Historie
Subaru Forester (1997 – 2017) – Ukázal směr
Petr Hanke 15.06.2017 05:26
Historie
Subaru Forester je dnes středně velkým SUV. Před dvaceti roky měla premiéru jeho první generace, jež ale byla zaměřena poněkud jinak...
Na přelomu osmdesátých a devadesátých let Subaru spustilo modelovou ofenzivu. K řadě Leone a jejím derivátům (modely Justy či Libero nechme stranou) přibylo v roce 1989 větší Legacy a později kupé SVX. Následoval nástupce typu Leone v podobě první generace typu Impreza. Subaru již počátkem devadesátých let zaznamenalo začátek obliby terénních automobilů, a to zejména těch pro používání na běžných silnicích, označovaných jako SUV. Tento trend vhodně ladil se specializací značky na pohon všech kol. Výsledkem tedy byla speciální verze se zvýšeným podvozkem druhé generace kombi Legacy a doplňkovým označením Outback. Automobil zaznamenal zejména v USA značný úspěch, a to byl impulz k zahájení profilování Subaru coby značky pro aktivní zákazníky.
Vývoj dalšího vozu s terénním naturelem proto byl logickým pokračováním. Subaru se zaměřilo na segment kompaktních vozů SUV. V roce 1995 měl na autosalonu v Tokiu premiéru prototyp Subaru Streega Concept, který byl předobrazem první generace Foresteru, jež se představila v roce 1997. Koncepční vůz byl postaven na podvozku první generace typu Impreza, automobil však byl do všech stran větší, nabízel objemnější zavazadlový prostor a také zvětšenou světlou výšku. Samozřejmostí byl pohon všech kol v typické konfiguraci Subaru a přeplňovaný plochý čtyřválec s objemem 2,0 litru a výkonem 184 kW (250 k). Součástí výbavy byla také čtyřstupňová samočinná převodovka a tehdy pokrokový stabilizační systém VDC (Vehicle Dynamics Control). Sériová verze modelu Forester měla ke konceptu překvapivě blízko. Také technika stále vycházela z Imprezy. Oba automobily sdílely značnou část podlahové plošiny, podélné nosníky v přední i zadní části, horní uložení tlumičů vpředu a také základní konfiguraci zavěšení kol. Zvětšení světlé výšky o 30 mm ve srovnání s Imprezou ale bylo dosaženo pomocí delších ramen zavěšení a specificky vyvinutých pomocných rámů vpředu a vzadu.
Vzhled automobilu byl robustnější než u konceptu, nicméně Forester jasně ukazoval, že je vozem zařazeným mezi běžné osobní vozy a skutečné off-roady. To samé platilo také pro výšku sedadel. První generace Foresteru byla navržena tak, aby jeho sedadla byla v takové výšce, v níž má pánev průměrně vzrostlý člověk při stání. Tím mělo být zaručené snadné nastupování a vystupování. Z dnešního pohledu byl první Forester tedy spíše crossoverem než SUV, jako tomu bylo u jeho konkurentů – Toyoty RAV4 (1994), Hondy CR-V (1995) nebo Land Roveru Freelander (1997). Po technické stránce byl Forester samozřejmě dalším vozem ze stavebnice Subaru. K pohonu sloužily ploché čtyřválce spojené s manuální nebo samočinnou převodovkou a symetricky uspořádaný pohon všech kol. Zatímco v USA měl nejoblíbenější motor objem 2,5 litru, v Evropě se sázelo na dvoulitr s výkonem 90 kW (122 k), později 92 kW (125 k). Manuální pětistupňová převodovka byla v tomto případě doplněna i redukovaným převodem, který bylo možné nalézt ještě ve třetí generaci Foresteru.
V roce 1998 se do prodeje na evropských trzích dostala speciální verze Forester S Turbo s přeplňovaným motorem, otvorem v kapotě a výkonem 125 kW (170 k), později 130 kW (177 k). První generace dostala pro rok 2000 (v Japonsku) celkovou modernizaci, avšak již v roce 2002 se na trhu objevila generace číslo dva. Před tím ale ještě v Japonsku vzniklo několik sportovních verzí připravených divizí STI. Ta vrcholná dosahovala výkonu 203 kW (276 k). Druhá generace typu Forester si zachovala proporce a částečně i techniku první generace. Došlo ale k celkovému přepracování vzhledu, stejně tak jako například palubní desky. Poháněcí soustavy přešly téměř beze změn z předchozí verze. Nabídku v Evropě však rozšířil přeplňovaný motor s objemem 2,5 litru o výkonu 154 kW (210 k). Rok 2005 znamenal důležitou úpravu vzhledu, ale také instalaci nejnovější generace motorů. Nabídku tvořily dvě jednotky – atmosféricky plněný dvoulitr s proměnným časováním, překvapivě vysokootáčkovou koncepcí (max. 7400 min-1) a výkonem 116 kW (158 k).
Přeplňovaná verze posílila na 169 kW (230 k). V oficiálních cenících se objevily verze na LPG, jež v Evropě kompenzovaly absenci vznětového motoru v nabídce. Právě vznětový motor ale nebyl jedinou novinkou třetí generace typu Forester. Po dvou příbuzných generacích je ta třetí zcela novým vozem, jenž narostl do všech směrů. Z crossoveru, jehož místo později zaplnilo Subaru XV, se nyní stalo plnohodnotné SUV. Vzhled třetí generace vytvořil designér Mamoru Ischii, jenž je dnes šéfdesignérem značky. Sedadla této generace byla umístěna výše, zmizela bezrámová okna a automobil stojí na zcela přepracovaném podvozku kombinujícím techniku z tehdejších typů Impreza a Outback. Kromě atmosférického a přeplňovaného zážehového motoru byl novinkou nabídky od roku 2008 unikátní plochý přeplňovaný vznětový motor s objemem 2,0 litru o výkonu 108 kW (147 k). Čtvrtá generace Subaru Forester se představila v roce 2012 na Guangzhou Motor Show. Opět došlo ke zvětšení vnějších rozměrů, přepracování interiéru a zvýšení komfortu. Nabídka motorů má stejnou konfiguraci jako v předchozí generaci, nicméně jde o čtyřválce nové generace. Novinkou je použití bezestupňové převodovky Lineartronic pro všechny tři motory (přeplňovaný zážehový motor verze XT standardně). Významně se rozšířila také nabídka moderních asistenčních systémů, z nichž dominuje zejména kamerový systém EyeSight, který se již připravuje také pro evropské verze tohoto modelu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)