Motorsport
TransAm Road Racing Series – Renesance
Tom Hyan 21.05.2014 07:45
Málokterý šampionát se může pochlubit pětačtyřicetiletou tradicí, byť nakrátko přerušenou...
V roce 1966 se jela americká série TransAm poprvé, letos vstupuje do 46. ročníku. Okruhové závody siluet s trubkovým rámem a karoserií imitující sériový vůz doplňují souboje produkčních automobilů, které jedou společně. Do prvního závodu sezony 2014 v Sebringu nastoupilo 43 z přihlášených 52 vozů, ve druhém na trati Homestead-Miami pořadatelé účastníky rozdělili, poprvé tak třída TA2 jela v samostatném závodě (19 vozů), protože celkem účinkovalo 51 jezdců a vozů. To je opravdu slušná účast...
Na Homesteadu popáté v historii šampionátu startovalo přes padesát vozů. Závody TransAm se těší velké oblibě, protože diváci vidí na trati stejné typy vozů, jaké mají doma v garáži, byť výkony závodních verzí vzrostly až na 625 kW (850 k). Osmiválce 5,8 litru přešly teprve v roce 2012 na vstřikování benzinu místo čtyřhrdlových karburátorů (zatím povoleny obě možnosti); trubkové rámy obou vyšších kategorií TA a TA2 vyrábějí různí specialisté (např. známý Riley & Scott; pro TA2 výhradně Howe Racing), karoserie reprezentují vozy Chevrolet Corvette a Ford Mustang v nejvyšší třídě, ve druhé především Chevrolet Camaro.
Třída produkčních vozů TA3 s originální konstrukcí je rozdělena do dvou kategorií, a to TA3I (International Group), resp. TA3A (American Muscle), v první si přijdou na své vyznavači klasiků BMW M3, Porsche 911 GT3, Aston Martin GT4, Dodge Viper a Chevrolet Corvette, ve druhé samozřejmě opět jezdí typy Camaro a Mustang. Mistrovské tituly 2013 dobyli Američané Doug Peterson (Corvette; TA), Cameron Lawrence (Camaro; TA2), Chuck Cassaro (Mustang; TA3A) a David Seuss (Porsche 911 GT3; TA3I), startují ovšem také jezdci z jiných zemí. Vysloužilé automobily TransAm se hojně zúčastňují závodů historických vozidel, vypsaných pro tuto třídu např. na okruzích Laguna Seca a Sonoma Raceway v Kalifornii. Jeden z nich dokonce po této sérii získal jméno, je to proslulý Pontiac Firebird TransAm. Veterán Doug Peterson z Bonita Springs na Floridě loni vyhrál šest z deseti závodů, Corvettu mu připravuje úspěšný tým Tony Ave Racing, jehož šéf Tony Ave sám dobyl tituly TransAm 2010 a 2011.
Peterson v prvním závodě 2014 na Sebringu opět zvítězil, za jeho Corvettou dojel Cliff Ebben (Mustang) a Amy Rumanová (Corvette), první žena, která vyhrála závod TransAm (2011 finále v Road Atlantě). Nyní čtyřicetiletá Amy jezdí od roku 1992 v týmu svého otce Boba Rumana (72), jenž ovšem nadále občas usedá za horký volant. Také matka Barb závodila (dnes koordinuje tým), starší dcera Niki závodí, v šampionátech SCCA (Sports Car Club of America), pořadatele TransAm, totiž panuje přátelská atmosféra jako za starých časů a jezdci jsou většinou ryzí amatéři... Závody TransAm mají bohatou tradici a výsledkové listiny tvoří mnohá slavná jména. Vůbec první závod vyhrál 25. března 1966 v Sebringu jistý Jochen Rindt s vozem Alfa Romeo GTA, pozdější mistr světa F1 in memoriam (1970). První titul 1966 získala dvojice emigrantů Gaston Andrey (přijel ze Švýcarska) a Horst Kwech (z Vídně), rovněž s vozem Alfa Romeo GTA, pak však převzaly vládu americké muscle cars Ford Mustang, Chevrolet Camaro a AMC (American Motors) Javelin, s nimiž hrdiny šampionátu byli nejprve Jerry Titus (mistr 1967), Mark Donohue (1968, 1969 a 1971), Rufus Parnelli-Jones (1970) a George Follmer (1972); nadvládu amerických vozů s motory V8 přerušily jen Porsche 911, britský Jaguar XKR (několikrát) a Audi 200 Quattro (Hurley Haywood v roce 1988). Rekordních 31 vítězství získal Paul Gentilozzi, pětinásobný mistr (1998 Corvette/Camaro, 1999 Mustang, 2001, 2004 a 2006 Jaguar XKR).
Jeho poslední titul je neoficiální, protože se konaly jen dva závody, pak mistrovství skončilo, aby je SCCA obnovila pro sezonu 2009 (mistrem Tommy Drissi na Jaguaru XKR). Od roku 2010 však kralují Corvetty, nejprve dvakrát Tony Ave mistrem, pak 2012 Simon Gregg a 2013 Doug Peterson. Dnes jedenapadesátiletý Simon Gregg z Floridy je synem dvojnásobného šampiona Petera Gregga, továrního jezdce Porsche (vyhrál TransAm 1973 a 1974), jeho matka Deborah roz. Marrsová také jezdila velké závody, v TransAm 1987 byla celkově pátá (Mercury Capri) a 1992 desátá (Chevrolet Camaro). Není bez zajímavosti, že se do první desítky celkové klasifikace několikrát dostal také známý herec Paul Newman a v TransAm startovala řada jezdců Indy Cars a dokonce závodníků formule 1 (mj. Jacky Ickx, Hans Stuck, Peter Revson). Letos je pravidelným účastníkem Adam Andretti (35), synovec slavného Maria a bratr Johna, jenž se už blýskl druhým místem TA2 v Homesteadu (Chevrolet Camaro). Veterán Greg Pickett (67) jel nejvíce závodů a jako jediný vyhrál ve čtyřech desetiletích TransAm (naposledy 2005 v Edmontonu). V letošním šampionátu je vypsáno dvanáct závodů napříč Spojenými státy americkými a Kanadou, ostatně proto TransAm, a to na slavných okruzích od Sebringu přes Road Atlantu, New Jersey, Road America, Mid Ohio, Lime Rock a další, až po listopadové finále v Daytoně. TransAm totiž přitahuje také vyrovnanou konkurencí, což je pro sportovní hodnotu závodů neobyčejně důležité.
Převzato z časopisu