Svezli jsme se
Renault Clio e-tech – Hybridní poprvé
Jiří Duchoň 12.05.2020 13:23
Clio E-Tech se stává prvním novodobým Renaultem s hybridním pohonem. Vyzkoušeli jsme je ve Francii.
Pátá generace Renaultu Clio (viz AR 3 a 7/’19) byla představena přesně před rokem. Zlí jazykové jí vyčítají konzervativní a nepříliš nápaditý design, ovšem u zákazníků boduje. Evropské prodeje řady Clio posledních pět let trvale rostou a její podíl v daném segmentu narostl z 9,0 % v roce 2014 na 10,4 % za rok 2019. Mezi přednosti patří zejména prostorný interiér, kvalitní zpracování a solidní jízdní vlastnosti a díky svým vyváženým vlastnostem se nový Renault Clio dostal až mezi sedmičku finalistů volby evropského Vozu roku 2020 (COTY; viz AR 4/’20). Nové Clio vyniká rovněž širokou paletou poháněcích ústrojí, testovali jsme je zatím se zážehovým tříválcem TCe 100 Intens (viz AR 1/’20) a čtyřválcem TCe 130 Intens (viz AR 10/’19). Kromě těchto motorů je Clio v závislosti na konkrétním trhu k dispozici rovněž s atmosféricky plněným „litrem“ (48 nebo 55 kW) a vznětovým čtyřválcem 1,5 litru o výkonu 63 nebo 85 kW, k nimž záhy přibude tříválec TCe 100 upravený pro spalování benzínu a LPG. Horkou novinkou se však stává hybridní Clio E-Tech, jež se k nám dostane v dalších měsících. Spolu s ostatními verzemi typu Renault Clio jsme je v polovině února vyzkoušeli s kolegy z poroty Car of the Year během posledního testování finalistů volby COTY 2020 na okruhu CERAM ve francouzském Mortefontaine a v jeho okolí. Renault naplánoval uvolnění prvních fotografií a technických informací k hybridnímu Cliu na den, kdy jsme do něj jako první usedali.
Renault má v elektrifikaci automobilů značné zkušenosti, například elektrický Renault Zoe (viz AR 11/’19) je dlouhodobě jedním z prodejně nejúspěšnějších elektromobilů na světě, a hybridní poháněcí systémy Renault E-Tech jsou dobře vidět v seriálu formule 1. Označení E-Tech nyní Renault používá právě pro hybridní Clio (HEV) a plug-in hybridní Captur (PHEV). Také Renault Clio E-Tech vychází z modulární koncernové platformy CMF-B aliance Renault/Nissan, při jejíž konstrukci se již se zástavbou elektrifikovaných poháněcích systémů počítalo. Hybridní, resp. plug-in hybridní soustavy jsou pro Renault novinkou, takže jde o zcela nově koncipovaná technická řešení, na nichž francouzský výrobce přihlásil na 150 patentů.
Podobné ústrojí se objevilo již před šesti lety ve studii Eolab, ovšem teprve nyní vstupuje do sériové výroby. Tvoří je modernizovaný, atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 1,6 litru, vysokonapěťový startér/generátor (HSG) a elektromotor vestavěný v tělese převodovky. Akumulátor s kapacitou 1,2 kWh a hmotností 38 kg je uložen před zadní nápravou. Jádrem systému je originální automatizovaná převodovka Multi-Mode, propojující spalovací motor i oba elektromotory (230 V). Všechno propojení je přes ozubená kola a jde vlastně o dvě převodovky v jednom těle se dvěma převody pro hlavní elektromotor a dalšími čtyřmi pro spalovací motor. Mechanickou synchronizaci, nezbytnou pro řazení rychlostních stupňů, nahrazuje synchronizace elektrická, vyrovnávající před změnou převodu otáčky ozubených kol. Samozřejmostí je efektivní rekuperace kinetické energie (15 nebo 50 kW) při uvolnění plynového pedálu a při brzdění.
Toto originální řešení hybridní soustavy vyžaduje za všech okolností čistě elektrický rozjezd a pracuje v těchto základních režimech: v čistě „spalovacím“, elektrickém (spalovací motor stojí), paralelním (vůz pohání zážehový a jeden nebo oba elektromotory) nebo sériovém (spalovací motor generuje přes HSG elektřinu, ta roztáčí elektromotor), ale kombinovaných režimů má být podle výrobce až 15. Přechody mezi nimi jsou prakticky neznatelné. HSG je mechanicky trvale spřažený s motorem spalovacím. Systém vykazuje celkový výkon 103 kW (140 k) a zrychlení z 80 na 120 km/h proběhne za 6,9 s. Výkon hlavního elektromotoru činí 35 kW (48 k), HSG umí přidat dalších 15 kW (20 k). Vůz s pohotovostní hmotností 1250 kg by měl podle předběžných údajů vykázat průměrnou spotřebu 4,5 l/100 km a emise CO2 o hmotnosti 90 g/km.
Podle propočtů výrobce se nové Clio E-Tech může pohybovat po městě v plně elektrickém režimu po 80 % jízdního času, v hybridním režimu spotřeba paliva při jízdě ve městě potenciálně klesne až o 40 % ve srovnání s verzí s klasickým zážehovým motorem. Zvenčí se Renault Clio E-Tech od ostatních variant neliší, sériové vozy budou osazeny emblémy E-Tech Hybrid na víku zavazadlového prostoru a za voličem převodovky. Nezměnila se ani konfigurace interiéru, pouze zavazadlový prostor nemá polohovatelnou podlahu, jež je tak umístěna ve své horní poloze. Změnila se grafika digitálního přístrojového štítu s úhlopříčkou sedm palců, disponující několika verzemi zobrazení podle zvoleného jízdního režimu. O aktuálním režimu je řidič schematicky informován v levém horním rohu symboly baterie, motoru a kola, vzájemně propojovanými šipkami, nebo podrobně o tocích energie v displeji multimediálního systému Renault Easy Link s úhlopříčkou 7 nebo 9,3 palce na středu palubní desky.
Pérování a tlumení je s ohledem na zvýšenou hmotnost tužší a v kombinaci s nižším těžištěm a větším zatížením zadní nápravy jezdilo Clio E-Tech překvapivě ze všech zkoušených variant této řady nejlépe. Při prvních jízdách nás zaujala také plynulost přechodů mezi jednotlivými režimy a pečlivě odladěná odezva brzdového pedálu při zpomalování, kdy se o aktivaci kolových brzd řidič dozví pouze při pohledu na indikátor před sebou (sloupec dosáhne svého okraje). Hodnotit spotřebu paliva by bylo předčasné, ale ústrojí zkoušených prototypů působila velmi efektivním dojmem. Při citlivé práci s plynovým pedálem lze na elektřinu jet rychlostí i přes 70 km/h. Ačkoli Renault s uváděním „hybridů“ otálel, zdá se, že se čekání vyplatilo.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)