Představujeme
Autobusy Volvo nově v ČR
22.09.2003 00:00
|
V tomto oboru není Volvo žádným nováčkem. Již první podvozek nákladního automobilu Volvo v roce 1926 posloužil zároveň jako základ pro první autobus Volvo. V průběhu let vývoj hnacích skupin a podvozků nákladních automobilů Volvo šel „ruku v ruce“ s vývojem pro autobusy.
Dnes je Volvo Bus Corporation druhým největším výrobcem autobusů ve třídě nad 12 tun na světě s počtem nad 11 000 vyrobených kompletních autobusů a autobusových podvozků. Původní koncept Volvo Bus Corporation zaměřený na výrobu samostatného podvozku a přenechání kompletace karoserie „nezávislému partnerovi - karosáři“ je v poslední době stále více nahrazen systémem „kompletní autobus od Volvo“.
Volvo Bus Corporation za tímto účelem investovala a koupila některé své dřívější partnery - karosáře v Evropě a postavila novou továrnu na kompletaci karoserií ve Wroclavi.
Principem spojení výroby podvozků a karoserie, systémem jeden výrobce - jeden dodavatel, je především odpovědnost Volvo vůči zákazníkovi, zejména ve věcech záruky a poprodejních služeb. V rámci těchto spojení nabízí Volvo Bus Corporation celou řadu autobusů pro použití v městské, meziměstské nebo dálkové turistické přepravě. Typickým produktem pro městskou autobusovou dopravu je nízkopodlažní autobus nesoucí typové označení Volvo 7000. Nízkopodlažní autobus Volvo 8700. Pro městskou ale především pro příměstskou a meziměstskou přepravu osob je určen autobus Volvo 8700, který může být v kombinaci s různými podvozky vybaven pro delší nebo kratší přepravní vzdálenosti s různým stupněm komfortu. Společným znakem těchto autobusů je konstrukce karoserie a její nosné části z nerezové oceli, která dává autobusům vysokou životnost, nízké náklady na údržbu a v neposlední řadě zvyšuje zůstatkovou hodnotu použitého autobusu. Hnací skupiny těchto typů autobusů lze kombinovat podle specifických požadavků určující především použití autobusu. Karoserie typu Volvo 7000 je postavena na podvozku B7L nebo v kloubovém provedení na B7LA. Typ Volvo 8700 je možno dodat na podvozku B7LE s nízkou nástupní výškou u předních a prostředních dveří nebo B7R s výškou podlahy 1000 mm v celé délce autobusu. Tyto autobusy jsou stavěny pro příměstskou a meziměstskou dopravu osob.
Nejluxusnějším reprezentantem typu Volvo 8700 pro dálkovou meziměstskou dopravu je autobus postavený na podvozku nazývaném TX. Zatímco podvozky označované B7xxx používají tři výkonové varianty 7 „litrových motorů“ Volvo(202, 213, 228 kW), podvozek TX je výhradně spojen s ležatým 12 „litrovým „ motorem o výkonu 250 a 279 kW. Všechny motory splňují současné nejpřísnější emisní limity Euro III a lze je kombinovat s různými typy automatických převodovek nebo převodovek s mechanickým řazením.
Výsledkem mnohaleté spolupráce Volvo Bus Corporation s belgickým karosářem Jonckheere je autobus pro dálkovou turistickou přepravu nazývaným B12 B Arrow. Na již zmíněném podvozku Volvo TX vyrobeném z nerezové oceli vybaveném motory s dvěmi výkonovými variantami DH12D 380 a 420 kW je postavena moderní karoserie s opláštěním z nerezového plechu.
Vnitřní vybavení tohoto autobusu může být provedeno podle individuálních požadavků zákazníka, od nejluxusnějších sedaček potažených kůží s tříbodovými pásy, až po konferenční uspořádání vnitřního prostoru. Kávovar, lednička, video, toaleta, jakož i polohovatelné sedačky jsou v B12B Arrow standardem. Tento dálkový autobus může být v délce 12,7 m ve dvounápravovém provedení nebo 13,7 m s třetí zadní řiditelnou nápravou. Servis a náhradní díly. Díky spojení ve vývoji a výrobě komponentů Volvo Truck a Volvo Bus Corporation, je síť servisů a prodejen náhradních dílů společná. text: -bv- zdroj: Doprava a silnice 5/2003 |