Svezli jsme se
Mercedes-Benz GLS 400D 4matic (x167) – Dlouhý, široký a pohodlný
Jiří Duchoň 11.06.2020 09:50
Nová třída GLS nabízí především bezprecedentní komfort, ale troufne si i do náročnějšího terénu.
Automobilka Mercedes-Benz začala svoji pověst producenta mimořádně pohodlných a robustních automobilů rozšiřovat i mimo vozovky se zpevněným povrchem již v roce 1997, kdy představila první generaci třídy ML (W163). Dnes se mu říká GLE a je jedním ze sedmi modelů Mercedes-Benz namířených do terénu. Pomineme-li poněkud raritní třídu G, je jejím vrcholem třída GLS. Ta se zrodila roku 2006 jako třída GL (X164). Druhá generace (X166) nastoupila v roce 2013 a s faceliftem o tři roky později změnila označení na GLS. Pod stejným jménem přišla na sklonku loňského roku generace třetí (X167), již jsme nyní podrobili redakčnímu testu.
Mercedes-Benz třídy GLS, „S-Class mezi SUV“, je automobilem impozantních rozměrů, na parkovišti mezi jinými vozy působí jako solitér a řídí se trochu jak loď. Na délku měří přes 5,2 metru a se svými 2490 kg pohotovostní hmotnosti váží jako dva „normální“ automobily. Po zapřažení přívěsu s hmotností do 3400 kg může hmotnost takové soupravy činit až 6785 kg! Tvarování konců karoserie připomíná typ GLE, ovšem již pohled na mohutně rozšířené zadní blatníky naznačuje, že třída GLS míří do zcela jiných dimenzí. Plně sedmimístný interiér se mezigeneračně zvětšil, přesto se konstruktérům podařilo více sklonit zadní okno, takže vůz z profilu působí výrazně elegantněji. Po technické stránce tato novinka vychází ze zmíněného typu GLE a je nabízena výhradně se šesti- a osmiválcovými motory nové generace (viz AR 12/’16). Základem je řadový vznětový šestiválec OM 656 s objemem 2,9 litru, nastavený v modelu GLS 350d na 210 a v GLS 400d na 243 kW (286, resp. 330 k). Jde o člena rodiny nových modulárních agregátů Mercedes-Benz, takže například vrtání a zdvih jsou shodné se čtyřválcem OM 654, který jsme testovali ve voze GLC 220d (viz AR 5/’20). Zážehový čtyřlitrový osmiválec modelu GLS 580 dosahuje výkonu 360 kW (489 k) a špičkový model Mercedes-AMG GLS 63+ pak díky dvojitému přeplňování nabízí 450 kW (612 k). V USA je dostupné také provedení GLS 450 se zážehovým řadovým šestiválcem. Všechny varianty mají standardě stálý pohon všech kol 4Matic a devítistupňovou samočinnou převodovku 9G-Tronic (pro špičkový model AMG Speedshift TCT).
Interiér nové třídy GLS je oázou klidu, přepychu a špičkových materiálů. Palubní deska potěší svojí jednoduchostí a přehledností a na řidiče působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Volič převodovky se nachází na typickém místě, tedy v podobě páčky vpravo pod volantem, elektromechanická parkovací brzda má spínač vlevo od volantu. Přístrojový štít je, jak už jsme si zvykli u dříve představených Mercedesů, tvořen dvojicí velkoplošných displejů (ten uprostřed je dotykový). Sedadla jsou neuvěřitelně pohodlná a zvýšená pozice přispívá k příjemnému výhledu kolem vozu. Nejen v přední, ale též sedadla ve druhé řadě, dělená v poměru 2:1, jsou kompletně elektricky stavitelná, vyhřívaná a odvětrávaná, a dokonce opatřená masážní funkcí. Ve sklopné středové loketní opěrce je uložen vyjímatelný tablet, z nějž lze ovládat nejen různé druhy masáže, ale též audiosystém či navigaci. Také na dvojici sedadel třetí řady je překvapivě dost místa ve všech směrech, přesto jsou určena spíše osobám menšího vzrůstu. Pro přístup k nim se sedadla druhé řady elektricky posouvají a vyklápějí vpřed, proces je to poměrně pomalý, ale velmi komfortní. Zatímco dálkové sklápění sedadel ze zavazadlového prostoru není ničím novým, v případě typu GLS se vše děje elektricky, tedy při sklápění i vzpřimování, a týká se to obou zadních řad.
Rovněž nová třída GLS přichází s komunikačním rozhraním MBUX, představeným poprvé ve třídě A (W177; viz AR 6/’18). Celý multimediální systém lze v rámci MBUX ovládat touchpadem na středové konzole, přímým dotykem na displeji nebo hlasovými pokyny, jejichž možnosti rozšiřuje „umělá inteligence“. Trvalé spojení s digitálním světem internetu je samozřejmostí a MBUX se umí učit, takže pro konkrétní úkon není třeba použít konkrétní, pevně nastavený pokyn (např. „zvyš teplotu na 23 stupňů“), ale stačí poznamenat cokoli jiného (třeba „je mi zima“). V angličtině dokonce umí říkat vtipy, zatímco v češtině vás jinak milý ženský hlas odbyde s tím, že se musí soustředit na cestu. MBUX se průběžně učí vaše pokyny, barvu hlasu i zvyky, takže teprve v tomto případě se hlasová komunikace s automobilem stává skutečně efektivním kanálem, a ne pouhým těžkopádným dohadováním. Srdcem soustavy MBUX je léty laděné hlasové ovládání LinguaTronic a pro zahájení komunikace není třeba mačkat tlačítka, ale stačí jen vyslovit pozdrav „Mercedesi“. Ačkoli je ve třídě GLS k dispozici komunikace v českém jazyce, v angličtině přeci jen pracuje lépe a přesněji.
Největším zážitkem z jízdy s GLS 400d je bezprecedentní pohodlí. Interiér je takřka dokonale odhlučněn jak od rázů a pazvuků z vozovky či pneumatik, tak od aerodynamického hluku, jenž ve vzdálené podobě přichází pouze od zpětných zrcátek. Je to dílem hladké karoserie i dvojitých okenních skel. Primární elektrický okruh pracuje s napětím 48 V, což umožnilo použít vzduchové pérování nové konstrukce. Jeho předností jsou bleskové reakce každého z kol. V režimu Offroad Plus lze například spustit vyprošťovací proces (například uváznete-li v písku), kdy každé z kol mění své vyvěšení v rozmezí 120 mm a v taktu necelé sekundy. Vůz přitom vlastně poskakuje, a to až do rychlosti 6 km/h. Skrze dotykový displej lze také individuálně měnit světlou výšku, ale též vyvěšení jednotlivých kol, což má rovněž pomoci v náročném terénu. Základem systému označovaného E-Active Body Control je vzduchové odpružení Airmatic s aktivními tlumiči, ovšem na každém kole doplněné zásobníkem s čerpadlem oleje, jenž rychle a podle pokynů elektroniky upravuje charakteristiku tlumiče. K dispozici je řada dalších funkcí včetně samočinného snížení podvozku pro usnadnění nastupování a vystupování. Systém E-Active Body Control jsme poprvé zkoušeli předloni při jízdách s prototypy řady GLE v Texasu (viz AR 12/’18), ovšem vůz na snímcích je vůbec prvním touto soustavou osazeným automobilem, který se dosud v tiskové flotile českého importéra značky Mercedes-Benz objevil.
Kamera za čelním sklem sleduje povrch vozovky před vozem a úpravou odpružení konkrétního kola ve správný moment mu umožní až neuvěřitelně plavně překonávat jakékoli nerovnosti. Třeba běžné retardéry lze přejíždět prakticky libovolnou rychlostí a podvozek je odbyde jen vzdáleným zaduněním, aniž by se přitom karoserie pohnula. V jízdním režimu Curve podvozek zase dokáže podle zvoleného režimu naklonit karoserii do zatáčky, takže se ve voze cítíte trochu jako na motorce a máte pocit, že každá zatáčka je najednou klopená. Celý proces je naprosto plynulý a působí přirozeným dojmem. Intenzitu náklonu lze regulovat ve třech úrovních, nejvýše má hodnotu 3 stupně.
Řadový šestiválec vyniká naprosto tichým a klidným během. O tom, že jste nastartovali, vás informuje pouze otáčkoměr, uvnitř totiž prakticky není slyšet. Reakce převodovky na prudké pohyby plynového pedálu jsou sice poněkud laxní (vše je zkrátka nastaveno na maximální komfort a klidnou jízdu), ale změny převodů jsou neznatelné. Citelně lepší je to v režimu Sport, nicméně k rychlé jízdě vás GLS 400d rozhodně svádět nebude. Při plné akceleraci nemáte pocit nějakého zběsilého sprintu, ale spíše vás ohromí ten masivní a nevadnoucí tah, připomínající start proudového letounu. Při jízdě, a zejména pak při manévrování je vhodné neustále myslet na to, s jak velkým automobilem jedete. Zadní kola se na rozdíl od některých konkurentů nenatáčejí, a tak je s ohledem na rozvor více než 3 metry třeba si v utáhlých zatáčkách více najíždět. Vlivem velkého rejdu předních kol však stopový průměr otáčení činí 12,52 m. Jízdní vlastnosti třídy GLS jsou celkově vyvážené a precizní, vůz je i přes svoji vysokou hmotnost přesný ve vedení i na svižných výjezdech ze zatáčky, ale… Vůz na snímcích byl osazen poněkud bizarní kombinací kol s různými šířkami i profily na přední a zadní nápravě. Společný jim je průměr 22 palců, ovšem zatímco vpředu jsou pneumatiky 285/45, vzadu najdeme obutí s profilem 40 a šířkou extrémních 325 mm. Kvůli tomu se i sebemenší podélná nerovnost projeví drobnou nervozitou a i při jízdě přímým směrem je nutné ji neustále korigovat volantem.
Nový Mercedes-Benz třídy GLS je po všech stránkách impozantním a naddimenzovaným automobilem, pokud toužíte po luxusu na silnici i v terénu, nic lepšího, snad kromě BMW X7, v současnosti nekoupíte. Co se spotřeby paliva týče, delší meziměstské vzdálenosti lze pohodlně jezdit kolem 7,5 l/100 km, nicméně ve městě a při dynamičtějším ježdění rychle roste přes hranici 10 l/100 km. To však zřejmě majitele vozu v ceně 3,2 milionu korun příliš trápit nebude.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový vznětový šestiválec (OM 656), přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vysokotlaké vstřikování common-rail; EU6d; 2925 cm3 (ø 82,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 243 kW
(330 k)/3600 – 4000 min-1 a 700 N.m/1200 – 3000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Samočinná devítistupňová převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu (5,35 – 3,24 – 2,25 – 1,64 – 1,21 – 1,00 – 0,86 – 0,72 – 0,60 – Z 4,8); stálý převod 3,46. Trvalý pohon všech kol 4Matic.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojité lichoběžníkové závěsy, vzadu víceprvkové závěsy s příčnými a podélnými rameny; odpružení vzduchovými měchy a aktivními teleskopickými jednoplášťovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, na všech kolech s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Continental PremiumContact 6, vpředu 285/45 R 22, vzadu 325/40 R 22.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3135 mm; rozchod kol 1669/1692 mm; d/š/v 5207/ /1956/1823 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 355 – 2400 l; objem palivové nádrže 90 l; hmotnost pohotovostní/celková 2490/3385 kg, hmotnost přívěsu brzděného 3400 kg; stopový průměr otáčení 12,52 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 238 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,3 s; spotřeba paliva NEDC kombinace 7,6 l/100 km, emise CO2 201 g/km.
CENA GLS od 2 280 850 (zkoušené provedení 3 181 549) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)