Představujeme
Společnost – Gaudeamus Brno 2014
Ing. Bohumil Olšanský 27.01.2015 06:40
V roce 1994, v budově Domu techniky na okraji brněnského výstaviště, otevřelo 27 vystavovatelů své expozice návštěvníkům tématicky neobvyklého veletrhu – veletrhu vzdělávání.
Od té doby byl Gaudeamus, veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání, v Brně pořádán každoročně a letos se konal tedy již po jedenadvacáté. 227 vystavovatelů z ČR, jiných evropských států, ale dokonce i z Austrálie zaplnilo pavilony G1 a G2. Byly to hlavně university nejrůznějších názvů a zaměření, universitní fakulty, vysoké školy, střední odborné školy a různé vzdělávací ústavy. Mezi nimi například ŠKODA AUTO VYSOKÁ ŠKOLA, o.p.s a také Univerzita obrany. Ta obsadila i část venkovní plochy před halou G1. Vystavila na ní své poutače – prapor s pěknou tvářičkou v maskáčích oděné vojačky a dvě skutečná speciální vozidla používaná Armádou ČR – obrněný mikrobus jménem DINGO a obojživelný, bojový, kolový obrněnec s ještě zajímavějším názvem PANDUR.
Dingové
Pes dingo (Canis dingo) je moderní australská šelma. Pravděpodobně se vyvinul ze psa domácího, kterého do Austrálie zavlekli pravěcí lidé přicházející z Asie asi před 5000 roky. Živí se králíky, menšími klokany i ptáky, dosahuje hmotnosti až 21,5 kg a v přírodě se dožívá deseti let.
Panduři
Původně osobní strážci šlechticů v Chorvatsku, později ochránci hranic, dobrovolníci v rakouské armádě a nakonec příslušníci c.a k. pěšího regimentu č.53, rozpuštěného v roce 1918. Nejznámějším pandurem byl baron Frantz Trenck (*1711 +1749), člověk s neobyčejným osudem; vystudoval gymnázium a mluvil sedmi jazyky, v šestnácti letech započal vojenskou kariéru v pluku hraběte Palfyho. Později sloužil v Rusku, byl odsouzen k trestu smrti, ale následně jen vypovězen.Ve třiceti letech dostal od císařovny Marie Terezie svolení k vytvoření vlastního vojska složeného z dobrovolníků. Ti nedostávali žold, ale žili z toho, co si vybojovali. Postupně je jich až 5000, provází je pověst o neporazitelnosti, ale také o neuvěřitelné brutalitě. Vzorem je jim jejich velitel vyznamenaný za chrabrost; později je však obviněn ze znásilnění, špatného zacházení s vojáky, obohacování se a defraudace císařského majetku. Byl odsouzen, a znovu k trestu smrti; císařovna trest zmírnila na doživotí na brněnském Špilberku. Trenck naplánoval svoje osvobození – požil neznámou drogu, po které má vypadat jako mrtvý a pak při vhodné příležitosti utéct. Někdo mu však během umělé smrti usekl hlavu – snad z pomsty, snad z majetkového prospěchu.
Převzato z časopisu