Motorsport
Dakar 2019 – Příprava na Dakar 2019
-red- 03.08.2018 05:31
Jen co se zotavili piloti, navigátoři mechanici a vůbec celé týmy po absolvování „Dakaru 2018“, už zahájili přípravu na Dakar 2019.
Big Shock Racing Team
Martin Macík a Jan Brabec, v doprovodu kompletního týmu Big Shock Racing, se na začátku prázdnin dorazili do pouštní oázy na Sahaře. Hned poté, co rozbalili bivak, začali s tvrdým tréninkem na Dakar 2019, který se v lednu celý odehraje na území Peru. Závodníci potřebují zlepšit fyzičku, jízdu v písku, získat jistotu v navigování a mechanici budou také testovat technické novinky, kterými stihli vylepšit Frantu, žlutou závodní liazku Martina Macíka. „Plán byl každý den zvládnout 200–300 kilometrů najetých kilometrů v písku, domů si povezeme kolem 4000 kilometrů najetých v poušti. Vybrali jsme místo, kde je opravdu rozmanitý terén, kromě písku a velkých dun dojde určitě i na kamení, pisty a Brabčákovu (motocyklista Jan Brabec) oblíbenou velbloudí trávu,“ popisuje Martin Macík, pátý nejlepší pilot kamionu Dakaru 2018.
O nečekané situace není nouze nejen na Dakaru, ale spousta jich přichází i během tréninku. „Brabčák si dneska udělal výlet. Podařilo se mu s motorkou zahrabat až po nádrž, v životě jsem nic podobného neviděl. Nebyl ji schopen sám vytáhnout, takže šel několik kilometrů pěšky do bivaku a s pomocí dalších kluků ji pak jeli vykopat,“ popisuje Martin Macík jednu z tréninkových událostí. Dolování závodních strojů z písku je v rámci soustředění jednou z vůbec nejčastějších činností. „Frantu už zvládáme vyprostit za 20–30 minut, záleží na stupni zahrabání. Ale zaměřujeme se hlavně na techniku jízdy a snažíme se získat také potřebnou rychlost, protože poslední Dakar byl místy až nesmyslně rychle rozjetý,“ doplňuje Macík. Jan Brabec, nejrychlejší český motorkář Dakaru 2018, si také předsevzal zlepšit navigaci, která ho během jeho prvního startu lehce pozlobila. Proto do Afriky přivezl software pro tvorbu roadbooků. Přijel také František Tomášek, navigátor Martina Macíka, aby se také zapojil do navigačního výcviku a vylepšil tak svou orientaci v dunách.
Součástí tréninku je i fyzická příprava zaměřená zejména na kondici. Tým potřebuje otestovat i techniku, která se ve vysokých teplotách a silné zátěži v písku chová jinak než při jízdě Sedlčanskou kotlinou. „U Franty si chceme ověřit pár detailů na motoru, úpravy naší oblíbené vrtule a částečně budeme řešit i podvozek,“ prozrazuje Martin Macík. Tým Big Shock Racing v tuniské oáze strávil tři týdny a postupně ho tu navštívili dvě party fanoušků, kteří měli možnost projet se pouští na čtyřkolkách, motorkách nebo v závodních autech, poklábosit s jezdci v bivaku a prožívat s týmem přípravy na další Dakar. Závodní stroje a jezdci však nebyli jediní, kteří potřebovali pře Dakarem otestovat. Svoji malou generálku zažil například i nový mechanik Lukáš Kalanka, přezdívaný Počůvaj. „Přijel jsem na pohovor do týmu až ze Slovenska, a protože jsme si vzájemně padli do oka, nakonec jsme si plácli. Ve svých 29 letech jsem se rozhodl i s manželkou a malým děckem přestěhovat do Sedlčan a dát se na dráhu dakarského mechanika. Pobyt v -Africe byl prvním křtem,“ popisuje Lukáš. Přičemž, tým Big Shock Racing se dále rozhlíží po dalších posilách do party mechaniků.
Martina Macíka po návratu čekala plánovaná operace kolene. Ale už 18. července musí být opět fit, aby zvládl odjet do Španělska na závod Baja Aragon. Pak budou následovat další dálkové rally. Jan Brabec se těší na Hungarian Baja a oba jezdci si užijí ještě závody Baja Poland a El Chott Rally.
Převzato z časopisu