Představujeme
Brněnská přehlídka zbrojařského průmyslu
Doprava a silnice 21.11.2007 00:00
Když před lety výstava vojenských technologií IDET v Brně vznikala, tušil její možnosti jen málokdo. Význam zbrojařského veletrhu však prudce vzrostl v okamžiku, kdy se většinovým majitelem společnosti Veletrhy Brno, a.s., stala firma Messe Düsseldorf (60,4 %). Přesto, že v Německu, v jednom z rozhodujících států EU, nalezneme výstavy a veletrhy hrající ve svých oborech evropské první housle, na výstavu vojenské techniky evropského formátu musí všichni do Brna. A to je potěšující fakt.
Úspěšné pokračování
Přesto, že opticky vypadal IDET letos o něco štíhlejší než v předcházejících ročnících, 311 vystavovatelů z 26 zemí světa rozbilo své prezentační stánky na 43 240 m2. Mezi rekordní účastí návštěvníků, 18 798, jsme byli také my. Chtěli jsme vidět nejen exkluzívní představení Armády České republiky (AČR, 4 tisíce m2 v hale a 18 tisíc m2 venku), ale zajímalo nás vystoupení kopřivnické Tatry, slavící letos 110. výročí od zahájení výroby automobilu se spalovacím motorem, a samozřejmě též prezentaci výrobců techniky, kteří zvítězili či ještě bojují v jednotlivých tendrech AČR na její přezbrojení.
Standardní bezpečnostní opatření, jako rentgeny na zavazadla a signalizační rámy, jsme překonali, díky bezvadné organizaci, nejen bez problémů, ale též ve velmi solidním časovém rytmu. Strategické umístění stánku Tatra, a.s., v čele nejvýstavnějšího, a také hlavního pavilonu V, korespondovalo nejen s jejím postavením v rámci automobilového a obranného průmyslu v ČR, ale rovněž s uvedením nové modelové řady vozidel T815-7.
Přezbrojení a tendry
Prvním z vrcholů výstavy bylo její oficiální zahájení ministryní obrany ČR paní Vlastou Parkanovou. Nad hlavami zúčastněných se slavnostně prohnaly nadzvukové stíhačky JAS 39 Gripen s českými výsostnými znaky na křídlech a maně tak připomněly televizní veřejnoprávní rozpravu ve švédské SvT. V té předseda představenstva společnosti SAAB Marcus Wallenberg v pořadu Uppdrag granskning uvedl, že provize ve výši tří miliard Kč při pronájmu vojenských stíhaček JAS-39 Gripen do ČR, jejichž je společnost výrobcem, „může být velmi opodstatněná“. „No vida, a je to venku,” pomysleli si všichni novináři, kteří se o, podle nich skandální, jednání několik měsíců vehementně zajímali.
Kdo by si myslel, že se provize za pronájem Gripenů stane hitem veletrhu IDET, tak ten by se mýlil. Naopak, potutelně se šuškalo o dalším tendru – tentokrát na obrněné transportéry. Ten vyhrála společnost Steyr-Daimler-Puch se svou obrněnou osmikolkou Pandur II. Kšeft za zhruba 23,6 mld. korun jistě není k zahození.
Zakázka na 234 resp. 199 (kdo ví kolik jich nakonec v rámci úsporných opatření a hledání snížení nákladů vůbec bude) je druhou největší výzbrojní akcí v historii naší republiky. Jen škoda, že nikdo na veletrhu IDET neviděl Pandur II jezdit. Třeba na přilehlém terénním polygonu. Když jde o tolik peněz, mohl se výrobce pochlubit.
Tatra „jede“
Zatímco u obrněných transportérů bylo ticho, naše nejstarší automobilka Tatra nenechala nic na náhodě. Celou řadu vozidel jsme měli možnost vidět při zdolávání překážek polygonu. Nutno říci, že se bylo opravdu na co koukat. Zvláště pak, když tovární zkušební řidič Petr Gilar předváděl Tatru T815 2JVV25 4x4.1 v dynamickém rytmu. Výsledkem byly nejen věty uznání přihlížejících.
Mezitím na stánku automobilky došlo k dalšímu překvapení dne. Protože část vlastníků Tatry má své kořeny v Americe, vzal si, pro nezasvěcené nečekaně, úvodní slovo v tiskové konferenci velvyslanec USA v ČR Richard Graber. Vyzvedl sílu okamžiku a vyjádřil přesvědčení, že se Tatře bude dařit. Černá čísla potvrdil pan Igor Vlček – finanční ředitel. Hospodaření za rok 2006 skončilo konsolidovaným kladným výsledkem (za Tatru a všechny dceřinky) 395 milionů korun. Samotná Tatra, a.s., dosáhla v loňském roce tržeb 4,465 miliardy korun, což je o 22 % více než v roce 2005 a dosáhla zisku 261 milionů korun!
Předseda představenstva a generální ředitel Ronald A. Adams shrnul úspěšné období a seznámil nás s vizemi do budoucnosti. K těm nejbližším patří například jednání o založení společného podniku ve Vietnamu. I když jednoznačnou hvězdou veletrhu z hlediska produktů byla nova řada T815-7, řeč se nemohla nestočit také k projektu T810.
Středně těžký nákladní terénní automobil je modernizací vyššího řádu původní konstrukce ROSS R210 6x6. Klasická koncepce žebřinového rámu a tuhých portálových náprav těží z výkonného motoru Renault Dxi7 a poskytuje řidiči a posádce komfort moderní kabiny Midlum. V rámci dodržení nabídnuté kvality vylepšila Tatra v letošním roce vozidlo o pevné nápravy vlastní konstrukce, známé jako typ Tatra-Neumann.
Silná sestava
V blízkosti expozice Tatry jsme nalezli poměrně velkou prezentaci koncernu Iveco, či lépe jeho část, Defence Vehicles Division. Není to sice poprvé, co se vojenská vozidla Iveco v Brně objevila, ale v takovém množství a síle rozhodně slavila premiéru. Vzhledem k tomu, že na veletrhu IDEX konaném letos v únoru v SAE v Abu Dhabi mělo Iveco pouze dva kusy speciálů a v Brně jsme jich mohli vidět několikrát více, vypadá to, že specialisté z Bolzana (centrum speciální výroby Iveco) považují účast na výstavě vojenské techniky v České republice za prestižní.
Pozornost odborníků v Brně poutalo nejen lehké vojenské vozidlo LMV-M65E19 WM, robustní stavebnicové konstrukce – evropská odpověď na americký Hummer, ale zrovna tak představitel těžké řady M250.40 WM 6x6 s užitečnou hmotností až 12 t. Plněpohonný podvozek měl osazenu kabinu jejíž typické rysy nás nenechaly na pochybách, že je vůz vyráběn ve fabrice Astra v severoitalské Piacenze. Motor s výkonem 330 kW/449 k má speciál spojen s automatizovanou převodovkou EuroTronic.
Zajímavostí byly dva obrněné exempláře kolových bojových prostředků Puma. Iveco je vyvíjí a vyrábí společně s italskou specializovanou firmou Oto Melara. Jde o lehké obrněné vozidlo s pohonem všech kol (na veletrhu IDET byla vystavena varianta 6x6) s nezávislým odpružením a vysokým výkonem na jednotku hmotnosti. K pohonu třínápravová Puma využívá čtyřválcový motor Iveco s výkonem 132 kW/180 k, převodovka je automatická. Jako pokračování načaté prezentace v moravské metropoli bylo lehké vozidlo LMW předvedeno o několik dní později „in action“ v areálu Teleček u Milovic.
Spokojenost na závěr
Hlavním cílem devátého ročníku veletrhu IDET bylo prezentovat nové trendy vývoje obranných technologií, informačních a komunikačních systémů, způsoby sbližování armádních a bezpečnostních struktur a jejich funkce při přírodních a průmyslových katastrofách. Významnou obsahovou složkou letošního ročníku byla také výstroj a výzbroj vojáka rychlého nasazení.
V rámci odborného doprovodného programu se uskutečnily celkem dvě desítky akcí. Mezi stěžejní tradičně patřila mezinárodní konference CATE se sedmi sympozii, zaměřenými např. na zbraňové systémy, ochranu a bezpečnost informací atd. Významnou součástí doprovodného programu byla Mezinárodní konference o informačních a komunikačních technologiích ITTE. Poprvé se na IDETu představila na svém zasedání Česká euroatlantická rada a sdružení Czech NBC Team.
Ministryně obrany ČR Vlasta Parkanová: „IDET byl nepochybně místem jako stvořeným k výměně a získávání nových informací spojených se zájmy a fungováním obranného průmyslu. Ukázala se na něm také potřeba, abychom se co nejaktivněji podíleli na tvorbě a realizaci nových bezpečnostních a obranných systémů. Mám také radost, že veletrh je velmi úspěšný i z pohledu dalších evropských veletrhů. Ukázalo se na něm, že Armáda ČR je dobře připravena plnit své úkoly a vzbuzuje zájem mnoha dalších zemí co do jejího vybavení.”