Představujeme
DAF Experience 2009 - Novinky DAFu
Boris Dacko 12.01.2010 01:10
Představujeme
V loňském roce oslavila automobilka DAF své 80. narozeniny, letos slaví 60 let od vyrobení prvního nákladního automobilu. Van Doornova továrna na přívěsy (Van Doorne‘s Aanhangwagen Fabriek) je dnes jedním z nejdůležitějších hráčů na poli užitkových vozidel.
Ačkoliv DAF ve svých prvopočátcích začínal s produkcí užitkových vozidel, nejdříve trailerů a posléze i trucků, poměrně dlouho se věnoval i produkci osobních automobilů. Jejich výroba probíhala mezi lety 1958 až 1975, během nichž bylo vyprodukováno přes 850 tisíc vozidel. Jejich ojedinělost spočívala především v systému pohonu Variomatic. Prostřednictvím dvojice řemenů byla nejen poháněna kola, ale systém současně pracoval jako bezestupňová převodovka a také diferenciál. Po ukončení produkce byla licence na tento nevelký automobil prodána automobilce Volvo, která vůz ještě několik let dále vyráběla. Důležitým milníkem v historii DAFu bylo zatím poslední spojení, a sice s americkým koncernem Paccar, který mimo jiné vlastní také automobilky Peterbilt a Kenworth. Zajímavostí je, že zákazníci v USA jsou za Peterbilt ochotni zaplatit až o 15 % více než za jinou značku, neboť Peterbilt je zde synonymem komfortních a technologicky velmi vyspělých trucků s klasickým designem.
V současné době zaměstnává Paccar přibližně 18 000 zaměstnanců a jeho zisk po zdanění dosahoval v loňském roce 1,02 bilionu dolarů. Pokud jde o značku DAF, v jejím výrobním programu převládají řady CF a XF, u nichž za posledních 10 let vzrostla výroba na dvojnásobek. Zatímco v roce 2002 zastával DAF v segmentu nad 15 tun poslední pozici na trhu, nyní se pyšní třetím místem v zemích EU. Cílem DAFu pro rok 2009 byl tržní podíl v zemích EU v segmentu nad 15 tun 14,5 %. Zda se tento cíl podařilo naplnit, se ukáže až později. Atributů k tomu má však automobilka poměrně dost. Do července letošního roku dokázal DAF v EU prodat 10 tisíc tahačů, což jej posunulo na první příčku tohoto segmentu, u podvozků jsou však prodeje o něco slabší. DAF se může pochlubit tisícovkou servisních míst v Evropě, přičemž sám vlastní pouze tři dealerství, a to ve Frankfurtu, Praze a Budapešti. V České republice má DAF čtyři plnohodnotná dealerství - DAF Trucks Praha (Říčany-Jažlovice), NAPA Trucks (Pardubice a Most-Rudolice), Truck Trade (Brno-Modřice a Olomouc a Ostrava-Svinov) a NEVA Group (Nýřany) - a dalších 5 autorizovaných servisů – ANEXIA (Rakovník), KOPY Truck (Humpolec), ČSAD Hodonín (Hodonín a Chabařovice), DOMITRUCK (České Budějovice), Truck Service Kratochvíl (Jindřichův Hradec) a nově také Truck Pedan (Teplice). Na Slovensku jsou to D.I.L.A.N. Servis (Pezinok a Žilina), Slovtruck Trade (Nové Zámky) a STM Slovakia (Senec).
Paccar Technology Centre
Hospodářská krize způsobila v oblasti výroby nákladních automobilů doslova chaos. Těžké chvilky si zažili všichni výrobci, DAF nevyjímaje. Během třech měsíců poklesla denní produkce řad CF a XF z 245 kusů na pouhých 100. Tak jako ostatní, musel i DAF sáhnout po úsporných opatřeních, díky nimž se podařilo ušetřit až 100 milionů Eur. Opatření zahrnovala nejen pozastavení některých projektů, ale i zrušení účasti na výstavách. Místo toho byla zorganizována pro zákazníky a novináře prezentační a předváděcí akce DAF Experience 2009. Ačkoliv šlo o úsporné řešení, smysluplnost akce dalece předčila klasickou prezentaci na autosalonech. Výstavní prostor v Paccar Technology Centre v Eindhovenu je doslova nabitý vozidly i novými technologiemi, z nichž velká část je pojata interaktivně. Vyzkoušet jsme si tak mohli nový telekomunikační systém DAF Telematics, servisní diagnostiku či některé výrobní inovace, přispívající ke zvýšení kvality. Podívat jsme se mohli i do srdce mezinárodní asistenční služby DAF ITS, dále testovacího centra motorů, prohlédnout si muzeum značky, a nakonec si současnou produkci automobilky vyzkoušet na zkušebním polygonu. Tomu se rozhodně žádná výstava rovnat nemůže.
Novinky u CF a XF105
Mezi novinky modelů CF a XF105 patří zdokonalené pohonné jednotky Paccar PR o objemu 9,2 l pro model CF75 a Paccar MX o objemu 12,9 l pro modely CF85 a XF105. Optimalizace motoru MX zahrnovala například zdokonalení řídicí jednotky, nové písty a vyšší kompresní poměr a také výkonnější motorovou brzdu. Nový je i intardér s nerezovými chladiči, který poskytuje brzdící výkon až 500 kW/3500 N.m (u CF85 XF105 a 420 kW/3300 N.m u CF75) a vyznačuje se velmi rychlým reagováním (díky intenzivnějšímu chlazení a dodávce oleje čerpadlem s variabilními lopatkami namísto ze zásobníku). Místo 5 až 6 s, se reakční doba zkrátila na 1 s. Rozšířila se také nabídka převodových poměrů zadní nápravy (SR1347), a to na celkových 11 provedení. Zatímco dosud byl nejrychlejším převodem poměr 2,69:1, nyní je nabízená i verze 2,53:1, která umožňuje při rychlosti 80 až 85 km/h dosáhnout optimálních otáček motoru mezi 1150 až 1300 min-1. Přibyla také „těžší“ verze nápravy s poměrem 2,80:1. Zavádějí se i nové přímo řazené 16stupňové převodovky Ecosplit4 a došlo i k modifikaci samočinné převodovky AS-Tronic. Vstříc dopravcům, kteří dávají přednost tankování na vlastních stanovištích, vychází DAF prostřednictvím 100litrových nádrží na AdBlue pro CF i XF105, což zvyšuje operační rádius až na 6000 km.
Ve vozidlech se nově objevují také asistenční systémy ACC a FCW. Adaptivní tempomat ACC sleduje s využitím radarového systému prostor před vozidlem a automaticky přizpůsobuje rychlost v závislosti na bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla. Pokud se tato vzdálenost zkracuje, systém reaguje zpomalením - ubráním dávky paliva a aktivací motorové brzdy, intardéru a v akutních případech i provozních brzd. Řidič si může nastavit rozestup v pěti stupních, a to v rozmezí od 30 do 50 m. Maximální zpomalení činí až 2,5 m/s2. Dojde-li ke zvětšení vzdálenosti mezi vozidly, ACC začne zrychlovat na svojí původní rychlost, avšak vždy za splnění podmínky nastaveného odstupu. Radarovou technologii využívá také systém FCW (Forward Collision Warning). Ten při rychlostech nad 30 km/h vizuálně i akusticky varuje řidiče aby se vyhnul blížící se kolizi. Systémy ACC a FCW dodává DAF v rámci příplatkové výbavy pro modely s převodovkou AS-Tronic, vzduchovým odpružením zadní nápravy a motorovou brzdou MX nebo intardérem. Další inovací je doplnění jazykových rozhraní pro palubní počítač i navigaci, a to o 21 jazyků, v nichž je obsažena i čeština a slovenština. Od října tohoto roku je k dispozici také nová funkce Remote Download, neboli vzdálené načítání, které umožňuje odečítat údaje z tachografu na dálku.
Novinky u řady LF
Řada LF určená pro distribuci prošla v roce 2009 další inovací, která je zahrnuta pod označením Edition 2009. K základním přednostem, jakými jsou prostorná kabiny a nízká pohotovostní hmotnost, malý poloměr zatáčení či jednoduché nastupování do kabiny, přidává modernizované pohonné jednotky, nižší hlučnost a vibrace (díky uložení a utlumení kabiny) a také nový interiér. Řadu LF lze využít jako podvozek či tahač, s běžnou denní i spací kabinou, a to v hmotnostním rozpětí 7,5 až 21 tun. U obou pohonných jednotek, tedy 4,5litrového čtyřválce Paccar FR i 6,7litrového šestiválce Paccar GR byl zvýšen vstřikovací tlak z 1600 na 1800 bar, optimalizací prošly i řídicí jednotky, což s dalšími úpravami na pístech přispělo k zlepšení procesu spalování a tedy i účinnosti motorů. Čtyřválec je dodáván ve výkonech 103 kW (140 k), 118 kW (160 k), 136 kW (185 k) a 154 kW (210 k). Šestiválec je zase k mání ve verzích 165 kW (224 k), 184 kW (250 k), 210 kW (285 k) a nově i 225 kW (300 k), jež je určena do 18tunového LF55. Důležitou informací je, že všechny čtyřválce jsou dodávány i v emisní verzi EEV.
V interiéru s novými materiály, barevnými kombinacemi a novými sedadly, si řidič může užívat i dalších jazykových mutací softwaru palubního počítače či navigace podobně jako u CF a XF, tzn., že k dispozici je i čeština a slovenština. Vedle distribuce je řada LF připravena plnit i těžší aplikace blízké stavebnictví, nebo nesou hasičské, popelářské či domíchavací nástavby. Pro tyto účely je nabízen i nový pomocný pohon PTO v kombinaci s šestiválcem pro přepravu chlazeného a mraženého zboží je nabízena příprava pro montáž mrazíciho agregátu. Verze pro přepravu paliv pak zase může mít nový tlumič výfuku, který nechává dostatek prostoru pro instalaci dopravního čerpadla a potrubí. Díky větší světlé výšce při použití tohoto řešení nachází uplatnění také u stavebních verzí řady LF. Důležitými změnami jsou elektronická regulace brzd místo mechaniky a také nová bezúdržbová ložiska. Během návštěvy v Eindhovenu jsme se mohli s novinkami seznámit i spoza volantu. Šlo už jen o jakousi třešničku na dortu, náročný testovací polygon dovoloval prověřit vozidla opravdu důkladně a vyzkoušet si řadu inovací takříkajíc naostro.
Zdroj: Trucker 12/09
Autor: Boris Dacko