Představujeme
Fiat Ducato 2015 – Do široka
Jiří Duchoň 28.11.2014 07:42
Fiat Professional představuje výrazně modernizovaný typ Ducato, který označuje za šestou generaci…
První Fiat Ducato slavil premiéru v roce 1981. Druhá generace roku 1990 přinesla také -pohon všech kol a ta třetí řadicí páku na středové konzole a prestižní titul Van of the Year 1994. Čtvrtá v roce 2002 zavedla vznětové motory common rail a páté pokračování příběhu Ducato se začalo psát roku 2006, přičemž se v něm zrodil první vůz své třídy, jenž v kombinaci s předním pohonem nabídl ložný objem až 17 m3. Dosud vzniklo přes 2,6 milionu vozů Ducato a nyní nastupuje šestá generace. Jde sice o přepracované současné provedení, ovšem rozsah úprav přiměl automobilku k formálnímu zahájení nové etapy.
Užitkový Fiat Ducato je stěžejním typem značky, loni bylo vyrobeno 133 tisíc vozů, což v rámci prodejů Fiat Professional představuje podíl 30 % a zároveň 19% podíl v příslušném segmentu v Evropě. Ducato se prodává ve více než 80 zemích světa včetně (poprvé) USA, kde se nabízí v rámci spojení s Chryslerem jako Ram Promaster. Šestá generace má opět patřit k nejlepší vozům svého segmentu, vynikajícím nejen moderním designem a praktickým uspořádáním prostoru pro náklad, ale také pokrokovými prvky komfortní výbavy a pasivní i aktivní bezpečnosti, z nichž některé byly donedávna vyhrazeny pouze luxusním osobním automobilům. Nové Ducato zůstává v nabídce výhradně s pohonem předních kol; v podobně koncipované konkurenci panelových dodávek vyniká rekordní užitečnou hmotností až 2100 kg.
Celková hmotnost sahá k limitu 3,5 t, resp. 4,4 t u verzí Maxi. Rozvory a výšky jsou tři, délky karoserie čtyři. Ducato je kromě skříňových verzí k dispozici i jako minibus či podvozek pro účelové nástavby s rozsahem rozšířeným na pět rozvorů a šest délek. Další škálu příslušenství, čítající na 250 položek, zajišťuje koncernové oddělení Mopar. Čtyřdílný přední nárazník má zlevnit případné opravy, upravená kapota usnadňuje přístup k motoru a úzké, tentokrát vodorovně situované sdružené svítilny obsahují zdroje denního svícení, alternativně dostupné v provedení LED. Na vysloveně účelově řešené zádi toho snad ani moc měněno být nemohlo, za zmínku stojí nově navržené rudé vertikální svítilny s čirými prvky ukazatelů směru a zpětných světlometů tvořícími typické křivky. Přepracovaný interiér s novými obkladovými a čalounickými prvky je k mání ve variantách Classic, Techno a Lounge, standardem je působivé kontrastní stehování.
Rozšířena byla nabídka odkládacích prostorů, na patě středové konzole se objevil pár držáků na lahve PET 0,75 l. Nejmodernější multimediální trendy sleduje zavedení výklopného modulu Multifunction Support, jenž na středu palubní desky umožní připevnit telefon či tablet, ale také konvenční složku s papíry formátu A4. Samozřejmostí jsou rozměrné odkládací schránky a porty USB/AUX. Byla zesílena celková robustnost konstrukce, zejména v exponovaných oblastech karoserie a závěsů dveří. Brzdová soustava přináší nižší síly na pedálu, delší životnost a sníženou hlučnost (vpředu i vzadu najdeme kotouče s průměrem až 300 milimetrů a vnitřním chlazením), horní lůžka vzpěr McPherson na přední nápravě omezují pronikání vlhkosti a opotřebení. Zadní náprava zůstává tuhá a v závislosti na verzi a přání zákazníka nabízí až sedm specifických konfigurací. Pohonné jednotky byly modifikovány s ohledem na omezení hlučnosti, spotřeby a emisí.
Dodávají se motory 2,0; 2,3 a 3,0 l v několika verzích, vznětové čtyřválce disponují přímým vstřikováním MultiJet II, plní požadavky emisní normy EU5+ a servisní interval činí 48 000 kilometrů. Základní 2.0 MultiJet 115 dosahuje výkonu 85 kW (115 k)/3700 min‑1 a točivého momentu 280 N.m/ 1500 min‑1; Ducato s ním podle verze má kombinovanou spotřebu EU od 6,3 l/100 km. Vyhrazena je mu pětistupňová tříhřídelová převodovka s odstupňováním vhodným pro krátké a střední vzdálenosti. Větší 2.3 MultiJet 130 je nastaven na 96 kW (130 k)/ 3600 min‑1 a 320 N.m/1800 min‑1, přičemž spotřeba začíná na hodnotě 6,4 l/100 km. Systém Stop/Start ji sníží na 6,2 l/100 km; u modelu ECO s nejvyšší rychlostí omezenou na 90 km/h dokonce až na 5,8 l/100 km. Tento motor je v nabídce také s výkonem 109 kW (148 k)/3600 min‑1 a točivým momentem 350 N.m už při 1500 min‑1. Vlaj-kovou lodí zůstává 3.0 Multijet 180 s výkonem 130 kW (180 k)/3500 min‑1 a točivým momentem 400 N.m/ 1400 min‑1, jenž je určen zejména pro delší jízdy.
S výjimkou motoru 2,0 l jsou u nového Ducata standardem dvouhřídelové šestistupňové manuálně řazené převodovky s dvojnásobnou synchronizací na převodových stupních I až III, skříň pro třílitr je tříhřídelová s násobenou synchronizací včetně stupně IV a zpětného chodu. Motory 2.3 MultiJet 130 a 3.0 MultiJet 180 lze kombinovat se šestistupňovou převodovkou s robotizovaným řazením. Novinkou autosalonu IAA 2014 byla plynová verze Dual Fuel (metanol/benzin), označená 140 Natural Power (3.0 Multijet 100 kW/136 k, 350 N.m). Volit lze mezi různými druhy audiosoustav s Bluetooth, vrcholnou verzí je multimediální systém Uconnect s vestavěnou navigací, pětipalcovým dotykovým displejem a projekcí obrazu couvací kamery. Elektronické řízení podvozku Ducato šesté generace zahrnuje také ROIM a RMI pro potlačování náznaků převrácení, či LAC upravující reakce ESC v závislosti na aktuálním zatížení automobilu. Kromě nejslabšího motoru 2,0 l je standardem řízení Servotronic s proměnným účinkem. Spolehnout se lze také na řízené sjíždění svahů HDC, varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu či rozpoznávání dopravních značek a jejich zobrazo-vání v přístrojovém štítě.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)