Historie
50 let Subaru AWD – Projekt Mijagi
Petr Hanke 02.02.2023 06:16
Foto: archiv
Pro Subaru je od jeho založení zásadní funkčnost a účelovost. A v duchu tohoto přístupu vznikly mimo brány továrny v prefektuře Mijagi i první vozy s pohonem všech kol. Premiéra prvního sériového Subaru s pohonem 4x4 byla až vyvrcholením celého příběhu…
I když z dnešního pohledu se zdá jako samozřejmé, že osobní automobil má nebo může mít pohon všech kol, před půlstoletím to bylo nemyslitelné a technicky těžko představitelné. Tehdy měly pohon všech kol takřka výhradně terénní vozy a šlo o robustní a těžké systémy, často s redukovanými převody, jež by bylo spolu s velkými motory těžké instalovat do osobních vozů. Subaru se toto spojení podařilo jako prvnímu ve velkosériové podobě realizovat až v roce 1972, kdy představilo model Leone 1400 4WD Van. Předtím sice automobilovým světem proběhlo několik pokusů, z nichž se nejdále dostal zřejmě Jensen FF, nicméně v tomto případě šlo o přibližně tři stovky ručně vyráběných drahých luxusních kupé.
Foto: archiv
Příběh vzniku prvního Subaru s pohonem všech kol nezačal v hlavách stratégů automobilky, ale z reálných potřeb japonské společnosti Tohoku Electric, jež je dnes čtvrtým největším dodavatelem elektřiny v Japonsku. Pro údržbu rozvodné elektrické sítě v prefektuře Mijagi na ostrově Honšú potřebovala náhradu za své stárnoucí modely Land Cruiser, které byly dosluhujícími spartánskými off-roady se špatným topením a malým vnitřním prostorem. Pro prefekturu Mijagi jsou v zimě typické mimořádně velké přívaly sněhu, často přesahující zvyklosti v „našich“ Alpách.
Koncem šedesátých let proto přišel jeden z manažerů energetického gigantu k místnímu prodejci Subaru a požádal ho, zda by bylo možné vybavit tehdy nové Subaru 1100 pohonem všech kol. Důvod, že bylo v tomto ohledu oslovené právě Subaru, byl prostý – protože typ 1100 představený v roce 1969 jako modernizace Subaru 1000 z roku 1966 měl koncepci s plochým motorem a pohonem předních kol, zatímco konkurence většinou používala klasickou koncepci s řadovými motory. Přidání spojovacího hřídele pro pohon zadních kol u Subaru tedy bylo snazším řešením než složité posílání hnací síly k předním kolům u řešení ostatních značek.
Foto: archiv
Oslovené zastoupení Subaru v prefektuře Mijagi k úkolu přistoupilo maximálně jednoduše: na konec převodovky přidalo spojovací hřídel a zadní diferenciál z Datsunu Bluebird 510 (Nissan, majitel Datsunu, tehdy vlastnil více než 20 % Subaru), to vše se zvýšením světlé výšky o 20 mm. Celkem vzniklo osm těchto vozů, z nichž si podle dostupných pramenů společnost Tohoku Electric koupila pět. V roce 2008 Subaru jeden nalezený kus našlo a zrestaurovalo, bohužel jej ale potkal nešťastný osud, protože v roce 2011 byl nenávratně zničen při zemětřesení a následné vlně tsunami, která postihla provincii Tóhoku v prefektuře Mijagi.
Pobočka Mijagi si úspěch s vozy vybavenými pohonem všech kol nenechala pro sebe a vůz představila vedení společnosti, které nadchl. Takřka okamžitě se rozhodlo vlastními silami postavit první tovární vůz s pohonem všech kol. To se psal rok 1971, ale jelikož zbrusu nový model Leone byl v tom roce jako horká novinka k dispozici pouze jako kupé a další varianty včetně kombi se plánovaly až na následující rok, rozhodlo se Subaru pohon všech kol instalovat ještě do stávajícího kombi 1300G, tedy vozu s motorem o objemu 1,3 litru, a vystavit jej na autosalonu v Tokiu v roce 1971. Prototyp dostal jednoduché pojmenování 1300G 4WD Wagon.
První sériové Subaru, a potažmo i osobní vůz s pohonem všech kol, mělo premiéru v roce 1972 pod názvem Leone 1400 4WD Wagon. Pod jeho kapotou uložený plochý čtyřválec s objemem 1,4 litru dával výkon 53 kW (72 k), k jeho trvale hnaným předním kolům umožňoval připojit i pohon kol zadní nápravy. Celý systém byl již tehdy v podélné ose vozu symetrický, protože spojovací hřídel k předním kolům byl umístěn pod převodovkou. I když toto základní uspořádání zůstává ve vozech Subaru do současnosti, v průběhu doby se měnily nejen motory a převodovky, ale také způsoby rozdělování hnací síly mezi nápravy. Subaru použité řešení vždy navrhovalo na míru jednotlivým modelům a vždy se snažilo o maximální flexibilitu celého systému. Proto jako jedna z prvních značek začalo u modelů se samočinnými převodovkami používat aktivní systémy připojování zadních kol.
Dodnes Subaru vyrobilo téměř 21 milionů vozů s pohonem všech kol, přičemž obě poháněné nápravy má v současnosti 98 % celosvětově prodávaných vozů. A s pohonem všech kol Subaru počítá i do budoucna, protože je samozřejmostí nejen u elektrifikovaných hybridních modelů, ale také u plně elektrického typu Solterra, u nějž každou nápravu pohání jeden elektromotor.
Převzato z časopisu