Motorsport
Dakar 2014 – Rychlík z Frenštátu
Milan Olšanský 22.01.2014 06:28
Co jiného než pódium v celkové klasifikaci soutěže Dakar 2014 lze opět očekávat od nositele, nejen v Česku známého, příjmení Loprais. Jenže jak ukázalo pět posledních ročníků supertěžké soutěže, nic není jen tak.
Z pěti posledních účastí na Dakaru v Jižní Americe dovezl Aleš Loprais jen jednou svůj speciál až do cíle. Přes nesporný jezdecký talent, nejvyšší očekávání a každoročně náležitě důkladnou přípravu se prozatím opětovná očekávání a sny o znovu umístění na bedně vítězů prozatím nesetkávají s reálnými výsledky.
Jednou to vyjde!
Velkým příslibem jsou vítězné etapy, důrazné souboje s těmi nejlepšími a efektní, místy též efektivní jízda se speciály vznikajícími ve Frenštátě pod Radhoštěm, chtělo by se říci „jak na běžícím pásu“. To, že tým Aleše Lopraise staví soukromými silami soutěžní kamiony schopné bojovat s těmi nejlepšími na světě, kterými rozhodně jsou Kamazy či Iveca Geralda de Rooye, je více než obdivuhodné. Také v ročníku 2014 představí Aleš Loprais a jeho InstaForex Team evoluční variantu stroje, který mnohé fanoušky zaujal již na Dakaru 2012. Tehdy šlo o první generaci soutěžního speciálu postaveného na základě některých modelových řad vozidel Tatra, z nichž nejvíce, alespoň na první pohled, se v jeho konstrukci odrazil tvar kapotového nákladního vozidla Tatra Jamal.
Královna 69
Pro Dakar 2014 postavil tým z Frenštátu pod Radhoštěm nový stroj Queen 69 EVO II opět na základě tvarové a částečně konstrukční podobnosti s vozidly Tatra Jamal. Podle pilota, Aleš Lopraise (posádka: Radim Pustějovský, Serge Bruynkens), je devadesát procent dílů nového speciálu jiných než u předcházející varianty. Speciál je výkonnější a stabilnější. Na Dakaru 2014 čekají piloty a posádky, kromě jiných, i dlouhé maratónské etapy, v nichž bude více než potřebné udržet stroj po dlouhou dobu pod co největším výkonem. Tady se teprve ukáže, kdo a jak svoji techniku nejlépe připravil. Největší konkurenci Aleš Loprais cítí ze strany zcela profesionálních Kamazů, seskupení kolem Geralda de Rooye, které nasazuje velmi silné a spolehlivé vozy Iveco. Podle pilota frenštátského speciálu „Queen 69“ udělali velký pokrok také posádky speciálů MAN. Samozřejmě nezapomíná na kvality české techniky, například v podání týmu Buggyra. S druhým speciálem z Lopraisovy „konstrukční kanceláře“, sesterským vozem původního trambusu, s nímž Aleš Loprais absolvoval Dakar 2013, pojede posádka Jana Tománka (Michal Kašpárek, Tomáš Kašpárek). Týmu z Frenštátu pod Radhoštěm držíme palce a přejeme úspěch, který potěší jistě nejen fanoušky automobilového sportu.
Převzato z časopisu