Představujeme
Brno ve znamení dopravy
18.12.2003 00:00
|
Obory dopravy a logistiky, na které veletržní Brno myslí jednou za dva roky v rámci konání tradičního Mezinárodního strojírenského veletrhu, se ve dnech 15. až 19.září staly centrem pozornosti odborné i laické veřejnosti.
Řada malých a středních firem jako by si uvědomila, že nestačí jen vyrábět a umět náležitě podpořit prodej vlastního zboží, ale je nutné v souladu s trendem posledních let stále náročnějšímu zákazníkovi nabídnout servis až „do domu“. I proto teprve druhý ročník akce, která navazuje na letitou tradici veletrhů Intrama a Cenetra, již přilákal mnohem více vystavovatelů a obsadil větší plochu než před dvěma lety při své premiéře.
Počet vystavovatelů ze čtrnácti zemí kulminoval na hranici dvou stovek, výrazně se navýšil zájem z blízké i vzdálené ciziny, vždyť zahraniční účast vyrostla o nemalých sedm procent a tvořila více než čtvrtinu (27 procent) vystavovatelů. Nepřekvapila ani tak účast zemí blízkých, ale zájem vystavovatelů ze zemí EU, kam zanedlouho vstoupíme, a zámoří.
Zastoupení tak měly nejen tradičně silně se účastnící firmy z Německa či Rakouska, ale také Italové, Britové, Švýcaři či Američané. Stranou nezůstaly ani státní instituce, výstavní plochy obsadilo například nizozemské Ministerstvo průmyslu, Ministerstvo hospodárstva Slovenské republiky, stejný rezort z Běloruska nebo Českočínská obchodní komora.
Také české profesní organizace se ukázaly v plné síle, nepřehlédnutelný byl například Svaz průmyslu a dopravy, Svaz spedice a logistiky, Česká logistická asociace nebo Česmad Bohemia, ČSAD Hodonín či Jihotrans České Budějovice. Široký „repertoár“ Veletrh se poměrně značně rozkročil také co do šíře prezentovaných oborů, jmenujme například velmi obsáhlé logistické technologie nebo logistické a dopravní systémy. K veletrhu takového formátu samozřejmě patří také odborné semináře, jim patřilo především úterý 16.září, kdy proběhl seminář věnovaný logistice jako integrujícímu činiteli při rozšíření EU, šlo o to probrat nejen se zástupci logistických firem, ale také s představiteli odborných škol i témata jako praktické řešení problémů spojených se zaváděním a rozběhem logistických procesů.
Proběhla i řada dvoustranných jednání a setkání. Za všechny jmenujme ve středu 17.září konané diskusní fórum zástupců české a americké podnikatelské i akademické sféry. Americkou stranu reprezentovali zástupci logistické firmy St.Onge Company a Asociace sdružující americké výrobce prostředků pro manipulaci s materiálem.
Česká podnikatelská sféra byla zastoupena společnostmi ICZ Praha, CID International, OLTIS. Akademickou půdu reprezentovala VŠE Praha, ČVUT, Univerzita Pardubice a VUT Brno, nechyběli zástupci České logistické asociace. Cílem bylo vytvoření dohody o možnostech spoluúčasti české strany na projektech společnosti St.Onge Company a pracovištěm Logistics and Distribution Institute při Univerzitě Louisville.
Byla rovněž diskutována možnost vyslat jazykově připravené doktorandy nebo odborné asistenty na dlouhodobou stáž nebo studijní pobyt, a to jak na Univerzitu Lousville, tak i do firmy St.Onge Company. Logistika Příklady řešení logistických problémů představila řada společností, například Logis průmyslové obaly se prezentovala jako odborník na mezinárodní logistiku a tok zboží v teritoriu střední a východní Evropy a také průmyslové balení. V oblasti expresní balíkové přepravy seznamovala se svými službami společnost PPL. Komplex služeb v oblasti logistiky a skladování, zajišťování přepravy zboží, celních deklarací, software pro logistické řídicí a evidenční systémy z vlastního vývojového střediska představila C.S.Cargo.
K vidění byly takémodulární programy pro dopravce, speditéry a autoservisy Doprava 2000 a Doprava 3K komplexně řešící problematiku autodopravy, spediční a zasilatelské služby předvedla KSH-Data Lanškroun stejně jako své systémy skladového hospodářství. Nedílnou součástí prezentace společnosti byla také ekonomika dopravy, která zahrnovala operace od přijetí zakázky až po výkaz zisků a ztrát, včetně komplexního servisu v tak úzkých podrobnostech jako například vyúčtování pracovní cesty.
Trendy v identifikačních systémech prezentovala společnost Codeware, a to především různorodé snímače čárového kódu (laserové, systému CCD, OEM, štěrbinové či snímače magnetických karet) a terminály přenosné i stacionární, tiskárny a POS příslušenství. Upínací a vázací technika Nedílnou součástí přepravy nákladů jsou také systémy upínání nákladu, kterým se na veletrhu věnovala celá řada firem. Například pewag předvedl celou škálu upínacích popruhů, textilních zdvihacích pásů a kruhových smyček, ale takélesnické řetězy či ochranné řetězy pro kolové nakladače. První obalová společnost kromě jiného představila také polyesterové vázací pásky cordstrap a úvazy pro těžké náklady a průmyslové přepravní obaly.
Manipulační, vázací a upínací techniku Techlan reprezentovaly nekonečné smyčky typu Supra Plus a Magnum, RS, Twintex, dále ploché popruhy s oky typu PCS, PD, PC či HB, rychlomontážní háky Joker či ochranné rohy SWH, SKB a SKK a další prvky zabezpečení nákladu.
Český výrobce vázacích prostředků DAJPP představil mimo jiné zajišťovací soupravy, závěsné vázací řetězy a ocelová lana či různé druhy textilních závěsných popruhů. Společnost Pavlínek se na svém stánku zaměřila na předvedení širokého sortimentu vázacích prostředků jako řetězové, textilní a lanové vazáky, třmeny, lanové svorky, napínáky či upínací pásy.
Excolo Cheb prezentovala nabídku pro oblast přepravního balení, ložení a fixaci zboží, například vázací pásky a vázací technika, obalový materiál, přepravní obaly a obalová technika či fixační prostředky a zařízení i manipulační prostředky jako palety, paletové nástavby a boxy. Skladové technologie Široký záběr firmy ProMan reprezentovalo paletové hospodářství, různé typy a velikosti regálů či plastové kontejnery různých velikostí. Ostravská společnost Horák – Hoszt představila například pojízdné a pevné regály, transportní a zvedací vozíky, rotační zásobníky, ale předevšímrotační a regálové zakladače, vhodné pro zvýšení kapacity a obrátku uloženého materiálu, u nichž je veškerý pohyb řízen automatem nebo počítačem.
Tyto systémy jsou tak vhodné pro uložení materiálu od drobných součástek až po zboží uložené na paletách. Slavkovská obchodní společnost Kredit prezentovala patrové sklady z paletových a policových regálů či z válcovaných profilů.
Skladovací techniku Meta, vhodnou pro zlepšení logistiky skladu, výroby a montáže, zastupovaly na stánku firmy například spádové regály Meta Multiline pro malé, střední a velké zatížení od 500 kg do 1500 kg a na uskladnění palet. Manipulační technika Na veletrhu ji zastupovaly ponejvíce vysokozdvižné vozíky například tuzemská Desta představila například plošinové akumulátorové vozíky DESPA řady AP (AP 16 B, AP 20 B) či AT 4 AK. Součástí prezentace společnosti byla ale také přídavná zařízení k vysokozdvižným vozíkům jako prodlužování nástavce nosných vidlic, radlice na mechanické i hydraulické ovládání, jeřábová ramena, ochranné stříšky či montážní plošiny.
Desta – výrobce ČZ Strakonice se prezentovala například čelními vysokozdvižnými vozíky Desta modelové řady d 25, D 30, D35, D 40, D 45 a D 50. Still představil elektrické vysokozdvižné vozíky, například tříkolový vozík RX 50, elektrický tahač R 06, vozíky s pohonem na plyn a naftu R 70 či vysokozdvižný ručně vedený vozík EGV.
Jungheinrich předvedl projekt ComFleet pro snižování nákladů vozového parku manipulační techniky při zachování stávající flexibility a současné minimalizaci provozních nákladů. Širokou nabídkou ve stejném duchu nabízely další významné společnosti v oboru napříkladToyota, Hyster, Catterpillar či JCB-Terramet, Linde, ČEMAT nebo Balcancar. Zdvihací plošiny zastupovala kupříkladu firma Phoenix-Zeppelin.
Ani tím však servis v oblasti dopravy a logistiky zdaleka neskončil, například společnost Banner využila veletrhu k představení své nabídky v oblasti baterií, pláště pro průmysl a vysokozdvižné vozíky zastupoval mimo jiné Continental, třeba i s nabídkou speciálních žlutých nešpinících pneu. Aral prezentoval širokou nabídku olejů pro dopravu i průmysl.
Nechyběly ani společnosti, které poskytují služby dopravcům jako Česmad Camion Servis či Truck 24/T mobile. Své místo na veletrhu si tradičně držely také společnosti z oblasti, bez níž se koneckonců nic neobejde, a to financí. Přehled svých leasingových a dalších finančních služeb představovali všichni významní hráči na tuzemském trhu, například CAC Leasing, ČSOB Leasing, VB Leasing, Franfinance, Pema či Leasing České spořitelny. Pojišťovací služby pro export nabízely například Česká exportní banka nebo EGAP. text: Petr Barták, Pavlína Vondrová zdroj: Doprava a silnice 11/2003 |