Historie
MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)
Jan Tuček 19.01.2023 09:51
Foto: Archiv autora
Foto: Archiv autora
V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného vzduchem chlazeným osmiválcem z Tatry 613, umístěným nad zadní nápravou. Jeho iniciátory byli šéf záchranářského týmu Narex Cyril Svoboda (1931–2003) a designér Václav Král (1936–2005).
Připomeňme si, že v té době vše, co souviselo s motoristickým sportem a motorismem vůbec, řídil Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou. Cyril Svoboda i Václav Král dobře věděli, že je třeba postupovat takticky, aby na svoji v tehdejších poměrech téměř nemravnou vizi nepřivolali nepřízeň příslušných funkcionářů.
Foto: Archiv autora
A tak byl projekt, jemuž říkali Supertatra, ale také Antiporsche, prezentován coby záchranářské vozidlo určené k zabezpečování závodů na okruzích. Václav Král navrhl kompaktní dvoumístné kupé velmi střídmých tvarů, jehož jediným výstřelkem byla svislá „ploutev“ a dvě řady lamel na zádi připomínající tradici legendárních osmiválců Tatra 87.
Kupé s rozvorem náprav 2650 mm a rozchodem kol 1560 mm vpředu i vzadu mělo být dlouhé 4250 mm, široké 1800 mm a vysoké jen 1160 mm. Základem vozu měl být trubkový prostorový rám, dárcem podvozkových skupin i poháněcího ústrojí se měla stát Tatra 613. V létě 1987 dokázal Cyril Svoboda získat na tento projekt ze Svazarmu na tu dobu nemalou částku 300 tisíc Kčs, dvě kupé pro tým Narex měl zhotovit plzeňský závod podniku Metalex, tehdy účelového zařízení Svazarmu.
Mezitím se však původní představa začala měnit, nově postavený závodní okruh v Brně lákal k vytvoření národní třídy supersportovních vozů. Václav Král v té době vytvořil několik nových návrhů kupé zaoblenějších a sofistikovanějších tvarů s rozvorem 2700 mm a délkou 4500 až 4600 mm. Už jejich označení Tatra MTX 3.5 RS naznačovalo, že spíš než o záchranářské vozy mělo jít o automobily závodní.
Foto: Archiv autora
V Kopřivnici i v Příboře měli pro tuto představu pochopení a byli ochotni poskytnout potřebné komponenty, vedení Svazarmu bylo proti se vcelku rozumným argumentem, že by u nás bylo jen velmi obtížné zajistit bezpečnost závodů vysoce výkonných kupé s osmiválcovými motory.
Vize českého supersportu však žila dál, Václav Král ji na desítkách kreseb zdokonaloval a aktualizoval. V roce 1988 dospěl do fáze, kterou na rentgenovém průhledu označil slovy „Návrh supersportu MTX Tatra (definitivní varianta Supertatry)“.
Na jaře 1989 se v poněkud stísněných prostorách soukromé garáže v Kralupech nad Vltavou začal rodit dřevěný model budoucího vozu v měřítku 1:1. Podle plánů a pokynů Václava Krále jej stavěl Bohumil Fiala s pomocí několika přátel. Ještě před provedením finální povrchové úpravy model posloužil ke zhotovení negativních laminátových forem karosářských dílů kupé. Poté se přestěhoval do Roztok u Prahy, kde nedaleko Králova bydliště dostal krásný červený zevnějšek s černými plochami místo oken.
Mezitím ale přišel listopad 1989, spolu s komunistickým režimem se sesypal i Svazarm a Metalex čekaly peripetie privatizace. Vize supersportu dostala nový rozměr, stala se podnikatelským záměrem. Na jaře 1990 představil Václav Král model Supertatry tuzemským i zahraničním novinářům a o projektu informovala řada renomovaných časopisů v Evropě, ale i v Japonsku a USA. V polistopadové euforii se zdálo, že Supertatra bude komerčně úspěšná.
Foto: Archiv autora
V září 1990 začali v plzeňské provozovně Metalexu stavět podvozek prvního skutečného vozu, jemuž v typologii své značky přidělili označení MTX 2-05. Práce vedl Ing. Vladimír Friml, odpovědnost za podvozek nesl Ing. Antonín Filípek a na stavbě laminátové karoserie se podílel i syn Václava Krále, Ing. Jiří Král.
Po sedmi měsících byla na jaře 1991 karoserie hotova, pak následovala montáž a dokončovací práce. V červnu 1991 absolvovalo červené kupé první testovací jízdy na autodromu v Mostě. Vůz řídil zkušený závodník a ředitel firmy MTX Ing. Petr Bold, Václav Král se při této příležitosti poprvé – a údajně jedinkrát – ve svém výtvoru svezl, i když jen na sedadle spolujezdce.
Poté následovaly testovací jízdy a měření na zkušebním polygonu Tatry v Kopřivnici a na nedalekém letišti v Mošnově, jízdní vlastnosti zbrusu nového supersportu se zkoušely i na silnicích v okolí Příbora. Mezi místními patrioty vyvolávalo kupé poháněné zvučným vzduchem chlazeným osmiválcem valašského původu vlny nadšení.
Ve druhé polovině října 1991 se na výstavišti v Praze-Holešovicích uskutečnil první novodobý autosalon; ten předchozí se odehrál na stejném místě, ovšem před dlouhými čtyřiačtyřiceti lety, v říjnu 1947. Červené supersportovní kupé prezentované coby MTX Tatra V8 se po právu stalo hvězdou autosalonu, obdivovalo je přes 600 tisíc návštěvníků. V letáku rozdávaném na stánku mimo jiné stálo: „Představujeme Vám špičkový výrobek našeho současného výrobního programu, supersportovní dvousedadlový automobil stokusové série MTX Tatra V8. Výrobou tohoto automobilu v kooperaci s automobilkou Tatra chceme navázat na dlouholetou tradici sportovních a aerodynamických osobních vozů firmy Tatra a využít přitom více než dvacetileté zkušenosti MTX s vývojem a výrobou závodních vozů.“
Technické údaje a osud supersportů MTX Tatra V8 přinášíme ve druhém díle zde.
Převzato z časopisu