Představujeme
DAF XF 105.460 - Více síly
-GG- 27.07.2011 00:23
Test
DAF je v Evropě na třetí příčce mezi návěsovými tahači. V testu se ukázalo, že Holanďané umějí i dobré podvozky. Dokáží tyhle podvozky více?
Opravdová premiéra! Poprvé za 32 let existence TRUCKERu nastupuje k našemu supertestu namísto standardizované návěsové soupravy souprava BDF s výměnnými kontejnery. Ačkoliv se nejedná o referenční vozidlo, reagujeme tímto na četné žádosti čtenářů, abychom testu někdy podrobili také přívěsovou soupravu.Pro automobilku DAF představuje „FAR XF105.460“ krok do neznáma. Ačkoliv se nizozemský výrobce na poli návěsových tahačů vyšplhal v Evropě už na třetí příčku, mezi producenty podvozků patří ke chvostu. Základní koncepcí XF105 to být nemůže. Kvadratický Holanďan je mezi řidiči oblíben, lépe je na tom snad už jen švédský král „R“.
Nabízeným výkonem 462 k se stopětka pohybuje na obvyklých hodnotách dálkové kamionové přepravy. Díky vysokému krouticímu momentu již od nejnižších otáček se řadový šestiválec 12,9 litru může pochlubit rovnoměrným nástupem výkonu a dobrým záběrem. Třínápravový „demovůz“ se příjemně odlišuje od testovacích vozidel, která často vykazují až explozivní výkonovou špičku při 1200 otáčkách. Nárůst síly u BDF je rovnoměrný a motor má decentní, příjemně jadrný plný zvuk. Celkový obrázek ruší jen zřetelné vibrace mezi 1200 a 1300 otáčkami a pak slabší vibrace při volnoběhu.
NEDOSTATKEM HOLANDSKÉHO VOZU JE ŠPATNĚ NASTAVENÁ SPOJKA
Pokud chce řidič šetřit spojku při rozjezdu, pak je nejlépe lehce se dotknout plynového pedálu. Plyn přidáváme, teprve až je spojka sepnutá. Jinak se XF rozjede se (zbytečně) velkým prokluzem a tedy opotřebením spojky. Motor EEV pořádně zabírá od 850 otáček. Po překročení 1700 otáček působí naopak spoutaným dojmem – jakoby už výkon vůbec nenarůstal. Automatizované řazení AS-Tronic je vhodně sladěné s charakteristikou motoru. Pouze režim manévrování/zapojování a ovládání spojky při výměně kontejnerů by mohly spolupracovat o něco citlivěji.
Další dva drobné nedostatky se i přes nastavení, umožňující aktivní zásahy řidiče, týkají občasného opožděného přeřazení na nižší stupeň v kopci. Na vrcholu pak řízení převodovky zbytečně dlouho setrvává na nižším převodovém stupni. Zkušení řidiči zasáhnou ručně a ušetří několik desetin litru paliva, aniž by jim klesla rychlost.Páčka na sloupku řízení, kterou se ovládá řazení a současně intardér, se z ergonomického hlediska příliš nevyvedla. Především s menším nákladem nebo při jízdě bez přívěsu je pouze třístupňové ovládaní výkonné motorové brzdy a silného retardéru málo citlivé. Integrace odlehčovací brzdy/odlehčovacích brzd je zdařilá. Tempomat a brzdný tempomat lze nastavovat individuálně, intardér podrží ze svahu bez problému i 40tunovou soupravu.
Jakmile si řidič zvykne na velký brzdový pedál, může brzdy citlivě dávkovat. Kotoučové brzdy zpomalí vozidlo velmi dobře a po odpojení přívěsu a/nebo bez výměnného kontejneru se dokáží rychle přizpůsobit změněné zátěži. S brzdným tempomatem dodává DAF na přání také výstražný systém hlídající prostor před vozidlem, který audiovizuálními výstražnými signály spolehlivě ochrání před hrozící kolizí, aniž by však sám brzdil. Integrovaný brzdový asistent pozná, kdy řidič brzdí v krizové situaci a aktivuje v systému maximální tlak – a to i v případě, že řidič brzdový pedál nesešlápne zrovna rozhodně.
Kamión má podvozek se vzduchovým odpružením, které zajistí pohodnou jízdu bez ohledu na náklad. Vzduchové měchy na druhou stranu pracují dostatečně rychle a plní povely řidiče s rychlým nadzvednutím či poklesnutím.Ačkoliv třínápravové tažné vozidlo nemá zadní vlečenou nápravu řízenou, jsou síly na volantu relativně velké. Samočinné vracení volantu má slabý moment, řidič tak musí na konci každé zatáčky otáčet volantem zpět. Díky dostatečnému rejdu je vozidlo i tak poměrně obratné. Funkce odlehčení poslední vlečené nápravy umožňuje přechodně více zatížit hnanou nápravu a zvýšit tak trakci vozu.
SLABÉ VIBRACE VE VOLANTU NA NEKVALITNÍCH KOMUNIKACÍCH
Na vozovkách s nekvalitním povrchem jsou ve volantu patrné více či méně silné rázy. S nasazeným výměnným kontejnerem a při plném využití nosnosti je u vozu s touto konfigurací podvozku patrná určitá nechuť k zatáčení – vlastnost, kterou návěsové tahače XF neznají. Může to však zčásti jít i na vrub předních plášťů o šířce 385, které jsou vzhledem k přípustnému zatížení nápravy vlastně zbytečné.Vydařené je uložení kabiny. Rám třínápravového tažného vozidla BDF působí stabilněji než u návěsového tahače. Vlastní pohyby kabiny řidiče s vysoko položeným těžištěm jsou menší, než je tomu u návěsového tahače. Výhled z kabiny je v zásadě dobrý. Na straně spolujezdce však sám o sobě štíhlý A-sloupek vytváří spolu s nevhodně umístěným vodítkem okna a masivním vnějším zpětným zrcátkem téměř neproniknutelnou bariéru. Plus: všechna čtyři hlavní zpětná zrcátka může řidič seřizovat elektricky. Dolů protažená sluneční clona omezuje výhled na nízko umístěné semafory.
Přes objektivně změřené hodnoty hlučnosti není holandský truck nadměrně hlučný. Rušivý je pouze aerodynamický hluk v oblasti sluneční clony – který doplňuje rovněž výrazný sykot řízení při nízkých rychlostech. Typické je odfukování při řazení, poté co vozidlo aktivuje motorovou brzdu, aby řazení AS-Tronic mohlo rychleji měnit převodové stupně.Klimatizace kabiny je v pořádku. Otočné přepínače jsou umístěny příliš nízko – vzhledem k dobře fungujícím automatickým funkcím to však nepředstavuje problém. Mnohem víc vadí zčásti skryté přepínače vedle sloupku řízení a omezená nabídka v palubním počítači.
Spotřeba FAR XF105.460 je u nijak zvlášť rozšířeného demovozu zcela v pořádku. Ovšem jeho dosažené přepravní rychlosti představují pouze průměr. S téměř devíti tunami pohotovostní hmotnosti není holandský truck vysloveně lehká váha, ovšem nevykazuje ani známky „otylosti“.Pro lepší ovladatelnost vozidla bychom upustili od zbytečně širokých pneumatik. AS-Tronic a retardér jsou však nezbytné! Sečteno a podtrženo: XF 105 je dobrým soupeřem a nenašli jsme tak odpověď na otázku, proč DAF není na poli podvozků úspěšnější. Tady by se mohl snažit více.
Kabina a jízda v noci
Absence střešního větracího otvoru tolik nebolí, protože prodejce kabinu vybavil účinnou stabilní klimatizací nabízenou jako příslušenství. Příplatek za Super Space Cab je rovněž nastaven výhodně: Přibližně o 180 litrů větší úložný prostor, více volného prostoru nad hlavou na lůžku a výška ke stání přes dva metry hovoří proti Space Cab. Velkoryse dimenzovaná lůžka nabízejí délku 2,0 resp. 2,1 metru (šířka lůžka nahoře/dole: 70/80 cm).Pružné rošty lůžek a vysoké matrace zajišťují vysoký komfort spánku. Seřizovací rozsah sedadla i volantu je velkorysý. Sedadla „Super-Air“ jsou drahá, pokud však hledáte maximální komfort jízdy, mají smysl. Výšková aretace horního lůžka slouží zároveň jako držák ručníků. Chybějí řádné držáky plechovek a šálků. Šedý interiér a stříbrné přístroje testovaného nákladního vozu působí lacině. Počet přístrojů je zvolen minimalisticky, některá tlačítka nejsou vidět. Osvětlení vnitřního prostředí a xenonové reflektory nejsou bezpodmínečně nutné. Zrcadlení v osvětlených přístrojích je minimální.
Názor servisního technika
Zajíždí-li vozidlo k pravidelné servisní prohlídce jen jednou ročně, nemusí předepsaný interval výměny oleje 120000 km stačit. Zde se případně vyplatí investovat do drahého syntetického oleje. Ten umožní ujet až 150000?km mezi výměnami olejové náplně. Při výměně oleje nemusí servis demontovat žádné kryty. Ani při výměně olejového filtru se technik příliš nepotřísní. Pro doplňování oleje při výjezdní kontrole slouží dobře přístupné rozměrné plnicí hrdlo pod nezamykatelnou přední kapotou. Měrka oleje je umístěna pouze přímo na motoru. Pak už se řidič musí spoléhat na čidlo diagnostického sytému. Toto čidlo kontroluje téměř všechny důležité provozní náplně a řidič tak může prohlídku vozu před výjezdem výrazně zkrátit.
ULOŽENÍ KABINY ŘIDIČE VYŽADUJE PRAVIDELNÉ MAZÁNÍ
Nedořešeno: doplňování oleje řízení. Zatímco kontrolu hladiny náplně může řidič provést bez odklápění kabiny, k doplnění případného chybějícího množství musí kabinu odklopit do servisní polohy. Rovněž výměna vzduchového filtru vyžaduje mírné odklopení kabiny. Podvozek holandského trucku potřebuje minimální údržbu, uložení kabiny řidiče však musí být pravidelně mazáno. Zatímco světlomety H7 lze vyměnit snadno, k výměně vadných xenonových reflektorů je zapotřebí demontovat přední kryt. Příslušný klíč Torx je součástí jinak spartánsky vybavené sady nářadí k vozu. Se systémem AS-Tronic má DAF k dispozici pneumatické ovládání spojky – odpadá tak nutnost doplňování oleje i jeho úniky.
Dobrý nápad: DAF má již v sérii k dispozici všechny běžné elektrické a vzduchotlaké přípojky. Bez problémů tak připojíte každý přívěs.
Zdroj: Trucker 07/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)