Svezli jsme se
Mercedes-AMG GmbH – Nejvyšší výkon
Tom Hyan 18.02.2012 12:51
Představujeme
Vysokovýkonné verze Mercedes-Benz nesou označení AMG už od roku 1967; původně ladičská firma AMG se později stala nedílnou částí koncernu Daimler…
Pětačtyřicet let slaví značka AMG právě letos. Ve starém mlýně ve vesnici Burgstall založili Hans-Werner Aufrecht a Erhard Melcher v roce 1967 společnost, která vtiskla tehdy konzervativním automobilům Mercedes-Benz sportovního ducha, a to přesto, že o úspěchy na závodní dráze nebyla v předlouhé historii německé značky žádná nouze. AMG značí Aufrecht, Melcher a Grossaspach (místo Aufrechtova narození), firma se odpočátku zaměřila na běžně vyráběné typy Mercedes-Benz, v roce 1976 se přestěhovala do Affalterbachu a v roce 1987 zaměstnávala stovku lidí, jejichž počet se do dnešního dne zvýšil na desetinásobek… Nejpopulárnějším sportovním výsledkem AMG Mercedes-Benz je vítězství ve třídě a druhé místo v absolutní klasifikaci 24 h Spa-Francorchamps 1971 s velkým sedanem typu 300 SE 6.8. Jeho osmiválec u AMG zvětšili ze 6,3 na 6,8 litru a dosáhli výkonu 309 kW (420 k), v cíli byla před dvojicí Hans Heyer/Clemens Schickentanz jen posádka Dieter Glemser/Alex Soler-Roig, která jela s továrním speciálem Ford Capri RS 3.0, lehčím a obratnějším šestiválcem.
V první desítce pak figurovaly kromě zmíněných jen automobily BMW, Alfa Romeo a jediný Opel Commodore GSE (osmý). Pokud nepočítáme pokus s instalací shodného osmiválce AMG 6,8 l do sportovního prototypu McLaren M8F CanAm pro evropskou Interserii 1972 (Hans Heyer), pak se u AMG věnovali výhradně automobilům značky Mercedes-Benz… Vedle nabídky silničních úprav pokračoval Hans-Werner Aufrecht (Melcher z firmy odstoupil a je na odpočinku) se závodními vozy a v roce 1980 překvapilo kupé AMG Mercedes-Benz 450 SLC v mistrovství Evropy cestovních automobilů na okruzích. Dvojice Clemens Schickentanz/Jürg Denzel obsadila druhé místo na Monze a vyhrála čtyřhodinovku na Nürburgringu!
Následovala slavná éra DTM, od roku 1986 se soukromým týmem Marko a pak oficiálně s vozy C‑Klasse, která pokračuje dodnes. AMG vyhrály rovněž mistrovství FIA GT Endurance. V roce 1990 podepsal Aufrecht smlouvu s Daimler-Benz AG o spolupráci, která vyvrcholila začleněním AMG Motorenbau- und Entwicklungsgesellschaft mbH pod novým názvem Mercedes-AMG GmbH do koncernu Daimler AG. Zatímco Mercedes-AMG sídlí v Daimlerově ulici v Affalterbachu, závodní oddělení dodnes vedené Aufrechtem (je mu 72 let) pod hlavičkou HWA AG se nachází jen o pár stovek metrů dále na Benzově ulici. Od roku 1988 je AMG (HWA) oficiálním partnerem Mercedes-Benz v závodech DTM, tedy mezinárodního německého mistrovství (speciály se čtyřlitrovými motory V8). Podobně jako BMW Alpina také Mercedes-AMG zdůrazňuje, že není již pouhým ladičem, ale plnohodnotným konstruktérem automobilů.
Originální modely AMG jsou zařazeny do katalogu Mercedes-Benz, u supersportovního typu SLS AMG jde o první vůz zcela vyvinutý společností Mercedes-AMG (za sedmatřicet měsíců), a kromě toho v Affalterbachu upravují podle individuálních požadavků rovněž ostatní sériové vozy Mercedes-Benz, které přebírají tamější dílny AMG Performance Studio a mění podle přání a rozmarů klientů (např. dvanáctiválec se šesti koncovkami výfuků, pancéřované G‑Klasse Guard, kupé SLS AMG s růžovým interiérem i exteriérem a další). V době naší návštěvy mělo Performance Studio v práci kromě řady automobilů SLS AMG (většinou pro školu jízdy AMG Driving Academy) také typy S 600, E 350 CDI, GL 500, G 55 AMG Guard (tloušťka bočních skel 47 mm!), C 63 AMG Coupé, CLS 63 AMG atd.
Vozy přicházejí z výrobních závodů Mercedes-Benz (pro verze AMG tam odcházejí originální motory z Affalterbachu) a karoserie SLS AMG dodává rakouská firma Magna Steyr, která má velké zkušenosti se zpracováním hliníku (mj. pro evropské kosmické rakety Ariane), nejprve na finální linku Mercedes-Benz do Sindelfingenu. Ve spolupráci s HWA vznikají závodní verze SLS AMG GT3 (nasazují je soukromé týmy včetně Gravity-Charouz Racing) a také rychlé safety cars pro závody F1. Navštívili jsme motorovou brzdu, která při zkouškách motorů generuje elektrickou energii, využívanou v továrně AMG. Největší z dynamometrů pracuje s výkony do 691 kW (940 k) při otáčkách až 7500 min‑1; ale nejmenší do 331 kW (450 k), ovšem s otáčkami až 11 000 min‑1! Motor běží asi dvacet minut, pak následuje plná zátěž podle jednoho z 51 zkušebních programů; nejnáročnějším testem je výměna chladicí kapaliny u zahřátého motoru za studenou a okamžité spuštění na plný výkon; stroj musí vydržet!
Vyobrazená motorová brzda přišla na 2,5 milionu eur; hmotnost zařízení je 4,4 tuny. Pak jsme pokračovali přes silnici do závodu Motorenmanufaktur Werk 4, v němž se sestavují motory podle principu one man, one engine, tedy jediný ze 63 kvalifikovaných montérů montuje celý motor, na nějž pak upevní tabulku se svým jménem. Výroba motorů s atmosférickým plněním je kratší (montáž za tři hodiny pro SLS AMG, či 2,5 hodiny pro C 63), přeplňované vznikají déle (pět hodin u typu M157), přičemž procházejí ve speciální komoře JW Froehlich Kalttest tzv. studeným testem, kdy je motor roztáčen elektromotorem, a sleduje se funkce turbodmychadel, či mechanického dmychadla (kompresor pro G 55 AMG).
V prvním patře nad linkou výroby pohonných jednotek jsme viděli zajímavou sbírku slavných motorů AMG od typu M117, jenž v osmdesátých letech poháněl speciální verze vozů typových řad W124 (E‑Klasse) a W126 (S‑Klasse). Z objemu válců 4973, 5547 nebo 5953 cm3 dával výkon 340, 360 nebo 385 k (tedy 250, 264 a 283 kW). Není divu, že taková E‑Klasse měla přezdívku Hammer (kladivo). Prohlédli jsme si rovněž upravený vznětový pětiválec 3.0/170 kW (231 k) pro C 30 CDI AMG (W203) a můj oblíbený řadový šestiválec M104 o objemu 3606 cm3 a výkonu 206 kW (280 k)/5750 min‑1 pro sedan C 36 AMG z roku 1993, první automobil AMG, s nímž jsem jezdil… Zákazníky vítá AMG Customer Center (v době naší návštěvy vystaveny nové modely SLK 55 AMG a SLS AMG Roadster), kontrakt můžete dojednat v AMG Private Lounge ve vedlejší budově, kde nás přijal sám Ola Källenius, jedenačtyřicetiletý Švéd, od dubna 2010 nový šéf Mercedes-AMG GmbH, jenž dříve vedl výrobu motorů formule 1 Mercedes-Benz ve Velké Británii, projekt Mercedes-Benz SLR McLaren a také americkou továrnu v alabamské Tuscaloose (výroba třídy M, R a GL)!
Potvrdil nejen úspěch vlastního modelu SLS AMG, jenž nyní tvoří rodinu čtyř typů včetně čistého elektromobilu (dodávky začnou v první polovině 2013), ale také vyrovnanou bilanci společnosti, která v očích německé veřejnosti znamená totéž, co pro italské publikum značka Ferrari (AMG je o dvacet let mladší). Ola Källenius je strůjcem spolupráce s motocyklovou továrnou Ducati, motory AMG však dodávají pouze Paganimu, což považuje za tradici a dobrý obchod. Odmítl se vyjádřit o případné spolupráci s britskou značkou Aston Martin, stejně jako nepotvrdil spekulace o malém AMG na základě nové třídy A. Vyzdvihl však technické inovace (nový SLK 55 AMG, osmiválec 5461 cm3 o výkonu 310 kW/422 k s atmosférickým plněním a vypínáním válců má kombinovanou spotřebu NEDC pouze 8,4 l/100 km) a prohlásil, že není třeba podléhat panice. Velkoobjemové motory pro automobilové nadšence zůstanou nadále ve výrobě!
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)