Historie
HITY 1. ROČNÍKU – HITY 1. ROČNÍKU
Jiří Duchoň 28.07.2016 05:51
Historie
Magazín Automobil letošním rokem vstoupil do svého jubilejního, 60. ročníku. O čem se psalo v červencovém vydání toho prvního, v roce 1957?
Ačkoli se na obálce červnového Automobilu v roce 1957 (viz AR 6/’16) skvěla propagační fotografie luxusního autobusu Škoda 706 RTO Lux s dovětkem, že v následujícím vydání bude jeho podrobný popis, nakonec se tak nestalo. Ale přesto byl červencový Automobil opět doslova nabitý zajímavým obsahem pro náročné čtenáře, a to s výrazným podílem zpráv z USA, Anglie, Francie a dalších „imperialistických zemí“, čímž si Automobil dále upevňoval svoje postavení ryze odborného, naprosto apolitického měsíčníku. Stěžejní jednotící téma červencový Automobil na rozdíl od dubnového a květnového vydání postrádal, ale shodou okolností jej nepřímo ovládla značka Fiat. Hned na vnitřní straně křídové obálky se objevily nákresy a první informace ke zcela novému typu 110 (Fiat 500), jen o několik stran dále se pak nacházelo podrobné představení modelu Fiat 600 Multipla (vlastně zřejmě prvního velkoprostorového MPV v Evropě!). Ing. Merhaut si v tomto pojednání důkladně a s náležitým využitím obrazové dokumentace všímal nejen mechanických skupin tohoto bezpochyby převratného vozu, ale též adaptací z dílen malých karosáren. Typu 600 Multipla byla věnována také vnitřní strana zadní obálky, zatímco tu zadní opět opanoval inzerát západoněmeckého strojírenského podniku Blasberg, kombinovaný s pozvánkou na III. Výstavu československého strojírenství, plánovanou na výstavišti v Brně na termín 1. až 22. září 1957.
Antonín Hálek v úvodníku otevřeně zdůrazňuje „příčiny zaostávání našeho průmyslu“, ale naději spatřuje v novém zákoně o vynálezech, objevech a zlepšovacích návrzích. Jádrem tohoto zákona se stalo alespoň formální urychlení schvalovacích procesů, přihlášky vynálezů již nebylo třeba podávat na příslušných ministerstvech, ale výhradně na Státním úřadu pro vynálezy, navíc byl upřesněn systém odměn. Ing. Rudolf Vykoukal se pak pod redakčním vedením Ing. Hausmana mimořádně podrobně věnuje tématu, jímž tehdy žil celý poválečný svět: projektům lidových vozů. Součástí substrátu je široká teoretická opora, ale především souhrn většiny dobových snah o ideální konstrukci prostředku individuální mobility. Ing. Ransdorf z Výzkumného ústavu tepelné techniky následně přiblížil poslední metody měření hluku u automobilů, Ing. Jiří Škoda z Vysoké školy železniční se zabýval stabilitou řízení vozu při příčné poddajnosti v závěsu přední nápravy a Ing. Milan Apetaur (ČVUT, lektor Dr. Ing. Boleslav Hanzelka) se v třetím dílu svého referátu k odpružení motorových vozidel zaměřil na vzájemné vlivy tuhosti odpružení kol a rozložení hmot. Vladimír Tyl rozebral nejzajímavější konstrukce užitkových vozidel vystavených na autosalonu v Ženevě a ani v červencovém Automobilu roku 1957 nechybělo okénko z patentových úřadů. Pozornost byla tentokrát věnována anglickému patentu č. 751164 na kapalinové teleskopické tlumiče pérování Konie, jejichž tuhost bylo možné měnit prostým natáčením pístní tyče.
Převzato z časopisu