Představujeme
Autobusy značky MAN
Milan Olšanský 22.09.2003 00:00
|
Tímto krokem se společnost MAN Nutzfahrzeuge Group stalatřetím největším výrobcem autobusů v Evropě. MAN Group má kromě jiných organizačně začleněnou též divizi BUS, do které od poloviny minulého roku patří jak značka MAN Bus, tak i značka Neoplan. Divize BUS má společný odbor prodeje s divizí Truck starající se o vývoj a výrobu nákladních a užitkových vozidel.
Strategií rozvoje Bus je v nejbližší době přesunout co nejvíce výroby do závodů v polské Poznani a turecké Ankaře. Společnou existencí obou značek autobusů chce firma dosáhnout vysokého stupně synergie.
Polské Starachowice a Poznaň, stejně jako turecká Ankara produkují dálkové luxusní autobusy jak pro vnitřní trh, tak na export. Z Turecka navíc je plněn středovýchodní trh. Neoplany jsou vyráběny ve Stuttgartu, bavorském Pilstingu a saském Plauenu. Autobusy určené pro lokální provoz v těžkých podmínkách afrického kontinentu opouští výrobní linku Neoplanu v jihoafrickém Olifantsfonteinu. Hlavní produkce v Evropě se zaměřuje na luxusní autobusy pro dálkové cestování, autobusy vhodné pro střední vzdálenosti a vozidla vybavená speciálními, životnímu prostředí přátelskými, motory. Zatímco MAN produkuje dvě řady autobusů Lion’s Star a Lion’s Coach, včetně třínápravových variant označovaných jako Top Coach a Top Star, Neoplan má ve své nabídkové paletě řady Cityliner a Starliner. Činnost v ČR. V naší republice jdou nejvíce, přes importéra MAN užitková vozidla Česká republika, na prodej autobusy se lvem ve znaku. Pro lepší orientaci si je rozdělme do tří hlavních skupin, nízkopodlažní, meziměstské a linkové a zájezdové luxusní.
Typickými představiteli první skupiny jsou modely MAN NL 223, 83 respektive 313 v celkových délkách 12, 15 resp. u kloubové varianty 18 metrů. Pro jejich pohon jsou používány vznětové motory, motory pracující se spalováním zemního plynu neboli značené jako CNG a motory spalující kapalnou směs propan-butanu – LPG. Vnějším znakem jsou nádrže alternativního paliva umístěné na střeše vozidla. Konstrukce autobusu zhusta využívá řešení poklesu nástupní hrany. Celková kapacita autobusů je 92 místu u varianty s celkovou délkou 12 metrů, 111 míst pro celkovou délku 15 metrů a 150 míst u kloubové varianty. Představiteli druhé skupiny autobusů MAN, tzv. meziměstských a linkových, jsou vozidla MAN 313 či 363. Ve dvounápravové variantě jejich celková délka dosahuje 12 metrů, v třínápravové variantě potom 13,7 metrů. Pro pohon autobusy využívají motory o maximálním výkonu 310 nebo 360 koní. O jeho přenos na kola hnané nápravy se stará převodovka ZF a o plynulost i bezpečnost provozu potom integrovaný retardér. Úlohu příměstského linkového autobusu plní MAN SL 223 s celkovou délkou 12 metrů. K pohonu je využíván vznětový motor naladěný do jedné z úrovní maximálního výkonu, 220, 250 nebo 280 koní. Pohonná jednotka samozřejmě splňuje přísné emisní limity dle norem Euro 3, ostatně jako u všech autobusů MAN.
Autobus může být vybaven automatickou převodovkou ZF nebo Voit s retardérem. Celková obsaditelnost 18 tun těžkého autobusu je 95 lidí. Vozidlo může být vybaveno dvěma nebo třemi dveřmi. Existuje též možnost zakoupit provedení s poklesem nástupní hrany. Standardně tyto autobusy jezdí na pneumatikách rozměru 295/80. Luxusní a zájezdové autobusy. Na nejvyšším stupni nabídky autobusů stojí skupina vozidel zájezdových, luxusních. Patří mezi ně modelové řady Lion’s Coach a Lion’s Star. U takto označených modelů jde o provedení dvounápravové s celkovou délkou 12 m. Pokud je přidána druhá vlečená zadní náprava vozidla jsou označována jako Lion’s Top Coach a Lion’s Top Star, jejich celková délka je 13,7 m.
Celková obsaditelnost u těchto vozidel je 52 resp. 60 lidí. K pohonu jsou využívány vznětové motory s maximálním výkonem 410 nebo 460 koní. Jízdu s autobusem podstatně zpříjemňuje automatizovaná převodovka MAN TipMatic s dvanácti převodovými stupni a integrovaným retardérem. Brzdová soustava pracuje s kotoučovými brzdami na všech kolech a systémem BreakeMatic.
K luxusnímu vybavení autobusů této kategorie standardně patří audio a video systém, dva televizní přijímače, kuchyňka, toaleta a například lůžko pro odpočinek druhého řidiče. Podle konkrétního provedení je cestujícím k dispozici 9 až 13 m3 úložného prostoru. Celkem se za poslední období prodalo v České republice několik desítek autobusů Man. Převážně zájezdní Lion’s Coach, ale i Lion’s Top Coach. Své zákazníky našly také příměstské a linkové autobusy SL a SÜ 223 respektive 283. V současnosti navíc například Dopravní podnik Most a Dopravní podnik Litvínov odebírá nízkopodlažní autobusy s pohonem na kapalnou směs propan-butan. Značka MAN s centrálou v Čestlicích u Prahy a sítí 18 servisů v celé ČR je schopna poskytnout všechny standardní servisní služby pro vozidla a autobusy své produkce. text: Milan Olšanský zdroj: Doprava a silnice 5/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)