Představujeme
Autotec 2008 - V záři reflektorů
Trucker 30.09.2008 00:00
Hesti, Scania a Volvo na Autotecu - video
Daf a Iveco na Autotecu - video
Snad každý, kdo má jen trochu něco společného s profesionální dopravou nákladu a osob, ví, že sudá číslovka na konci letopočtu znamená, že brněnské výstaviště bude v červnu hostit jeden z nejzajímavějších veletrhů v celé střední Evropě. Ano, pořadatelé výstavy Autotec mají být právem na co hrdí, jejich veletrh užitkových automobilů zastává v současné době post největší výstavy svého druhu ve střední Evropě. Její prestižní postavení potvrzuje i zařazení do kalendáře mezinárodních výstav autoritativní organizace O.I.C.A. Letošní ročník se navíc může pochlubit i největším počtem zastoupených zemí. Z 26 zemí můžeme jmenovat například Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Litvu, Švédsko nebo dokonce Thajsko. Mezinárodní účast vykázal Autotec i z hlediska návštěvníků. Poprvé tak byli zaznamenáni odborníci z Estonska, Portugalska nebo Makedonie. Opusťme ale čísla a statistiky a podívejme se, co vlastně poslední ročník přinesl, co bylo k vidění.
Zcela jednoznačně lze říci, že letošní Autotec hostil mimořádně velké množství novinek. Nešlo jen o užitkové automobily, ale i o autobusy, přívěsy a návěsy nebo servisní garážovou techniku. Zmínku zaslouží nejmodernější vysokotlaké čerpadlo vstřikování paliva Common Rail CP4, které produkuje jihlavská pobočka koncernu Bosch, nebo dvoukamerová geometrie s prvky 3D měření od firmy John Bean, zastupovanou u nás známou společností Siems & Klein. Také letos se udělovaly prestižní ocenění, ale o tom až později.
České, ale i slovenské návštěvníky jistě těší vzmáhající se pozůstatky kdysi velkých českých společností. Avia, spadající dnes do mezinárodního koncernu Ashok Leyland, se vedle stoupajících prodejů může chlubit i vzduchotlakým pérováním zadní nápravy. Systém zaujme samočinným přestavováním výšky až po změně delší než 30 sekund, takže neplýtvá energií zbytečně častým upouštěním vzduchu a tlakováním. V expozici nechyběla ani vozidla s motory Cummins splňujícími Euro 4, a to o výkonech 160 a 185 k. Další značkou, která poslední dobou stále více těší českou ekonomiku i milovníky tradičních českých značek, je Tatra.
Automobilka, která je po řadě let na hranici svých výrobních kapacit, se prezentovala například jednodušším armádním speciálem T810. Ačkoliv se od svých sourozenců liší žebřinovým rámem místo tradičního páteřového a jeho budka nezapře svůj původ u Renault Trucks, jde jednoznačně o technicky nesmírně zajímavé vozidlo. Standardy kopřivnického výrobce pro průjezdnost terénem jsou zkrátka velmi vysoké. Nechyběly samozřejmě ani tradiční produkty, jako TerrNo 1 nebo Jamal. Pozornost budil i hasičský speciál na podvozku Tatra 815 4x4. Pýchou se ale výrobce dmul především nad vlastními vzduchem chlazenými motory, u nichž dokázal splnit normu Euro 4.
Velkou expozicí se letos prezentoval nizozemský DAF, který na 680 m2 představil všechny tři modelové řady, kterým vévodila vlajková loď XF 105 v provedení Super SpaceCab s motorem Euro 5 o výkonu 510 k. Nechyběl ani všestranně zaměřený typ CF 85 460 SpaceCab v provedení tahač s konfigurací 6x2 s řiditelnou první a druhou nápravou. Skutečným magnetem DAFu byl ale prototyp LF 45.180 G08 DayCab HYBRID s hybridním pohonem realizovaným prostřednictvím vznětového motoru a elektromotoru. Úspora spotřeby o 30 % je již dost pádným důkazem, že hybridní technologie mají svou budoucnost i v nákladních vozidlech.
Italská značka Iveco si v Brně odbyla světovou premiéru nové generace řady Eurocargo v kategorii 6 až 19 t celkové hmotnosti. Inovovaná budka je k dispozici v denní i prodloužené verzi a k pohonu je určeno celkem sedm motorů Tector. Nabídka agregátů Euro 5 začíná čtyřlitrovým čtyřválcem a končí šestilitrovým šestiválcem. Zájmu se těšil rovněž pracovní off-road Massif poháněný třílitrovým čtyřválcem.Stánku automobilky MAN logicky dominovala řada TGX/TGS pyšnící se prestižním titulem Truck of the Year 2008.
Magnetem expozice pak byly v současné době nejsilnější evropské tahače TGX 16.680 v konfiguraci 4x2 a TGX41.680 8x4/4 pro nadměrnou přepravu s celkovou hmotností až 250 t. Na Autotecu nechyběly ani exotičtější značky, jako například MAZ. Skromnou prezentací českého dovozce reprezentoval sklápěč se znakem náprav 6x6. V obležení návštěvníků byla i expozice koncernu Mercedes-Benz, kde měla premiéru již třetí generace modelu Actros. Ta prošla zdokonalením jak z hlediska ekonomiky provozu, tak i bezpečnosti a samozřejmě se nezapomnělo ani na komfort řidiče. Šestiválce od 235 do 350 kW a osmiválce od 375 do 440 kW pracují s automatizovanou převodovkou PowerShift druhé generace.
Novou vlajkovou loď předvedl v Brně i Renault Trucks. Kromě Magnumu si však návštěvníci mohli prohlédnout prakticky celou paletu modelových řad. Vedle Keraxu DXi13 500 budil značnou pozornost i rozvážkový Premium Distribution s pohonem na zemní plyn. Agregát Cummins poskytuje 230 k a točivý moment 678 Nm. Dalo by se říci, že letošní autosalon se nesl hlavně v duchu Euro 5. Výjimkou nebyla ani švédská Scania, která předvedla novou řadu motorů s technologií EGR a v současné době tak může zákazníkům nabídnout řešení s oběma technologiemi - tedy jak EGR, tak i SCR. Obdiv sklízel hasičský speciál Scania P340LB4x2 HHZ Euro 4. Co se týče autobusů, vedle Irizar i4 byl přítomen i OmniCity s pohonem na etanol, který zajišťoval přepravu návštěvníků po výstavišti.
Tak jako většina výrobců i Volvo letos modernizovalo své vlajkové lodi. Modely FH12 a FH16 prošly modernizací zejména ve smyslu pohodlí řidiče. V jejím rámci se také řada prvků přesunula z položek příplatkové výbavy do standardní specifikace - jde například o dešťový senzor nebo světlomety natáčené ve směru jízdy. Tolik tedy „dospělá auta”.
Ohromnému zájmu se ale těšily i pracovní „drobečci” s celkovou hmotností do 3,5 t. Návštěvníci věnovali značnou pozornost především oblíbeným řadám kompaktních vanů. Tento segment zde zastupovaly novinky Citroën Berlingo a Peugeot Partner, Renault Kangoo, prodloužené VW Caddy Maxi nebo Fiat Dobló Maxi.
Velkému zájmu se těšila také trojice nejmenších pracovních automobilů - Citroën Nemo, Peugeot Bipper a Fiat Fiorino. Horkou novinkou pak byla nová generace oblíbeného Hyundaie H-1. Korejský lehký van narostl ve všech směrech. Postaven je na rozvoru 3200 mm a jeho celková délka dosahuje 5125 mm. Rozměry skříně jsou 2375 x 1620 x 1350 mm, což v řeči krychlových centimetrů znamená úctyhodných 4,3 m3. K pohonu slouží přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,5 l a výkonu 125 kW. Kompletně inovovanou paletu modelů představil Nissan. Vedle typů vycházejících z produkce sesterského Renaultu, tedy Kubistaru, Primastaru a Interstaru se představily vlastní řady Atleon a Cabstar. Zaujal zvláště Atleon, který je u nás stále poměrně málo známým vozidlem. Přitom pokrývá spektrum od 3,5 do 15 tun celkové hmotnosti, přičemž volit lze ze šesti délek rozvoru náprav, pěti verzí rámu, dvou velikostí budky a pěti výkonových variant motorů.
Nejmladším členem rodiny je pak model Cabstar, který využívá rovněž velmi pestré škály provedení. Hlavní novinkou expozice Nissanu byla ale řada pracovních terénních pick-upů NP300. Automobilka po jistou dobu opustila ryze pracovní segment a věnovala se především prodejně velmi úspěšnému, leč již málo pracovnímu modelu Navara. Luxusně pojaté pick-upy totiž nacházejí svou klientelu zejména u velmi aktivně žijících lidí, pro řemeslníky je ale bohatá výbava zbytečná. Na trh se tak vrací pracovní pick-up s agregátem splňujícím Euro 4. K dispozici jsou tři kabiny, krátká, prodloužená a dlouhá čtyřdveřová. Nový pick-up představíme podrobně v některém z dalších čísel. Tolik hlavní automobilové novinky.
Velmi silnou skupinou byly pochopitelně osobní automobily v úpravě N1, tedy s možností odpočtu DPH. S ohledem na legislativní úpravu přinášející v možnostech odečítání daně z přidané hodnoty výrazně volnější poměry se na příštím Autotecu s těmito modely pravděpodobně již nesetkáme.
Zdroj: Trucker 08/08
Autor: Boris Dacko