čtyř kol. V Severní Americe budou zákazníci moci vybírat ze dvou zážehových motorů – osvědčeného agregátu V6 3.5 EcoBoost a ještě jednoho vidlicového šestiválce. V nabídce se objeví také výkonný vznětový motor, přičemž všechny verze budou disponovat pohonem zadní nápravy. Karoserie bude možné objednávat s různými výškami střechy včetně unikátní velmi nízké varianty, výběr z několika rozvorů náprav a podvozků podle stupně odolnosti je samozřejmostí. Pro komerční přepravu osob i osobní potřebu Ford představil nový Ford Tourneo Custom, který uveze až devět osob a je poháněn motorem Duratorg TDCI ve třech stupních nejvyššího výkonu – 74, 92 a 114 kW. Dalším představeným vozem byl nový Ford Transit Connect s vynikajícími parametry v oblasti přepravní kapacity, spolehlivosti a spotřeby. Transit Connect se chlubí nejmodernějšími technologiemi, které snižují emise CO2 a na všech klíčových trzích zaručují nejlepší spotřebu paliva. V Evropě bude nabídka motorů zahrnovat hospodárné vznětové a zážehové motory využívající strategii „downsizingu". Nový model se prezentuje stylovým kokpitem, který designem i dílenským zpracováním připomíná osobní vozy. Zároveň interiér nabídne nejmodernější technologie a asistenční systémy Ford.
Nissan. Společnost Nissan opakovaně ventiloval svůj záměr stát se do roku 2016 světovou jedničkou (k tomu se vrátíme v komentáři v některém příštím čísle) na trhu lehkých užitkových vozidel. Když jí to dovolí Renault, chtít to mohou. Ale na českém trhu jsou – mimo pick-upy – LUV Nissan spíše „chráněným druhem". Vedle modelů, které Nissan vyrábí společně s Renaultem (ten v Hannoveru nevystavoval?!), měla zde světovou premiéru kompaktní dodávky se 100% elektrickým pohonem. Jde o model s označením e-NV200, který bude vyráběn pro globální distribuci výhradně v závodu Nissan ve španělské Barceloně. Tento vůz spojuje to nejlepší ze dvou oceňovaných vozidel – Nissanu LEAF, světově nejlépe prodávaného 100% elektromobilu, a NV200 mezinárodní dodávky roku za rok 2010. Model e-NV200 nabídne stejnou přepravní kapacitu jako model NV200 s konvenčním pohonem, zatímco jeho pohonné ústrojí na bázi vozu Nissan LEAF zahrnuje i technologii rychlého dobíjení, která umožňuje dobíjet baterii na 80 % kapacity za pouhých 30 minut. Vystaven byl také koncept e-NT400 Cabstar (tento model pro změnu Nissan vyrábí ve spolupráci s Renault Trucks), který využívá technologii elektromobilů, již prosadil model Nissan LEAF, k vytvoření lehkého nákladního vozu s nulovými emisemi, který tak může zajíždět i do oblastí, které jsou lehkým užitkovým vozidlům s konvenčním pohonem zapovězeny. V tomto případě elektřina nepohání vlastní vůz. Lithium-iontové baterie a elektromotor ve voze Cabstar e-Refrigerator slouží k pohonu chladicích a mrazicích skříní nástavby. Tím se snižují emise CO2 i hluku, protože elektřina zde přebírá práci, kterou běžně zastává vznětový motor nákladního vozu, a současně se snižuje spotřeba pohonných hmot. Vystaven byl také vůz Primastar kombi, Cabstar se zdvižnou plošinou a skříňový vůz Atleon.
PSA. Obě značky koncernu PSA – Citroën, Peugeot – vedle dobře známých řad lehkých užitkových vozidel v různých verzích, prezentovaly jako světovou premiéru řadu Berlingo/Partner s novým elektrickým pohonem. Berlingo/Partner, poháněný elektromotorem uloženým vpředu, pracuje za pomoci dvou výkonných lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 22,5 kW/h. Akumulátory jsou uloženy v podvozku vozidla po stranách zadní nápravy, přičemž nikterak neovlivňují jízdní vlastnosti vozu, ani vnitřní rozměry nákladového prostoru. Elektrická verze je vybavena vysoce výkonným kompaktním elektromotorem synchronního typu s permanentními magnety. Jedná se o motor, který podává prvotřídní dynamické výkony: 49 kW/67 k a okamžitý točivý moment 200 Nm. Je spojen s trvalou jednostupňovou redukcí, která mu bez nutnosti řazení převodových stupňů dodává při rozjezdu a ve všech fázích zrychlení živost a pružnost. V režimu NEDC je dojezd vozu 170 km. Baterie lze dobíjet dvojím způsobem: standardní dobíjení (až do 16A) za 6 až 9 hodin a rychlé dobíjení (až 125A), kdy se baterie dobijí na 80 % své kapacity za pouhých 30 minut. Zásuvka pro dobíjení ze standardní rozvodné sítě je umístěna na pravém předním blatníku a zásuvka pro rychlé dobíjení je zabudována ve víčku na levém zadním blatníku. Vůz má dvojí způsob rekuperace energie: k rekuperaci dochází ve fázích zpomalování, ale také ve fázích aktivního brzdění, kdy se kinetická energie mění v energii elektrickou. Dojezd vozu se tedy při jízdě zkracuje méně.
Volkswagen. Automobilka VW, která vystavovala takříkajíc „doma", protože právě v Hannoveru má svůj hlavní výrobní závod na užitkové modely. A vzhledem k tomu, že krátce před zahájením autosalonu se rozjela v hannoverském závodě VW na plný výkon nová výrobní linka na montáž modelu Amarok, pojal Volkswagen svoji účast na IAA velmi spektakulárně, takže vystavoval nejen ve „své" tradiční hale 12, ale také vybudoval nové pavilony na venkovní ploše, hned vedle míst, kde jsou tradičně prezentovány různé nástavbářské kreace na podvozcích VW. Těžiště expozice spočívalo v oblastech BlueMotion Technology, pohonu všech kol a zejména nejrozmanitějších nástaveb a vestaveb na základě všech čtyř modelových řad. Volkswagen Užitkové vozy představil v Hannoveru přibližně 120 vozidel na výstavní ploše cca 10 000 m2. Jako maják mezi úspornými sériovými modely vyčníval koncept eT!. Tento speciálně pro doručovací služby koncipovaný výzkumný vůz představuje výhled na možnou budoucnost lehkého užitkového vozu. Volkswagen se také prezentoval některými novinkami, jejichž výroba právě začíná. První z nich byl model Cross Caddy, který rozšíří od jara 2013 paletu úspěšných modelů Cross. Prakticky nadaný Cross Caddy doplní rodinu lifestylových modelů Cross, postavených dosud na základě osobních modelů Polo, Golf a Touran. Díky výrazným 17" kolům z lehké slitiny typu „Canyon" s pneumatikami rozměru 205/50 R 17 a novému zelenému laku v odstínu „Viper Green", známému z modelu Scirocco, se nová verze Caddy výrazně odlišuje od všech ostatních modelů této řady. Mnohem větší pozornost ale budil Amarok Canyon – terénní pick-up. Speciální model lakovaný výrazným barevným odstínem zanechává silný dojem díky mnoha prvkům výbavy, které dodávají terénnímu pickupu lifestylový charakter. Volkswagen představil na Ženevském autosalonu 2012 studii Amarok Canyon, která byla upravena pro potřeby extrémních outdoorových sportů. Koncept vyvolal extrémně pozitivní reakce. Na jejich základě padlo rozhodnutí nabízet od jara 2013 speciální model Amarok Canyon inspirovaný výše uvedenou studií. Sériově vyráběná speciální edice převzala od studie zásadní prvky, od nepřehlédnutelného barevného odstínu přes kola z lehké slitiny s terénními pneumatikami a stylový oblouk za kabinou s přídavnými světlomety až po ušlechtilé detaily v interiéru. Speciální model „Canyon" vycházející z výbavové linie Trendline se od sériově vyráběného Amaroku odlišuje na první pohled neobvyklou barvou. Čtyřdveřová karoserie září oranžovo-červeným lakem „copper orange", který se dodává exkluzivně pro tento speciální model. Na přání může být na střeše umístěn oblouk se čtyřmi přídavnými světlomety. Další vizuální odlišení obstarávají tmavě tónovaná krycí skla zadních světlometů, stylový kryt spodní části vozu lakovaný v barvě karoserie, černě odlišené podběhy kol a nápisy „Canyon" na dveřích a zadním víku. V zájmu maximální průchodnosti terénem se Amarok Canyon dodává s oběma motory TDI zásadně v kombinaci s trvalým nebo připojitelným pohonem všech kol (4Motion).
Kategorie N2,N3
Avia Ashok Leyland Motors. Světovou premiéru na IAA měla jak značka nákladních vozů Avia, tak i novinka v nabídce společnosti Avia Ashok Leyland Motors, s. r. o., Praha – řada nákladních vozů s dvoukabinou Crew Cab pro sedmičlennou posádku. V expozici Avia Ashok Leyland Motors byly vystaveny vozy s dvoukabinou jak s pohonem 4x2, tak i verze 4x4. Mezi exponáty byl i vůz s valníkovou nástavbou na vzduchovém pérování a denní kabina s rukou. Dvoukabiny nové výrobkové řady jsou připraveny speciálně pro požadavky hasičských a záchranných služeb, které potřebují přepravovat posádky o počtu 4–7 členů. Nové vozy v provedení 4x2 i 4x4 a jsou vhodné jak na silnice, tak i do terénu. V rámci novinářských dnů veletrhu IAA, vystoupil výkonný ředitel Avia Ashok Leyland Motors pan Tomáš Jiřička, který přiblížil celou výrobní řadu: „V současnosti vyrábíme nákladní vozy v kategorii od 6 do 12 tun, plnící emisní limity v souladu s požadavky jednotlivých trhů – od Euro 2 po Euro 5 a Conama 5. Vozy Euro 2 vychází z motorů Ashok Leyland série H, vozy pro emisní limity Euro 3 až Euro 5 a Conama 5 jsou postaveny na motorech Cummins série ISbe. Součástí našeho programu expanze jsou pro příští rok i vozy s emisními limity Euro6 a rozšíření výrobního programu o nákladní vozy o celkové hmotnosti 15 tun a 18 tun. Díky indické automobilce Ashok Leyland a její mezinárodní síti dnes Avia neoperuje pouze na tradičních trzích ve střední Evropě, ale své výrobky dodává na čtyři kontinenty. Pozoruhodné jsou úspěchy na ruském trhu, významný je trh ve Spojených arabských emirátech (SAE), kde jsou montovány nákladní vozy Avia v závodě Ashok Leyland v Ras Al Khaimah, do USA dodáváme exkluzivně kabiny a podvozky pro výrobce Smith Electric Vehicles. Předmostí jsme si letos vytvořili v Argentině, Singapuru, Malajsii a v Keni".
DAF Trucks. Jestliže někteří výrobci trucků své nové modely (či alespoň technické informace o nich) prezentovali novinářům a částečně i odborné veřejnosti ještě před zahájením IAA v Hannoveru, pak DAF pečlivě svoji novinku tajil a opravdu představil nový tahač až na svém stánku. Společnost DAF na veletrhu nákladních vozidel IAA v Hannoveru představila svoji novou vlajkovou loď – Euro 6 XF. Výroba nového modelu XF započne na jaře 2013. Model Euro 6 DAF XF se vyznačuje zcela novým podvozkem, motorem Euro 6 PACCAR MX s nízkou spotřebou paliva, aerodynamickým tvarem kabiny a moderním prostorným interiérem. Při vývoji nové generace motorů Euro 6 navázala společnost DAF na 12,9litrový motor PACCAR MX, který si v Evropě i v Severní Americe získal vynikající pověst pro svou spolehlivost, hospodárnost a vysoký výkon. Motor PACCAR MX-13 charakterizuje kombinace osvědčených moderních technologií a velkého množství technických inovací. Motory používají technologii přímého vysokotlakého vstřikování paliva Common-Rail, turbodmychadlo s proměnlivou geometrií lopatek a systém recirkulace výfukových plynů (EGR). Pokročilý systém dodatečné úpravy výfukových plynů, jehož součástí je katalyzátor DeNOX a aktivní filtr pevných částic (Diesel Particulate Filter), byl navržen pro maximální efektivitu. Nový motor PACCAR MX-13 Euro 6 se dodává ve verzích o výkonu 300 kW/410 k, 340 kW/460 k nebo 375 kW/510 k, při vysokém točivém momentu od 2000 do 2500 Nm, dostupném v širokém rozsahu otáček motoru (1000- 425 min-1).
Iveco. Společnost Iveco představila řadu novinek. Po oficiálním uvedení 1. července 2012 se dočkal své premiéry na velkém mezinárodním fóru nový Stralis Hi-Way s motorem Euro 6, který získal titul Truck of the Year pro rok 2013. Kromě toho byl v průběhu veletrhu také oficiálně představen nový Trakker s výrazně rekonstruovanou kabinou. Společně s vozidly Iveco byly představeny motory Euro 6, včetně plně patentovaného systému vysoce účinné selektivní katalycké redukce HI-eSCR. V Hannoveru se nový Stralis představil ve verzích Euro V a Euro VI. Novým produktem letošního roku z řady vozidel Stralis byla i verze LNG Natural Power, čili vozidlo s pohonem na zkapalněný zemní plyn vhodné pro přepravu na střední vzdálenosti a provoz v noci, které se již letos objevilo na trzích po celé Evropě. Výčet exponátů z řady inovovaných těžkých vozidel uzavírá nový Trakker, užitkové terénní vozidlo, které také mělo v Hannoveru světovou premiéru. Toto vozidlo je vybavené rekonstruovanou kabinou a spolehlivě zvládá jízdu i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách, během níž se může plně spolehnout na kvalitní motor Cursor (8 a 13 Euro V) vyznačující se vysokým výkonem a dlouhou životností, což jsou nezbytné parametry pro nepřetržité práce po dobu 365 dnů v roce. Zákazníci ocení zejména nárůst výkonnosti, snížení celkových výdajů na vlastnictví vozidla a také minimalizaci provozních nákladů. V expozici Iveca byla i nová verze nákladního vozidla Astra HD9, jež představuje významnou položku nabídky pro všechny velké stavební společnosti zabývající se přepravou materiálů z kamenolomů nebo na staveniště. Dalšími exponáty byla vozidla Daily, Eurocargo a Magelys Pro.
MAN. Mezi premiérami na veletrhu IAA byla i modernizovaná nákladní vozidla MAN modelových řad TGL, TGM, TGS a TGX, jež plní nejpřísnější emisní limity Euro 6. S nově přepracovanými kabinami vozidla celé rodiny TG a sofistikovanými motory MAN Euro 6 bodují především skutečností, že prakticky nevytváří žádné škodlivé emise, mají velmi nízkou spotřebu paliva, vyznačují se vysokou dynamikou provozu, poskytují vysoký pracovní komfort pro řidiče a posádku a jsou charakterizována velmi nízkým koeficientem TCO – Total Coast of Ownership (náklady z vlastnictví vozidla). O novinkách v hnacích ústrojích trucků MAN jsme informovali podrobně v DaS 8/2012. Speciální novinkou byla nová vozidla modelových řad MAN TGL a TGM vybavená nejen motory Euro 6, ale též zcela novým interiérem.
Mercedes-Benz. V Hannoveru byly k vidění největší premiéry značek užitkových vozů koncernu Daimler. Světovou premiéru mělo vozidlo Mercedes-Benz Antos, jež je prvním specializovaným nákladním vozidlem pro těžkou rozvážkovou dopravu a pohání je nové motory, plnící emisní normu Euro 6. Nové varianty Volumer a Loader dosahují příznivých hodnot z hlediska užitečné hmotnosti a výšky nákladového prostoru. Antos je zároveň jako prémiové nákladní vozidlo novým měřítkem v oblasti bezpečnosti a komfortu v rozvážkové dopravě. Nový vůz těžké řady Mercedes-Benz Actros je i nadále nejhospodárnější nákladní vozidlo pro dálkovou dopravu. S třetí generací jedinečného brzdového asistenta Active Brake Assist dále zvětšuje svůj náskok. Nové předvídavé řízení hnacího řetězce PPC (Predictive Powertrain Control) využívá informace GPS o průběhu trasy a systémy řazení k vytvoření dokonale předvídavého asistenčního systému pro úsporu paliva. Rovněž Actros bude nabízen v doplňkových provedeních Volumer a Loader. Možnosti jeho využití rozšiřují také nové motory. Speciální „show truck" ukáže navíc rozmanité možnosti pro individualizaci nového Actrosu. Divize speciálních nákladních vozidel Mercedes-Benz Special Trucks představil další světovou premiéru na IAA Užitkové vozy a první nahlédnutí do budoucnosti Unimogu. Nadpis pro Unimog budoucnosti zní Euro VI, nicméně pod zevnějškem se skrývá technika zcela nové generace nosiče nástrojů U300 až U500. Fuso, japonská dceřiná společnost koncernu Daimler, významně vylepšila hybridní pohon na základě nového lehkého nákladního vozidla Canter.
Renault Trucks. Heinz-Jürgen Löw, prezident společnosti Renault Trucks, během své tiskové konference na veletrhu v Hannoveru oznámil, že přechod k motorům generace Euro 6 bude pro výrobce příležitostí ke kompletní obměně vozidel Dálkové řady, Stavební řady a Distribuční řady. Všechna vozidla se v současnosti nacházejí ve zkušebním provozu v reálných podmínkách u partnerských společností či ve stádiu zkoušek na testovacích okruzích výrobce. Autosalon byl pro společnost Renault Trucks rovněž příležitostí k prezentaci technologie motorů Euro 6. Těžká vozidla budou mít k dispozici nový šestiválcový motor DTI 11 o zdvihovém objemu 11 litrů, vybavený systémem vstřikování Common-Rail. Motor je spojen se systémem úpravy výfukových plynů systému SCR adaptovaným pro motory Euro 6. S cílem zajistit optimální výkon tohoto systému výrobce zkombinoval různá technická řešení, jako je recyklace výfukových plynů během fáze spouštění motoru, využití klapek na přívodu vzduchu a na výfuku či specifické strategie spalování. Systém úpravy výfukových plynů je doplněn filtrem pevných částic, který bude montován do všech motorů Euro VI od společnosti Renault Trucks. Obdobná technologie se nachází i v motoru DTI 13 o zdvihovém objemu 13 litrů, který byl opatřen pro motory o tomto objemu vhodnějším elektronickým systémem čerpadel vstřikovačů. Pro středně těžká vozidla je připraven čtyřválcový motor DTI 5 o zdvihovém objemu 5 litrů a nový šestiválcový motor DTI 8 o objemu 8 litrů. Oba modely jsou propojeny se systémem EGR. Renault Trucks prezentoval také nejširší řadu vozidel vybavených alternativními pohony. V rámci této řady je nabízeno stoprocentní elektrické vozidlo Maxity Electrique (4,5 t), hybridní model Premium Hybrys Tech (19 t/26 t) a vozidlo s pohonem na stlačený zemní plyn Premium Distribution CNG (19 t/26 t).
Scania. Na výstavě užitkových automobilů IAA společnost Scania představila některé ze svých nových, všestranných motorů s výkonem od 250 k do 480 k, splňujících emisní normu Euro 6. Čtyři 9litrové vznětové motory Euro 6 jsou vybaveny technologiemi EGR/SCR (250 a 280 k) nebo jen technologií SCR (320 a 360 k). 13litrové motory s výkonem 440 a 480 k jsou vybaveny kombinovanou technologií EGR/SCR. Dva nové motory Euro 6 na zemní plyn otevírají cestu novým aplikacím díky velkému točivému momentu a vlastnostem podobným naftovým motorům. Poprvé se na mezinárodním autosalonu prezentují Scania off-road vozidla představená v roce 2011, reprezentovaná sklápěčem, jež je součástí sortimentu vozidel k pronájmu pro německý trh. Tato nová terénní nákladní vozidla mají maximálně účelnou konstrukci, díky které odolají i těm nejdrsnějším pracovním podmínkám.
Volvo Trucks. Expozici společnosti Volvo Truck vévodila čerstvá novinka – nová generace těžkých vozů Volvo řady FH a také řada nových komponent, jako je například pohonné ústrojí i Torque a první motor Euro 6 od společnosti Volvo Trucks. Nová, kompletně překonstruovaná řada Volvo FH v sobě nese celosvětově špičkové inovace ke zlepšení palivové úspornosti, přičemž bylo zdokonaleno i ovládání, ergonomie a bezpečnost. Všechny tyto nové prvky byly představeny ve zvláštních expozicích, zahrnujících palivovou úspornost, pracoviště řidiče, design, jízdní vlastnosti, prostornost, pohodlí, bezpečnost, zajištění, nakládání a životnost. Nové Volvo FH bylo vystaveno v šesti různých verzích tahačů a jako dva podvozky pro nástavby – dva tahače 4x2 s 13litrovými motory 500 k Euro 5, oba s individuálními předními nápravami (IFS). Dva tahače 4x2 s 13litrovými motory 460 k, jeden jako standardní tahač s novým motorem Euro 6, druhý jako tahač s motorem Euro 5 a se sníženým podvozkem x-low. Tahač 6x4 s 13litrovým motorem 460 k Euro 5, se sklápěcím návěsem. Tahač 4x2 po crash testu s 13litrovým motorem 500 k Euro 5, vybavený bezpečnostním pásem a airbagem. Dva podvozky 6x2 s 13litrovými motory 460 k Euro 5, jeden s výměnnou kontejnerovou nástavbou a druhý s nástavbou s hákovým zvedákem. Vystaveny byly i čtyři nákladní vozy současné výrobní řady – Volvo FMX pro náročné stavební aplikace jako třístranná sklápěčka 6x4 s 13litrovým motorem 460 k Euro 5/EEV. Volvo FM pro regionální rozvoz jako kontejnerový vůz s ramenovým nakladačem 4x2 s 11litrovým motorem 370 k Euro 5/EEV. Volvo FE, lehčí nákladní vůz v segmentu těžkých vozů, byl na výstavě jako podvozek 6x2 se 7litrovým motorem 300 k Euro 5/EEV, s nástavbou pro odvoz odpadků se sníženou kabinou Low Entry Cab. Se svou hmotnostní třídou 12 až 18 tun patří model Volvo FL do střední části segmentu těžkých vozů a je optimalizován pro lokální rozvoz.
Převzato z časopisu