Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Ready for WEC!
Milan Olšanský 29.01.2016 05:06
Zkratka v titulku znamená Western Europe Countries – západoevropské státy. Právě pro vstup na tamní automobilové trhy je turecká společnost Ford Otosan s těžkými nákladními vozidly Ford Trucks zcela připravena.
Otázka, podle generálního ředitele společnosti Ford Otosan pana Haydara Yenuguna není o tom „zda-li“, ale „kdy“. Kdy se značka Ford Trucks rozhodne vstoupit do konkurenčně zahuštěných vod evropského automobilového trhu.
„Naší strategií je uchytit nová těžká nákladní vozidla na automobilových trzích více než padesáti zemí celého světa. Kromě asijského, afrického a jihoamerického kontinentu, včetně zemí Středního východu, se zaměříme, v blízké budoucnosti, na země východní a střední Evropy. Považujeme je za velmi důležité v cestě na trhy zemí západních. V okamžiku, kdy budeme přesvědčeni o reálné možnosti dosáhnout na automobilových trzích v západní Evropě podíl okolo 6 %, vstoupíme tam!“, říká generální ředitel Haydar Yenugun.
Velké ambice
Poměrně ambiciózní plán na finálního výrobce těžkých nákladních vozidel, který má své hlavní sídlo mimo EU. Je však potřeba říci, že je podložen zcela jasnými fakty, mezi nimiž dominuje skutečnost, že Ford Trucks vyvíjí a vyrábí nejen kompletní podvozky a kabiny těžkých nákladních vozidel několika segmentů, ale také velmi moderní velký vznětový motor emisní specifikace Euro VI, včetně vlastního systému čištění výfukových plynů! Opravdu to není zvykem, aby mimoevropský výrobce náklaďáků připravil svůj vlastní vznětový motor schopný plnit „nesmysné“ evropské emisní normy. Jednodušší by možná mohlo být motor koupit od někoho, kdo již celým tím ekoteroristickým martýriem prošel. Jenže Ford Otosan je sice turecký výrobce, ale DNA vozidel s modrým oválkem ve znaku rozhodně nezapře.
Ostatně historie Fordu v Turecku sahá k začátkům minulého století. V roce 1928 se dealerem amerických vozidel v turecké Ankaře stala společnost Vehbi Koc. O třicet jedna let později byla založena v Turecku společnost Otosan jako asamblážní závod Fordu a hned za dvanáct měsíců na to došlo, na finální montáž nákladních vozidel Ford řady F600. Právě od tohotu roku odvozuje dnešní společnost Ford Otosan svoji historickou zkušenost s výrobou nákladních vozidel. V současnosti má ve společnosti Ford Otosan stejný majetkový podíl vyjádřený hodnotou 41,04 % jak Ford Motor Co., tak Koc Group. Zbylých 17,92 % vlastní veřejní akcionáři. Ostatně společnost je kotována na burze v Istanbulu od roku 1986. Aktuální parametry společnosti Ford Otosan hovoří o výrobní kapacitě 415 000 nákladních a užitkových vozidel, z nichž největší část, 290 000, tvoří dodávkové vozy (a jejich varianty) modelové řady Transit Family. Automobilů řady Transit Courier Ford Otosan vyrobí 110 000 a těžkých nákladních vozidel Ford Trucks cca 15 000 kusů. To vše při počtu zaměstnanců 11 375 (srpen 2015), z nichž je 2782 tzv. „bílých líměčků“.
V posledních čtyřech letech společnost investovala do svého rozvoje více než 1,6 mld. USD, což ji také vyneslo první místo v žebříčku investic v tureckém automobilovém průmyslu. Dnes Ford Otosan disponuje třemi fabrikami: v Inonu (nákladní vozidla a motory, od roku 1983), v Golcuku (Transit a Custom, od roku 2001) a v Yenikoy (Transit a Tournero Courier, od roku 2014), kladovými prostorami 25 000 m2 – tzv. distribučním centrem (1998), školícím střediskem Sancaktepe (2014) a Centrem pro vývoj a výzkum opět v Sancaktepe. Z našeho pohledu je důležité výrobní středisko v Inonu, kde na celkové výměře 1,1 milionů metrů čtverečných je vystavěno zázemí pro výrobu cca 15 000 těžkých nákladních vozidel, nejnověji tří segmentů – silničních tahačů, silničních nákladních vozidel a stavebních vozidel a 80 000 motorů. Navíc je zde centrum pro testování motorů a od nového roku zde bude otevřen vlastní testovací polygon.
Globalizace výroby
Ze středoevropského pohledu je velmi zajímavá strategie výroby, licenčních smluv a globalizačních snah společnosti Ford Otosan. Od roku 2011, kdy byl uveden na trh první velký projekt těžkých nákladních vozů Ford Trucks - New Cargo, funguje spolupráce se společností Ford South America. Rok 2013 byl přelomovým z hlediska uzavření smlouvy o licenční výrobě velkých vznětových motorů Ford Otosan s jednou z nejdůležitějších automobilových výrobních společností v Číně – JMC. O dva roky později byla podepsána také smlouva o licenní výrobě podvozků a kabin Ford Otosan tamtéž. A konečně letos došlo na smlouvu s ruskou společností Avtotor o výrobě těžkých nákladních vozidel Ford Trucks v oblasti Kaliningradu.
Nový motor, nová vozidla
Pro rok 2016 udělala značka Ford Trucks opravdu zásadní krok ve vývoji svých těžkých náklaních vozidel. Nejen, že připravila obnovený silniční tahač Ford Cargo s motorem Ecotorq (13 l, 480 k a 2500 N.m nebo 420 k a 2150 N.m), ale v nabídce se objevily též zcela nové silniční verze nákladních vozidel Ford Trucks (13 l, 420 k a 2150 N.m nebo 9 l, 330 k a 1300 N.m) a rovněž tak stavební vozidla Ford Trucks (13 l, 420 k a 2150 N.m nebo 9 l, 330 k a 1300 N.m). Navíc společnost Ford Otosan představila zcela nový vlastní třináctilitrový motor Ford Ecotorq emisní specifikace Euro VI. Za investici více než 150 milionů USD, dvou milionů testovacích kilometrů na silnicích a padesáti tisíc testovacích hodin na brzdě stvořilo více než 600 inženýrů ve vývoji nový vznětový motor Ford Ecotorq se zdvihovým objemem 13 l. Motor je osazen technikou a technologií nejmodernějšího střihu, která jej bez uzardění řadí mezi motory ostatních konkurenčních automobilek, které byly schopny vlastními silami vyvinout motory nejpřísnějších emisních specifikací.
Motor Ford Ecotorq je optimalizován především z hlediska technické výdrže, nízké vlastní hmotnosti, nízké hlučnosti a vysoce efektivního chodu. Stejně jako téměř všechny ostatní konkurenční motory i Ecotorq využívá k čištění výfukových plynů kombinaci technologií EGR a SCR vyvinutou ve vlastní režii. Stejně jako motory ostatní konkurence je osazen chytrým příslušenstvím podílejícím se na efektivitě jeho chodu. Nalezneme zde jak odpojitelný dvoupístový kompresor, který pracuje jen v okamžiku, kdy je třeba tlakového vzduchu, dvourychlostní vodní čerpadlo se spojkou, chytrý alternátor tak třeba ventilátor s elektroviskozní spojkou. Konstrukce moderního motoru pracuje se všemi dostupnými možnostmi tak, aby bylo dosaženo co možná nejvyšší efektivity provozu.
K moderním vymoženostem vznětových motorů pro těžká nákladní vozidla patří též výkonná motorová brzda pracující s recirkulací výfukových plynů a turbodmychadlem typu VGT. Motorová brzda dokáže nabídnout brzdný výkon ve dvou stupních na hranici až 420 kW. K tomu je k dipozici také intardér s brzdným výkonem až 600 kW. Ovládání obou dvou systémů přídavných brzd je sloučeno do jednoho pákového ovladače vpravo pod volantem. Řidič tak má k dispozici pět stupňů - pět úrovní - výkonných přídavných brzdných systémů. Není snad potřeba dodávat, že při takovém řešení zkušený řidič z více než 90 % prakticky nepotřebuje využívat provozních brzd a tedy šetří provozní náklady vozu.
Automatizovaná převodovka
S novým motorem a jeho výkonovými schopnostmi souvisí samozřejmě též převod.Ten je od světoznámé společnosti ZF, ostatně tak jako v mnoha jiných konkurenčních vozidlech. K dispozici je manuálně řazená převodovka, ale též automatizovaná verze, která – „světe div se“ – se prosazuje též mimo evropský kontinent. Ano je to trochu jízlivé, ale uvědomme si, že, i když jde především o cenu pořízení a provozu vozidla, i v zemích mimo evropský kontinent (a to nemluvím o USA) chtějí řidiči a řidičky využívat pohody a komfortu automatizovaných, když ne rovnou automatických, převodovek. Navíc ta, která je umístěna ve zcela novém stavebním voze Ford Trucks, je vybavena třemi různými softwarovými módy, které zaručují vysokou efektivitu provozu ve všech typických provozních situacích – power, off-road a rocking.
Díky všem konstrukčním opatřením jsou vozidla s novými motory Ford Ecotorq a 7,2 % ve spotřebě paliva úspornější než jejich předchůdci. U vozů vybavených třináctilitrovými motory FPT Euro V je to poměrně velký úspěch! K důležitým a vpravdě vylepšeným hodnotám nových vozidel resp. aplikací nových motorů je třeba jednoznačně připočítat o 30 % sníženou venkovní hlučnost, o 15 % nižší hlučnost v interiéru vozu a 2,3 x sníženou míru vibrací přenášených systémem řízení z vozovky do rukou řidiče.
Vývoj na zakázku
Důležitou skutečností, která opět naráží na připravenost vstupu vozů Ford Trucks na nejmodernější automobilové trhy, je vybavení vozidel (tahače a vozy s pohonem x2) dvěma, z pohledu legislativy, kruciálními elektronickými asistenčními systémy: Lane Departure System – nebo-li hlídačem zvoleného jízdního pruhu a Advanced Emergency Braking System – čili systémem nouzového brzdění před překážkou v jízdě. Nová řada stavebních vozidel Ford Trucks nabízí tři segmenty vozidel: x2 (1833D, 2533D, 2542D, 3233D a 3242D), 6x4 (3542D, 3533D, 3542M a 3542P) a 8x4 (4142D, 3233D, 4142M a 4142P). Pozorný čtenář s orientací v segmentu nákladních vozidel jistě sám a bez problémů rozklíčuje typová označení udávající jak celkovou hmotnost, tak maximální výkon motoru.
Nabízí se otázka: „a co takhle plněpohonná vozidla?“ odpověď generálního ředitele Ford Otosan pana Yenuguna mohu samozřejmě zprostředkovat, a řeknu vám, že je zcela v intencích nemalých ambicí společnosti – „Naším prvořadým cílem je uspokojovat požadavky zákazníků v tak vysoké míře, jaké jsme jen schopni. Na druhé straně naší velkou ambicí je neustálý vývoj našeho produktu. Jakmile zaznamenáme poptávku po plněpohonných variantách našich stavebních vozidel, okamžitě přistoupíme k jejich vývoji.“ Jde nepochybně o velmi chytrou odpověď, protože každý výrobce těžkých nákladních vozidel pro stavebnictví ví (tedy ten výrobce, který má fungující marketing alespoň na základní úrovni), že podíl stavebních vozidel na výrobě všech těžkých nákladních vozidel je cca 15 % a zhruba 8 % z těch patnáci patří plněpohonným variantám.
Je třeba s nimi počítat
Ostatně vývoj stavebního průmyslu a zajištění stavebních děl obecně přeje podstatně více efektivním variantám pohonu 6x4, 8x4 či ještě tak 8x6, než těm plněpohonným. Díky skutečnosti, že kombinovaný stavební provoz podstatně více pracuje s jízdou po zpevněné podložce než rostlým terénem, jsou plněpohonná stavební vozidla vlastně tak dobrá, že je zákazníci jednoduše nepotřebují. Ford Otosan s vozy Ford Trucks je tedy rozhodně připraven na případný vstup do Evropy. Nedivme se, celé Turecko se staví do pozice veledůležité asijské brány, která bude otevírat svá vrata právě celé Asii. Musíme si zkrátka zvyknout, že nebude trvat dlouho a těžké nákladní Fordy z Turecka, Brazílie, případně z Ruska budou jezdit po silnicích evropských států.
Převzato z časopisu