Historie
Prague Carlsbad Classic 2019 – 10. ročník elegance
Petr Hanke 06.12.2019 06:22
Letošní ročník mezinárodní rallye a soutěže elegance klasických vozů Prague Carlsbad Classic byl v pořadí již desátý. Opět to byly dva dny plné automobilového nadšení, zážitků a příjemných setkání.
Vlastnit klasický automobil nebo jinak ceněný vůz musí dělat radost. Někomu stačí již samotné pomyšlení, že vůz svého srdce má v garáži, jiný s ním musí jezdit a kochat se jím a dalšímu dělá potěšení udržovat jej s maximální páčí a vlastníma rukama v co možná nejlepším stavu. Jedním ze způsobů, jak si ale automobilové klasiky užívat, jsou také výstavy, přehlídky elegance nebo historické rallye, na nichž se potkávají lidé s podobným zájmem o automobily minulosti. A byť to mohou být vozy různých segmentů, roků výroby nebo zaměření, princip je vždy podobný a otevírá prostor pro zajímavé diskuse a nové informace. Podobná atmosféra panovala také na rallye historických vozů a přehlídce elegance Prague Carlsbad Classic 2019, kterou již po desáté v řadě pořádá společnost Engine ve spolupráci s Mattoni. V letošním roce se jela předposlední víkend v září.
Posádka Automobilu se jí zúčastnila s vozem BMW 2002tii z roku 1973 s dvoulitrovým motorem o výkonu 96 kW (130 k). Nicméně ve startovním poli byly i zajímavější vozy. Jedním z nich byl kabriolet Wikov 40, automobil, jejž podle původní dokumentace postavil Martin Wichterle, současný majitel značky Wikov, kterou založil jeho pradědeček. Za pozornost stál také pečlivě zrestaurovaný Tatraplan, Tatra 603, Lamborghini Espada, klasické MINI, mnoho různých vozů Porsche, Aston Martin DB2/4 Mark III, ale také Alfa Romeo Spider, Alpina B12 5.7, Škoda Favorit a další.
Na startu se sešly tři desítky posádek s velmi rozmanitými automobily, které byly rozdělené do dvou kategorií: oldtimery (do roku 1980) a youngtimery (1981 až 1999). Samotná rallye byla rozčleněna na tři etapy, pro něž dostala každá posádka vlastní rychlostní průměr, který bylo potřeba dodržet a dojet do cíle na sekundu přesně. Jízda podle slepého itineráře, tedy bez vyznačených průjezdních obcí, vyžadovala navigátorské zkušenosti a v rámci celé soutěže byly připraveny nejen průjezdní kontroly, ale také čtyři testy přesnosti, jimiž bylo nutné projet na setinu přesně podle zadaných časů.
Start proběhl jako v předchozích ročnících v sobotu v 9 hodin ráno na náměstí Jana Palacha před budovou Rudolfina. První etapa byla zahřívací s délkou 19,92 km a přes jednu průjezdní kontrolu nás zavedla do Galerie Engine sídlící v outletovém centru POP nedaleko pražského letiště Václava Havla. Až odtud, kde má společnost Engine vystaveno mnoho ze svých vozů, rallye opravdu začala. Vyrazili jsme spolu s dalšími posádkami na 97,49 kilometru dlouhou etapu na zámek v obci Chyše, kde jsme měli připravený oběd. Těsně po startu od Galerie Engine jsme absolvovali také první z testů přesnosti. Vzhledem k tomu, že každá z posádek má vlastní rychlostní průměr stanovený s ohledem na vlastnosti konkrétního vozu, jede si každá „vlastní“ soutěž a není radno příliš se nespoléhat na ostatní, kteří mohou mít dojezd naplánovaný třeba na pozdější dobu. I to dodává soutěži na atraktivitě.
Odpolední etapa měřila 140,90 kilometru a s ostatními účastníky jsme se shodli na tom, že byla rozhodně nejzajímavější. A to jak z pohledu navigačního, tak především řidičského, protože vedla po nádherných silničkách kolem Doupovských hor. Na severu jsme se dostali až ke Kadani a poté kolem hranic vojenského újezdu jsme jeli přes Velichov a Kyselku do Karlových Varů. Tudy jsme ale napoprvé pouze projeli a vydali jsme se na jih přes Bečov nad Teplou do obce Krásno a odtud po rychlé svačině po nádherné silnici s novým povrchem zpět do Karlových Varů, kde byl před vjezdem do lázeňského města cíl. Druhý den byla v plánu spanilá jízda ulicemi Karlových Varů a po ní slavnostní vyhlášení vítězů na karlovarské kolonádě. Mezinárodní rallye a soutěž elegance Prague Carlsbad Classic patří svojí organizací, kvalitou vozidel, ale také celkovou atmosférou k nejlepším akcím svého druhu. Dobrou zprávou je, že již nyní organizátoři v čele s Radkem Pokorným, majitelem společnosti Engine, připravují jedenáctý ročník této spanilé jízdy, jež původně vznikla jako neformální vyjížďka několika přátel milujících klasické automobily.
Převzato z časopisu