Představujeme
Busworld Europe 2015 – Světová výstava autobusů v Kortrijku
Jiří Štěpánek 18.01.2016 05:18
V polovině října se po dvou letech opět uskutečnil již 23. autobusový veletrh Busworld Europe v belgickém Kortrijku.
Tento veletrh je v současnosti největší a nejvýznamnější přehlídkou autobusů, nástaveb i dalších komponentů, vybavení i dalších služeb týkající se autobusové techniky na světě. Veletrh Busworld se koná již od roku 1971 a byl založen belgickými automobilovými dopravci. Také letos se veletrh těšil velkému zájmu vystavovatelů a návštěvníků z celého světa.
Může nás těšit, že na výstavě jsme mohli vidět autobusy vyrobené ve Vysokém Mýtě pod značkou Iveco. Dalším českým zástupcem byla firma Busola Bus design, ostravská společnost Ecova Electric a společnost Poličské strojírny, která předvedla pneumatické dveřní systémy pro ovládání dveří autobusů a trolejbusů. Bohužel chyběl další český autobusový výrobce SOR Libchavy, jež se nadále bude zúčastňovat veletrhů IAA v Hannoveru, který se bude konat příští rok. Do výstavního areálu Xpo letos zamířilo 411 vystavovatelů (loni 390) z 36 zemí světa a součástí veletrhu byl i rozsáhlý doprovodný program. Návštěvníků bylo 34 932 ze 118 zemí světa, což znamená nárůst o 2884 návštěvníků. Celková krytá výstavní plocha byla 33 000 m2 (zvětšení o 3000 m2), exponáty zaplnily sedm pavilonů, které byly propojeny tak, aby návštěvníci nemuseli přecházet přes venkovní plochu. Společnosti Busworld International a ITEMF Expo podepsaly v Kortrijku dohodu o partnerství spolupracovat v Bus Word Kortrijk při organizaci výstavy Busworld Rusko v Moskvě. Tento veletrh bude pořádán jednou za dva roky a premiéra se bude konat příští rok v říjnu. Další veletrhy s názvem Busworld se konají také v Číně a Indii.
Cummins. Společnost Cummins představil systém stop-start u rčený pro evropský trh u autobusů. V USA byl tento systém představen již loni a slibuje pro uživatele snížení spotřeby paliva o 4–7 procent v závislosti na pracovním cyklu a snížení emise NOx o 30 až 40 procent.
DAF. Při příležitosti veletrhu Busworld Kortrijk rozšířila společnost DAF působnost svého programu DAF Transport Efficiency také na segment autobusů a autokarů. DAF Components dodává kompletní řadu motorů Euro 6. Nejmodernější motory PACCAR MX-13 s výkony od 303 kW/412 k do 375 kW/510 k jsou určeny především pro dálkové autobusy, zatímco nový, lehký, 10,8litrový motor PACCAR MX-11 nachází uplatnění také v linkových a městských autobusech. V souladu s filozofií DAF Transport Efficiency se oba motory vyznačují nízkou spotřebou paliva, vysokou spolehlivostí a servisními intervaly až 150 000 kilometrů. Přispívají tak k maximální dostupnosti vozidla a minimálním nákladům na ujetý kilometr. To vše platí i pro osvědčené motory, 9,2litrový PACCAR PR a 12,9litrový PACCAR MX, které jsou dodávány ve verzích emisní normy Euro 3, Euro 4 a Euro 5. Novinkou v řadě DAF Components je podvozek pocházející od rozvážkového nákladního vozidla DAF LF, který tvoří ideální základ pro kompaktní autobusy se 30 až 40 místy. Společnost DAF dodává tyto podvozky s rozvory od 4,30 do 5,40 metru a se čtyřválcem PACCAR PX-5 o zdvihovém objemu 4,5 litru a šestiválcem PACCAR PX-7 o zdvihovém objemu 6,7 litru (Euro 6) a s výkony od 112 kW/152 k do 231 kW/314 k. Zákazník může volit mezi manuální nebo automatizovanou převodovkou. Podvozek DAF LF je perfektním základem pro stavbu kompaktních školních autobusů nebo luxusních VIP autobusů. Výrobce autobusů a autokarů Solaris během veletrhu Busworld Kortrijk předvedl první autobus postavený na základě podvozku LF.
Ekova Electric. Ostravská společnost Ekova Electric, která je stoprocentní dceřinou společností Dopravního podniku Ostrava, vyvinula prototyp prvního vlastního elektrického autobusu Electron, který byl představen na veletrhu v Kortrijku. Nízkopodlažní vůz, od něhož si firma hodně slibuje, chce nabízet ve více variantách. Už v únoru by ostravské elektrobusy mohly vyjet do ulic v Německu nebo severských zemích. Do vozu se vejde 90 cestujících. Na jedno nabití je elektrobus Electron schopen ujet až 200 kilometrů. Elektrobus je nabízen v různých variantách způsobů nabíjení od klasického kabelem, až po průběžné nabíjení na koncových zastávkách. Vozidla mohou být bez problému nasazena do celodenního provozu – stačí, když se po odjetí pětadvacetikilometrové trasy budou na konečné nabíjet vždy alespoň deset minut. Prototyp elektrobusu teď čeká homologizační proces. Podnik již zahájil výrobu 17 vozů různého provedení a jedná se zahraničními partnery o dalších zakázkách, takže se předpokládá, že autobus Ekova projde hladce homologačním řízením. Autobus je plně elektrický, co se týče topení i klimatizace a společnost Ecova Electric je vlastníkem konstrukčního řešení jak karoserie, tak elektrovýzbroje. Elektrovýzbroj společnost nakupuje, ale její zabudování, její konfigurace, je čistě -know-how Ecovy.
Autobus Ekova využívá technologii německého výrobce Ziehl-Abeggu, která se nazývá ZAwheel s bezpřevodovkovým elektropohonem v nábojích kol. Střešní dobíjení umožňuje dobít baterie během běžného čekání vozidel na konečných zastávkách. Pokud nebylo vždy možno baterie dobít například kvůli zpoždění linky, autobus mohl pokračovat. Baterie tak mohly být díky umístění nabíječek a efektivitě technologie dimenzovány na minimum. Vozidlo tak váží téměř stejně jako konvenční autobus. Autobusy jsou stoprocentně vytápěny elektricky i při nižších venkovních teplotách. Hlavní výhodou technologie je absence převodů, která dává možnost být lepší v oblastech jako je hlučnost, účinnost a provozní náklady než jsou diesely či hybridy.
Evobus. Světovou premiéru měl v Kortrijku autobus Mercedes-Benz Citaro NGT (Natural Gas Technology) na plynový pohon. Je to zajímavá alternativa k Citaru s dieselovým motorem. Má ještě tišší provoz (o 4 dB než dieselový motor) a podařilo se také snížit emise CO2. Je dobrou volbou do přeplněných měst, má nízkou hmotnost, nízkou spotřebu paliva a dlouhý interval údržby. Je nabízen ve variantě sólo a kloubového autobusu a může mít pohon na zemní plyn nebo biometan. Lahve na plyn jsou umístěny na střeše, přičemž v sólové verzi jsou umístěny na přední nápravě a v kloubové verzi na centrální ose. Nově vyvinuté lahve se skládají z kompozitního materiálu s plastovým jádrem, pláštěm s uhlíkových vláken vedele skleněných vláken. Zvýšil se objem nádrží ze 190 l na 227 l. I počet míst cestujících se zvýšil z 93 na 96 u sólo vozidla a ze 149 míst na 153 míst v kloubové verzi. Autobus NGT pohání nový šestiválcový motor na zemní plyn MB M 936 G o objemu 7,7 l. Má nejvyšší výkon 222 kw/2000 ot/min-1, maximální točivý moment 1200 Nm/1200–1600 min-1. Nový motor se již osvědčil v automobilech MB Econic.
Výrobce luxusních autobusů Setra předvedl v Kortrijku mimo jiné sofistikovanou technologii autobusu S 516 HDH TopClass 500. Novinkou je třínápravová verze, která kombinuje luxus a funkčnost na nejvyšší úrovni a více délek – 12,5 m dlouhý S 515 HDH, 13,3 m dlouhý S 516 HDH a 14,2 m dlouhý autobus S 517 HDH.Na vysoké úrovni je design, kvalita a bezpečnost řidiče i cestujících. Pohodlný interiér s rozšířenou skleněnou střechou TopSky a nové příjemné LED osvětlení. Na cestující čeká 48 luxusních sedadel Ambassador s novými komfortními opěrkami. Opěrky jsou výškově plynule nastavitelné až do 85 mm, které je možné sklopit až o 90 stupňů dopředu. Světovou novinkou je volitelné vybavení LED světlomety, které jsou přesné, a jejich svítivost se přizpůsobuje dennímu světlu. LED žárovky jsou třikrát účinnější než klasické žárovky a snižují výrazně spotřebu energie. Autobus Setra 516 HDH TopClass je poháněn 12,8litrovým motorem OM 471 s nejvyšším výkonem 375 kW, točivým momentem 2500 NM a automatizovanou osmistupňovou převodovkou GO 250-8. Nejmenší Setra je pro 34 cestujících, kteří využijí pohodlná sedadla Setra Voyage Ambassador. Nově navržený kokpit poskytuje řidiči barevný displej s kulatými ciferníky, které přehledně ukazují rychlost vozidla, otáčky motoru a aktuální stav paliva a AdBlue. Autobus pohání řadový šestiválcový motor OM 470 o maximálním výkonu 290 kW ve spojení s automatizovanou osmistupňovou převodovkou GO 250-8.
Isuzu Bus. V ČR velmi dobře známý výrobce Isuzu Bus předvedl v Kortrijku městský nízkopodlažní autobus Citiport standardní délky 12 m. Citiport se vyznačuje nápadným, jedinečným designem s vysokou propracovaností dobře navrženého prostorného interiéru s širokou uličkou a objemnými sály. CITIPORT nabízí komfortní a pohodlný model intracity s koncepcí dopravy bez překážek pro všechny skupiny zdravotně postižených cestujících. Citiport má speciální barevně řešenou zónu pro vozíčkáře, informační obrazovky pro cestující se sluchovým postižením s vysokým kontrastem vokálních informačních systémů pro zrakově postižené cestující a snadno dostupné podpůrné prvky pro cestující s omezenou schopností pohybu. Díky funkci snížení – pokleku, který umožňuje vozidlu se naklánět při zastávkách, mohou postižení cestující snadno vystupovat a nastupovat. Citiport má navržený výkonný klimatizační systém o výkonové hodnotě 39 kW, s aplikací možného vytápění v jednotných rozvodech. Citiport je vybavený systémem EBS který je rychle schopen reagovat díky elektronicky řízeným pneumatickým ventilům. Provozní brzdy jsou výkonově posíleny výkonným intardérém integrovaným také do brzdového pedálu. Citiport je vybaven šestistupňovou plně automatickou převodovkou ZF a šestiválcovým motorem CUMMINS o výkonu 280 k/2100 ot./min-1, diesel Common-Rail turbo, Euro 6.
Dále turistický autobus Visigo EURO 6 byl představen již loni na veletrhu Czechbus 2014 v Praze. Jedná se o model turistického autobusu střední velikosti s maximální kapacitou až 41 cestujících. Vyznačuje se novou koncepcí konstrukce karosérie, s významně povedeným designem. Výrobce poprvé v historii upustil od osvědčených tradičních postupů výroby autobusů s pevným rámem a přešel na pevnou, avšak subtilní klec samonosné karoserie s motorem zabudovaným v zadní části. Proporcemi je nový autobus vhodný jak pro dálkovou dopravu, tak i k linkové meziměstské přepravě. Pohání ho šestiválcový motor Cummins Euro VI.
Iveco Bus. O tomto výrobci píšeme na jiném místě.
MAN. V kategori městských autobusů kromě opatření zaměřených na snížení hmotnosti či dosažení hodnot emisí Euro 6 přibylo například vypnutí motoru při volnoběhu, nový software automatické převodovky ZF EcoLife Step 3 či dvojstupňový vzduchový kompresor. Další novinkou na veletrhu byly nové dveře městských autobusů MAN, jako robustní a bezúdržbové řešení pro tvrdý každodenní provoz. MAN například jako jeden z prvních výrobců sériově nabízí u svých městských autobusů novou generaci sedadel pro řidiče ISRI NTS2, čímž MAN místu řidiče dopřává mimořádného významu, zejména ergonomii a komfortu. Důležitými prvky výbavy jsou podpora páteře, třídimenzionální polohování a klimatizování sedadla.
MAN Lion’s Intercity měl v Kortrijku premiéru. Je přizpůsobený nasazení v regionální dopravě, jako kyvadlový či robustní školní autobus a propojuje v sobě prvotřídní komfort s vysokou funkčností a vynikající bezpečnost s osvědčenou kvalitou MAN. Vozidlo se stává vzorem nejen díky svému výraznému aerodynamickému vzhledu či excelentním jízdním vlastnostem, ale především díky příznivé spotřebě a nízkým nákladům životního cyklu Life-Cycle-Costs. Za nízkými celkovými náklady na vlastnictví (TCO) stojí zejména důsledně snížená hmotnost. Navíc k nízkým provozním nákladům přispívají vytříbená aerodynamika a nenáročnost při údržbě a opravách.
Na veletrhu Busworld 2015 v Kortrijku získal Neoplan Tourliner od mezinárodní poroty cenu IBC Comfort Award 2015 za své mimořádné pohodlí. Na levé straně se nacházejí jednotlivá sedadla, pravá strana je osazena dvojsedadly. Do vnitřní výbavy zde patří například dobře viditelné monitory, 56litrová lednice či praktická kuchyně. Středisko Bus Modification Center (BMC) je určeno pro linkové a zájezdové autobusy, kde se realizují speciální přání zákazníků týkající se konečné výbavy. Neoplan Cityliner tak má z BMC individuálně vytvořený interiér ve stylu Lounge, který podporuje komunikaci pasažérů během jízdy. Autobus proto disponuje mimo jiné speciálně pro toto vozidlo koncipovaným systémem osvětlení a ozvučení.
Otokar. Turecký výrobce Otokar, který je u nás známý spíše jako výrobce malých autobusů předvedl v Kortrijku novinku – nízkopodlažní kloubový městský autobus City Kent C. Pohání ho šestiválcový motor DAF MX 11 Intercoler Turbo Diesel Euro 6. Jeho maximální výkon je 271 kW/170 min-1, max. točivý moment 1600 Nm/1000–1650 min-1. Je vybaven automatickou převodovkou ZF Ecolife, šest stupňů vpřed a jeden vzad. Brzdový systém je vybaven ABS, ASR a EBS. Tento čtyřdveřový autobus má délku 18,750 metrů a kapacitu cestujících 36 sedících a 128 stojících.
Scania. Při tiskové konferenci byla představena Scania autobusová novinka Interlink. Scania Interlink je k dispozici ve třech výškových variantách – Low Decker, Medium Decker a High Decker. Plynule tak navazuje na svého předchůdce OmniExpress, který byl k dispozici v provedení 3.20, 3.40 a 3.60. Nejnižší varianta Low Decker pak přichází s naprosto unikátním řešením, protože se jedná o první autobus na trhu s normální výškou podlahy a pohonem na zemní plyn. Vozidlo se díky své konstrukci a hnacímu řetězci hodí především pro příměstské výkony a kratší meziměstské linky. „Scania Interlink nabízí flexibilitu, na jakou doposud nebyli přepravci zvyklí – jedná se o autobus se standardní výškou podlahy vhodný pro příměstské výkony, dopravu na letiště, meziměstské trasy a velmi dobře poslouží i jako školní autobus. A to vše nabízí jeden model,“ uvedla Anna Carmo e Silva, ředitelka produktového managementu a presales ve společnosti Scania. Všechny autobusy Scania mohou být osazeny motory na alternativní paliva a právě tato oblast byla na veletrhu Busworld jedním z hlavních témat. V široké nabídce motorů na alternativní paliva nechyběly agregáty schopné pracovat na bioetanol, plyn, bionaftu a HVO (hydrogenovaný rostlinný olej). A aby toho nebylo málo, hybridní Scania Citywide LE bude brzy k dispozici jako autobus II.třídy vhodný pro příměstské operace.
Solaris. Polský výrobce představil inovovanou generaci vozů s nulovými emisemi – Urbino 12 elektrické a Urbino 12 LE. Další novinkou byl Buskoncept v segmentu třídy MIDI. Kostra nového dvanáctimetrového elektrického autobusu Urbino je vyrobena z nerezové oceli a autobus má nízkou hmotnost i dlouhou životnost. Dodatečně instalovaný ocelový profil, který chrání baterie před následky nárazu při nehodě. Jako zdroj elektrické energie jsou instalovány vysoce energetické baterie s kapacitou 240 kWh, které splňují nejnovější velmi přísné bezpečnostní normy. Baterie se dělí na šest sekcí, z nichž každá má kapacitu 40 kWh a je umístěna na střeše autobusu. Takové rozdělení baterií zajišťuje správné rozložení tlaku na obou osách a navíc umožňuje zvýšit prostor pro posádku. Autobus pohání dva nezávislé elektromotory s maximálním výkonem 2 x 125 kW. Nové elektrické Urbino má systém dobíjení konektorů plug-in a střešních pantografů k rychlému dobití na trase autobusu. Pro pohodlí cestujících slouží široké dveře (vstupní výška 320 mm na každé dveře), velká okna a LED vnitřní osvětlení. Příměstský Urbinoo 12 LE je mnohem lehčí než jeho předchůdce a nabízí více prostoru a kapacity pro cestující. Má i lepší rozložení zatížení náprav a odlehčení hnací nápravy. Nové Urbino je je připraveno pro připojení pohonů s emisními standardy Euro 6 s různými kapacitami. Urbino je vybaveno motorem ISB6.7, který dobře zapadá do nové lehké konstrukce. Zákazníci si mohou vybrat i silnější verzi motoru DAF PACCAR MX/11. Minibus koncept byl postaven na novém DAF LF podvozku. Autobus je poháněn výkonným čtyřválcovým motorem PACCAR PX-5 o objemu 4,5 litru a automatizovanou převodovkou AS-tronic. Motor splňuje přísné emisní normy Euro 6. Urbino minibus má délku 8,2 metrů a uspořádání sedadel 31 + 1 a hmotnost 10 tun. Je možné upravit jeho parametry, například zvýšením počtu míst na 39 + 1 a povolenou celkovou hmotnost do 12 tun.
Temsa. Turecký výrobce předvedl ve své expozici novinku minibus MD7 o délce 7,745 m, který má kapacitu 33 + 1 míst, motor o výkonu 180 k, nízké vlastnosti spotřeby pohonných hmot a zajišťuje cestujícím velmi slušné pohodlí při jízdě. Luxusní dálkový autobus Maraton má délku 12,365 m, vnitřní výšku 2000 mm a poskytuje komfort pro cestující. Maraton je poháněn motorem o výkonu 440 koní a je určen pro 50 + 1 cestujících, při sestavě VIP má kapacitu 41 + 1 cestujících.
VDL Bus & Coach. VDL představila svůj nový dvoupatrový autobus Coach VDL Futura FDD2 pro dálkovou meziměstskou a zájezdovou dopravu, který je nástupcem úspěšného autokaru VDL Synergy. VDL Futura FDD2 je dalším významným krokem ve vývoji dvoupodlažních autobusů s kapacitou až 96 osob. Autobus FDD2, přesto se jedná doubledecker, si zcela zachovává charakteristické konstrukční prvky Futury. Výška čtyři metry dala návrhářům a konstruktérům možnost vytvořit nádherně vypouklé, aerodynamické přední čelo. Čelní sklo působí dojmem jediného celku, skládá se ovšem ze dvou částí z důvodů snadnější výměny s menšími náklady na opravu. Futura FDD2 je k dispozici ve dvou délkách, 13 085 mm (FDD2130 až pro 84 cestujících) a 14,145 mm (FDD2141 až pro 96 osob), oba typy jsou třínápravové. Integrální konstrukce je velmi podobná jako u FHD2, přirozeně zde byly nutné nezbytné úpravy pro zvýšení pevnosti a tuhosti skeletu. VDL Bus & Coach používá nyní modulární konstrukci i u vysokých autobusů. Zadní čelo nového FDD2 je zcela identické jako u FHD2, jen pouze o něco vyšší. Obloukový tvar je plně zachován pro dodržení aerodynamiky. FDD2 také sdílí s FHD2 dynamicky stylizovaná zadní světla.
Modulární konstrukce využívá nejnovějších technologií používaných běžně při stavbě FDH2 i FMD2, jako je například lehký sendvičový panel střechy. Modulární konstrukce sebou přináší značné úspory v hmotnosti. Mimo sendvičových panelů na střeše a podlahách, se tato odlehčená technologie používá také na dalších místech v interiéru. U FDD2 se podařilo dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi hmotností a funkčností. VDL Futura FDD2 je vybavena nejnovějším aktivním brzdovým systémem AEBSô (vyspělý systém nouzového brzdění), který pomáhá řidiči při brzdění v nouzových situacích. AEBS zaznamená pomalu se pohybující objekty, využívá radarový systém, integrovaný v přední části a reaguje odpovídajícím způsobem. Systém ACC (Adaptive Cruise Control) je k dispozici jako volitelná výbava. To kombinuje bezpečnostní systém s funkcí komfortu jízdy. Na základě nového evropského nařízení bude také povinný systém Lane Departure Warning (LDWS), hlídání jízdy v pruzích, který řidiče upozorňuje vibracemi do sedadla. Hill Hold, systém, který pomáhá při rozjezdu do kopce je standardem, stejně jako elektronický stabilizační systém ESP. Nová VDL Futura FDD2 vybavena motorem MX13 375, který disponuje výkonem 375 kW (510 k) a 2500 Nm točivým momentem v širokém rozmezí od 1000 až do 1425 otáček za minutu.
Volvo Buses. Volvo představilo nový elektrický autobus v konfiguraci 12 metrů. To znamená, že firma má nyní kompletní sortiment elektrifikovaných autobusů. Nový elektrický autobus byl v městském provozu v Göteborgu v provozu již od začátku letošního roku. Autobus Volvo 7900 Electric běží tiše a bez emisí výfukových plynů, a je asi o 80 procent energeticky úspornější než běžné dieselové autobusy. Jeho lithium-iontové baterie jsou dobíjeny jak uvolněnou energií při brždění a prostřednictvím elektrické sítě na konci linky. Každá minuta nabíjení umožňuje 5–10 minut jízdy. Řidič má k dispozici ergonomické ovládací prvky a přehlednou přístrojovou desku. Autobus je poháněn elektromotorem o výkonu 160 kW/400 Nm, automatizovanou převodovkou Volvo 2-Speed a má elektricky řízené hydraulické řízení s posilovačem. Autobus je vybaven kotoučovými brzdami Volvo, elektronickým brzdovým systémem (EBS), integrovanou brzdou, systémem pro rozjezd do svahu. Doba nabíjení je závislá na topografii, zatížení a klimatických podmínkách. Autobus je určen pro autobusové linky v rozsahu 10–20 km. Dvounápravový, 12 metrů dlouhý autobus má hliníkový skelet, troje dveře, nízkou podlahu a světlý i vzdušný pohodlný interiér. Volvo 7900 Electric bude primárně uváděno na trh jako kompletní řešení na klíč, který zahrnuje financování, servis a údržbu baterií. Dobíjecí infrastruktura bude také součástí balíčku prostřednictvím spolupráce Volvo se společností Siemens a ABB. Volvo Buses nyní nabízí ucelenou řadu elektrifikovaných autobusů. Kromě nejnovějšího modelu je v této řadě Volvo 7900 Hybrid (který je také k dispozici jako kloubový autobus) a Volvo 7900 Hybrid Electric.
Na podzim tohoto roku byl zaveden unikátní systému řízení Volvo Dynamic Steering u několika autobusových modelů Volvo a byl předveden i v Kortrijku. Podstatně zlepšil směrovou stabilitu, pohodlí a bezpečnost, eliminuje vibrace a systém také výrazně snižuje riziko pracovního úrazu. Nabízí bezpečnější jízdní výkon pro nerovné povrchy vozovky. Při jízdě při nízkých otáčkách je setrvačnost volantu je snížena asi o 75 procent, což také umožňuje mnohem jednodušší couvání.
Yutong. Největší světový výrobce autobusů čínský Yutong vystavil devět vozidel, z nichž pět mělo světovou premiéru. Plně elektrický dvanáctimetrový, dvoudveřový, meziměstský autobus E12 je poháněn elektromotorem YTM280-CV4-H s maximálním výkonem 200 kW a max. točivý moment 2400 Nm. Vyniká vysokou bezpečností, dobrou účinností paliva a nízkými provozními náklady. Může v něm cestovat celkem 92 cestujících napájení je střešní. Luxusní dálkový autobus HTC12 má elegantní design, vysokou užitnou míru vnitřního prostoru pro cestující a velký zavazadlový prostor. Jeho délka je 12,245 metrů, pohání ho dieselový motor MX11 320 Euro 6 o maximálním výkonu 320 kw/1450 až 1700 min-1, max. točivém momentu 2100 Nm/1000 až 1450 ot./min-1 a zdvihový objem 10,837 l. Převodovka je typu ZF 12AS 2301BO a obsaditelnost je 48 + 1 + 1.
Převzato z časopisu