Historie
SUBARU TECNICA INTERNATIONAL – TŘI PÍSMENA, TŘICET LET
František Vahala 13.09.2018 05:48
Historie
Závodní divize STI, tedy Subaru Tecnica International, byla založena před 30 lety. Dne 2. dubna 1988 vznikla tato odnož tehdejší Fuji Heavy Industries, jež si od té doby vybudovala na závodní scéně své pevné místo.
Divize STI (před rokem 2006 STi) měla již od počátku svůj jasný cíl: upravovat a připravovat závodní stroje pro Subaru World Rally Team, jenž bojoval o body ve světovém šampionátu rally (WRC). Důležitý byl i fakt, že Subaru se mělo v očích zákazníků profilovat více jako společnost orientovaná na výkon, k čemuž byly závody ideální platformou.
Subaru dodnes žije z úspěchů svých modelů (v čele s Imprezou) v závodech mistrovství světa v rally. Právě tyto úspěchy, které přišly hlavně v 90. letech, mají své kořeny v práci divize STI. Čím to všechno začalo? Výrobou upravených vozů Legacy RS RA v roce 1989. Přeplňované sedany s výkonem až 176 kW (240 k) byly předzvěstí věcí příštích. Následovalo například pokoření rekordů FIA na 50 000 a 100 000 ujetých kilometrů na uzavřeném okruhu: tři vozy Legacy Turbo se tehdy po Arizona Test Center proháněly po 20 dní při průměrné rychlosti 223,345 km/h.
Logo STI se na produkčním automobilu poprvé objevilo v roce 1992 na modelu Legacy, první Impreza vyjela na zkrácené platformě zmíněného typu v Japonsku v listopadu stejného roku. Původní nabídka motorů zahrnovala atmosféricky plněné ploché čtyřválce 1,6 až 2,0 litru. První WRX přišlo hned vzápětí a jeho turbomotor nabídl 176 kW (240 k), vůz měl uprostřed i vzadu samosvorný diferenciál. V Evropě se tento typ prodával jako GT. Pak už přišla řada na WRX STi s výkonem 184 kW (250 k), jež se objevilo v únoru 1994 a vznikalo tak, že již vyrobeným vozům byly odejmuty některé díly, jež byly následně nahrazeny součástkami od STi.
V roce 1993 učinil závodní tým Subaru zásadní rozhodnutí, když najal skotského jezdce Colina McRae. Muž, který se brzy stal legendou, značce přinesl první vítězství o rok později, kdy s Legacy zvítězil při rally na Novém Zélandu. Na vývoji soutěžních speciálů Japonci spolupracovali s britskou společností Prodrive Davida Richardse, sídlící v britském Banbury. O rok později skončilo v šampionátu Subaru druhé celkově a následovalo veleúspěšné období tří po sobě jdoucích týmových vítězství ve WRC (1995 až 1997). Po zisku třetího vítězství v řadě STI v roce 1998 vytvořilo jedno z nejvyhledávanějších Subaru všech dob: Imprezu 22B STI. Na jezdecké tituly si Subaru sáhlo v letech 1995, 2001 a 2003. Do současné doby si STI mimo jiné zajistilo 47 vítězství ve velkých cenách rally a tři tituly konstruktérů, různé rekordy a vítězství v řadě různých dalších podniků nepočítaje. A samozřejmě vychovalo řadu šampionů včetně Richarda Burnse, Petera Solberga či Toshihira Araie.
Základním typem spojeným se značkou STI zůstávala i nadále Impreza, jejíž druhá generace přišla v srpnu 2000 jako sedan a kombi. Verze WRX a WRX STI vznikaly v řadě různých verzí a speciálních edicí, přičemž většinou platilo, že ty nejsilnější dostal domácí japonský trh. Tehdy nové STi vynikalo použitím šestistupňové převodovky, dvoulitrový motor dostal variabilní časování ventilů (AVCS) a výkon motoru EJ207 byl kvůli emisím snížen – dle trhu dosahoval výkonu 195 až 206 kW (265 až 280 k). Kromě Imprezy na začátku nového milénia vznikla i další specialita: limitovaná edice 800 kusů SUV Subaru Forester STI Type N.
Vývoj Imprezy pokračoval různými modernizacemi a speciálními edicemi, jež dále rozvíjely slavné jméno a um tvůrců značky STI. Zásadními momenty nedávné historie byly roky 2007, kdy se Subaru Impreza STI představilo i ve formě hatchbacku, a poté rok 2014, v němž přišlo nové WRX STI, již bez názvu Impreza. Využívalo stejný motor EJ257 s duálním systémem AVCS a upravenou řídicí jednotkou. Výkon dosáhl 221 kW (300 k). Hydraulické řízení zůstalo, jen dostalo strmější převod.
V roce 2008 Subaru skončilo v rally a dlouholetý partner, společnost Prodrive, která značce pomohla vyšlapat cestu pro samostatnou divizi STI, začala rozvíjet spolupráci s jinými výrobci. Propojení Prodrive a Subaru ještě před tím symbolicky vyvrcholilo specialitou z roku 2006. Prodrive pro Subaru vyvinulo prototyp sportovního kupé P2 s podvozkem ze Subaru K1, přeplňovaným motorem z modelu Impreza STI o výkonu 257 kW (350 k) a mnoha prvky ze soutěžních speciálů využívajících techniku Prodrive. Prototyp P2 ale zůstal pouze ve fázi funkčního prototypu a do výroby se nedostal.
O deset let později se spojení Prodrive – Subaru blýsklo stavbou speciálu WRX STI. Tento vůz s výkonem 404 kW (550 k) předvedl schopnosti čtyřdveřového sedanu ještě lépe, než si mohla automobilka přát: v roce 2016 s ním Mark Higgins překonal vlastní rekord na trati motocyklového závodu na ostrově Man, když 60kilometrovou trať zdolal při průměrné rychlosti přes 205 km/h. Následoval ještě rekord při festivalu rychlosti v Goodwoodu a jeden další na severní smyčce okruhu Nürburgring, kde upravený vůz WRX STI Type RA NBR Special s výkonem 441 kW (600 k) s časem 6:57,5 zajistil prvenství ve své třídě během vytrvalostního závodu na 24 hodin.
Zkušenosti získané z motorsportu a dalších aktivit divize STI zužitkovává v programu STI Performance Parts, v jehož rámci nabízí specificky upravené díly pro celé portfolio vozů Subaru. V praxi si tak z rozsáhlé nabídky lze vybrat řadu dílů pro vylepšení motoru, pohonu, aerodynamiky, brzdové soustavy či interiéru, a to například i pro Subaru XV, Outback, Levorg, BRZ či Forester.
STI za dobu své existence dosáhlo na poli motorsportu mnoha úspěchů, a to nejen v rally, ale i v oblasti vytrvalostních závodů (zejména na Nürburgringu). Důvody k oslavám tedy rozhodně nechybějí. Připomínkou 30 let budiž také speciální edice WRX STI Type RA a BRZ tS. Ačkoliv prodeje WRX STI v Evropě oficiálně skončily, koncept Viziv Performance naznačuje možnou budoucnost kultovního modelu. Nechme se překvapit, zda se objeví také na evropských trzích.
Převzato z časopisu