Představujeme
Vojáci a specialisté – IDET + PYROS
Ing. Bohumil Olšanský 21.07.2015 06:21
Pro tyto veletrhy je charakteristické, že jim dominují dvě, vojenskými principy řízené organizace – armáda a hasiči – pro ně a o nich je velká většina expozic.
Zahájení proběhlo, asi hodinu po otevření vstupních bran, na prostranství před jinak pro tuto akci nevyužívaným pavilonem Zet. Slavnostní ráz navodil nástup zvláštní jednotky jakobyvojáků ve vyšperkovaných uniformách různých armádních složek a k vidění bylo i několik generálů. V úvodním proslovu ministr obrany popřál všem plno úspěchů a sobě, aby na to všechno, co armáda potřebuje, sehnal peníze. Hlavní část vojenských expozic byla v pavilonu Pé; vstoupit do jeho zóny se dalo jen po projití detekčním rámem a kontrole osobních, nedetektovaných zavazadel – stejné opatření platilo i při výstupu. Pro návštěvu ostatních výstavních prostor stačila platná vstupenka.
TATRAPAN 8x8 Container Carrier
Slovenské obrněné vozidlo na tatrováckém podvozku sedmé řady, pohotovostní hmotnost skoro 19 tun, užitečný náklad až 17 tun + případně přívěs až 16 tun. Konstrukční rychlost 118 km/hod, dojezd až 800 km. Je určeno pro přepravu kontejnerů ISO 1D, 1DPS, 1DPL a 1C včetně kontejnerů se specializovaným obsahem – například i pro dopravu osob (vojáků).
Praga RN AS 16
Hasičský speciál – automobilní stříkačka na podvozku velmi úspěšného silničního náklaďáku (s šestiválcovým, řadovým, benzínovým motorem) vyráběného od roku 1933 do 1953. Praga Erena – to byl řidiči používaný název odvozený z továrního označení RN (Rychlý Nákladní), byla v základním provedení valník střední hmotnostní kategorie. Erena měla souputníka – „bratra“ nazývaného Randál podle označení RND (Rychlý Nákladní Diesel), který se prakticky lišil jen jiným motorem a převodovkou s těžším převodem. Oba typy se vyráběly téměř současně a podvozky obou byly hojně používány pro různé nástavby včetně středního autobusu pro celkem 40 dopravovaných osob. Vyjímkou byl nákladní speciál pro československou armádu – ten byl v počtu 4274 kusů vyráběn v letech 1949-1953 jen s benzínovým motorem pro přepravu 24 vojáků na korbě s plachtou – měl i závěsné zařízení pro tahání 57 i 76mm protitankových kanonů. Dohromady bylo všech provedení vyrobeno skoro 40 000 kusů u nás a asi 17 000 licenčních TAM Pionir v Jugoslávii.
Převzato z časopisu