Motorsport
Příprava na Dakar – Tři závody, tři výhry a série testování
-red- 18.12.2014 06:32
Sto deset dní zbývá do slavnostního zahájení Rallye Dakar 2015. Do odvezení a nalodění techniky na zaoceánskou loď v Le Havre ovšem zbývají pouhé dva měsíce.
Proto přípravy týmu Bonver Dakar Project na nejnáročnější vytrvalostní rallye světa vrcholí. Práce na dílně v Kopřivnici jsou v plném proudu, a to jak po technické, tak logistické stránce. Kromě chystání a balení náhradních dílů a plánování zázemí týmu během slavné dakarské rallye, do které kamiony odstartují 3. ledna 2015 a do první rychlostní zkoušky se vydají o den později, tým Bonver Dakar Project dbá i na odzkoušení a připravení svých kapotovaných speciálů Tatra Jamal. Po třech úspěšných závodech a vítězstvích Tomáše Vrátného na Baja Drawsko, kazašsko-české posádky Artura Ardavičuse na Baja Aragon a polsko-české posádky Roberta Jana Szustkowského na Baja Poland, se členové týmu zaměřili na sérii důležitých testů, ve kterých pokračují i nadále, a to jak v extrémních terénních podmínkách ve slovenském vojenském prostoru v Senici, tak na polygonu v Kopřivnici.
„Zvolili jsme taktiku testování, protože zkoušíme řadu nových a doposud nevyzkoušených věcí,“ vysvětlil Milan Holáň, šéftechnik týmu Bonver Dakar Project a palubní mechanik posádky Tomáše Vrátného. „Testujeme nové portfolium tlumení. Máme nové tlumiče s proměnlivou charakteristikou stabilizace, které vyvíjíme ve spolupráci s francouzskou firmou Donerre. Kromě toho ladíme i konfigurace motoru a převodu,“ prozradil. V rámci testování se na Rallye Dakar připravují nejenom závodní speciály, ale i jejich posádky. Nejvíce námětu na změny má zkušený kazašský pilot Artur Ardavičus, který na Rallye Dakar 2012 obsadil vynikající třetí místo. Tehdy závodil za tým Kamaz Master. „Vzhledem k tomu, že Artur je technicky náročný a zkušený zákazník, chceme mít auto podvozkově připravené tak, abychom si byli jistí, že je spolehlivé a konkurenceschopné. Budeme testovat tak dlouho, dokud nebudeme mít jistotu, že technický výstup je dle požadavků pilotů,“ upozornil Milan Holáň. „Zástavbovou funkčnost agregátů včetně teplot jsme si ověřili v průběhu roku. Máme dva měsíce a malými krůčky chceme dosáhnout nejlepšího možného technického doladění podvozkových podskupin včetně brzd. Provádíme telemetrické měření zdvihů, měření teplot brzdové soustavy a celkové trakce auta. Řešíme brzdové obložení, brzdové bubny, děláme jejich destrukční zkoušky, jednoho při teplotě 560 °C a druhého při teplotě 730 °C. Snažíme se jít opravdu do detailů.“ Tři závodní speciály Tatra týmu Bonver Dakar Project a jejich mezinárodní posádky se měly v termínu od 3. do 9. října zúčastnit rallye OilLibya du Maroc. Kvůli dalšímu naplánovanému testování a chystání věcí na Rallye Dakar se však závodu zúčastní pouze polsko-česká posádka Roberta Jana Szustkowského, a to s kamionem Mercedes–Benz Unimog. „Priorita je Dakar. To si uvědomujeme my, naši piloti i techničtí partneři a sponzoři. Proto jsme se rozhodli nezúčastnit se rallye s našimi závodními auty. Nechceme, aby se kamiony těsně před odjezdem do přístavu v Le Havre poškodily, čímž bychom mohli ohrozit náš start na Rallye Dakar. Soustředíme se na to, abychom auta doladili v rámci našeho naplánovaného tréninkového programu a co možná nejlépe se připravili na Dakar,“ doplnil Milan Holáň.
Převzato z časopisu