Představujeme
Busworld Kortrijk – Hojná účast na prestižním autobusovém veletrhu
Dagmar Braunová 01.02.2012 09:24
Autosalon
Letošní Busworld svým průběhem popřel mediální atmosféru ekonomického poklesu v autobusovém oboru.
Letos bylo zcela zaplněno 9 hal (dvě dočasné) a tradiční bulvár „Rambla“ expozicemi 340 vystavujících ze 32 zemí na 61 tisíci metrů čtverečních. Autobusy – exponáty – byly i v sousedství výstavních hal. Příjemné bylo spojení velkých expozic s vozidly se stánky dodavatelů komponentů. 70 výrobců vozidel představilo mnoho zásadních premiér, mnoho vystavovatelů si na veletrh načasovalo uzavírání velkých smluv. Návštěvníků se sešlo téměř 37 000 ze 118 zemí. Je velmi pozoruhodné, jak se malé flanderské město Kortrijk stává už pravidelně jednou za dva roky na týden středem autobusového průmyslu. Akreditováno bylo 145 odborných novinářů. Jen během veletrhu otevřelo web www.busworld.org 28 000 návštěvníků – o 1/3 více než minule.
Veletrh navštívilo už i opakovaně mnoho českých návštěvníků. Ten, kdo chce sledovat aktuální vývoj v autobusovém segmentu v Evropě, navštěvuje v jednom roce Busworld a ve druhém IAA v Hannoveru. Odehrává se tam to podstatné, lze se tam bez problémů dostat a navíc se veletrhy jako bienále střídají. Tradičně v centru zájmu je vyhlašování prestižního mezinárodního titulu „Coach of the Year“ s datem následujícího roku. V rámci ‘Coach Euro Test 2011’ obstála nejlépe dvounápravová verze New Futury ze skupiny VDL. Důraz při posuzování byl kladen na celkovou koncepci, speciálně pak na praktičnost, zpracování a účinnost.Porota ‘Coach of the Year 2012’ zahrnovala novináře z 19 evropských zemí. Do testu byla zařazena vozidla Irizar i6, Scania Touring HD 13.7, Volvo 9500, Setra S416 GT-HD/2, Viseon C13 a vítězná VDL New Futura FHD2-129. Značka Irisbus Iveco se po minulé odmlce vrátila na veletrh ve velkém stylu v rozsáhlé expozici včetně vysokomýtských vozů. Představila mimo jiné hybrid Citelis vyrobený ve spolupráci s BAE Systems, novou platformu Daily a nový krátký Crossway LE 10.8 m. V centru zájmu výrobce i zákazníků byl i univerzální autokar Magelys Pro.
Kromě rozsáhlé vnitřní expozice bylo možno autobusy Irisbus vidět i venku, a to i v barvách belgického dopravce De Lijn. Elektrobus ze SOR Libchavy se svými referencemi z běžného provozu dle zástupců výrobce oslovil mnohé. Nepočítáme-li čínský dvanáctimetrový BYD napěchovaný bateriemi, byl na veletrhu SOR patrně jediným elektrobusem téměř standardní velikosti pro klasický provoz. Malým elektrovozidlem, které sympaticky řeší nízkopodlažní vstup v přední části, jak je zvykem i u klasických autobusů a klasickým malokapacitním autokarem se představil slovenský nástavbář Rošero-P.
Elektrobus s tradičním označením Urbino vyrobil Solaris s partnerem Vossloh Kiepe v karoserii malokapacitního Alpino 8.9 LE. Atraktivní Solaris Urbino 18 Hybrid v BHNS/BRT designu využívá paralelní hybridní systém Allison Transmission. Design byl vyvinut pro Francii. Jako konvenční pohon představil Solaris klasické Urbino 12 LF s motorem MAN EEV bez aditiv. Očekávanou premiérou měla být evropská verze malokapacitního autobusu Avia pro Evropu. Partner Avie Volgabus představil za přítomnosti zastoupení automobilky Avia bohužel pouze ruskou verzi prezentovanou nedávno na ruském veletrhu Comtrans. Robustní vozidlo zatím ve verzi, která neřeší nízkopodlažnost, má přesvědčit cenou. V centru expozice Mercedes-Benz byl autokar Travego Edition 1, první zájezdový autobus splňující emisní limit Euro VI s novým motorem BlueEfficiency Power, novou převodovkou, z toho vycházejícími novými parametry výkonu a spotřeby, novou kabinou řidiče a novými bezpečnostními prvky.
Na veletržní premiéře jsme se setkali s novým Citarem. To bylo masivně představeno už evropským zákazníkům a médiím letos v Německu. Další autokar, Tourismo, je vyráběno ve speciální edici k připomenutí 125 let inovací na téma značky Mercedes-Benz. Třínápravový nízkopodlažní Sprinter 77, představený poprvé na IAA v Hannoveru, již zahájil dodávky zákazníkům. Expozici doplnilo linkové Integro. Mnoho vozů bylo k vidění v exteriérech včetně kloubového hybridu Citaro ještě stávající generace. Setra se představila ve znamení jubilea 60 let od vzniku značky s vozidly všech tří konstrukčních řad. V centru expozice byl autokar S 416 HDH z limitované edice autobusů, „Special Edition“ se speciální výbavou. Skupina EvoBus se představila zároveň i se svými tradičními servisními službami OmniPlus. Asi není třeba připomínat, že jak u Mercedes-Benz, tak i u Setry je část autobusů vyráběna v českém závodě EvoBusu v Holýšově. Vnitřní expozice Volvo, už po léta na neměnném místě spolu se skupinou EvoBus, představila slavnostní světovou premiéru městského autobusu Volvo 7900 v hybridní verzi, vylehčeného a s designem linkového 8900, který byl v expozici v provedení LE. Autokary zastupoval prémiový Volvo 9900 a univerzální Volvo 9500. Na stánku Scania byly vystaveny v premiéře Scania Citywide – modely LE a LF. Nová řada stylových městských a příměstských autobusů navazuje na „styling“ Scania vycházející z designu trucků ‚wrapping T‘, jehož propagaci zahájil již model Scania Touring.
Ten byl vystavený v třínápravové verzi. Dále byla v expozici nová mutace Scania OmniExpress. V expozici Neoplan byl v centru zájmu efektní nový doubledecker Neoplan Skyliner doplněný Starlinerem. MAN vedle Lion‘s Regia a Coache upozornil na obecně patrnou tendenci nabízet kratší modely městských autobusů krátkým městským „Midi“ – MAN Lion‘s City M. U nás známý demobus Neoplan s MOD Funtoro byl k vidění v exteriéru u vchodu. V samotné expozici dodavatele multimediálního vybavení Molpir byla umístěna takto vybavená Setra. Jako mediální lahůdku měl ve své expozici Van Hool Astron TX 16 z premiérové autokarové řady TX. Van Hool představil patrně jediný trolejbus – v BRT podobě platformy Exquicity. Malokapacitní autobusy tureckého nástavbáře s japonskými motory Isuzu se na Busworldu představují už pravidelně. Expozice zahrnovala dva autobusy Turquoise a dva autobusy Novo –Ultra provozované i u nás a Citi s nízkopodlažní řešením v zadní části vozidla.
Turecký výrobce autobusů BMC kromě i u nás představených modelů (Probus, Alyos) představil v rozsáhlé expozici i městské hybridní vozidlo. Menší prostor zaujala značka Yutong, která vystavovala dva autokary z provozu prostřednictvím svého zástupce pro severní Evropu podobně jako na minulém Busworldu. Sympatická byla prezentace českých Poličských strojíren. I po porovnání s nabídkou jiných výrobců tento výrobce zřejmě opravdu jako jediný přichází se zdvihací plošinou s možností výjezdu vozíku ve stísněných podmínkách do strany. Firma POS představila svoje tradiční dveřní systémy. Veletrh si tradičně nenechají ujít zásadní dodavatelé komponent jako Webasto, Spheros, Telma, ZF, Voith, Hübner, Vossloh Kiepe, Cummins, Frenzel, Kiel. To, co je na Busworldu však vždy velmi inspirující, jsou také značky a výrobky, které u nás zatím nevidíme. Jen na tak velkých akcích nacházíme takové zajímavosti jako je autobusová souprava Hess s vlekem upraveným pro transport jízdních kol a kloubový švýcarský hybrid, malý elektrobus BUSsiness s variantou na vodíkové palivové články, kompletní nabídku Irizaru letos s masivní podporou pohonů DAF, patrové velké kabriolety, Beulasy už v barvách zákazníků, turistické silniční vláčky, snahy čínských výrobců – kromě elektrobusu BYD a Yutongu i King Long a Gold Dragon, zajímavé vozy od Hispano Tata, celopavilónovou expozici turecké Temsy, chorvatské Crobusy, elektrovozidlo pro letiště Cobus a mnoho dalšího.