Motorsport
Dakar 2014 – Soukromý „miniDakar“
Otto Langmaier 07.02.2014 07:51
Přestože jak Martin Kolomý, tak Jaroslav Valtr museli letošní ročník Rallye Dakar předčasně ukončit, dokázali ještě v rámci předposlední etapy na sebe strhnout pozornost velké části místních fanoučků. Zcela neoficiálně a bez jakékoliv návaznosti na soutěžící stále ještě bojující na trati si to oba čeští truckeři „rozdali“ jen mezi sebou.
Svým nápadem strhli částečně pozornost diváků na svoji stranu. Navíc dokázali, že odstoupením z oficiální soutěže „nic nekončí“. Nezabalili to, tak jak to dělají mnozí, a neujeli či neutekli z konkurenčního prostředí, které bylo letos nad síly jejich techniky. Naopak znovu se postavili na startovní čáru a změřili své jezdecké schopnosti a možnosti svých ostrých strojů. Nutno podotknout, že obě dvě ostrá soutěžní vozidla, jak „Fat Boy“ Tatra, tak Liaz připravený týmem KM Racing Martina Macíka jsou osazeny vysokovýkonnými motory Gyrtech z produkce značky Buggyra. Do jisté míry tak šlo o „bratrovražedný“ souboj dvou rozdílných konstrukčních koncepcí podvozků. Soukromý závod odstartoval na asfaltové silnici, pokračoval prašnými cestami a finišoval na pobřeží Pacifiku. To vše po odjezdu z bivaku u El Salvadoru, za startem skutečné rychlostní zkoušky. Do čela šel na silnici Jaroslav Valtr se svojí Liazkou. Ovšem Martin Kolomý mu byl v patách. Při nájezdu do terénu se Tatra dostala před Liaz. Situace se obrátila a teď „dýchal prach“ od kol speciálu Buggyra Tatra Jaroslav Valtr. Na pobřeží si oba jezdci stroje vyměnili.
„Rád si vyzkouším jakýkoliv závodní truck. Tatra je špičkový stroj a vnímám hlavně rozdílnost funkce náprav. Bylo to příjemné svezení,“ chválil speciál Buggyra Tatra Jaroslav Valtr. „Liaz znám, takže mě v něm nic nepřekvapilo. S novým motorem Gyrtech se z něj stalo konkurenceschopné auto,“ konstatoval Martin Kolomý. „Myslím, že jsme jízdou v prachu ukazovali, že výkony našich strojů jsou na špičkové úrovni,“ doplnil Jaroslav Valtr.
Jistě si teď mnozí říkáte, jak to, že mohou znovu závodit, když ze soutěže odstoupili právě kvůli technice? Odpověď je na bíledni: za prvé daly týmy zcela samozřejmě a logicky svoje speciály do provozu schopného stavu, a za druhé, a to je zcela zásadní, pro soukromý závod byla „vypsaná“ maximální rychlost 60 km/h!
„No jo, trochu jsme si zablbnuli k pobavení fanoušků. Chlapská soutěživost a dětská radost z jakéhokoliv měření sil je v nás obou, ale je škoda, že jsme nemohli pokračovat do konce v oficiální části a šlapat tomu pořádně na krk. Musíme si počkat napřesrok,“ těšil se v cíli soukromého mini Dakaru na další ročník nejtěžší soutěže světa pilot týmu Buggyra Tatra Martin Kolomý. Chlapci ukázali, že ani nezdar na tratích letošního Dakaru jim nedal zatrpkout či klesnout na duchu. Dokázali si udržet zdravou mysl a chuť soutěžit. Předvedli všem ostatním, že věci je třeba brát s jistým nadhledem a neutuchajícím optimismem. Díky za „vložený“ soukromý Dakar.
Převzato z časopisu