Představujeme
DAF Trucks – DAF průběžně modernizuje
Jiří Krenar 13.07.2017 06:52
Kde jsou ty časy, kdy se v kategorii trucků modernizovaly modely jednou za deset či více let.
Jestliže ještě zcela nedávno byl modernizační cyklus u osobních vozidel pět let, tak dnes musí každý model absolvovat po třech letech alespoň facelift. U lehkých užitkových vozidel to bývá kolem pěti let a na „paty“ jim přitom pomyslně šlapou i nákladní vozidla kategorie N2 a N3. A už vůbec to není spojeno jenom s legislativní změnou emisní normy, tj. s novými motory. Zvolna se tak vytrácí přehled o jednotlivých generacích vozidel, když předchozí postupnou modernizací „zvolna přechází“ v tu novou. A něco podobného tentokrát předvedl i nizozemský DAF. Novou generaci těžkých řad XF a CF postavil na základě již dobře známých modelů s motory Euro 6, které ovšem „optimalizoval“, doladil aerodynamiku, vylepšil převodovku a sotva znatelným faceliftem prošla i palubní deska. Výstavní premiéru modernizované trucky těžké řady XF a CF absolvovaly na jarním autosalonu v britském Birminghamu a odborní novináři měli možnost se v rámci jízdních testů seznámit s novinkami v polovině května nedaleko nizozemského Maastrichtu v regionu Limburg. Redakce Doprava a silnice na této akci nemohla chybět.
Nový DAF CF a XF – Pure Excellence
Když letecky do Maastrichtu, tak ideálně pravidelnou linkou do německého Düseldorfu a dále autobusem do Maastrichtu, či lépe řečeno „kousek vedle“ do malého elegantního resortu Chateau St. Gerlach. Nehledejte zde spojitost s tatranskými štíty, jde pouze o shodu jmen. V pozdním odpoledni, když na místo dorazily skupiny českých, slovenských a maďarských novinářů, byla odstartována teoretická prezentace. Společnost DAF představila vozidla modelové řady CF a XF nové generace s novým standardem pro efektivitu dopravy a pohodlí řidičů. Významné inovace motorů, nové poháněcí soustavy a optimalizace aerodynamiky vedou ke snížení spotřeby paliva až o neskutečných 7 %, s další možností dosažení ještě vyšších zisků pro dopravce, díky novému systému pro správu vozového parku – službě DAF Connect. Nové modely CF a XF jsou lehčí, a proto umožňují dosažení vyššího užitečného zatížení. Mají také modernizovaný design a nový interiér a přinášejí tu nejvyšší úroveň pohodlí řidičů i atraktivní vzhled. Nová vozidla CF a XF se začnou vyrábět v létě 2017.
Vyšší výkon a točivý moment
Nejvyšší úspora paliva ve své třídě je mimo jiné výsledkem inovované poháněcí soustavy, která dosahuje optimální interakce mezi motorem, systémem dodatečné úpravy výfukových plynů, převodovkou a zadní nápravou. Ve snaze o maximální využití každé kapky paliva a tím i snížení celkových nákladů na provoz vozidla v souladu s filozofií programu DAF Transport Efficiency nebyl ponechán kámen na kameni. Sání vzduchu motorů PACCAR MX bylo upraveno díky využití nového a ještě účinnějšího turbodmychadla, nového systému EGR a nového řízení ventilů. Došlo ke zlepšení tepelné účinnosti díky vývoji nového systému spalování, včetně nových pístů, vstřikovačů a časování vstřikování, přičemž se používá vyšší kompresní poměr. Pro dosažení nejnižší spotřeby paliva se používají nová, vysoce efektivní čerpadla s proměnlivými otáčkami pro oběh chladicí kapaliny, oleje posilovače řízení a oleje mazání motoru, což umožňuje realizovat co nejvyšší mechanickou účinnost s minimálními ztrátami. Cílem při vývoji nových poháněcích soustav bylo snížení otáček motoru pro maximální úsporu paliva. Aby bylo možné snížit otáčky motoru, výrazně se zvýšil maximální točivý moment motorů PACCAR MX-11 a MX-13, který je k dispozici již od 900 min-1. Vrcholná verze motoru PACCAR MX-13 se vyznačuje výkonem 390 kW/530 k a nabízí úctyhodných 2600 Nm při 1000 min-1.
Nová převodoka TraXon
Nejnovější generace automatizovaných převodovek TraXon je u vozidel nové modelové řady CF a XF s 12stupňovými převody ve standardní výbavě, a v 16stupňových verzích je na přání zákazníka. Snížení ztrát třením, řazení vyšších převodových stupňů při nižších otáčkách motoru a častější použití funkce EcoRoll přispívají k zajištění minimální spotřeby paliva, zatímco pohodlí řidiče je vyšší díky tichému a plynulému provozu a přesné a citlivé spojce. Větší rozsah převodů umožňuje vynikající ovladatelnost i při manévrování, přestože jsou použity rychlejší poháněcí soustavy.
Modernizace zadní nápravy
Konstrukce zadní nápravy byla opět vylepšena a je možné volit stálý převod pouhých 2,05 : 1, který při 85 km/h cestovní rychlosti dovoluje otáčky motoru pouze 1000–1040 min-1, v závislosti na specifikacích poháněcí soustavy. Diferenciály zadní nápravy nové generace mají zbrusu nový design talířového kola a pastorku: cílem je nejvyšší odolnost a efektivita, stejně jako mimořádně nízká hladina hluku. Nová metoda výroby, která využívá špičkový postup broušení, je pro tento prvek naprosto zásadní. Použití olejů s nízkou viskozitou a menší objem olejové náplně zadních náprav rovněž přispívají k vyšší úspoře paliva, stejně jako ložiska kol s nízkým třením.
Pokročilé softwarové funkce poháněcí soustavy
Nové modely CF a XF jsou vybaveny zcela novou architekturou elektrických a elektronických prvků. Uvádějí na trh novou řídicí jednotku vozidla pro speciální integraci poháněcí soustavy. Obsahuje vylepšené funkce EcoRoll a tempomatu, jako je například Dynamický tempomat. Tato nová funkce přizpůsobí charakter tempomatu různým okolnostem jízdy. Díky pokročilejší integraci prediktivního tempomatu a funkce EcoRoll dokáže nyní funkce PCC při jízdě do kopce aktivovat funkci EcoRoll dříve, pokud obě technologie odhadnou, že setrvačnost vozidla postačuje k překonání vrcholu stoupání (je zařazen neutrál). Kromě výkonu motoru byl vylepšen i výkon motorové brzdy MX Engine Brake. Maximální brzdný výkon motoru PACCAR MX-11 vzrostl z 320 kW na ohromných 340 kW. A ještě působivější je zvýšení brzdné síly mezi 1000 a 1500 min-1 o 20 %. Maximální brzdná síla motoru MX-13 je přes 360 kW a v důležitém rozsahu od 1200 do 1500 min-1 se brzdná síla zvýšila až o 30 %. Jelikož je působivá brzdná síla dostupná již při nízkých otáčkách, vyžaduje jízda méně podřazování. Výkon motorové brzdy MX Engine Brake přispívá také k pohodlí řidiče.
Aerodynamická i hmotnostní optimalizace
Za účelem dosažení nejnižší možné spotřeby paliva se zlepšila aerodynamika vozidla, a to díky nové sluneční cloně pro modely CF a XF. Kromě toho je nový DAF XF vybaven nově tvarovanými blatníky a deflektory pro lepší proudění vzduchu. Za tímto účelem byla změněna i mřížka chladiče a zlepšilo se i obtékání vzduchu kolem motorového prostoru. Mezi kabinou a podvozkem jsou nové aerodynamické prvky, které slouží k dosažení nejlepší možné aerodynamiky. Pro nové modely CF a XF vyvinula společnost DAF zbrusu nový a kompaktní systém dodatečné úpravy emisí výfukových plynů (EAS): výsledkem je více prostoru na podvozku, například pro palivové nádrže o větším objemu, čerpadla, kompresory, skříně na nářadí nebo opěrné nohy jeřábu. Pokročilá technologie umožňuje až 40% snížení celkového objemu jednotky EAS, a to i bez snížení zpětného tlaku nebo zkrácení intervalů regenerace filtru pevných částic nebo snížení účinnosti katalyzátoru DeNOx při odstraňování oxidů dusíku. Kompaktní skříň se ve skutečnosti rychleji zahřívá, což motoru umožňuje pracovat více v rozsahu nejvyšší úspory paliva. Kompaktní provedení jednotek EAS také znamená, že pro speciální aplikace není již potřeba oddělovat katalyzátor DeNOx a filtr pevných částic (DPF), což přispívá k celkové vynikající účinnosti systému. Další výhodou nové jednotky EAS je nižší hmotnost, která činí přibližně 50 kilogramů. Díky dalším opatřením, jako je optimalizace hmotnosti motoru a podvozku, se hmotnost vozidel nové modelové řady CF a XF celkově snížila o 100 kilogramů – to znamená přímé zvýšení užitného zatížení o 100 kilogramů nebo nižší spotřebu paliva.
Servisní intervaly nových vozidel DAF CF a XF lze prodloužit ze 150 000 na 200 000 kilometrů. I přes kompaktní rozměry nové jednotky EAS jsou její funkční charakteristiky stále nesrovnatelné: to znamená interval čištění filtru pevných částic je až 500 000 kilometrů. K dispozici je i důležitá opce, a to služba DAF Connect. Jde o moderní systém pro správu vozového parku, který provozovateli nabízí informace o využití vozidel a řidičů v reálném čase. Informace o pozici vozidla, spotřebě paliva, ujetých kilometrech, úrovni využití vozového parku a době volnoběhu jsou přehledně prezentovány na on-line portálu, který je možné nakonfigurovat podle požadavků a přání zákazníka.
Vzhůru do kopců
Ano, jako bych viděl údiv na tvářích našich čtenářů. V Holandsku a kopce? Nezapomeňte, že jsme byli nedaleko belgických hranic, v regionu Limburg, takže „nizozemská rovina“ už zvolna přecházela do zvlněné krajiny. A organizátoři toho vhodně využili a připravili pro jízdy šest různě dlouhých a různě náročných okruhů v délce od 5,1 km až po 53 km. Tři byly určeny pro soupravy a tři byly „distribuční“, opravdu kopcovité a plné náročných průjezdů vesničkami, určené pro sólo vozidla. Na parkovišti bylo připraveno pět trucků řady CF a šest souprav řady XF. Plán byl jasný. Nejdříve si vyzkouším na kratších trasách distribuční skříňové verze CF a pak určitě bude ještě dost času na delší trasu se soupravami XF. Správně tušíte, že plán je jedna věc a „smečka“ maďarských novinářů, věc druhá. Takže, když končila instruktáž před jízdou, maďarští kolegové již šplhali za volant sólo trucků. Takže jsem improvizoval a rychle jsem obsadil sedadlo řidiče u tahače DAF CF 410 FT Silent (4x2) s lehkým jednonápravovým návěsem. Pokud jde o interiér, tak následující řádky v podstatě platí jak pro kabiny řady CF s vyšším tunelem motoru, tak i pro kabiny dálkové řady XF.
Nová vozidla modelové řady CF a XF potvrzují vstup trucků DAF do segmentu prémiových nákladních vozidel. Ano, i nadále se dá objednat jednodušší výbava u modelu CF či „malého“ LF, ale už standardní interiér řady XF patří ke špičce, pokud jde o pohodlí řidiče, a to díky skvělému nastupování, vynikají prostorností interiéru (kabina XF Super Space Cab je nadále nejprostornější kabinou na trhu, s celkovým objemem více než 12,6 m3) a mnoha inovacím, které zvyšují pohodlí, jsou uživatelsky přátelské a zvyšují atraktivitu i bezpečnost. Nové je obložení interiéru, přepracováno bylo ovládání topení a klimatizace (HVAC), modernizována byla přístrojová deska i ergonomické rozvržení ovladačů a spínačů, které lze navíc sestavit dle preferencí řidiče. Od okamžiku, kdy vstoupíte do kabiny, vám nové modely DAF CF a XF nabídnou vysokou úroveň kvality a pohodlí řidiče. Nové hřejivé a vkusné barvy palubní desky, sedadel, záclon, matrací a obložení boční i zadní stěny dodávají interiéru skvělý vzhled.
Nové modely DAF CF a XF jsou vybaveny zbrusu novým, automatickým systémem regulace topení a klimatizace (HVAC), který může řidič velmi snadno ovládat. Systém také zajišťuje nejvyšší úsporu paliva, protože nový systém klimatizace s inteligentní regulací spotřebovává méně energie: ochlazuje totiž vzduch jen tak, aby dosáhl potřebné teploty, namísto směšování maximálně chladného a horkého vzduchu. Používá se také inteligentní regulace výparníku, aby nedocházelo ke zbytečnému chlazení vzduchu. Pro vytápění kabiny během nočních přestávek využívá nová, plně automatizovaná regulace systému HVAC zbytkové teplo z motoru, což opět zvyšuje úsporu paliva. Aby měl řidič co největší pohodlí, lze nové systémy regulace teploty a klimatizace ovládat také z lůžka pomocí nového panelu na zadní stěně, který je vybaven novým displejem se zobrazením teploty.
Přístrojová deska má nové provedení, které obsahuje nový font písma přispívající k modernějšímu a atraktivnímu vzhledu a lepší čitelnosti. Funkce informačního panelu pro řidiče (DIP) jsou také vylepšeny. Patří k nim počitadlo tachografu, které řidiči zobrazuje zbývající dobu jízdy a odpočinku. Řidiči rovněž využijí výhod nového spínače osvětlení kabiny, který se nachází ve střední části palubní desky, zatímco výsuvný stolek značky DAF a bezkonkurenční úložný prostor zůstávají zachovány. Nový spínač osvětlení kabiny se nyní velmi intuitivně ovládá, protože nabízí možnost volby režimů, jako je „noční jízda“ a „relaxace“. Všechny funkce související s ovládáním rychlostí (včetně tempomatu, prediktivního tempomatu a adaptivního tempomatu) jsou nyní perfektně a logicky seskupeny na pravé straně volantu a vytvářejí tak vynikající rozhraní pro interakci mezi řidičem a vozidlem.
Ale vraťme se ještě ke konkrétnímu vozidlu DAF CF 410 FT Silent. Ve většině našich měst vzhledem k historicky užším uličkám v centru ani lehké soupravy nemají šanci. Ale v okrajových částech, kde je i většina supermarketů a obchodních zón, své uplatnění najdou a mohou – díky minimální hlučnosti při jízdě v módu Silent – zásobovat i v noci. Vyzkoušel jsem si to a rozdíl v hlučnosti vozidla mezi běžným módem a módem Silent je znatelný i prostým uchem. A to byla souprava naložena na celkovou hmotnost 24 tun. Klasickou distribuční trasu vedenou po venkovských silnicích nižších tříd, plných cyklistů, zatáček a retardérů před vjezdem do obce, jsem absolvoval za volantem DAFu CF 430 FA (4x2). Nová převodovka výborně řadí a umožňuje i jemné manévrování na malém prostoru. Manévrovací schopnosti přes 20 tun vážícího (naloženého) trucku byly velmi dobré, skoro na úrovni „malého“ modelu řady LF. Ačkoliv CF 430 nemělo mód Silent, přesto bylo v kabině skoro ticho. Motor je velmi dobře odhlučněn.
A teď vzhůru za volant souprav. Postupně jsem si na dlouhé trase vyzkoušel XF 480 FT (4x2) s podvalníkem zatíženým dvěma malými rypadly (36 tun celková hmotnost), soupravu DAF 480 FAR (6x2) s tandemovým dvouosým přívěsem (40 tun celková hmotnost) a cisternu XF 530 FTG (6x2) s třínápravovým návěsem naplněnou vodou na celkovou hmotnost 40 tun. Výrobce vždy připravil v každém tahači jinou úroveň výbavy, aby bylo vidět, co všechno lze k základu dokoupit. Na druhou stranu musím konstatovat, že i ta základní, jen mírně navýšená výbava je plně dostačující i pro mezinárodní dálkovou dopravu. Samozřejmě řada XF a zvláště s kabinou Super Space Cab nabízí více než dostatek obytného prostoru a to nejen díky minimalizované výšce tunelu nad motorem. Řidič má za volantem vždy dostatek místa, sedadlo i volant jsou všestranně seřiditelné, vždy jsem měl velmi dobrý výhled od volantu. Samozřejmě, zvláště v táhlých kopcích je znát přebytek výkonu motoru MX-13/530, ale v dálkové dopravě jsou velmi oblíbené a žádané výkony 450 až 500 k. To pokrývá DAF motorem MX-13 s výkony 450 k/330 kW resp. s točivým momentem 2300 Nm a motorem 480 k/355 kW s točivým momentem 2500 Nm. A jeden dovětek závěrem. Převodový poměr na zadní nápravě byl u většiny vozidel 2,21 : 1, u těžkých souprav 2,53 : 1. Jediné vozidlo – CF 340 FA Silent – mělo převodový poměr 3,08 : 1. Výroba nových modelů CF a XF začne letos v létě, v konfiguracích 4 × 2, jako tahače 6 × 2 FTG s vodicí řízenou nápravou a novým, lehkým odpružením (–29 kg) a ve verzi FTP s vodicí nápravou s 18” koly. Dále jako podvozky pro montáž nástaveb 6 × 2 s jednoduchou vlečenou nápravou (FAR). Další verze budou následovat na podzim.
Převzato z časopisu