Historie
KONCEPČNÍ STUDIE SUBARU (1985 – 2013) – PESTRÁ LÁKADLA
Petr Hanke 15.03.2019 05:52
Historie
Subaru loni oslavilo 60 let od uvedení svého prvního sériového vozu – drobného typu 360. V historii této japonské automobilky hrají významnou roli také koncepční vozy různého druhu. První opravdový se objevil až v roce 1985.
Stejně jako jakákoliv jiná automobilka, také Subaru staví v rámci vývoje nových modelů různě zaměřené prototypy. Prvním bylo Subaru P-1 z roku 1954, následované v roce 1957 předchůdcem typu 360, prototypem K-10. O těchto vozech ale teď řeč nebude. Spíše jsme se zaměřili na koncepční studie, jež Subaru navrhlo pro veřejnost. Ukazovalo na nich své představy o designu nebo technice více či méně vzdálených budoucích modelů. Od roku 1985 do současnosti Japonci představují téměř každý rok jednu či více různě zaměřených studií. Ponechme nyní stranou ty, které jsou přímými předchůdci budoucích sériových vozů, a zaměřme se na ty více vzdálené od reality nebo současnosti.
Z dnešního pohledu lze 80. léta minulého století označit pro Subaru jako zlomová. Model Leone slavil obchodní úspěchy a jeho prodeje generovaly zdroje pro chystané rozšíření výrobního programu směrem vzhůru, jež korunovalo představení modelů Legacy a SVX. Subaru tak chtělo sérií konceptů ukázat, že dokáže více než jen vyrábět kompaktní hranatá kombi, sedany, kupé a pickupy. Jako první koncept se představilo v roce 1985 sportovní kupé F-9X s pohonem všech kol a dvoulitrovým plochým čtyřválcem přeplňovaným kombinací kompresoru a turbodmychadla.
Pokrokové technologie Subaru na koncepčním voze opět ukázalo v roce 1987, kdy na tokijském autosalonu představilo svoji zřejmě nejpropracovanější studii osmdesátých let – F-624 Estremo. Tento sedan se zakulacenou střechou kombinoval přeplňovaný plochý šestiválec 2,7 litru (z kupé XT6), bezestupňovou převodovku CVT, pohon všech kol s variabilní distribucí točivého momentu a řízení všech kol. Zajímavostí bylo také elektropneumatické aktivní odpružení nebo elektrický posilovač řízení. Palubní deska plná displejů byla ve druhé polovině osmdesátých let doslova zjevením.
Ve stejném roce měla premiéru také studie kompaktního MPV pod názvem BLT s tříválcovým motorem 1,2 litru umístěným vzadu, jeho všechna čtyři kola byla poháněna a řízena. Subaru v té době zřejmě uvažovalo o nové generaci typu Libero.
V roce 1986 Subaru v Kalifornii založilo vývojové oddělení Subaru Research and Design (SRD). Právě zde vznikla další demonstrace moderní techniky japonské značky – studie SRD-1 z roku 1989. Toto 4,5 metru dlouhé kombi mělo ve svých útrobách techniku pro rok 1991 chystaného kupé SVX, tedy především plochý šestiválec 3,3 litru a elektronicky řízený pohon všech kol. Moderně pojatý interiér nabídl místo osmi osobám. Se zmíněným kupé SVX souvisí také další designérská studie – Subaru Amadeus z roku 1991 s karoserií elegantního vozu typu Shooting Brake. Ve stejném roce Subaru stihlo ukázat ještě svoji představu o sportovním voze typu targa s plochým čtyřválcem a jménem Rioma, stejně jako studii zakulaceného dvoudveřového minivozu Hanako a mikrovozu s přeplňovaným motorem 0,65 l a názvem CM1.
V roce 1993 Subaru připravilo premiéry dvou koncepčních vozů. Nejdříve to byla ukázka sportovně laděného pětidveřového modelu Sagres s délkou 4,33 m a přeplňovaným motorem 2,0 l o výkonu 149 kW (203 k), po němž následovalo zvláštní dvoudveřové kombi Sairen s odnímatelnou zadní částí a možností přestavby na pick-up. Ani v tomto roce nechyběl malý městský vůz, v tomto případě dostal název Jusmin a třídveřovou karoserii.
Rok 1995 byl z pohledu studií také významný. Na autosalonu ve Frankfurtu měl premiéru koncept Streega, jenž byl předchůdcem první generace typu Forester. O několik měsíců později byl k vidění koncept rodinného vozu se třemi řadami sedadel Alpha Exiga, z nějž se v roce 1997 stal koncept Exiga a o dalších devět let později stejnojmenný sedmimístný sériový model, předchůdce dnešního Ascentu.
Po sérii několika minivozů (Alcapa, Elten či Pleo Nicot) se v roce 1999 představila studie Fleet-X, jež měla za cíl ukázat představu o možném nástupci třetí generace typu Legacy, která vstoupila na trh o rok dříve. Automobil s netradičním designem používal ve své konstrukci hliníkové a plastové díly, jež snížily jeho hmotnost o 30 % na přibližně 1050 kg. Vůz s dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 132 kW (180 k) údajně vykazoval o 40 % nižší spotřebu než tehdejší sériové modely.
Přechod do dalšího tisíciletí znamenal u Subaru snahu o expresivnější design. To bylo zřejmé především na designérské studii prostorného kombi WX-1 určeného pro sedm osob. Subaru tehdy vsadilo na rovné linie. Vedle typické masky chladiče byly umístěné trojúhelníkové světlomety s natáčecí funkcí. Znalci ale ve tvaru bočních oken jistě vidí čtvrtou generaci kombi modelu Legacy z roku 2003.
Koncepční vozy ale mířily dále. V roce 2003 se představila studie čtyřdveřového kupé B11S s originální maskou, kterou Subaru dovedlo do sériové podoby v roce 2005 v modernizované Impreze a velkém SUV B9 Tribeca. Vůz s přeplňovaným šestiválcem 3,0 l o výkonu 294 kW (400 k) měl pětistupňovou samočinnou převodovku a pohon všech kol s aktivním mezinápravovým diferenciálem VTD známým ze sério-vých šestiválcových modelů.
Podobně pojatá maska chladiče byla k vidění také na studii roadsteru B9 Scrambler ze stejného roku. Roadster s možností změny světlé výšky v rozmezí od 150 do 200 mm navrhl tehdejší šéfdesignér Subaru Andreas Zapatinas. K pohonu sloužil hybridní pohon kombinující přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr (samozřejmě boxer) s elektromotorem o výkonu 100 kW (136 k). Vůz byl vybaven i kamerovým a radarovým systémem pro funkci adaptivního tempomatu a systémem varujícím při nechtěném opuštění jízdního pruhu.
Hybridní pohon byl také v útrobách konceptu třídveřového kombi B5-TPH z roku 2005. V tomto případě šlo o kombinaci přeplňovaného zážehového čtyřválce 2,0 l a elektromotoru (10 kW/14 k) umístěného mezi ním a převodovkou. Šlo tedy o řešení, jež se v roce 2014 objevilo v sériovém hybridním Subaru XV Crosstrek.
Prodrive P2 z roku 2006 sice není klasickým konceptem Subaru, nicméně je vozem, jenž po úspěšném absolvování jízdních testů zůstal u prototypu. Postavila jej britská specializovaná společnost Prodrive Davida Richardse s využitím techniky modelu Impreza STI. Výrazně tvarované kupé s pohonem všech kol bylo vybavené dvoulitrovým turbomotorem o výkonu 257 kW (349 k) a vážilo jen 1100 kg.
Ze série konceptů na téma minivozů určených pro japonský trh zaujal především zelený pětidveřový vůz G4e z roku 2007, jenž byl dalším vývojovým stupněm elektromobilů R1e z roku 2003. Automobil s designem s výraznými blatníky nabídl dojezd na jedno nabití až 200 km. V roce 2007 Subaru představilo také prototyp jednoválcového motoru s objemem 499 cm3 určeného do sportovního jednomístného motocyklu. K jeho sériové výrobě ale nikdy nedošlo.
Subaru v této době pravidelně před uvedením sériových modelů představovalo přibližně s půlročním předstihem jejich předobraz v podobě mírně odlišné designérské studie. Tyto vozy předcházely například první generaci Subaru XV a Exiga či různým generacím typu Legacy. Skutečným futuristickým konceptem tak byl v roce 2009 například vůz Hybrid Tourer Concept. Automobil s délkou 4,63 metru a vzhůru výklopnými dveřmi kombinoval přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec 2,0 l s dvojicí elektromotorů. Přední, umístěný mezi motorem boxer a převodovkou, disponoval výkonem 10 kW (14 k), zadní pro asistenci zadním kolům 20 kW (28 k). V roce 2011 Subaru začalo lákat na techniku sportovního kupé BRZ „průhledným“ konceptem BRZ Prologue, nicméně konceptem více vzdáleným realitě byl vůz nazvaný Advanced Tourer. Subaru v něm ukázalo svoji představu sportovně laděného kombi, jež se s délkou 4,6 metru řadilo pod tehdejší Legacy kombi. K pohonu složil hybridní systém, jehož hlavním prvkem byl nový přeplňovaný motor 1,6 litru s přímým vstřikováním, jenž se později objevil v typu Levorg.
V roce 2013 měl premiéru další z konceptů, jejichž jméno mělo dvouslovně popisovat jejich zaměření. Subaru Cross Sport by bylo možné označit za crossover, vzdáleně ukazoval tvary chystaného kupé BRZ, ovšem naroubované do karoserie třídveřového hatchbacku/kombi se zvětšenou světlou výškou a délkou prodlouženou o 60 mm. Bližší informace o technice Subaru nikdy neuvedlo.
Na jaře roku 2013 měla ale premiéru ještě jedna vizionářská studie, jež započala sérii koncepčních vozů Subaru mířících do vzdálenější budoucnosti. Dostala jméno Viziv, jež se s přídomky používá do současnosti. O těchto a dalších vizionářských vozech Subaru připravujeme článek do některého z dalších vydání Automobilu.
Převzato z časopisu